Ekonomika

Nové pravidlá pre pesticídy: Ako ochrániť prírodu aj pestovateľov
Európska únia ide meniť pravidlá používania pesticídov. Podľa Európskej komisia by zmena nemala byť iba kozmetická. Do roku sa 2030 budú musieť európski poľnohospodári obmedziť ich spotrebu o presnú polovicu.
Na prahu spravodlivej transformácie
Politika súdržnosti EÚ bude mať v novom programovom období nový fond. Únia sa v roku 2021 definitívne dohodla, že ako súčasť Európskej zelenej dohody medzi eurofondy zaradí aj Fond spravodlivej transformácie.
Čo je nové v nových eurofondoch
Partnerská dohoda je hotová a schválená vládou. Ministerstvo regionálneho rozvoja teraz na dvoch frontoch diskutuje o detailoch Programu Slovensko: v Bruseli s eurokomisiou a doma s budúcimi prijímateľmi. Čo nové vieme o budúcom programovom období?
Európske poľnohospodárstvo v čase vojny
Ruská agresia na Ukrajine ovplyvní aj budúcnosť európskeho a slovenského poľnohospodárstva. V Európskej Únii rastú obavy, či vplyvom vojny nebude ohrozený prístup Európanov k dostatočnému množstvu kvalitných a bezpečných potravín.
Zmena musí vyrásť z pôdy
Dočká sa naša pôda konečne právnej ochrany zo strany Európskej únie? Európska komisia novou stratégiou pre pôdu po ôsmich rokoch opäť otvára diskusiu o spoločných pravidlách ochrany pôdy, ktoré v minulosti stroskotali na nezáujme členských štátov.
Ovocinárstvo na Slovensku
Ako sa darí pestovateľom ovocia na Slovensku? Prajú slovenským ovocinárom geografické a pôdno-klimatické podmienky? A ako pomáha napĺňať ich potenciál slovenská poľnohospodárska politika?
Slovensko a jeho operačný program
Slovensko vstupuje do záverečných rokovaní s Európskou komisiou o nastavení nového obdobia Kohéznej politiky EÚ 2021 až 2027. Ktoré otázky treba pred štartom čerpania nových eurofondov ešte vyriešiť? A ako sa na prípravu pozerajú samosprávy?
Rozvoj východného Slovenska
Ako sa slovenská vláda stavia k rozvoju východného Slovenska a znižovaniu regionálnych rozdielov? Akými nástrojmi chce pomôcť samosprávam a komunitám na východe? V ktorých oblastiach sú rozdiely najväčšie? A ako sa k problému stavia Únia?
Čo slovenskému agrosektoru predpovedá strategický plán
Čo chce Slovensko zmeniť v poľnohospodárstve a potravinárstve do roku 2027? Aké sú hlavné ciele ministerstva pôdohospodárstva? A ako zmení doterajšie prerozdeľovanie dotácií, aby ich dosiahlo? A čo na zámery agrorezortu hovoria kľúčoví aktéri z odvetvia?
Mestá a samosprávy budúcnosti
Európska spoločnosť prechádza hlbokou transformáciou. Jej základom budú práve mestá, v ktorých žijú až tri štvrtiny obyvateľov Únie. Ako sa so zmenami vyrovnávajú? Ako budú mestá a samosprávy v budúcnosti vyzerať a aká bude ich úloha a podiel na rozhodovaní?
Budúcnosť včelárstva na Slovensku
Ako sa darí včelárstvu na Slovensku? Aké sú hlavné zdroje podpory včelárstva na Slovensku a je táto podpora dostatočná? Ako funguje spolupráca včelárov s poľnohospodármi? A aké bude miesto včelárstva v národnom strategickom pláne pre roky 2023 až 2027?
Európska noc výskumníkov: Rozum v čase krízy
Počas pandémie dokazujú vedci a vedkyne, aký zásadný význam má výskum už aj pre bežný život človeka. Zdrojom ich bádania je stále kreativita, odvaha, ale aj vytrvalosť. Mottom 15. ročníka celoeurópskej Noci výskumníkov bolo: „Vyskúšaj to! Je to veda“.
