Ekonomika

Peter Balík o hornej Nitre: Transformácii chýbali peniaze, s novým fondom sa rozbehne naplno
Jednou z najväčších výziev pri príprave Plánu spravodlivej transformácie bolo vysvetliť komplexnosť celého procesu samosprávam a ľuďom z regiónu, lebo sa im zdá, že proces trvá už pridlho, hovorí o zmenách na hornej Nitre PETER BALÍK z rezortu regionálneho rozvoja.
Europoslanec Peksa: Mestá nie sú nafukovacie, v doprave potrebujeme alternatívy
Bez ohľadu na typ pohonu osobných áut, mestá nie sú nafukovacie, hovorí český europoslanec MIKULÁŠ PEKSA. Tvrdenie, že možno kdekoľvek dôjsť autom, kamkoľvek ho zaparkovať, je hlúpy populizmus. V mestskej doprave musíme hľadať alternatívy.
Ochranárka z hornej Nitry: Plánu spravodlivej transformácie chýbajú opatrenia na zníženie emisií
Jediným dekarbonizačným opatrením eurofondovom pláne transformácie hornej Nitry je ukončenie činnosti elektrárne Nováky, upozorňuje LENKA ILČÍKOVÁ z organizácie Priatelia Zeme-CEPA.
Michal Kaliňák: Vláda musí čo najskôr rokovať s Komisiou o predĺžení eurofondového obdobia
Vyčerpať osem miliárd eur za 18 mesiacov sa nedá, myslí si MICHAL KALIŇÁK zo ZMOS. „Mnohé projekty sú národného charakteru, realizované rôznymi konzorciami z iných štátov. Ak by staré členské štáty podporili predĺženie programového obdobia, pomohli by aj svojej ekonomike.“
Český ochranár: Ako dobrý príklad prípravy spravodlivej transformácie používam hornú Nitru
Spôsob, akým sa u nás zatiaľ pripravuje transformácia, je zapriahnutie vozu pred koňa. Ide skôr o to, ako minúť peniaze, než o to, čo regióny potrebujú a odkiaľ na to vezmeme peniaze, hovorí o príprave transformácie českých uhoľných regiónov JOSEF PATOČKA.
Špecialistka na zodpovednosť firiem: Elektrické autá nie sú automaticky zelené
Vykazovanie environmentálnych vplyvov vo výročných správach má investorský základ, nie je iba trendom, ktorý vyšumí. Prikázať firmám napísať, že polovica ich činnosti má nepriaznivé následky, je však politicky citlivé, hovorí v rozhovore MIROSLAVA PLEVOVÁ.
Basilová zo Sensoneo: V odpadoch nevychádzame z dát, veľmi nám chýba informačný systém
Odpady sú konzervatívnym sektorm, digitalizácia však už prichádza aj sem. Dáta budú kľúčovou súčasťou prechodu k obehovej ekonomike, hovorí spoluzakladateľka firmy Sensoneo ANDREA BASILOVÁ.
Beblavý: Chceme ukázať, že sociálne investície vedia podporiť dobrú vec a aj zarobiť
Podľa MIROSLAVA BEBLAVÉHO ľudia na Slovensku pochybujú o tom, že sa dá návratne investovať do verejnoprospešných projektov. „Kým to neuvidia, neuveria. Našim fondom musíme ukázať, že sa to dá,“ vysvetľuje.
Zakladateľ startupu s receptom na zdravšiu pôdu: Vieme nahradiť 70 percent umelých hnojív
Startup Nitroterra Technology ukazuje, ako sa v poľnohospodárstve dá znížiť používanie syntetických hnojív, o čo sa teraz ide snažiť EÚ. Ich technológia stojí na bakteriálnych hnojivách a podľa jeho zakladateľa RADOSLAVA BONKA pomôže rozpočtu farmy, ale aj prírode.
Zakladateľ GA Drilling: Investície z verejných peňazí mobilizujú súkromných investorov
Slovenská spoločnosť, ktorá vyvíja unikátnu technológiu pre geotermálnu energiu, si okrem súkromných zabezpečila investície aj z nenávratnej finančnej pomoci EÚ.
Prezident Výboru regiónov Tzitzikostas: S priamym prístupom Ukrajiny k eurofondom nesúhlasím
Je správne pozastaviť eurofondy krajinám, ktoré porušujú zásady právneho štátu. Nemali by sme však trestať samosprávy a občanov, povedal v rozhovore pre EURACTIV Slovensko prezident Európskeho výboru regiónov APOSTOLOS TZITZIKOSTAS.
Naďa Hartmann: Splácanie z úspor motivuje k skutočne efektívnej obnove budov
Garantované energetické služby sú nástrojom, pri ktorom sa nerobia polovičné papierové opatrenia, ale dochádza k reálnemu znižovaniu spotreby budov. Prekážkou pri realizácii je zákon o verejnom obstarávaní, hovorí NAĎA HARTMANN.
