Budúcnosť EÚ

Slovensko zažije utečeneckú krízu, aj pre náš odpor nebude pomoc z Únie istá
Utečenci z Ukrajiny prichádzajú na Slovensko v rámci veľmi podobných pravidiel, aké mali južné krajiny v roku 2015. Povinné kvóty sú už dva roky preč zo stola, členské štáty ale neboli schopné uzavrieť dohodu ani o iných druhoch solidarity.
Konferencia o budúcnosti Európy: Slovensko volá po vyššej životnej úrovni
Európske občianske panely pomaly končia svoju prácu. Nastupuje druhá časť konferencie, v ktorej budú musieť zástupcovia politikov aj Európanov vyhodnotiť, aký bude odkaz európskeho reformného roka. EURACTIV prináša prehľad doterajšieho priebehu Konferencie o budúcnosti Európy.
Čo naozaj znamená rozhodnutie súdneho dvora pre dúhové rodiny
Šéfka Európskej komisie hovorí, že ak je niekto rodič v jednej krajine, je rodič vo všetkých. Pre dúhové rodiny to však v praxi neplatí, a aj posledné rozhodnutie súdneho dvora má od európskeho uznania rodičovstva ďaleko. Európski občania a ich rodiny majú právo na...
Európske minimálne mzdy: Europarlament pritvrdil kontroverzný návrh
Únia nechce jednu minimálnu mzdu pre všetkých Európanov. Ak ale prejde návrh spravodajcov z europarlamentu, najnižšie platy budú musieť spĺňať konkrétne parametre odvodené od priemerných a mediánových zárobkov v danej krajine.
Konferencia o budúcnosti Európy: Otvorí Únia základné zmluvy?
Reformy Európskej únie majú byť založené na vôli jej občanov. Aj keď lídri EÚ zdôrazňujú, že žiadna téma nemá byť tabu, niektoré členské štáty nechcú o otváraní základných zmlúv diskutovať.
Krajiny V4 váhajú s prenášaním kompetencií v zdravotníctve na Úniu
Krajiny Vyšehradu neboli spokojné s nákupom zdravotníckeho materiálu a vakcín, ktoré organizoval Brusel, napriek tomu, že z programov EÚ značne ťažia. Peniaze z post-pandemického fondu Únie chcú vo veľkej miere využívať na svoju značne podfinancovanú a zastaranú zdravotnícku infraštruktúru.
EÚ v roku 2021: Čo najviac ovplyvní Slovensko? (ANKETA europoslancov)
Implementáciu fondu obnovy v národných podmienkach takmer všetci europoslanci považujú za počin z európskej úrovne, ktorý Slovensko pocíti najviac. Upozorňujú aj na prípravu čerpania nového rozpočtu EÚ a potrebu zvládnuť pandémiu.
Slovensko a európske hodnoty: Komplikovaný vzťah
Podľa Eurobarometra z júla 2020 sa 82 percent Slovákov cíti byť občanmi Európskej únie, viac ako priemer EÚ. K viacerým európskym hodnotám majú však Slováci a Slovenky veľmi neukotvený vzťah.
Ochrana právneho štátu z európskej úrovne: Nedokončený proces
Prečo je zlyhávanie právneho štátu v jednej krajine problémom pre celú EÚ? Aké nástroje má Únia k dispozícii a aké sú ich limity?
Legislatíva o digitálnych službách: V4 chce rozlišovať medzi nelegálnym a škodlivým obsahom na internete
Maďari chcú „cenzúru svojich občanov“ na internete kontrolovať sami. Slováci by privítali databázu online politickej reklamy. Česi sa obávajú nahrávacích filtrov platforiem a Poliaci aj profitu techgigantov z podnecovania agresie.
Obranná spolupráca Vyšehradu: Siliť armádne partnerstvá kvôli politickým cieľom nepomôže
Slabé vlastné kapacity, neochota zdieľať ich, priveľké národné ambície, či nevojenské záujmy. Aj to sú podľa expertov dôvody, prečo V4 spolupracuje v obrane tak málo. Možnosti, ktoré Vyšehrad ponúka, nevyužila štvorica zatiaľ ani v tvoriacej sa Spoločnej európskej obrane.