Cezhraničné regióny a pandémia
Pandémia znamenala pre cezhraničnú spoluprácu a život na hraniciach tvrdú ranu. Hlasy z regiónov zdôrazňujú, že koronavírus ukázal, aká silná je závislosť medzi regiónmi rôznych hlasov. Ako fungovala cezhraničná spolupráca a aká je jej v budúcnosť v časoch "nového normálu"?
Eurofondy: Strasti, ponaučenia, príležitosti
Európsky parlament 25. júna schválil legislatívny balík o Politike súdržnosti EÚ (Kohézna politika EÚ, eurofondy). Nové pravidlá pre eurofondy tak vstúpia do platnosti od prvého júla. Stále však ide iba o jeden z potrebných krokov pre štart nového programového obdobia....
Kam smeruje reforma európskeho poľnohospodárstva
Európska únia už štyri roky bezvýsledne rokuje o reforme Spoločnej poľnohospodárskej politiky. Očakáva sa, že rok 2021 však definitívne určí smerovanie agropotravinárstva do roku 2027.
Finančné nástroje v eurofondoch
Slovensko v prebiehajúcom programovom období využilo možnosť investovať eurofondy aj ako návratnú finančnú pomoc. Prostredníctvom inovatívnych finančných nástrojov sa prerozdeľujú tri percentá národnej alokácie z fondov EÚ.
Zelené eurofondy: Pomáhajú európske peniaze ozeleniť Slovensko?
Z eurofondov sa na Slovensku financuje významná časť opatrení na zlepšenie stavu životného prostredia. Efektívnosť čerpania je však podľa viacerých expertov sporná. EURACTIV Slovensko sa pozrel na to, ako eurofondy pomáhajú ozeleniť Slovensko.
Uživí ekologické poľnohospodárstvo Slovensko?
Európska komisia minulý rok predstavila dlhodobú potravinovú stratégiu Z farmy na stôl, ktorá má zásadným spôsobom prekopať celý poľnohospodársky a potravinový systém v EÚ. Jej zámerom je zaistiť, aby agropotravinárstvo takisto prispelo k plneniu cieľov Európskej zelenej dohody.
Ako dostať eurofondy do regiónov
Ako bude vyzerať čerpanie prostriedkov z európskych fondov v slovenských regiónoch? Poučí sa Slovensko z chýb v súčasnom programovom období? Koľko a na aké projekty budú mať regióny k dispozícii peňazí na nasledujúcich sedem rokov? Jednoduchšie, efektívnejšie a bližšie k...
Zelené regióny a mestá
Európska zelená dohoda je pilierom únijnej politiky v boji proti klimatickej zmene. Pri jej implementácii zohrajú nezastupiteľnú úlohu miestne samosprávy. Ako sa na klimatickú zmenu pripravujú slovenské samosprávy? Akým výzvam čelia?
Otvorené regióny a mestá
Siahajú slovenské samosprávy po participatívnom spôsobe správy vecí verejných? Reflektujú na potreby špecifických skupín v záujme zvyšovania kvality života?
Eurofondy v samosprávach
Eurofondy sú hlavným investičným nástrojom EÚ. V prípade Slovenska tvoria až 80 percent verejných investícií. Sú kľúčovým zdrojom finančných prostriedkov pre rozvoj dopravnej, zdravotnej, environmentálnej, či sociálnej infraštruktúry v krajoch, mestách a obciach.
Slovenské poľnohospodárstvo a potravinárstvo po koronakríze
Nová vláda považuje zvyšovanie potravinovej sebestačnosti za strategický záujem štátu. Aké opatrenia by mala prijať pre zníženie závislosti na dovoze zahraničných potravín? A ako skĺbi svoju ambíciu s čoraz prísnejšími požiadavkami Únie pre udržateľnú potravinovú produkciu?