Ovocinár Turlík: Slováci v obchodoch vyberajú slovenské paradajky, na jablká ale zabúdajú
Strategický plán neprináša slovenským ovocinárom nič nové, hovorí pestovateľ Peter Turlík. Ovocinárstvu podľa neho najviac pomáhajú odbytové organizácie výrobcov. „Jednoznačne máme silnejšiu vyjednávaciu silu, pretože keď chcú reťazce slovenské ovocie, buď príjmu naše ceny, alebo ho na pulty nedostanú,“ vysvetľuje.
Predák európskych farmárov o vojne: Únia hladovať nebude, Afrika možno áno
Viaceré krajiny Afriky a Blízkeho východu sú veľmi závislé na dovoze potravín z Ruska a Ukrajiny. Výpadky v dodávkach potravín by tam mala zaplniť produkcia Európskej únie. Únia ale sama túto stratu nenahradí, hovorí šéf najväčšieho európskeho agrozdruženia Pekka Pesonen.
Chcú byť Bookingom na trhu s loďami: Štátny investor od nás požaduje presne to, čo súkromný
Slovenský start-up, ktorý sa chce tento rok stať európskou jednotkou vo svojom segmente, získal 1,5 miliónovú investíciu z európskych fondov. Hoci nejde o štandard pre novovznikajúce firmy, jeho zakladateľ PETER PRIBIŠ tvrdí, že spolupráca je rovnaká, ako pri privátnych fondoch.
Biológ Frouz: Pôda nepúta záujem ako voda a vzduch, má to vplyv na jej stav
Dýchanie pôd uvoľňuje päťkrát viac CO2 ako človek svojou činnosťou, hovorí vedec Jan Frouz. „Keby sme zvýšili podiel organickej hmoty v pôde o štyri promile, tak by to úplne kompenzovalo ľudský príspevok ku klimatickej zmene daný spaľovaním fosílnych palív,“ vysvetľuje.
Viceprezidentka Únie miest: Bratislavu nezachráni viac eurofondov, ale vyrovnanie regionálnych rozdielov
Eurofondové výzvy sú cestou do pekla. Ministerstvá by mali čo najviac eurofondov vyčleniť na integrované investície samospráv, pretože tie vedia najlepšie, čo územie potrebuje, hovorí JANA ČERVENÁKOVÁ z Únie miest Slovenska.
Lukáčová z bratislavskej župy: Úpadok hlavného mesta pocíti celé Slovensko
Argumenty eurokomisie proti presunu eurofondov do nášho kraja sú politické. Eurokomisárka Ferreira zastáva politický postoj socialistickej frakcie, že zdroje EÚ patria štatisticky najchudobnejším regiónom. Komisia sa po našich argumentoch začala s nami rozprávať inak, tvrdí BARBORA LUKÁČOVÁ.
Predáčka európskych poľnohospodárov: Putinova stratégia ovplyvňuje ceny a dostupnosť hnojív
Poľnohospodárov znepokojili termíny, ktoré pre prípravu strategických plánov ohlásila Komisia. Zmeny v novej agropolitike EÚ sú pre farmárov dôležité a do konca jari 2022 musíme poznať pravidlá hry, hovorí prezidentka združenia poľnohospodárov EÚ (COPA) CHRISTIANE LAMBERT.
Docent Klimovský: Dôveru v štát vieme budovať aj tým, že dáme ľuďom možnosť podieľať sa na rozdelení peňazí
Participatívne rozpočtovanie nie je všeliek, no môže priniesť vyššiu dôveru v štát, vzdelávať aj predchádzať konfliktom, hovorí expert na verejnú správu DANIEL KLIMOVSKÝ.
Macho: Pozemkové úpravy sa nemajú platiť z agrodotácií, budeme na to tlačiť aj za cenu protestov
Rešpektujeme trend podporovať malých farmárov, no redistributívna platba je len politické gesto, ktoré nemotivuje k produkcii. Diskriminovať poľnohospodárov na základe veľkosti nie je spravodlivé, veľkí farmári sa nemajú za čo hanbiť, hovorí v rozhovore šéf najväčšej agropotravinárskej komory Emil Macho.
Laura Dittel: Čo si k mimovládkam dovoľuje Fico, si nedovolil ani Mečiar. Dno prerážame každý deň
Na Slovensku máme problém so systémovým rasizmom. Elity sú vulgárne a tento postoj sa z verejného priestoru preklápa na ľudí. Problémom rozvoja východu nie je diaľnica, ale mentálna bariéra, hovorí LAURA DITTEL.
Pripravuje nové agrodotácie: Nízka sebestačnosť je hlavne výsledkom hospodárenia veľkých fariem
Slovensko bude v strategickom pláne výraznejšie smerovať podporu na malé a stredné farmy, hovorí v rozhovore šéf Inštitútu pôdohospodárskej politiky JÁN POKRIVČÁK. „Tieto farmy majú vysokú pridanú hodnotu, robia to, čo chceme – pestujú ovocie a zeleninu – a nie je dôvod, aby túto podporu nedostali. Pre rozvoj vidieka nie je ideálne, keď sa veľké farmy s pár zamestnancami a špecializáciou na obilniny manažérsky riadia z miest. Skutoční farmári žijú na vidieku a priamo riadia svoju farmu“ tvrdí.