Budúcnosť EÚ

Klíma 06-07-2022

Sú jadro a zemný plyn udržateľné? Ako budú hlasovať slovenskí europoslanci

Európsky parlament dnes hlasuje o tom, či má taxonómia zaradiť zemný plyn a jadro medzi „zelené“ zdroje energií. Slovenskí europoslanci odpovedajú, ako budú hlasovať.
01-07-2022

Slovensko preberá predsedníctvo vo Vyšehradskej štvorke

Slovensko si dnes od Maďarska preberá predsedníctvo V4. Jeho nosnou agendou má byť prehlbovanie regionálnej spolupráce pri rozvoji dopravy, jadrovej energetiky a nízkouhlíkových technológií, zelená a digitálna transformácia, udržateľnosť a mobilita mládeže či medziľudské vzťahy.
01-07-2022

Začína české predsedníctvo Európskej únie

Praha sa chce počas nasledujúcich šiestich mesiacov sústrediť na zvládnutie utečeneckej krízy a povojnovú obnovu Ukrajiny, energetickú bezpečnosť, posilňovanie obranných kapacít, strategickú odolnosť ekonomiky a odolnosť demokratických inštitúcií.
29-06-2022

Ako priniesť klimatický dialóg do osád? Bez zlepšenia života to nepôjde

Státisíce ľudí v Európe žijú aj dnes v katastrofálnych podmienkach. Klimatická zmena zasiahne najviac práve ich. Jedinou cestou je zlepšenie ich životnej úrovne, k čomu potrebujeme spoluprácu aktivistov, štátu aj Únie.
28-06-2022

Ako na tepelné ostrovy v mestách? Znižovať emisie a riešiť celé štvrte naraz

Teplota v centrách miest býva cez leto v dôsledku vĺn horúčav až o desať stupňov vyššia ako v ich okolí. To spôsobuje nárast počtu kolapsov a predčasných úmrtí obyvateľov. Ochladzovať nie je potrebné len budovy, ale celé štvrte.
22-06-2022

Nespokojnosť Slovákov s demokraciou je najvyššia v Únii

Až 56 percent Slovákov tvrdí, že ak by sa voľby do europarlamentu konali na budúci týždeň, pravdepodobne by sa ich zúčastnili. Je to dramatický nárast od jesenného eurobarometra, kedy záujem vyjadrilo iba 38 percent Slovákov.
22-06-2022

Slovenské mestá sa musia prispôsobiť novej realite horúčav a prívalových dažďov

Mestá sú čoraz viac vystavené klimatickým rizikám a musia sa na ne adaptovať. Zároveň môžu pri správnom plánovaní veľmi efektívne znižovať svoje emisie.  
20-06-2022

Macron vo voľbách doplatil na démonizovanie ľavice a nesplnenie zelených sľubov

Francúzsky prezident nebude môcť po voľbách vládnuť sám, historické zisky má krajná pravica a darilo sa aj ľavicovej koalícii. Macron bude hľadať spojencov medzi umiernenou pravicou, tá však chce zostať v opozícii.
Východná politika 17-06-2022

Ukrajinský týždeň | Ukrajina bude plyn nakupovať najmä zo Slovenska, Poľska a Maďarska

Ukrajinský elektroenergetický priemysel je nateraz závislý od jadrovej a tepelnej výroby, no aj tá je priamo podriadená udalostiam na bojisku. Mnoho gigantov tohto systému sa totiž nachádza v oblastiach aktívnych bojov. Výrazne sa spomaľuje aj výroba zelenej energie. 
15-06-2022

Česká vláda predstavila priority predsedníctva v EÚ, chce summit so Zelenským

Česká republika predstavila priority svojho predsedníctva v Rade Európskej únie. Je medzi nimi zvládnutie utečeneckej krízy, povojnová obnova Ukrajiny či energetická bezpečnosť.
08-06-2022

České predsedníctvo sa zameria na energetiku, bezpečnosť aj ochranu demokracie

Ukrajina, energetická bezpečnosť, obrana a kybernetická bezpečnosť či hospodárska a demokratická odolnosť sú piatimi oblasťami, ktorými sa bude Česko venovať na čele Rady Európskej únie. Vyplýva to z uniknutého dokumentu, ktorý získal portál EURACTIV.
01-06-2022

Európskym ľudovcom bude šéfovať Manfred Weber

Európska ľudová strana na Slovensku zastrešuje europoslancov z KDH, OĽaNO a Spolu. Strana si hľadá novú identitu po odchode maďarského Fideszu a strate dominantnej pozície medzi európskymi lídrami. 
Rozšírená EÚ 09-05-2022

