Doprava

24-05-2022

Kde je najviac cyklotrás a kde najlacnejší taxík? Pozrite si údaje z krajských miest (INFOGRAFIKA)

V celkovej dĺžke cyklotrás hlavné mesto výrazne zaostáva za Košicami. Za lístok na mestskú hromadnú dopravu však v Bratislave zaplatíte najviac. Portál EURACTIV Slovensko prináša v infografike prehľad vybraných dopravných údajov z krajských miest.
13-05-2022

Šéf vodíkovej asociácie: Vodík má budúcnosť aj v doprave, nemali by sme vsádzať iba na elektromobilitu

Vodík má budúcnosť aj v osobnej doprave. Pri dekarbonizácii tohto dopravného sektora by sme nemali vsádzať na jednu kartu, hovorí v podcaste predseda Národnej vodíkovej asociácie JÁN WEITERSCHÜTZ. 
06-05-2022

Vplyv lietania na klímu môže byť vyšší než sa predpokladalo

Navrhovaná legislatíva Komisie o ekologickej leteckej doprave nezohľadňuje skutočné klimatické náklady lietania, upozorňujú kritici. Návrh totiž obmedzuje emisie oxidu uhličitého, ale efekt zvyšných emisií, ktoré návrh nezohľadňuje, môže byť dva až štyrikrát vyšší než vplyv CO2.
InzerciaKomerčný obsah

Klimatický panel varuje pred podceňovaním zmien klímy. Ponúka ďalšie zelené riešenia

PR SPRÁVA | Odborníci na zmenu klímy vydali ďalšie varovanie politikom. V najnovšej správe o klimatickej zmene, ktorá vyšla na začiatku apríla, upozorňujú na dopady ľudskej činnosti na zmenu klímy.
Digitalizácia 29-04-2022

Ukrajinský týždeň | Ukrajinská aplikácia umožňuje vybaviť obyvateľom pas aj nahlásiť škody na majetku

Digitalizácia Ukrajiny zjednodušuje život napriek vojne. Tá ovplyvňuje stále viac aj export. Okrem Slovenska plánuje pomoc s vývozom aj Nemecko, Poľsko, Spojené kráľovstvo, či Lotyšsko. Ukrajina by navyše mohla uzavrieť s Úniou osobitnú dohodu o doprave.
27-04-2022

Po Európe sa šíria vodíkové taxíky

Taxíky na vodík sa už objavili v Paríži či v Londýne. Hoci rozbehnutým spoločnostiam nahrávajú iniciatívy Únie, spomaliť ich môže nezáujem veľkých automobiliek vyrábať vodíkové vozidlá, vysoké ceny, byrokracia, rozvoj infraštruktúry, ale aj menšia efektivita v porovnaní s batériovými elektromobilmi.
26-04-2022

Ruská invázia tlačí ceny automobilov nahor, éra lacných áut sa končí

Európske automobilky sa už dva roky musia vyrovnávať s čipovou krízou a pandémiou. Na zoznam problémov sa nedávno pridali aj ruská invázia na Ukrajinu a inflácia. Tieto faktory a európska legislatíva zvyšujú ceny elektromobilov aj áut so spaľovacími motormi.
20-04-2022

Elektromobily zaznamenávajú rekordné predaje aj napriek vyšším cenám batérií

V roku 2021 sa celosvetovo predalo 6,75 milióna elektromobilov. To je viac ako dvojnásobok oproti roku 2020. Nástup elektromobilov nezastavili ani vyššie ceny lítiových batérií.
30-03-2022

Počet bezemisných áut rastie na Slovensku pomalšie než v Únii (INFOGRAFIKA)

Využívanie zelenej dopravy na Slovensku rastie. V železničnej verejnej doprave je Slovensko nad európskym priemerom, v nákladnej doprave naopak vlaky využíva menej.
08-03-2022

Diskusia | Skončia automobilky na Slovensku? Príležitosti a riziká transformácie automobilového sektoru

Ako sa svetovým trendom prispôsobujú automobilky a dodávatelia na Slovensku a ako reaguje slovenská vláda? Ako by sa slovenská ekonomika vyrovnala s nezvládnutou transformáciou sektora? V online diskusii odpovedajú kľúčoví aktéri.
25-02-2022

Trolejbusy sú úspešným príbehom eurofondov, tvrdí ministerstvo dopravy

Ministerstvo dopravy nedávno oznámilo nové investície do trolejbusovej dopravy v Bratislave, ktorá chystá vyše 16 kilometrov nových tratí. Trolejbusy sa však rozširujú a obnovujú aj v ďalších slovenských mestách.
InzerciaKomerčný obsah
22-02-2022

Trolejbusovú dopravu v Bratislave vylepšíme vďaka eurofondom z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra

PR SPRÁVA | Trolejbusová doprava v Bratislave je s najväčšou sieťou trolejbusového vedenia na Slovensku jedným z kľúčových módov verejnej dopravy v hlavnom meste.
16-02-2022

Slovenské cestné mosty sú vo veľmi zlom stave, ich obnova sa roky odsúvala

Veľká časť slovenských mostov je v zlom až havarijnom stave. Ministerstvo dopravy v tejto súvislosti avizuje nový mostný program, ktorý by mal ukázať, ako chce rezort situáciu zlepšiť. Návrat do normálneho stavu však bude trvať roky.
InzerciaKomerčný obsah
Energetika 07-02-2022

Priplatia si majitelia elektromobilov za PZP?

