Budovy

Únia nesmie pri obnove budov zabudnúť na chudobné domácnosti

21-06-2022

Pre energetickú krízu a potrebu rýchlo dekarbonizovať stavebníctvo čelí Únia ďalšej hrozbe. Musí zabezpečiť, aby ľudia pre zvyšujúce sa ceny nájomného po renovácii nemuseli opustiť svoje domy a byty.

27-06-2022

Členské štáty majú predbežnú dohodu o prelomovom zákone o úsporách energie

Ministri hospodárstva 27 štátov EÚ v týchto dňoch hľadajú predbežnú dohodu o smernici o energetickej účinnosti. Zvyšovať úspory energie bude po novom pre európske krajiny právne záväzné. Ministri však zároveň zrušili povinný cieľ pre primárnu energiu.
Ekonomika 22-06-2022

Ochranárka z hornej Nitry: Plánu spravodlivej transformácie chýbajú opatrenia na zníženie emisií

Jediným dekarbonizačným opatrením eurofondovom pláne transformácie hornej Nitry je ukončenie činnosti elektrárne Nováky, upozorňuje LENKA ILČÍKOVÁ z organizácie Priatelia Zeme-CEPA.
08-06-2022

Bez úspor energie súčasnú energetickú krízu nezvládneme

Politici sústredia na to, ako nahradiť ruské fosílne palivá a nájsť alternatívnych dodávateľov. Zamerať by sa však mali na byť úspory energie, ktoré sú riešením klimatickej aj energetickej krízy, hovorí riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre energetiku Fatih Birol.
13-05-2022

Väčšina verejných budov sa obnoví len v minimálnom štandarde

Renovácie verejných budov z plánu obnovy nebudú zárukou, že budú mať kvalitné vnútorné prostredie a budú pripravené na zmenu klímy. Pri nemocniciach či škôlkach nie je ich ambiciózna obnova hlavným cieľom, odkazuje Úrad vlády.
09-05-2022

Komisia odporúča pri renováciách budov zohľadniť zdravie

Zlepšenie kvality bývania má väčší vplyv na zdravie, ako priame investície do zdravotnej starostlivosti, tvrdí Svetová zdravotnícka organizácia. Komisia zdravotné aspekty obnovy budov síce v novej legislatíve zohľadňuje, no len vo forme nezáväzného odporúčania.
InzerciaKomerčný obsah

Klimatický panel varuje pred podceňovaním zmien klímy. Ponúka ďalšie zelené riešenia

PR SPRÁVA | Odborníci na zmenu klímy vydali ďalšie varovanie politikom. V najnovšej správe o klimatickej zmene, ktorá vyšla na začiatku apríla, upozorňujú na dopady ľudskej činnosti na zmenu klímy.
InzerciaKomerčný obsah
[VELUX]
21-04-2022

Pandémia zvýraznila potrebu udržateľných budov pre rozvoj spoločnosti

PR SPRÁVA | Najnovší Healthy Homes Barometer 2022 z dielne Velux odhaľuje alarmujúci stav budov v Európe. Udržateľná obnova objektov je nevyhnutná: z pohľadu zdravia, spokojnosti aj zníženia vplyvu výstavby na klímu.
Energetika 08-04-2022

Energetik Kubica: Projektanti uprednostnia kotol na zemný plyn pred tepelným čerpadlom zo zotrvačnosti

Rozvoju obnoviteľnej energie na Slovensku by pomohlo, ak by distribučné spoločnosti otvorene informovali, kedy, kde a koľko nových zdrojov plánujú pripojiť. Tvrdenie, že máme stabilnú sústavu, ktorá nie je vhodná na pripájanie obnoviteľných zdrojov, dlhodobo neobstojí, myslí si odborník na elektroenergetiku JURAJ KUBICA.
16-03-2022

Architekt Zaiček: Environmentálne najzodpovednejšie je nestavať nové budovy

Architekti ponúkajú spoluprácu pri rekonštrukcii 30 tisíc rodinných domov z plánu obnovy. Chceli sme, aby sa prostriedky nevyčerpali iba na plané výmeny okien a zatepľovanie, ale pomohli prispôsobiť domy potrebám ďalších generácií, hovorí architekt MARTIN ZAIČEK. 
04-03-2022

Obnova budov môže pomôcť pri znižovaní energetickej závislosti na Rusku

Európska únia potrebuje posilniť svoju energetickú bezpečnosť a nezávislosť. Jedným z overených riešení je aj obnova budov s cieľom znížiť spotrebu energie, píše KATARÍNA NIKODEMOVÁ.
InzerciaKomerčný obsah
Ekonomika 02-02-2022

Obchodné komory vyjadrujú podporu prijatia novej stavebnej legislatívy

PR SPRÁVA | Americká obchodná komora v Slovenskej republike spolu s partnermi vyjadrujú podporu prijatia novej stavebnej legislatívy vo verzii predloženej vládou do Národnej rady SR.
24-01-2022

Slováci chcú renovovať udržateľne. Na špičkové technológie však nemajú dosť peňazí

Slováci chcú podľa prieskumu pri obnove svojich domovov šetriť klímu a používať udržateľné výrobky a materiály. Investíciám do dlhodobých a udržateľných riešení, akými sú solárne panely alebo tepelné čerpadlá, však bránia nižšie príjmy.  
Klíma 20-01-2022

Budovy v systéme obchodovania s emisiami sú pre Slovensko rizikom, odkazujú odborníci

Rozšírenie európskeho systému obchodovania s emisnými povolenkami je podľa niektorých odborníkov pre Slovensko rizikom. Ohroziť môže najmä sociálne slabších. Pri návrhu váha aj ministerstvo životného prostredia, ktoré vyzýva na dôsledné zváženie všetkých pre a proti. 
InzerciaKomerčný obsah
22-12-2021

Ako udržateľný je váš domov?

