ŠPECIÁL / Nová celoeurópska legislatíva o autorských právach zahŕňa mnohé elementy, ktoré môžu transformovať spôsoby využívania internetu a sociálnych sietí naprieč kontinentom. Pri jej tvorbe sa ale ukázalo, že šedých zón je veľmi veľa.
Aktuálny politický a legislatívny cyklus EÚ v roku 2019 končí a nový sa na jeseň rozbehne. Aké rozhodnutia a udalosti je možné očakávať? Ktoré témy môžu hýbať eurovoľbami? Prinášame prehľad podľa vybraných oblastí.
ŠPECIÁL / Dopravná infraštruktúra, sociálna inklúzia, obehové a nízkouhlíkove hospodárstvo či kultúra. Od roku 2007 mohlo na rozvoj regiónov Slovensko využiť takmer 30 miliárd eur z fondov EÚ.
ŠPECIÁL / V posledných rokoch Turecko prechádza obdobím nepretržitej spoločenskej krízy. Odvtedy, čo v roku 2013 vypukli celoštátne protesty Gezi sa rozdiel medzi tureckou vládou a európskymi metropolami stali čoraz výraznejší.
ŠPECIÁL / V stredu, 12. septembra, prednesie v Európskom parlamente svoj posledný prejav o stave únie predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. S akou odozvou sa stretne na Slovensku a v EÚ?
Rakúsko preberá predsedníctvo od Bulharska v čase opätovného kumulovania napätia v otázke riešenia migračnej vlny, v pokročilom štádiu rokovaní o brexite, ale aj počas živej debaty o ďalšom smerovaní názorovo pestrej Európskej únie.
ŠPECIÁL / Slovensko sa pripravuje na škrty vo finančných tokoch z EÚ a na nové podmienky. Debata o európskom rozpočte na ďalších 7 rokov oficiálne začala.
ŠPECIÁL / Od zverejnenia prvých informácií o vražde slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej rezonuje situácia na Slovensku v európskych inštitúciách. Intenzívne sa ňou zaoberá aj Európsky parlament.
ŠPECIÁL / Ako urobiť globalizáciu spravodlivejšou? Ako uživiť 9 miliárd ľudí v roku 2050? Dohodnú sa Európa a Amerika na udržateľných obchodných vzťahoch? EURACTIV.sk prináša sériu textov o otázkach, ktoré riešilo Svetové ekonomické fórum v Davose v januári 2018.
Ktoré hlavné témy budú hýbať Európskou úniou v roku 2018? Čo chcú európske inštitúcie dotiahnuť v poslednom celom roku svojho súčasného mandátu? Pripravili sme prehľad podľa tematických oblastí.
EÚ zápasí s odpoveďou na otázku, ako postupovať v prípade, že členský štát zlyháva pri dodržiavaní hôdnôt na, ktorých podľa zmlúv stojí Európska únia. Dilema, či ísť cestou sankcií, ktorú teoreticky pripúšťa článok 7. Lisabonskej zmluvy alebo sa dôsledne držať...
Po referende o brexite prišla Európska komisia s Bielou knihou o budúcnosti Európy. Začala sa diskusia o hlbšej integrácii, európskom jadre, prvej lige. Ako by malo jadro EÚ vyzerať a aké sú slovenské priority?
Dlhoočakávaný energetický balíček predstavila Európska komisia v novembri 2016. Prvým fórom, kde sa o novej európskej legislatíve diskutovalo, bol SET Plan – Central European Energy Conference X v Bratislave.
Slovensko chce do decembra prediskutovať alternatívny návrh reformy európskeho azylového systému. Na domácej pôde zápasí s problémom integrácie utečencov a mentalitou „tranzitnej krajiny”.
V roku 2012 Európska komisia predstavila stratégiu pre biohospodárstvo, ktorej cieľom je podporiť inovatívne a udržateľné využívanie obnoviteľných zdrojov v Európe. Národné stratégie už prijalo niekoľko členských štátov a regiónov EÚ.
V časoch nulového alebo nízkeho rastu hľadá Európa novú ekonomickú víziu. Jednou z takých je vízia zelenej ekonomiky, ktorej bola venovaná bratislavská konferencia Transition to the Green Economy (T2GE). Konala sa pod záštitou slovenského predsedníctva v Rade EÚ v dňoch 6. a 7. septembra 2016.
Obce, mestá a regióny zohrávajú čoraz dôležitejšiu úlohu pri prechode k inovatívnejšej a zelenšej európskej ekonomike. 7. Európsky summit regiónov a miest patrí medzi najväčšie podujatia počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ.
Granty Európskej rady pre výskum (ERC) sľubujú prestíž a dostatok finančných prostriedkov pre nerušený výskum. Napriek tomu, že sa rozpočet na udeľovanie ERC grantov zvyšuje, je jeho získanie veľmi náročné. Vedci sa musia presadiť v tvrdej konkurencii, čo sa slovenským...
Európska únia si v digitálnej oblasti stanovila viacero ambicióznych cieľov. Tým najbližším je odstránenie prekážok a vytvorenie jednotného digitálneho trhu.
V apríli 2015 podpísali svetoví lídri v Paríži novú dohodu o klíme. Jej cieľom je obmedziť otepľovanie zemského povrchu. Pre to, aby dohoda dosiahla vytýčený cieľ, musí byť ratifikovaná a implementovaná. To nebude ľahké. Inštitúcie a firmy v Európe aj Amerike musia zvládnuť niekoľko výziev. Okrem...