V časoch nulového alebo nízkeho rastu hľadá Európa novú ekonomickú víziu. Jednou z takých je vízia zelenej ekonomiky, ktorej bola venovaná bratislavská konferencia Transition to the Green Economy (T2GE). Konala sa pod záštitou slovenského predsedníctva v Rade EÚ v dňoch 6. a 7. septembra 2016.
-
Budú zelené inovácie na čele čínsko-európskych vzťahov?
Summitu EÚ-Čína dominovala spolupráca pri rozvoji vedeckých a technologických projektov. Tradičná otázka ľudských práv bola skôr v úzadí.
-
Obehové hospodárstvo: Viac ako recyklácia
Výrobky možno nanovo navrhnúť tak, aby sa používali dlhšie, aby sa dali opravovať, modernizovať alebo prerábať. Poslednou možnosťou, ktorá „minimalizuje únik zdrojov z kruhu“ je recyklácia.
-
Obehové hospodárstvo začína hnojivami z bioodpadu
Európska exekutíva pripravila veľké „zrovnoprávnenie“ hnojív. Nové budú obsahovať menej ťažkých kovov
-
Obehové hospodárstvo zaujalo 70 % podnikov
Dnes už väčšina spoločností v EÚ uvažuje o tom, ako implementovať trvalo udržateľné postupy. Obnoviteľné zdroje energie sú spomedzi nich paradoxne najmenej populárne.
-
Za štyri roky zvýšila triedenie o 20 percent. Parma urobila odpadovú revolúciu
Severotalianskemu mestu sa podarilo zmeniť systém nakladania s odpadom vďaka politickej vôli, záujmu občanov a novej stratégii.
-
Klíma aj odpady. Slovenské predsedníctvo bude pod drobnohľadom aktivistov
Vrátiť právomoci členským štátom nepomôže občanom k lepšiemu životnému prostrediu, hovorí pre EurActiv.sk Jeremy Wates, šéf European Environmental Bureau, celoeurópskeho združenia zelených organizácií.
-
Dajú sa recyklovať aj autá? Francúzi a Briti sa o to pokúšajú (+VIDEO)
Francúzsky startup montuje do starých áut elektrické motory, britský gigant recykluje hliník.
-
Ako sa môžu mestá prispôsobiť klimatickým zmenám? Bratislava si hľadá partnerov
Dortmund, ktorý pravidelne zasahujú veľké búrky, záplavy a vlny horúčav. Benátky, ktoré ohrozuje stúpajúca hladina mora. A Vác, ktorý trpí protizáplavovými opatreniami vyššie na Dunaji.
-
Internet vecí sa postará aj o vaše smeti
Kontajner si privolá smetiarske auto, robotický vysávač zase výťah na ďalšie poschodie. Budúcnosť je blízko.
-
Aké bude inteligentné mesto budúcnosti? Možno bez vášho auta
Medzinárodné organizácie začínajú plánovať dopravu v inteligentných mestách. Bude založená na verejných elektromobiloch bez vodiča.
-
Únia ďalej reguluje nábytok, topánky aj počítače. Chce obehové hospodárstvo
Európska komisia predstavila nové kritériá pre dobrovoľné environmentálne značky EÚ. Stále sa však čaká na novú stratégiu pre povinný ekodizajn.
-
Financujú čistejšiu dopravu, z krajín najmä Čínu. Zeleným dlhopisom sa darí
Trh so zelenými bondmi trpí nedostatkom transparentnosti.
-
Plastový odpad: Vedci skúmajú, ako sa správa v mori aj ako z neho robiť naftu
Nedávno publikované štúdie sú zamerané na zníženie emisií pri výrobe plastov, ich efektívnejšiu recykláciu, opätovné použitie v pohonných hmotách a na ich správanie v mori.
-
Keby bol zvoz odpadu transparentný, všetci majú naše senzory
Slovenská spoločnosť waste:it (Sensoneo) prišla so snímačmi, ktoré merajú zaplnenosť kontajnerov. O technológii, ktorá sa dostala do finále Start Up Awards 2015, rozpráva pre EurActiv.sk konateľ MARTIN BASILA.
-
Oceľ, klíma aj zelená ekonomika. Dohoda lídrov z G20 nie je bezobsažná
Európania v Číne dosiahli zriadenie monitorovacieho fóra pre nadmernú výrobu ocele.
-
Slovensko tlačí na ratifikáciu Parížskej dohody do novembra
Francúzska ministerka Ségolène Royalová, ktorá v piatok pricestuje na Slovensko, chce z klimatickej dohody urobiť tému bratislavského summitu.
-
László Sólymos: Našou prioritou v zelenej ekonomike je manažment odpadov
Slovensko môže ponúknuť svoje skúsenosti so zelenými budovami či vodným hospodárstvom, hovorí minister životného prostredia LÁSZLÓ SÓLYMOS (Most-Híd). Na otázky portálu EurActiv.sk odpovedal cez email.
-
Bratislava: Zastávka na ceste k zelenej ekonomike
Slovenské predsedníctvo ponúka v OECD a EÚ pravidelný brainstorming k zelenej ekonomike. Výkopom bola bratislavská konferencia.
-
Nórsky minister: Nechráňme znečisťovateľov, ale investujme do budúcnosti
VIDAR HELGESEN, nórsky minister životného prostredia, hovorí o ambicióznej klimatickej politike, ktorá potrebuje silnejšie záväzky, a o podpore zelených investícií a zelených technológií. V Bratislave mal prejav na konferencii Transition to the Green Economy.
-
Ďalšia finančná kríza môže súvisieť s klímou, boja sa investori
Prirýchly prechod k zelenej ekonomike, ktorý spustí extrémne počasie, môže byť príliš drahý na to, aby ho hospodárstvo strávilo.
-
Nad recyklačnými cieľmi visí otáznik. Hovorí sa o spôsobe počítania aj zrušení
Nemecko chce výrazne zmeniť odpadovú legislatívu pre budúce desaťročie.
-
Europoslanec, ktorý vyšetruje emisie: Európskym automobilkám hrozí osud Nokie
Nokia úplne zmeškala vývoj od telefónov k smartfónom. To isté sa stane automobilovému priemyslu, varuje GERBEN-JAN GERBRANDY. Holandský europoslanec (Democraten 66, ALDE) je členom výboru pre životné prostredie a vyšetrovacieho výboru vo veci automobilových emisií.
-
Elektromobily v Nórsku a Holandsku. Ako to robia najlepší
Nóri a Holanďania stavili na daňové úľavy a výstavbu infraštruktúry. Fiškálne stimuly však neboli vždy inteligentné, varuje holandský europoslanec.
-
Zelená ekonomika má zdaňovať skôr spotrebu ako prácu
Bude nevyhnutné skoncovať s dotáciami do fosílnych palív, odporúčajú závery z konferencie ministerstva životného prostredia.