Podľa Nemecka by sa Únia mala pripravovať na „33 a viac“ členských štátov

Nemecko chce konferenciu o budúcnosti Európy využiť na ďalší rozvoj EÚ, aj cez zmenu zmlúv a zrušenie jednohlasného rozhodovania v zahraničnej politike, povedala pre EURACTIV nemecká štátna tajomníčka pre európske záležitosti Anna Lührmann.
Východná politika 05-05-2022

Ukrajinský týždeň | Vláda vylepšuje stav protileteckých krytov po celej Ukrajine

Ruskí okupanti kradnú na Ukrajine úrodu v okupovaných oblastiach. Ohrozujú aj jednu z najväčších veterných elektrární v strednej a východnej Európe.
05-05-2022

Európsky parlament chce Úniu zmeniť od základov

Európsky parlament v stredu vyzval na revíziu základných zmlúv o fungovaní EÚ v súlade s požiadavkou občanov v rámci Konferencie o budúcnosti Európy. Frakcia Európskych konzervatívcov a reformistov ale na protest z konferencie odišla. 
04-05-2022

Europarlament odhlasoval zmenu volieb, chce 28 nových nadnárodných poslancov

So zmenami musia súhlasiť všetky členské štáty, pravidlá pre eurovoľby by sa vďaka nim zjednotili. Väčšina slovenských europoslancov však bola proti. 
26-04-2022

Europoslanci píšu do Únie: Obvinenie Fica dokazuje, že právny štát funguje

Bývalý premiér sa snažil únijných predstaviteľov dostať na svoju stranu, skupina deviatich slovenských europoslancov ale zareagovala vlastným listom, v ktorom odmietajú Ficove tvrdenia o politických čistkách.
25-04-2022

Macronovo znovuzvolenie môže znížiť vplyv Nemecka v Európe

Znovuzvolenie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona posilnilo jeho víziu suverénnej Európy. Rovnako by však mohlo znížiť nemecký potenciál v politickom vedení v rámci EÚ.
25-04-2022

Po historickom víťazstve nad konzervatívcami smeruje Slovinsko k progresívnej vláde

Zelené progresívne Hnutie Sloboda malo najlepší výsledok v histórii Slovinska. Koalíciu chce vyskladať so sociálnymi demokratmi a ľavičiarmi a ich prvým krokom bude zrušenie zákonov predchádzajúcej vlády.
21-04-2022

Marine Le Pen už o frexite nehovorí. Plánuje ho v praxi

Prezidentská kandidátka by po zvolení spochybnila nadradenosť európskeho práva, „európski ľudia“ totiž podľa nej neexistujú. Jej plánované obnovenie kontrol na hraniciach by tiež narušilo voľný pohyb tovaru a osôb, čo sú základné piliere Únie.
Východná politika 21-04-2022

Charles Michel v Kyjeve: Urobíme všetko, aby sme Ukrajine pomohli vyhrať vojnu

Predseda Európskej rady Charles Michel hovoril v Kyjeve o plánovanej darcovskej konferencii EÚ pre Ukrajinu, aj o pripravovanom šiestom balíku sankcií voči Rusku. 
Východná politika 21-04-2022

Ukrajinský týždeň | Ukrajinské drevo má potenciál nahradiť výpadky z Ruska a Číny

Na Ukrajine napriek vojne pokračujú aktivity protikorupčného úradu. Ukrajinské ministerstvo školstva prehodnocuje svoj postoj k ruskej literatúre. Ruskí kolaboranti na východe rozmiestňujú sovietske symboly. 
20-04-2022

Európskych socialistov znepokojuje vážnosť obvinení Fica a Kaliňáka

Strana európskych socialistov pozorne sleduje obvinenia, ktorým čelia lídri ich členskej strany Smer-SD. Doteraz stáli európski socialisti na strane Smeru, napriek volaniam po ich vylúčení pre spoluprácu s fašistami a zľahčovanie vojny na Ukrajine.
19-04-2022

Ukrajina chce získať štatút kandidátskej krajiny Únie už v nasledujúcich týždňoch

Ukrajina vďaka predchádzajpcej príprave vyplnila prvú časť dotazníka o vstupe do EÚ „bleskurýchlo”. Čaká ju však ešte druhá časť, týkajúca sa zhody ukrajinskej legislatívy s tou európskou. Ukrajinský prezident očakáva rozhodnutie o kandidatúre už na júnovom summite EÚ.