Rishimu Sunakovi sa podarilo od Európskej komisie dostať ústupky, ktoré by jeho predchodcovia Johnson a Truss nezískali. Dohoda však ráta so silnou úlohou európskeho súdneho dvora.
Nová líderka Spojeného kráľovstva Liz Truss stojí za návrhom na zrušenie severoírskeho protokolu, ktorý bol kľúčovou súčasťou brexitovej dohody. Únia už za jeho nenapĺňanie bývalého člena žaluje a hrozí mu pokutami.
Rezignácia Borisa Johnsona vyvoláva nádej na zlepšenie európsko-britských vzťahov. Zákon porušujúcu dohodu o brexite je však stále v britskom parlamente.
Cena odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ sa od roku 2020 vyšplhala na viac ako 500 miliárd libier. Väčšina Britov už považuje referendum za nesprávne rozhodnutie a po viac ako päť rokoch sa nenašla členská krajina, ktorá by ich chcela nasledovať.
Nejasné vízie, hádky medzi Londýnom a Bruselom, porušovanie dohodnutých pravidiel a striedanie jedného prechodného obdobia za druhým. Aj tak by sa dali v skratke opísať britsko-únijné vzťahy dva roky od brexitu. Nehovoriac o ekonomických a politických dopadoch pobrexitového usporiadania.
Členské krajiny môžu tlmiť dopady rastu cien energií dočasným znížením spotrebných daní a DPH, aj dotáciami, navrhuje Komisia. Dlhodobým riešením je reforma trhu s plynom a podpora obnoviteľných zdrojov.
Európska komisia pozastavila súdne konania proti Spojenému kráľovstvu v súvislosti s implementáciou severoírskeho protokolu. Komisia ale dúfa, že sa nájdu riešenia.
Bývalý hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier oznámil prezidentskú kandidatúru. V najbližších voľbách sa chce ako pravicový kandidát postaviť aj proti súčasnému centristickému prezidentovi Emmanuelovi Macronovi.
Britskí hudobníci a interpreti budú môcť cestovať do 19 členských krajín Európskej únie vrátane Slovenska bez toho, aby potrebovali víza alebo pracovné povolenie. Informoval o tom vo štvrtok britský denník The Guardian s odvolaním sa na oznámenie vlády.
Občania EÚ žijúci v Spojenom kráľovstve majú posledný týždeň na to, aby požiadali o povolenie na pobyt. Britská vláda oznámila, že termín (30. jún) nebude posúvať.
Europarlament a Rada EU pridelili Slovensku viac peňazí, Komisia pôvodne navrhovala 24 miliónov. Časť z nich má prísť už tento rok a smerovať môžu aj na reintegráciu Slovákov, ktorí museli Spojené kráľovstvo opustiť.
USA a EÚ boli dlho na jednej strane a uvoľnenie vakcínových patentov odmietali. Po otočení americkej pozície bude pre Komisiu náročné svoj postoj udržať. Riskuje obvinenia, že nepomáha rozvojovému svetu.
Z odchodu finančníkov z londýnskej City profitovali aj Paríž, Dublin, Miláno, či Frankfurt, najväčší podiel z koláča však získalo holandské mesto kanálov.
Europoslanci kritizujú, že Londýn ešte pred finálnym prijatím dohody o obchode a spolupráci porušuje pravidlá o hraniciach so Severným Írskom. Dokument ešte musí schváliť Rada EÚ.
Členské štáty Európskej únie jednohlasne schválili predbežnú pobrexitovú obchodnú dohodu so Spojeným kráľovstvom. Europarlament sa k dohode vyjadrí až v januári.
EÚ a Spojené kráľovstvo sa ešte nezhodli na návrhu európsko-britskej obchodnej dohody. Otvorené ostávajú stále dve sporné oblasti - trhové pravidlá a práva rybolovu.
Británia a Európska únia budú pokračovať v rokovaniach o obchodnej dohode. V nedeľu to oznámila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen po telefonáte s britským premiérom Borisom Johnsonom.