Spoločenská zodpovednosť

Budúcnosť EÚ 31-05-2019

Profesor práva: Sme svedkami zrodu európskeho verejného priestoru

Mobilizácia občanov okolo environmentálnych otázok naprieč Európou prinútila strany zaujať silnejší postoj k životnému prostrediu. Celoeurópske iniciatívy budú silnieť, tvrdí ALBERTO ALEMANNO.
Podnikanie 28-12-2017

Expertka z americkej neziskovej organizácie: Európska únia pomoc západných donorov nenahradila

MARTINA HRVOLOVÁ z amerického Centra pre medzinárodné súkromné spoločnosti hovorí, že kombinácia vzdelávania o prepojení demokracie a ekonomiky je odpoveďou na problémy, ktorým v súčasnosti demokracia v Európe čelí.
Budúcnosť EÚ 15-11-2017

Bátor: Na Slovensku musíme hovoriť o existencii propagandy

Podľa vedúceho oddelenia bezpečnostnej politiky Kancelárie prezidenta si v mnohých bezpečnostných témach ako štát neplníme domácu úlohu.
Budúcnosť EÚ 18-10-2017

Eurokomisár Navracsics: Vzdelávacia politika je ekonomikou zajtrajška

Bez ohľadu na rotujúce vlády a zmeny politického prostredia, by priority vo vzdelávaní mali pretrvávať, hovorí komisár pre vzdelávanie, kultúru, mládež a šport.
Budúcnosť EÚ 23-06-2017

Taliansky politológ: Jadro je samo osebe príliš úzky formát

Podľa Francesca Brigantiho je treba namiesto jadra ako uzavretého bloku hovoriť o spolupráci na rôznych úrovniach, v rôznej rýchlosti a rôznych témach.
Podnikanie 18-05-2016

Ak poviete zamestnancom o firme všetko, budú pracovať lepšie

Ak zamestnanec pozná len výšku svojho platu, stará sa len o to. Ak pozná všetky finančné toky, stará sa o firmu, hovorí v rozhovore pre EurActiv.sk Ari Weinzweig, priekopník open book manažmentu.
Podnikanie 28-10-2015

Nezáujmu mladých o dôchodky napomáhajú aj politici

O minimálnych dôchodkoch, otvorenom veku odchodu do penzie a dôvodoch prečo sa ľudia o svoje dôchodky nestarajú sme sa rozprávali s právnou expertkou Konfederácie odborových zväzov JUDr. Máriou Svoreňovou.
Potravinárstvo 11-11-2014

Zodpovedný spotrebiteľ to má ťažké

Pre zodpovedného spotrebiteľa neexistuje jednoduchá príručka, musí sa o veci zaujímať a tiež sa snažiť veci aktívne meniť, hovorí Petra Ježeková z organizácie Živica.
Budúcnosť EÚ 05-11-2013

Na Slovensku preskakujeme diskusiu. Hneď máme riešenia

„Zanedbaná verejná diskusia prináša nedoriešené problémy, ktoré sa skôr či neskôr vrátia. Zážitok z osobného vkladu pre spoločenskú zmenu je neprenosný, každá generácia si ho musí odžiť sama,“ hovorí odchádzajúci splnomocnenec vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti Filip Vagač.
Budúcnosť EÚ 04-07-2013

Nechceli sme žiadne ozdoby alebo pozlátko

Írska ministerka pre európske záležitosti je s výsledkami predsedníctva spokojná. Dosiahli takmer 200 politických záväzkov, použitý rozpočet bol nižší ako plánovali. Za najlepšiu prípravu na predsedníctvo považuje ustanoviť včas kľúčových predstaviteľov.

Treba sa vyhnúť digitalizácii zlej byrokracie

„Pokiaľ ide o reštrukturalizáciu verejnej správy sme svedkami toho, že štáty mimo EÚ stavajú latku naozaj vysoko. Samozrejme, aj v rámci Únie sa nájdu dobré príklady ako Švédsko, ktoré fungujú veľmi dobre, ale treba sa pozerať aj na to, čo sa deje vo svete,“ upozornil v rozhovore pre EurActiv zástupca tajomníka OECD Yves Leterme.
Budúcnosť EÚ 23-04-2013

