Digitalizácia

23-05-2022

Rádiové spektrum predstavuje ďalšiu výzvu pre zavedenie 5G sietí

Na to, aby nová generácia sietí mohla naplno využívať svoj potenciál, je potrebné prideliť na využívanie 5G významné frekvenčné spektrum. Možnosti na strednom pásme v Únii, najvhodnejšom pre siete piatej generácie, sa ale krátia.
20-05-2022

Členské krajiny Únie schválili legislatívu o zdieľaní dát

Rada EÚ podporila začiatkom týždňa Zákon o dátach (The Data Act). Podporu dostal aj v Európskom parlamente. Má zabezpečiť prístup k využívaniu dát pre účely výskumu, alebo vytváranie inovatívnych služieb a produktov.
19-05-2022

Whistleblowerka Facebooku: Legislatíva o digislužbách v Únii musí byť úspešným príbehom

Frances Haugen v Európskom parlamente reflektovala na dohodu o dvoch hlavných zákonoch EÚ, zameraných na reguláciu digitálneho priestoru.
19-05-2022

Energetická závislosť telekomunikačného odvetvia rastie. Čo teraz s cenami?

Ročná spotreba elektrickej energie ktoréhokoľvek najväčšieho slovenského operátora je porovnateľná so spotrebou niekoľkých veľkých okresov na Slovensku dokopy. Operátori teraz hľadajú riešenie, ako vyššie výdavky na energie nezrkadliť v cenách služieb pre konečných užívateľov, ani investíciách do sietí.
InzerciaKomerčný obsah
18-05-2022

Sedem trendov online obchodovania na Slovensku

PR SPRÁVA | Online obchod je dnes už povinnou jazdou akéhokoľvek podnikania. „Podnikať na internete?“ Túto otázku si dnes už nikto nekladie. Otázka dneška je „Ako podnikať na internete?“
InzerciaKomerčný obsah
05-05-2022

O2 pokrylo 5G sieťou ďalších 23 lokalít na Slovensku

PR SPRÁVA | O2 rozširuje vlastnú 5G sieť do ďalších lokalít na Slovensku. Od polovice marca operátor pokryl 23 nových lokalít, pričom celkovo O2 pokrýva najmodernejšou sieťou už 87 lokalít na Slovensku.
29-04-2022

Ukrajinský týždeň | Ukrajinská aplikácia umožňuje vybaviť obyvateľom pas aj nahlásiť škody na majetku

Digitalizácia Ukrajiny zjednodušuje život napriek vojne. Tá ovplyvňuje stále viac aj export. Okrem Slovenska plánuje pomoc s vývozom aj Nemecko, Poľsko, Spojené kráľovstvo, či Lotyšsko. Ukrajina by navyše mohla uzavrieť s Úniou osobitnú dohodu o doprave.
26-04-2022

Pravidlá o jednotnej nabíjačke sú na rokovacom stole inštitúcií, zmeny v Únii sa dotknú najmä Applu

Nabíjačka, ktorá by mohla byť dostupná od polovice roku 2024, by sa mala dať použiť na prenosné elektronické zariadenia, ako sú tablety, fotoaparáty, slúchadlá, reproduktory a herné konzoly.
InzerciaKomerčný obsah
01-04-2022

O2 ponúka ukrajinským odídencom zamestnanie a bezplatný intenzívny kurz slovenského jazyka

PR SPRÁVA | O2 v súvislosti so stále prebiehajúcim vojnovým konfliktom na Ukrajine systematicky rozširuje svoje služby v zákazníckej starostlivosti aj o možnosť obslúžiť ich v materinskom ukrajinskom jazyku na novovytvorenej špeciálnej zákazníckej linke.
31-03-2022

Konektivita v Únii: Základom politiky a regulácie musia byť investície do sieťovej infraštruktúry

Podľa asociácie Digital Europe je politika spravovania sietí v Únii príliš roztrieštená a pomalá na to, aby EÚ dokázala prilákať veľké investície. Ich nedostatočná návratnosť a pomalé aukcie frekvenčného spektra potrebuje Európa napraviť čo najskôr.
30-03-2022

Inštitúcie Únie nie sú pripravené na masívne kyberútoky

Európsky dvor audítorov v osobitnej správe uviedol, že inštitúcie EÚ nie sú pripravené na zvýšený počet kybernetických útokov. Neexistuje pre nich totiž žiaden právny rámec, ktorý by sa zaoberal informačnou a kybernetickou bezpečnosťou.
28-03-2022

Prenos dát cez Atlantik: Únia má so Spojenými štátmi „predbežnú“ dohodu

Európsky súd ešte v roku 2020 zastavili možnosť transferu európskych dát do Spojených štátov. Únia tam totiž nedokázala zabezpečiť ich ochranu, ktorú zaručuje GDPR. Dotknutý priemysel reaguje opatrne a z „politickej dohody“ sa zatiaľ neteší.
25-03-2022