PR SPRÁVA | Spoločnosť VELUX zverejnila výsledky prieskumu, ktoré opisujú postoje Slovákov k rekonštrukcii domov a bytov a k otázkam súvisiacim s udržateľnosťou. Reprezentatívny prieskum na vzorke 1 015 respondentov ukázal, že názory sa v otázke udržateľnosti pri rekonštrukcii rozchádzajú.
Klíma 14-12-2021

Nová smernica určí povinné energetické štandardy aj pre existujúce budovy

Podľa uniknutého návrhu smernice by mali všetky novo postavené budovy po roku 2030 produkovať nulové emisie. Minimálne energetické štandardy budú musieť spĺňať aj existujúce budovy prechádzajúce rekonštrukciou.
Klíma 07-12-2021

Šéfka únie nájomníkov: Znižovanie emisií nemôžu dotovať najchudobnejší

Náklady na renováciu nehnuteľností znášajú v mnohých členských štátoch nájomníci. Zvýšenie nájomného po rekonštrukcii  prispieva k vysídľovaniu obyvateľov a gentrifikácii celých štvrtí. Náklady na renováciu by mali byť hradené z usporenej energie, hovorí BARBARA STEENBERGEN.
16-11-2021

Diskusia | Nový systém obchodovania s emisnými povolenkami: Pomôže rozvoju obnoviteľných zdrojov?

Akým spôsobom môže rozšírenie EÚ ETS o budovy pomôcť rozvoju obnoviteľných zdrojov na Slovensku? Aké sú riziká začlenenia budov do EÚ ETS? Diskusia bude venovaná práve týmto otázkam.
28-09-2021

Koncentrácia CO2 v školských triedach dvojnásobne prekračuje povolené limity

Žiaci a učitelia trávia hodiny v nevetraných a hlučných triedach, čo zle vplýva na ich sústredenie, zdravie a imunitu, tvrdí analýza. Či pomôžu zlepšiť situáciu milióny určené na renovácie škôl je otázne. Kvalita vnútorného prostredia totiž nie je podmienkou ich čerpania.
14-09-2021

Odborník na budovy: Zateplenie a nové okná nezaručia, že sa deti budú v škole cítiť lepšie

Na Slovensko prídu nasledujúce roky stovky miliónov eur, za ktoré sa bude rekonštruovať veľké množstvo škôl. Prioritou je usporiť energiu, to však nezaručí nezávadné prostredie v triedach. Ak k tomu prirátame zmenu klímy, môžeme mať do budúcna problém, upozorňuje MIROSLAV ZLIECHOVEC.
InzerciaKomerčný obsah
13-09-2021

Skupina VELUX a WWF sa púšťajú do historického projektu obnovy lesov

PR SPRÁVA | Prvý projekt na obnovu lesov financovaný spoločnosťou VELUX v rámci jej 21-ročného partnerstva s WWF International sa oficiálne začal.
03-09-2021

Oslabenie energetických noriem budov kritizujú stavebníci, mestá aj Úrad vlády

Ministerstvo dopravy navrhuje, aby nároky na energetickú hospodárnosť budov klesli o 40 percent. Novela spôsobí chaos v stavebníctve a ide proti klimatickým cieľom Slovenska, zhodli sa rezorty aj odborníci.
Obehová ekonomika 30-08-2021

Praha chce naskočiť do cirkulárneho kolotoča. Chystá vlastnú bioplynovú stanicu a biofarmy na strechách

Farmy na pražských strechách, hromadná doprava poháňaná biometánom z gastroodpadu alebo využívanie tepla z odpadových vôd pre vykurovanie a chladenie. To je len zlomok opatrení, akými chce hlavné mesto Praha transformovať v nasledujúcich desiatich rokoch svoju ekonomiku.
23-08-2021

Dokedy budeme na Slovensku ochotní tolerovať nekvalitné politiky?

Rezort dopravy chce vyhláškou znížiť aktuálne požiadavky na energetickú hospodárnosť budov. Snaha ministerstva o uvoľnenie nárokov o 40 percent je krokom späť a ohrozí naše dohodnuté klimatické ciele, píše riaditeľka organizácie Budovy pre budúcnosť Katarína Nikodemová.
19-08-2021

Deti sa učia v prehriatych triedach. Komisia chce problém riešiť, vláda ho nevidí

Slovensko chce investovať v nasledujúcich rokoch stovky miliónov eur do renovácií škôl. Aj keď Komisia požaduje, aby boli peniaze vynaložené iba na klimaticky odolné projekty, pre vládu nie je kvalitné vnútorné prostredie škôl zatiaľ prioritou. 

Partner