Daňová politika

Únia chce zakázať ochutený zahrievaný tabak už tento rok
Zahrievaný tabak už je na európskom trhu tak populárny, že ho Únia môže začať regulovať ako klasické cigarety. Slovensko tento nápad podporuje, chceme ale viac ako pol roka na prepísanie zákonov.
Vojna oddiali plány na konsolidáciu rozpočtov, v hre je aj spoločný dlh
Vojna na Ukrajine spomalí rast európskej ekonomiky o minimálne pol percentuálneho bodu. Európska centrálna banka očakáva 3,7-percentný rast v tomto roku a 2,8 percenta v roku 2023.
Ministri financií sa nedohodli na medzinárodnej minimálnej dani, skúsia to o tri týždne
Napriek tomu, že všetky členské krajiny podpísali dohodu o medzinárodnej minimálnej dani, na jej implementácii sa ministri financií jednomyseľne nezhodli. Dohoda bude predmetom aj ich aprílového stretnutia.
Europoslanci odporučili zakázať príchute e-cigariet lákavé pre deti
Správa o prevencii a boji s rakovinou prešla Európskym parlamentom. Poslanci v nej odporučili okresať ponuku dostupných príchutí pri elektronických cigaretách, pri bezdymových tabakových výrobkoch boli ešte prísnejší.
Tandem Francúzsko-Nemecko chce európsku federáciu aj za cenu dvojrýchlostnej Únie
Nová nemecká vláda aj francúzske predsedníctvo EÚ sa zhodnú, že chcú viac Únie. Ak s tým nebudú súhlasiť všetky štáty, sú otvorení spolupráci v menšej skupine. Paríž a Berlín sa však môžu rozhádať na fiškálnych pravidlách.
Europoslanci chcú drahší a nudnejší tabak. Aj ten bezdymový
Na rozdiel od cigariet dnes môžu byť bezdymové tabakové výrobky aj ochutené, napríklad mentolom. Europarlamentný výbor pre boj s rakovinou chce tento rozdiel zmazať. Všetok tabak chce tiež viac zdaniť. Miernejšiu reguláciu navrhuje pre e-cigarety, ktoré tabak neobsahujú.
Európsky týždeň | Európe hrozí nedostatok plynu
Proces certifikácie Nord Stream 2 sa komplikuje, Európa by sa mala pripraviť na nedostatok plynu. Moskva môže tlačiť na spustenie plynovodu aj ďalším obmedzovaním dodávok suroviny.
Už o tri roky budeme môcť kontrolovať, či veľké firmy platia dane
Europoslanci dali konečnú zelenú legislatíve o zverejňovaní daňových informácií veľkých firiem. Doteraz ich mali dostupné iba daňové úrady, po novom budú otvorené všetkým. Gigantov to má motivovať k férovosti.
Spravodajkyňa boja proti rakovine: E-cigarety znižujú riziko, ale myslime na vedľajšie účinky
Europoslankyňa vyhlásením reagovala na postoj Európskej komisie, ktorá potenciál fajčiarskych alternatív nevidí. Zákonodarná inštitúcia signalizuje zmierlivý postoj, pre ochranu mladých ľudí však pravdepodobne bude chcieť zregulovať príchute.
Začínajú opozičné protifajčiarske konferencie. Jedna vidí v e-cigaretách problém, druhá riešenie
Svetová zdravotnícka organizácia hovorí, že tabakový priemysel chce fajčiarskymi alternatívami získať nových zákazníkov. Zástancovia alternatív ale trvajú na tom, že menšou škodlivosťou dokážu zachraňovať životy.
Rezort financií nezmenšil kolky, smernica o odpade ho zdvojnásobí
Nové varovania o plastoch sa už na cigaretové obaly nezmestili, výrobcovia tak na trh posielajú dvakrát väčšie škatuľky. Zabrániť sa tomu dalo zmenšením kolkov, to však ministerstvo financií doteraz neprisľúbilo. Takéto cigarety teda bude musieť prepravovať aj dvakrát viac kamiónov.
