Ekonomika

Európska investičná banka navrhuje 100-miliardový fond pre Ukrajinu

Fond má pomôcť s povojnovou rekonštrukciou Ukrajiny. Peniaze chce získať kombináciou záruk členských krajín a európskeho rozpočtu, so súkromnými investíciami.
Doprava 01-07-2022

Spaľovacie motory končia, šancu však môžu dostať hybridy

Predaj nových emisných vozidiel sa po roku 2035 skončí. Priestor môžu okrem elektromobilov dostať aj vozidlá na syntetické palivá a hybridy, ktoré však musia výrazne technologicky pokročiť.
01-07-2022

Z plánu obnovy sa postavia Rázsochy a martinská nemocnica

Vláda schválila plán výstavby dvoch veľkých nemocníc z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti. 
Bankovníctvo 30-06-2022

Aj slovenské banky zmrazujú sankcionovaný ruský majetok

Slovenským bankám s dodržiavaním sankcií pomáhajú automatizované nástroje vytvorené na boj s praním špinavých peňazí. Niektoré zamestnávajú aj expertov na medzinárodné sankcie a dodržiavajú aj tie vyhlásené USA a Spojeným kráľovstvom.
Budúcnosť EÚ 29-06-2022

Ako priniesť klimatický dialóg do osád? Bez zlepšenia života to nepôjde

Státisíce ľudí v Európe žijú aj dnes v katastrofálnych podmienkach. Klimatická zmena zasiahne najviac práve ich. Jedinou cestou je zlepšenie ich životnej úrovne, k čomu potrebujeme spoluprácu aktivistov, štátu aj Únie.
Bankovníctvo 28-06-2022

Peniaze majú, ale dlhy nevedia zaplatiť: Ako sankcie viedli k platobnej neschopnosti Ruska a čo to znamená

Mesiac dozadu ešte mohla Moskva zaplatiť časť svojho dlhu vďaka výnimke USA. Tá však uplynula a EÚ sa pridala zablokovaním orgánu, ktorým Rusko platby realizovalo. Agresor si však teraz peniaze požičiavať nepotrebuje.
Daňová politika 23-06-2022

Štúdia hovorí o náraste čierneho trhu s cigaretami po zvýšení daní, aktivisti pred ňou varujú

Nový prieskum popisuje rozmach čierneho trhu s cigaretami vo Francúzsku, ktoré na ne výrazne dvihlo dane. To podporuje argument výrobcov o prepojení týchto problémov, to však Európska komisia odmieta.
Bankovníctvo 23-06-2022

Po novom bude pre firmy veľmi ťažké zatajiť znečisťovanie

Už o dva roky by výročné správy veľkých firiem mali obsahovať detailné informácie o tom, koľko emisií vydávajú a ako sa ich chystajú znížiť. Aby neboli európske firmy znevýhodnené, Únia chce povinnosti uvaliť aj na niektoré zahraničné firmy.
emisie v doprave
Doprava 22-06-2022

Vlastníctvo auta sa môže stať prežitkom

Budúcnosťou mestskej mobility môžu byť flexibilné systému prenájmu osobných áut v kombinácii s inými druhmi dopravy. Viaceré európske mestá sa už teraz snažia obmedzovať osobnú dopravu.
Doprava 22-06-2022

Biopalivá môžu nahradiť ruskú ropu, tvrdí priemysel

Biopalivá môžu byť účinným nástrojom pri hľadaní náhrady za ruskú ropu. Priemysel chce, aby Komisia označila etanol a bionaftu za zelené palivá. Aktivisti a mimovládky nesúhlasia a tvrdia, že ich rozvoj prispeje k odlesňovaniu.
22-06-2022

Remišová: Bratislava električku v Petržalke nedokončí načas, už je to isté

Stomiliónová výstavba električky do Petržalky je jeden z najväčších eurofondových projektov jednej samosprávy. „Ak hlavné mesto nestihne projekt ukončiť včas, bude to jednoznačné zlyhanie vedenia magistrátu," tvrdí rezort regionálneho rozvoja. 
20-06-2022

Spravodlivá transformácia hornej Nitry nekončí vyradením uhlia, upozorňujú ekológovia

Mestá na hornej Nitre nahradia v roku 2023 vykurovanie uhlím obnoviteľnými zdrojmi a zemný plynom. Toto riešenie je založené na premrštenej spotrebe tepla a počíta s fosílnym palivom. Preto by malo byť len dočasné, varujú environmentalisti.  
Východná politika 17-06-2022

Ukrajinský týždeň | Ukrajina bude plyn nakupovať najmä zo Slovenska, Poľska a Maďarska