Olympiáda je skvelý nápad

Tvrdí, že Slováci vidia samých seba podstatne horšie ako nás vidia a vnímajú v Európe. Študentov na Paneurópskej vysokej škole minister zahraničných vecí presviedčal, že olympijské hry sú skvelá príležitosť pre Slovensko.
Budúcnosť EÚ 07-02-2013

EÚ predstavuje úplne nový model, lídri to nevidia

Najlepšie strážené tajomstvo Európy je, že predstavuje novú politickú ale najmä ekonomickú, post-kapitalistickú a post-industriálnu ekonomickú paradigmu, hovorí bývalý poradca šéfa eurokomisie.
Budúcnosť EÚ 31-01-2013

Charta je pre inštitúcie EÚ kompasom

O problémoch Európskych občianskych iniciatív a praktickom vplyve Charty základných práv hovorí v pokračovaní rozhovoru z minulého týždňa podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.
Podnikanie 29-01-2013

Firmy nemôžu za sebou nechávať spálenú zem

Hoci môžeme byť stále kritickí, oproti divočine začínajúceho kapitalizmu je to dnes na Slovensku vo firemnej kultúre veľký rozdiel, hovorí programový riaditeľ Nadácie Pontis Pavel Hrica. Pozitívny trend nadácia podporuje ocenením Via Bona.
11-07-2012

Zodpovedný spotrebiteľ sa len rodí

Pamätáme sa ako firmy na Slovensku začínali tým, že na Vianoce zasypali detské domovy darčekmi a všetci boli spokojní. Zodpovedné podnikanie však obnáša oveľa viac ako len darovanie, je o tom ako ten biznis robíme, hovorí programová riaditeľka pre zodpovedné podnikanie v Nadácii Pontis.
11-07-2012

Občiansky aktivizmus nenahradí vážnu diskusiu

Stredoeurópske fórum sa snaží už štyri roky o novú kvalitu debaty. Občiansky aktivizmus a vážna diskusia sa musia v určitom bode stretnúť a to práve pri tých najvážnejších problémoch, hovorí zakladateľka fóra Marta Šimečková.
21-05-2012

Chcem žiť v krajine, ktorá má zmysel

Česko aj Slovensko sú korupciou úplne presiaknuté. Má to historické korene a miera exponenciálne rastie. Myslí si to pivovarník Stanislav Bernard, spoluzakladateľ českého Nadačného fondu proti korupcii.
14-05-2012

Minimálna mzda prispieva k zodpovednému podnikaniu

Ak budú zamestnanci šťastní, váš biznis bude prekvitať, tvrdí Henry Stewart, zakladateľ a majiteľ spoločnosti Happy Ltd., ktorá sa radí medzi najlepšie pracoviská vo Veľkej Británii.
02-05-2012

Mieru korupcie určuje ochota „prijímateľa“

Chceme dokázať, že etika a komerčný úspech sa nevylučujú, hovorí nový generálny manažér firmy Bayer v Českej republike a na Slovensku. Firma dostala nedávno etické ocenenie Via Bona.
Daňová politika 18-01-2012

Komunita dáva firme právo fungovať

Chceme hľadať v regiónoch príklady firiem, ktoré často ani nevedia, že to, čo robia je úžasným príkladom zodpovedného podnikania, hovorí programový riaditeľ Nadácie Pontis. Tá odvčera prijíma nominácie na ocenenie Via Bona.
12-01-2012

Slabinou lekárov je, že ich možnosti závisia od farmafiriem

Firmy musia byť natoľko objektívne, aby to nezneužívali a doktori musia byť natoľko sebavedomí, aby dokázali usmerniť svoj tok informácií viac voľne, nebyť závislý na jednom zdroji, hovorí v rozhovore pre EurActiv.sk anesteziológ MUDr. Peter Kenderessy.
29-11-2011

Motivácia brániť sa korupcii je slabá

Nová legislatíva, ktorá má do zdravotníctva priniesť viac transparentosti bude mať pravdepodobne podobné nedostatky ako majetkové priznania politikov, hovorí riaditeľ Transparency International Gabriel Šípoš.
22-11-2011

Boj proti korupcii nesmú byť len prázdne reči

Transparentnosť nie je cieľ sám o sebe, je to iba sprostredkovateľ. Pomáha zachytávať slabé miesta a klásť tie správne otázky, hovorí v rozhovore pre EurActiv.sk generálny manažér Bayer Slovensko.