Budúcnosť EÚ

EÚ v roku 2022
Redaktori portálu EURACTIV.sk sa v špeciáli pozrú na najdôležitejšie udalosti, ktoré sa tento rok oplatí sledovať v jednotlivých sektoroch európskej politiky.
Správa o stave Únie 2021
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen dnes (15. septembra) na pôde europarlamentu vystúpila s pravidelným prejavom. Zhodnotila v ňom stav Európskej únie dva roky po začatí jej mandátu a oznámila aj niekoľko nových iniciatív.
Slovensko a Konferencia o budúcnosti Európy
Na Deň Európy, 9. mája 2021, odštartuje Konferencia o budúcnosti Európy. Členské štáty sa v nej chcú svojich občanov pýtať, akú chcú mať Úniu po odchode Spojeného kráľovstva a pandemickom roku 2020.
EÚ v roku 2021
„Rok 2020 bude rokom, na ktorý treba okamžite zabudnúť a zároveň si ho navždy zapamätať,“ píše Európska komisia v úvode svojho pracovného programu na rok 2021.
Parlamentné voľby 2020
EURACTIV.sk prináša analýzy programov a postojov kandidujúcich politických strán pre pôsobenie Slovenska v EÚ a pre európske sektorálne politiky.
„Geopolitickej“ Komisii ukázal svaly Parlament
Vzhľadom na budúce výzvy dostala nová Európska komisia prívlastok „geopolitická". Zakopla však už pri prvej méte: vypočúvaniach v Európskom parlamente.
Noví lídri Únie
Po trojdňovom summite poznáme mená na najvyššie posty v EÚ: Nemka Ursula von der Leyen ako šéfka Európskej komisie, Belgičan Charles Michel ako predseda Európskej rady a Španiel Josep Borrell ako šéf zahraničnej politiky. Na ťahu je Európsky parlament.
Nový vietor v Európskom parlamente
Je po voľbách, zvykajme si na nový, pestrejší Európsky parlament. Mapujeme výsledky a bezprostredné trendy vyplývajúce z eurovolieb na Slovensku a naprieč Európskou úniou.
Eurovoľby 2019: Programy politických strán
Porovnali sme programy a postoje deviatich najrelevantnejších politických strán a hnutí a výsledky zhrnuli v prehľadnej analýze. V špeciáli nájdete aj rozhovory s lídrami kandidátok, ktoré boli podkladom pre porovnanie pozícií strán k hlavným európskym otázkam.
Končiaci europarlament bránil demokraciu a životné prostredie
Na marcovom plenárnom zasadnutí, ktoré sa uskutočnilo súbežne s rozbiehajúcou sa kampaňou pred eurovoľbami, sa europoslanci venovali ochrane právneho štátu a životného prostredia.
Reforma copyrightu: Vojna autorov, technologických gigantov a europarlamentu
ŠPECIÁL / Nová celoeurópska legislatíva o autorských právach zahŕňa mnohé elementy, ktoré môžu transformovať spôsoby využívania internetu a sociálnych sietí naprieč kontinentom. Pri jej tvorbe sa ale ukázalo, že šedých zón je veľmi veľa.
EÚ v roku 2019
Aktuálny politický a legislatívny cyklus EÚ v roku 2019 končí a nový sa na jeseň rozbehne. Aké rozhodnutia a udalosti je možné očakávať? Ktoré témy môžu hýbať eurovoľbami? Prinášame prehľad podľa vybraných oblastí.
Hlasy z regiónov: Kohézna politika Európskej únie v praxi
ŠPECIÁL / Dopravná infraštruktúra, sociálna inklúzia, obehové a nízkouhlíkove hospodárstvo či kultúra. Od roku 2007 mohlo na rozvoj regiónov Slovensko využiť takmer 30 miliárd eur z fondov EÚ.
Politický vývoj v Turecku a jeho dôsledky na vstup do Európskej únie
ŠPECIÁL / V posledných rokoch Turecko prechádza obdobím nepretržitej spoločenskej krízy. Odvtedy, čo v roku 2013 vypukli celoštátne protesty Gezi sa rozdiel medzi tureckou vládou a európskymi metropolami stali čoraz výraznejší.
Konferencia: EÚ v roku 2018
Ako veľmi je EÚ rozdelená? Je slovenská zahraničnopolitická orientácia jasná? Čo sú hlavné témy pred blížiacimi sa európskymi voľbami 2019?
Prejav o stave Únie: Junckerov posledný rok
ŠPECIÁL / V stredu, 12. septembra, prednesie v Európskom parlamente svoj posledný prejav o stave únie predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. S akou odozvou sa stretne na Slovensku a v EÚ?
Rakúske plány na čele EÚ
Rakúsko preberá predsedníctvo od Bulharska v čase opätovného kumulovania napätia v otázke riešenia migračnej vlny, v pokročilom štádiu rokovaní o brexite, ale aj počas živej debaty o ďalšom smerovaní názorovo pestrej Európskej únie.
Ambície vs. zdroje: Viacročný rozpočet EÚ 2021-2027
ŠPECIÁL / Slovensko sa pripravuje na škrty vo finančných tokoch z EÚ a na nové podmienky. Debata o európskom rozpočte na ďalších 7 rokov oficiálne začala.
Slovensko pod lupou EP
ŠPECIÁL / Od zverejnenia prvých informácií o vražde slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej rezonuje situácia na Slovensku v európskych inštitúciách. Intenzívne sa ňou zaoberá aj Európsky parlament.
Davos 2018
ŠPECIÁL / Ako urobiť globalizáciu spravodlivejšou? Ako uživiť 9 miliárd ľudí v roku 2050? Dohodnú sa Európa a Amerika na udržateľných obchodných vzťahoch? EURACTIV.sk prináša sériu textov o otázkach, ktoré riešilo Svetové ekonomické fórum v Davose v januári 2018.
EÚ v roku 2018
Ktoré hlavné témy budú hýbať Európskou úniou v roku 2018? Čo chcú európske inštitúcie dotiahnuť v poslednom celom roku svojho súčasného mandátu? Pripravili sme prehľad podľa tematických oblastí.
EÚ: Priestor slobody a demokracie
EÚ zápasí s odpoveďou na otázku, ako postupovať v prípade, že členský štát zlyháva pri dodržiavaní hôdnôt na, ktorých podľa zmlúv stojí Európska únia. Dilema, či ísť cestou sankcií, ktorú teoreticky pripúšťa článok 7. Lisabonskej zmluvy alebo sa dôsledne držať...
Slovensko a jadro EÚ
Po referende o brexite prišla Európska komisia s Bielou knihou o budúcnosti Európy. Začala sa diskusia o hlbšej integrácii, európskom jadre, prvej lige. Ako by malo jadro EÚ vyzerať a aké sú slovenské priority?