Ukrajinský elektroenergetický priemysel je nateraz závislý od jadrovej a tepelnej výroby, no aj tá je priamo podriadená udalostiam na bojisku. Mnoho gigantov tohto systému sa totiž nachádza v oblastiach aktívnych bojov. Výrazne sa spomaľuje aj výroba zelenej energie. 
17-06-2022

Slovensko nie je schopné vyčerpať eurofondy na envirozáťaže

Inštitút environmentálne politiky upozorňuje, že Slovensko krátko pred koncom programového obdobia čerpá pomaly vyše 220 miliónový eurofondový balík na riešenie envirozáťaží. 
17-06-2022

Európska centrálna banka chce zabrániť panike na trhu s dlhopismi

Ak by banka nezasiahla, štátom by mohli výrazne stúpnuť úroky, ktoré plati na splátkach za dlh. V Taliansku sú už najvyššie od roku 2014, čo by sa mohlo preliať aj do iných krajín. Nový nástroj však nebude bez podmienok. 
16-06-2022

Slovensko sa ohradilo voči plánom Komisie na znižovanie pesticídov

Komisia budúci týždeň predstaví nariadenie o pesticídoch, ktoré zaviaže EÚ k ich zníženiu o polovicu do roku 2030. Slovensko s ďalšími desiatimi krajinami žiada, aby sa pri určení cieľov prihliadalo na národné špecifiká a intenzitu spotreby pesticídov v štátoch EÚ.
16-06-2022

Ako využiť staré priemyselné areály? Vyrásť na nich môžu solárne parky či nové podniky

Odstraňovanie a revitalizácia environmentálnych záťaží a starých priemyselných parkov by sa v nasledujúcich rokoch malo zrýchliť. K tradičným zdrojom financovaniu, eurofondom  a štátnemu rozpočtu pribudne v troch regiónoch aj fond spravodlivej transformácie.
15-06-2022

Nie všetky uhoľné regióny majú o spravodlivú transformáciu záujem

Prechod od uhlia k obnoviteľným zdrojom energie je jedným z kľúčových krokov európskych krajín k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality. Niektoré regióny majú z odklonu obavy, iným na ceste k finančnej podpore od Únie stojí národná politika.
Doprava 14-06-2022

Rakúsko odmietlo rozvoj vodíka v doprave a vykurovaní

Rakúska vláda predstavila národnú vodíkovú stratégiu. Viedeň plánuje masívne rozšíriť kapacitu pre výrobu zeleného vodíka z obnoviteľných zdrojov. Stanovila si tiež prioritné oblasti, do ktorých by mal vodík smerovať.
Bankovníctvo 13-06-2022

Nielen greenwashing, problémom sú aj prázdne slová firiem o sociálnom pokroku

Európska zelená taxonómia hovorí, čo je zelená investícia, a čo je iba greenwashing. Pri sociálnych investíciách však takýto semafor chýba, eurokomisia sa totiž podľa zdrojov EURACTIV bojí ešte väčších sporov, než aké vyvolala otázka jadrovej energie a plynu. 
Východná politika 10-06-2022

Ukrajinský týždeň | Bielorusko dovolí tranzit ukrajinského obilia, ak Únia odblokuje jeho embargo

Ukrajina aj tento týždeň riešila prevoz obilia, no plán bieloruského prezidenta odmieta. Kyjev nie je podľa prezidenta Zelenského pripravený pomáhať znepriatelenému Rusku, ani Bielorusku, ktoré Rusom umožnilo využiť svoje územie na inváziu severnej Ukrajiny.
09-06-2022

Komisia nepomôže členským štátom s infláciou v eurofondových projektoch

Rastúce ceny stavebných materiálov ohrozujú eurofondové projekty. Európska komisia necháva zodpovednosť na členských štátoch. Predĺženie dobiehajúceho programového obdobia nepreferuje, ale ani nevylučuje.   
Doprava 09-06-2022

Europarlament schválil zákaz predaja áut so spaľovacím motorom

Europoslanci včera podporili návrh zákazu po roku 2035 predávať nové autá so spaľovacím motorom. Hlasovanie bolo tesné, proti úplnému zákazu boli najmä konzervatívni europoslanci.
Doprava 09-06-2022

Pri úprave emisných štandardov pre nákladné autá sa bojuje aj o budúcnosť plynu

Koncom tohto roku čaká Úniu úprava emisných štandardov pre ťažké nákladné vozidlá. Priemysel navrhuje zmeniť spôsob výpočtu emisií a umožniť započítavanie biopalív a zelených plynov do konečných cieľov. Podľa aktivistov by to bola chyba.