Bankovníctvo

30-06-2022

Aj slovenské banky zmrazujú sankcionovaný ruský majetok

Slovenským bankám s dodržiavaním sankcií pomáhajú automatizované nástroje vytvorené na boj s praním špinavých peňazí. Niektoré zamestnávajú aj expertov na medzinárodné sankcie a dodržiavajú aj tie vyhlásené USA a Spojeným kráľovstvom.
28-06-2022

Peniaze majú, ale dlhy nevedia zaplatiť: Ako sankcie viedli k platobnej neschopnosti Ruska a čo to znamená

Mesiac dozadu ešte mohla Moskva zaplatiť časť svojho dlhu vďaka výnimke USA. Tá však uplynula a EÚ sa pridala zablokovaním orgánu, ktorým Rusko platby realizovalo. Agresor si však teraz peniaze požičiavať nepotrebuje.
23-06-2022

Po novom bude pre firmy veľmi ťažké zatajiť znečisťovanie

Už o dva roky by výročné správy veľkých firiem mali obsahovať detailné informácie o tom, koľko emisií vydávajú a ako sa ich chystajú znížiť. Aby neboli európske firmy znevýhodnené, Únia chce povinnosti uvaliť aj na niektoré zahraničné firmy.
13-06-2022

Nielen greenwashing, problémom sú aj prázdne slová firiem o sociálnom pokroku

Európska zelená taxonómia hovorí, čo je zelená investícia, a čo je iba greenwashing. Pri sociálnych investíciách však takýto semafor chýba, eurokomisia sa totiž podľa zdrojov EURACTIV bojí ešte väčších sporov, než aké vyvolala otázka jadrovej energie a plynu. 
Ekonomika 09-06-2022

Európska centrálna banka v lete ukončí nákupy dlhopisov

Intervenciami na finančných trhoch roky podporovala európsku ekonomiku a znižovala tlak na krajiny so slabšími verejnými financiami: začalo to počas krízy eurozóny, vyvrcholilo schválením obrovského programu nákupov po začiatku pandémie.
09-06-2022

Špecialistka na zodpovednosť firiem: Elektrické autá nie sú automaticky zelené

Vykazovanie environmentálnych vplyvov vo výročných správach má investorský základ, nie je iba trendom, ktorý vyšumí. Prikázať firmám napísať, že polovica ich činnosti má nepriaznivé následky, je však politicky citlivé, hovorí v rozhovore MIROSLAVA PLEVOVÁ.
03-06-2022

Investície do fosílnych palív sú pre investorov finančným aj reputačným rizikom

Ťažba ropy, zemného plynu a nerastných surovín je vysoko riziková a vyžaduje si prísnejšiu kontrolu. Európski zákonodarcovia môžu v novej smernici zabezpečiť väčšiu transparentnosť ťažobných projektov a obmedziť ich ničivé dôsledky, píšu Elisa Peter a Robert Pitman.
25-05-2022

Firmy budú zodpovedné za porušovanie ľudských práv a enviroškody aj mimo Únie

Nová smernica ich má prinútiť európske firmy prevziať zodpovednosť za svojich dodávateľov. Pravidlá sa však týkajú len jedného percenta firiem, čo podľa mimovládok nezaručuje spravodlivosť pre poškodených.
05-05-2022

Firmy musia o svojom vplyve na životné prostredie informovať podrobnejšie

Firmy budú musieť mať vyššie klimatické ambície, aby sa zmestili do nových štandardov Európskej únie pre zverejňovanie údajov. K novým pravidlám sa verejnosť aj samotné spoločnosti môžu vyjadriť do 8. augusta. 
22-03-2022

Znižovanie emisií v oceliarstve: Bez bánk to nepôjde

Ťažký priemysel nemá šancu dosiahnuť nulové emisie bez rozsiahlych investícií do znižovania emisií a nových technológií. Košickým oceliarom sa podarilo dostať vôbec prvý úver so zelenými záväzkami na Slovensku. Ten bude výhodnejší, ak si bude  U. S. Steel plniť ciele udržateľnosti.
28-02-2022

Banky aj firmy majú byť odolnejšie voči zmene klímy. Je na Slovensku, aby nezaspalo

Čím udržateľnejšie podnikanie, tým výhodnejšie financovanie. To je v skratke plán Európskej komisie, ktorá sa snaží presmerovať súkromný kapitál do zelených projektov. Nové pravidlá majú zvýšiť odolnosť bánk a firiem voči rizikám spojených so zmenou klímy.  
27-01-2022

Taxonómia nie je len o plyne a jadre. Firmy musia ukázať, či sú udržateľné

Ak sa chcú firmy uchádzať o peniaze na zelenú transformáciu, budú musieť preukázať, či je ich podnikanie v súlade s pravidlami pre udržateľné investície. 
Ekonomika 21-06-2021

