Budúcnosť EÚ

Slovensko má piaty najnižší podiel ženských političiek v Únii (INFOGRAFIKA)
Podiel slovenských poslankýň a ministeriek je hlboko pod priemerom EÚ, v europarlamente je až tretí najnižší. Európske inštitúcie sú na tom lepšie, eurokomisárok je polovica a ženy šéfujú Komisii, Parlamentu, centrálnej banke aj európskej prokuratúre.
Konferencia, ktorá má zmeniť Úniu, už má prvé výsledky (INFOGRAFIKA)
Do podujatí v rámci Konferencie o budúcnosti Európy sa už zapojilo viac ako dvetisícpäťsto Slovákov. Nápady pribúdajú aj na webovej platforme, do ktorej sa však nepomerne viac zapájajú muži a vysokoškolsky vzdelaní ľudia.
Medzi najaktívnejšími europoslancami sú dvaja Slováci (INFOGRAFIKA)
V rebríčku Eulytix zabodovali Slováci venujúci sa zeleným témam. Michal Wiezik zo Spolu sa dostal na desiate miesto spomedzi 705 europoslancov, jedenásty bol Martin Hojsík z Progresívneho Slovenska. Umiestnili sa vďaka práci na stovkách pozmeňovacích návrhov s množstvom rôznorodých spojencov.
Miriam Lexmann je najvplyvnejšou slovenskou europoslankyňou (INFOGRAFIKA)
Lexmann (KDH, EPP) sa v rebríčku najvplyvnejších europoslancov a europoslankýň umiestnila najmä vďaka sociálnemu skóre, ktoré hodnotí úspešnosť na Twitteri. Najúspešnejšou krajinou sa stalo Francúzsko, Slovensko sa umiestnilo až na 23. mieste.
Ako by vyzerala európska minimálna mzda? (INFOGRAFIKA)
Európske inštitúcie diskutujú o návrhu smernice o primeraných minimálnych mzdách v EÚ. Spravodajcovia z europarlamentu navrhujú prijať záväzný dvojitý parameter, ktorý väčšina členských štátov dnes nespĺňa. Krajiny by tiež mali zvýšiť pokrytie pracovníkov kolektívnymi zmluvami.
Slovensko má najmenej europoslancov z vládnych strán v Únii (INFOGRAFIKA)
Zo 14 slovenských europoslancov sú iba dvaja z vládnych politických strán. Ide o Petra Polláka z OĽaNO (EPP) a Eugena Jurzycu zo strany SaS (ECR). Slovensko je v tejto metrike na úplnom chvoste Európskej únie.
Krajiny V4 stále bojujú s nízkou popularitou očkovania (INFOGRAFIKA)
Aké sú najnovšie trendy vývoja pandémie a očkovania v krajinách Vyšehradskej štvorky? Ochota ľudí nechať sa zaočkovať je v priemere okolo 50 percent. Zatiaľ čo v Maďarsku sa dvíha, v ostatných krajinách V4 sa od januára príliš nezmenila.
Slováci chcú byť v Únii viac počuť (INFOGRAFIKA)
Pri rozhodovaní o budúcnosti Európskej únie by sa mal brať väčší ohľad na hlas občanov. Slovensko s týmto výrokom súhlasí ešte viac, než priemerná členská krajina. Prieskumy Eurobarometra pred začatím Konferencie o budúcnosti Slovenska naznačujú záujem o účasť na diskusiách.
Obnova v EÚ s európskou pomocou (INFOGRAFIKA)
Krajiny V4 benefitujú z Nástroja EÚ pre budúce generácie (750 miliardový post-pandemický plán obnovy) a jeho jednotlivých programov. Nasledovná infografika ponúka prehľad národných alokácií aj niekoľko dát o tom, ako obyvatelia krajín V4 oceňujú úsilie a reakciu EÚ na pandémiu.
Slovenskí europoslanci z hľadiska práce na pozmeňovákoch (INFOGRAFIKA)
Slovenské delegácie patria v svojich politických rodinách medzi najaktívnejšie a najviac prepojené. Ukazujú to dáta mapujúce prácu na pozmeňovacích návrhoch. Najprepojenejším poslancom z 705 členného Európskeho parlamentu je Slovák Martin Hojsík.