Už o rok budú digitálne platformy v Únii iné. Techgiganti dostanú nové povinnosti

Nové pravidlá európskeho digitálneho trhu namierené voči techgigantom začnú v Únii platiť už na budúci rok. Najväčšie platformy už nebudú môcť zvýhodňovať svoje produkty, bez súhlasu využívať dáta používateľov a ponesú aj dôkazné bremeno pri preukazovaní dodržiavania pravidiel hospodárskej súťaže.
23-03-2022

Ukrajinský IT sektor zostáva aj napriek vojne stabilný, no budúcnosť má neistú

Hoci pracuje na 80 percent, ukrajinský IT sektor si aj vo vojne udržiava stabilitu. Tú môže narušiť vypovedanie zmlúv zo strany klientov. Keďže európske firmy majú aj outsourcovaných zamestnancov z Ukrajiny, krach týchto spoločností by mal dopad aj na Úniu.
InzerciaKomerčný obsah
18-03-2022

5G sieť od O2 je už dostupná v 64 lokalitách Slovenska

PR SPRÁVA | O2 pokračuje v budovaní vlastnej celoslovenskej 5G siete, pričom k dnešnému dňu pokrýva 5G signálom celkovo 64 lokalít na Slovensku.
09-03-2022

Vlády Únie žiadajú obmedziť ruskú propagandu

Rada ministrov pre telekomunikácie vyzýva známe digitálne platformy, aby venovali zvýšenú pozornosť šíreniu dezinformácií v strednej a východnej Európe. Tieto regióny sú hlavným terčom ruskej hybridnej vojny a propagandy.
09-03-2022

Krajiny Únie vyzývajú na zriadenie núdzového fondu pre kybernetickú bezpečnosť

Európske vlády vypracovali deklaráciu na posilnenie kapacít EÚ v oblasti kybernetickej bezpečnosti, vrátane zriadenia nového fondu a zvýšenia financovania.
Obrana 23-02-2022

Únia na Ukrajine po prvýkrát nasadí sily, ktoré vznikli ako jeden z jej obranných projektov

Európska únia na žiadosť Ukrajiny aktivuje kybernetickú jednotku rýchlej reakcie. Potvrdili to litovskí predstavitelia, ktorí tím vedú. Blok tak po prvýkrát využije obranné sily, ktoré vznikli vďaka jeho spolufinancovaniu. Kyberjednotka patrí medzi 60 bezpečnostných projektov PESCO.
Ekonomika 22-02-2022

Únia chce dofinancovať 5G služby, operátorom chýba slovenský plán

Pokrývanie koridorov 5G považuje Únia za prioritu. Ich skvalitnenie dokonca finančne podporí. Záujem majú aj slovenskí operátori. Do výzvy, ktorá zafinancuje služby nad rámec ich licenčných povinností, sa ale zapoja až po tom, ako štát naformuluje svoje priority a dofinancovanie.
InzerciaKomerčný obsah
15-02-2022

Férová Nadácia O2 prerozdelí 100 000 EUR na zmiernenie polarizácie v slovenskej spoločnosti

PR SPRÁVA | Grantová výzva „Nájdime znovu spoločnú reč“ bude pre záujemcov otvorená od 15. februára do 15. marca 2022 a Férová Nadácia O2 prostredníctvom nej podporí sumou až 100 000 EUR projekty zamerané na zmiernenie polarizácie spoločnosti.
Ekonomika 11-02-2022

Európska centrálna banka testuje digitálne euro

Kvôli rastúcej popularite kryptomien začali centrálne banky pripravovať vlastné projekty digitálnych mien. Na digitálnom eure pracuje aj Európska centrálna banka. Zatiaľ ho testuje interne.
11-02-2022

Únia chce do podpory mikročipov presmerovať 43 miliárd eur

Podiel EÚ na výrobe mikročipov klesol pod desať percent – v 90. rokoch bol 40-percentný, začiatkom storočia takmer 25-percentný. V roku 2020 dokázala prilákať len tri percentá globálnych investícií do výrobných kapacít. Ich nedostatok ohrozuje viacero kľúčových sektorov európskej ekonomiky.
03-02-2022

Únia chce silnejšiu pozíciu pri nastavovaní globálnych technologických štandardov

Pri nových technológiách, ako umelá inteligencia, 6G internet, spracovanie veľkých dát, zelené energie, veľkokapacitné batérie, Únii hrozí, že statí vplyv na úrok Spojených štátov, či Číny. Pripravila preto novú stratégiu.
25-01-2022

Rozdielny prístup krajín k dodávateľom pre 5G siete ovplyvní celý trh, varujú európski audítori

Podľa Európskeho dvora audítorov sú rozdielne národné pravidlá pre mimoeurópskych dodávateľov problémom celého bloku. Audítori tiež varujú pred pomalým zavádzaním 5G sietí vo viacerých krajinách EÚ. Slovensko však patrí medzi premiantov.