Ministri sa nedohodli na kalendári dobudovania bankovej únie

Ministri financií eurozóny sa minulý štvrtok nedokázali dohodnúť na kalendári dotvorenia bankovej únie.
Energetika 16-06-2021

Galek: Taxonómia je o udržaní plynárenskej infraštruktúry pri živote

Kritériá pre zelené investície sú v rámci európskych inštitúcií aj medzi členských štátmi horúcou témou. Kontroverzná je najmä otázka, či jadro a plyn patria medzi udržateľné zdroje. Postoj slovenskej vlády je jasný - plynárenská infraštruktúra je kľúčom k dekarbonizácii. 
Energetika 03-06-2021

Diskusia | Zelená taxonómia a plynárenstvo

Akú úlohu bude hrať Taxonómia udržateľných investícií v slovenských plánoch na dosiahnutie uhlíkovej neutrality? Aké sektory nebudú môcť byť elektrifikované a budú do budúcna plyn potrebovať? Na tieto témy diskutujú kľúčoví aktéri.
Klíma 21-05-2021

EURACTIV Podcast | Wiezik: Pri udržateľných investíciách má ísť o zmenu paradigmy. Víťazia však politické tlaky

Zoznam udržateľných investícií sa nekonštruktívne rozširuje. Plyn a jadro sú prechodné technológie, ale nemožno ich označiť za zelené. Bol by to greenwashing, hovorí v rozhovore europoslanec MICHAL WIEZIK.
Ekonomika 20-05-2021

Kedy má štát nahrádzať banku? A kde sa hodia finančné nástroje viac ako granty? (ANKETA)

Využitie finančných nástrojov spolufinancovaných z eurofondov, ktoré sú v správe štátneho investičného fondu, má zmysel pri projektoch, kde banky nevedia zhodnotiť ich kvalitu a spoločenský prínos, alebo pri riešení problémov, na ktoré verejné zdroje nestačia.
Ekonomika 27-04-2021

Financovanie našej ekologickej budúcnosti

V snahe plniť európske klimatické ciele do roku 2030 a 2050 pomôžu verejné financie, avšak kľúčové budú aj súkromné investície. Našťastie, európski investori sa pre zelenú nadchli, píšu komisár Dombrovskis a komisárka McGuinness. 
Energetika 20-04-2021

Slovensko chce odklad celých zelených investičných pravidiel

Predseda vlády Eduard Heger žiada spolu s ďalšími lídrami členských krajín Európsku komisiu, aby pozdržala taxonómiu zelených investícií. Komisia chcela v prvom kole predstaviť pravidlá pre obnoviteľné zdroje a biomasu, kým rozhodnutie o zemnom plyne a jadre nechať na neskôr. 
Energetika 17-03-2021

Uniknutý návrh Komisie: Zemný plyn patrí medzi zelené investície

Zemný plyn má podľa uniknutého dokumentu Komisie zabezpečiť spoľahlivosť dodávok energie pri výkyvoch spôsobených obnoviteľnými zdrojmi. Tá ho chce preto zaradiť medzi udržateľné investície. Je to greenwashing, varujú ekológovia.
Energetika 25-02-2021

Plyn nemá čo hľadať medzi zelenými investíciami, odkazujú odborníci eurokomisii

Skupina poradcov Komisii neodporúča, aby plynárenské projekty získali prístup k zeleným investíciám.
Ekonomika 10-02-2021

Eurokomisia má nové argumenty pre dokončenie bankovej únie

Dokončenie bankovej únie by o polovicu znížilo riziko nedostatku peňazí na ochranu bankových vkladov, v prípade krízy podobnej roku 2008. Tvrdí to neverejná správa, ktorú si nechala vypracovať Európska komisia. Tretím pilierom Bankovej únie, odsúhlasenej lídrami v lete 2012, má byť spoločná ochrana...
Digitalizácia 28-01-2021

Bude mať euro svoju digitálnu formu? Rozhodne sa v apríli

Už na jar, s najväčšou pravdepodobnosťou v apríli, Európska centrálna banka rozhodne, či pokročí v prípravných prácach na zavedenie digitálneho eura. Ide o zložitý projekt, ktorý by umožňoval platby, no zároveň by mohol otriasť základmi finančného systému.
Energetika 20-01-2021

Komisia odložila pravidlá zelených investícií kvôli vetu členských štátov. Návrh blokuje aj Slovensko

Európska komisia bola nútená odložiť zverejnenie návrhu taxonómie zelených investícií kvôli veľkému počtu prijatých pripomienok. Ďalším dôvodom bola hrozba veta zo strany desiatich členských štátov. Tie požadujú zaradenie zemného plynu medzi udržateľné investície.