Rok 2021 v plánoch Európskej komisie (INFOGRAFIKA)
Rok 2020 bol z pohľadu práce Európskej komisie predovšetkým rokom stratégií v hlavných politických prioritách, rok 2021 by ich mal ďalej rozmeniť na konkrétnosti.
Klimatická zmena: Riziká poznáme, s ochotou meniť správanie je to slabšie (INFOGRAFIKA)
Obyvatelia krajín V4 si uvedomujú riziká spojené s klimatickou zmenou. Väčšina z nich podporuje cieľ dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050. Už menej ich je pripravených zmeniť svoje spotrebiteľské správanie.
Bezpečnosť na internete. Sonda do V4 (INFOGRAFIKA)
Digitálna aktivita na internete v posledných rokoch rastie a pandémia tieto trendy ešte posilňuje. O bezpečnosti na internete však stále nevie dosť ľudí.
Čína a V4: V obchodnej stratégii Pekingu sú voči štvorici krajín výrazné rozdiely (INFORGRAFIKA)
Do krajín V4 prúdi po Nemecku najviac tovarov z Číny, výnimkou je len Slovensko. Hoci najviac s Čínou v porovnaní s inými mimoeurópskymi krajinami vo Vyšehrade obchoduje Praha, Česi ostávajú voči Pekingu najnegatívnejšie naladení.
Aktivity EÚ v boji proti pandémii COVID-19 (INFOGRAFIKA)
Únia v reakcii na pandémiu upravuje svoje pravidlá vo viacerých oblastiach, mobilizuje pomoc z európskeho rozpočtu, robí opatrenia v menovej politike a koordinuje ochranné kroky. Pozrite si prehľad.
Rozdelenie kompetencií v Európskej komisii
Pod koho spadajú v Európskej komisii generálne riaditeľstvá, agentúry a vybrané úrady? Rozdelenie kompetencií v tíme Ursuly von der Leyen približuje interaktívna infografika.
Európska komisia 2019-2024
Európsky parlament schválil Európsku komisiu vedenú Ursulou von der Leyen. Do úradu nastúpi 1. decembra 2019, na päťročné obdobie.
Slovenskí europoslanci: veľká personálna výmena
Dvanásti zo štrnástich zvolených slovenských europoslancov budú v EP nováčikmi. To je najväčšia personálna výmena od roku 2004.
Konečné výsledky eurovolieb 2019 na Slovensku
Oficiálne výsledky potvrdili víťazstvo koalície PS/Spolu aj to, že sa do europarlamentu zo Slovenska dostalo len 6 strán. Štrnásty mandát dočasne volebná matematika odobrala KDH.
Postoje politických strán vo voľbách do EP
Čo si myslia kandidujúce strany o posilňovaní kompetencií EÚ, ďalšom rozširovaní Únie či vzťahoch s Ruskom? Čo by chceli riešiť v sociálnej či environmentálnej oblasti? Pozície hlavných strán zhŕňa infografika.
Odkiaľ pochádzajú kandidáti na europoslancov?
Zo všetkých kandidátov na post europoslanca má v Bratislave trvalé bydlisko každý štvrtý. Na čelo eurokandidátky Bratislavčana umiestnilo dvanásť z 31 kandidujúcich strán a koalícií.
Eurokandidátky a vekové zastúpenie: Nástup novej generácie?
Priemerný vek kandidátov do Európskeho parlamentu sa oproti posledným eurovoľbám zvýšil. Strany a koalície na prvé miesta tiež zaradili menej mladých kandidátov. Šanca, že sa europoslancom stane niektorý z mladších kandidátov je napriek tomu vyššia.
Bude Slovensko po voľbách v Európskom parlamente zastupovať viac žien?
Podiel žien na kandidátnych listinách do zákonodarných orgánov na národnej ale aj európskej úrovni na Slovensku dlhodobo stagnuje. V nadchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu ženy tvoria iba štvrtinu zo všetkých uchádzačov o post europoslanca.Komerčný obsah