Využívanie daňových rajov bude pre firmy zložitejšie
Minulý týždeň sa 136 krajín dohodlo na pôde OECD na reforme zdaňovania firiem. Firmy by mali zisky zdaňovať tam, kde ich generujú, nie v krajine svojho oficiálneho sídla.
Portugalsko zdaňuje e-cigarety viac ako tie klasické, Slovensko vôbec. Koho počúvne Únia?
Rozdiely v spotrebných daniach na fajčiarske novinky sú v EÚ veľké. Slovensko je harmonizácii otvorené, minulý rok patrilo k najmiernejším regulátorom. Verejná konzultácia eurokomisie sa priklonila na stranu žiadnych alebo nízkych daní. Európska únia bude mať do roku 2030 iba päť percent fajčiarov....
Poslanci Národnej rady v Bruseli podporili fajčiarske alternatívy
V rámci európskeho boja proti rakovine chce Únia vychovať beztabakovú generáciu. Otázne je, či v rámci toho označí elektronické cigarety za súčasť problému alebo riešenia. Poslanci Richard Raši a Zuzana Šebová sú za využívanie alternatív, ktoré podľa nich škodia menej.
Google, Facebook a Microsoft míňajú na lobing v Únii najviac
Podľa najnovšej štúdie sú traja americkí techgiganti najväčšími lobistami v EÚ. Technologický sektor na lobing míňa už viac peňazí, ako farma biznis, či spracovatelia fosílnych palív.
Europarlament v novej správe navrhuje zvýšiť dane na všetky tabakové výrobky
Návrh nerozlišuje medzi klasickými cigaretami a tými bezdymovými. Europoslanci naklonení fajčiarskym alternatívam ale pripravujú pozmeňujúce návrhy, ktorými chcú zaťaženie odstupňovať podľa škodlivosti.
Írsko nepodporí globálnu dohodu o zdaňovaní nadnárodných firiem
Írsko nepodporí globálnu dohodu o minimálnom zdaňovaní nadnárodných firiem, povedal minister financií Paschal Donohoe.
Globálna dohoda o minimálnom zdaňovaní firiem sa rodí ťažko
Celkovo 130 krajín podporilo globálnu daňovú reformu, ktorá zabezpečí, aby nadnárodné spoločnosti platili svoj spravodlivý podiel bez ohľadu na to, kde pôsobia. Niektoré štáty EÚ sa však k dohode nepridali.
Varovania o plastoch sa na cigarety nezmestia, Slovensko bude so smernicou meškať
Od 3. júla má byť na všetkých cigaretách v Únii napísané, že obsahujú plasty. Slovenskí výrobcovia už pol roka hovoria, že to bez zmenšenia kolkov nepôjde. Ministerstvo životného prostredia zatiaľ pretláča zákon, ktorý problém odloží na budúci rok.
Niektoré krajiny EÚ majú problém s minimálnou daňou pre korporácie
Nie všetky európske krajiny sú nadšené z návrhu na zavedenie minimálnej daňovej sadzby pre veľké korporácie. Rozhodnutia v daňovej oblasti vyžadujú jednomyseľný súhlas všetkých členov Únie.
Veľké firmy budú musieť ukázať dane, na mape ale zostanú slepé miesta
Vďaka dohode inštitúcií EÚ o daňovej transparentnosti budú mať ľudia prehľad o tom, kam veľké firmy schovávajú svoje zisky. Únia ale na svojom zozname nemá všetky daňové raje a proti celosvetovému režimu sa postavili členské štáty.
Únia by mohla získať od nadnárodných spoločností na daniach navyše 50 miliárd eur
Príjmy bloku by sa podľa strojnásobili na 170 miliárd eur, ak by dohodnutá globálna minimálna sadzba dane bola 25 percent. Krajiny združené v OECD hľadajú kompromisné riešenie.
Rok od zákazu mentolových cigariet: Viac Slovákov prešlo k e-cigaretám než prestalo fajčiť
V máji 2020 sa v celej EÚ prestali predávať mentolové cigarety. Podľa prieskumu ich však časť Slovákov fajčí aj naďalej. Údajne ich kupujú aj v obchodoch, ktoré zákaz nedodržiavajú. Slovenskí kontrolóri však žiadne porušenia nezistili.