PR SPRÁVA | Výhody áut jazdiacich na elektrinu sú nesporné. Šetria životné prostredie, no nie vždy aj peňaženky ich majiteľov. Pri kúpe elektromobilu treba siahnuť hlbšie do vrecka. Platí to však aj pri poistení tohto typu vozidiel?
03-02-2022

Samosprávy: Eurofondy sa v doprave sústredili na veľké projekty, nové programové obdobie bude podobné

Samosprávy financovali z eurofondov v doprave najmä výstavbu cyklotrás a podporu verejnej osobnej dopravy. Eurofondy pomohli, no ich hlavným cieľom boli veľké infraštruktúrne projekty, tvrdia predstavitelia krajských miest.
27-01-2022

Kam ešte pôjdu eurofondy v doprave? Do obchvatu Prešova aj petržalskej električky (INFOGRAFIKA)

Peniaze z programového obdobia 2014-2020 sa môžu čerpať do konca roku 2023.  Z programu Integrovaná infraštruktúra dokončiť ešte niekoľko veľkých projektov. Okrem známych projektov chce eurofondy pomôžu s nákupom trolejbusov, obnovou Dunaja a modernizáciou ozubnice vo Veľkých Tatrách. 
InzerciaKomerčný obsah
20-01-2022

Doprava v Programe Slovensko

PR SPRÁVA | Program Slovensko 2021 – 2027 (PS) nahradí v novom programovom období doterajších šesť eurofondových operačných programov.
07-01-2022

Aerolinky prevádzkujú tisíce prázdnych letov aby dodržali európske predpisy

Európska únia je pod tlakom, aby opätovne zmiernila pravidlá, týkajúce sa letiskových vzletov a pristávacích intervalov. Cieľom je znížiť počet preletov prázdnych lietadiel, ktoré letecké spoločnosti prevádzkujú len preto, aby si udržali potrebné povolenia.
04-01-2022

Únia chce byť lídrom v batériách, chystá dvadsať gigatovární a miliardové investície

Európske cesty by v roku 2030 mali brázdiť milióny elektromobilov, závislých na batériách. EÚ chce preto rozvoj batériového sektora podporiť legislatívne, ale aj finančne. Navrhuje zákaz predaja batérií s toxickými látkami, či sťahovanie jednorazových alkalických batérií po roku 2030.

Vodíková revolúcia v doprave? V roku 2030 má 17 percent nových nákladiakov jazdiť na vodík

Európska energetika má za sebou rušný rok, čo platí aj pre vodík. Jeho zavŕšením sa stal Európsky vodíkový týždeň, kedy Únia obnovil partnerstvo so súkromným sektorom v oblasti vodíka. Európska komisárka pre dopravu Adina Vălean tam predstavila svoju víziu vodíkovej mobility.
Energetika 28-12-2021

SUV sa predávajú aj cez pandémiu. Ich emisie dosiahli rekordy

SUV vytláčajú z ciest menšie autá. Celosvetovo ich predaj rástol aj počas pandémie. Výnimkou nie je ani Slovensko.
InzerciaKomerčný obsah
23-11-2021

Doprava v aktuálnom období eurofondov: bežíme naplno

PR SPRÁVA | Operačný program Integrovaná infraštruktúra s celkovou alokáciou viac ako 6 miliárd eur je najväčším operačným programom v rámci eurofondov v programovom období 2014 – 2020. Alokácia operačného programu tvorí až 42 percent zo všetkých eurofondov na Slovensku.   
18-11-2021

Šéf dopravy u Valla: Po Petržalke chceme električku dostať na koniec Ružinova, do Vajnor a do Biskupíc

O dostavbu petržalskej električky sa nebojíme. Po nej pripravujeme ďalšie koľajové projekty. Horia najmä rekonštrukcie Ružinovskej a Vajnorskej radiály. Pripravujeme aj stavbu trate do Podunajských Biskupíc, hovorí MAREK JAŠÍČEK. 
08-11-2021

Už aj Bratislava sa obáva, či dokáže dokončiť petržalskú električku načas

Rast ceny stavebných materiálov môže skomplikovať projekt predĺženia električky v Petržalky, uviedol bratislavský primátor Matúš Vallo pre EURACTIV Slovensko.