Čína v strednej Európe: Plejáda neuskutočnených projektov značne prerastá tie realizované
Kým v stredoeurópskych politických vodách loví Peking najmä v priestoroch, ktoré len donedávna patrili výhradne Rusku, v snahe o zisk ekonomického vplyvu začínala Čína takmer od nuly. Úspech je však značne limitovaný a Peking v ostatných mesiacoch mení stratégiu.
Turecká vláda má v strednej Európe najbližších spojencov v Budapešti
Krajiny V4 nie sú pre Turecko významným zdrojom investícii, no Ankara v nich vidí alternatívu k západným európskym krajinám. Nielenže Turecko podporujú v NATO a v EÚ, no voči režimu nie sú tak ostré.
Predstavy strán o lepšom slovenskom pôsobení v EÚ
VOĽBY 2020 | U časti slovenských politických strán je chuť preniesť koordináciu európskej agendy z Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR na Úrad vlády SR.
Deľba práce a pozícií v Európskom parlamente: Výbory a slovenskí europoslanci
Podľa zaradenia do výborov, slovenských europoslancov najviac zaujíma životné prostredie, zahraničie a spravodlivosť. Slovensko získalo v opakovanej voľbe predsedníctvo jedného výboru Európskeho parlamentu - výboru pre zamestnanosť (EMPL) bude šéfovať Lucia Ďuriš Nicholsonová.
V4 svojho nominanta na vrcholné funkcie nemá, Komisiu má viesť žena
Európsky parlament bude o nominácii Ursuly von der Leyenovej hlasovať 15. júla. Europoslanci nie sú nadšení, že lídri ignorovali vedúcich kandidátov, ktorí prešli eurovoľbami.
Európske personálne puzzle
Pri obsadzovaní vrcholových postov EÚ sa bude musieť v rámci možností zohľadniť: rovnomerné geografické rozdelenie, zastúpenie malých a veľkých krajín, hlavných politických skupín a tiež rodové hľadisko.
Aká EÚ? Odpovedajú prezidentskí kandidáti
Zuzana Čaputová hovorí, že posilňovanie právomocí EÚ v musí ísť ruka v ruke s posilňovaním demokratickej legitimity. Maroš Šefčovič by sa rád vyhol dlhým inštitucionálnym debatám o reforme EÚ. Štefan Harabin by kompetencie skôr vrátil späť.
Autorské práva a podvody pri agrodotáciách. Čo chcú stihnúť do volieb slovenskí europoslanci?
Europoslancom ostávajú približne štyri mesiace v riadnom pracovnom tempe. Pýtali sme sa ich, čo by chceli ešte dotiahnuť sami a čo dôležité by mal stihnúť súčasný europarlament.
Vízová (ne-)liberalizácia, clá aj armáda: Kosovo má za sebou turbulentný rok
Hoci si Priština v tomto roku polepšila v plnení podmienok Únie, v ostatnom období stráca balkánska krajina trpezlivosť. Brusel zatiaľ nedaroval Kosovčanom liberalizáciu vízového režimu, no ich najnovšie politické ťahy môžu krajinu skôr zdiskreditovať ako posilniť.
Krajiny V4 a Turecko: Obchod riešia napriamo, hodnoty cez Brusel
Hoci špecifická kapitola vzťahov V4 a Turecka prakticky neexistuje, pätica krajín si je vedomá dôležitosti obchodnej spolupráce a strategickej podpory.
Kyberbezpečnosť na Slovensku, v Európe a za Atlantikom: Nastavenie a výzvy
Do sietí ukladáme stále viac dát, no obavy o to, čo sa s nimi môže stať, nás zatiaľ nepresvedčili. Hrozby ich zneužitia sú pritom obrovské. Ako sa nám darí kybernetický priestor chrániť na Slovensku, v Únii a naprieč Atlantikom?
Pôjdem, nepôjdem? Prehľad (ne)účasti slovenských ministrov na Radách EÚ
Náhradu za seba ministri súčasnej vlády posielajú na približne každé tretie zasadnutie, kde je v programe agenda, za ktorú zodpovedajú. Bez slovenského predsedníctva v roku 2016 by štatistiky vyzerali horšie.