Ekonomika

30-06-2022

Diskusia | Sociálne férová digitálna ekonomika

Práca pre digitálne platformy je silnejúcim fenoménom. Pre firmy aj zamestnancov to môže prinášať nové príležitosti. Problémom sú však nedostatočné regulácie, vďaka ktorým môžu digitálne platformy obchádzať pracovnoprávne a ďalšie pravidlá.
Budúcnosť EÚ 29-06-2022

Europoslanec Peksa: Mestá nemôžeme prispôsobovať parkovaniu donekonečna

Zápcham nezabránime bez toho, aby sme umožnili ľuďom cestovať inak, pohodlnejším a efektívnejším spôsobom, verejnou dopravou či bicyklom, hovorí český europoslanec Mikuláš Peksa.
01-06-2022

Koniec cyklociest v poli? Slovensko mení investičnú politiku v cyklodoprave (VIDEO)

Z plánu obnovy a eurofondov pôjde do cyklodopravy 300 miliónov eur. Doposiaľ Slovensko peniaze z EÚ na jej rozvoj nevyužívalo efektívne. V pláne obnovy ale vznikla nová metodika, ktorá má do výberu projektov priniesť viac hodnoty za peniaze.  
Budúcnosť EÚ 01-06-2022

Ideaton | Udržateľná doprava v mestách

V spolupráci so Žilinskou univerzitou v Žiline zorganizovalo občianske združenie EuroPolicy online workshop venovaný téme udržateľnej dopravy v mestách.
19-05-2022

2. ročník Cyklohackatonu

Víťazným tímom 2. ročníka cyklohackatonu sa stal tím s názvom LMA, ktorý bol zložený zo študentov z Technickej univerzity v Košiciach.
18-05-2022

Nahradí nutričné skóre rady doktora Google? (VIDEO)

EÚ diskutuje o novom označovaní výživovej hodnoty potravín na prednej strane obalu, ktoré má motivovať spotrebiteľov k zdravšiemu stravovaniu. Jednou z možností je označovanie nutričným skóre, ktoré sa počíta na základe obsahu priaznivých a nepriaznivých výživových látok.
05-05-2022

Prezident Výboru regiónov: Využitie eurofondov na riešenie kríz je v poriadku (VIDEO)

Krízy prehlbujú regionálne rozdiely. Použitie eurofondov na ich riešenie podporujem. Musíme ich ale použiť pružne a včas. Teraz nie je čas na zbytočnú byrokraciu, hovorí v rozhovore prezident Európskeho výboru regiónov APOSTOLOS TZITZIKOSTAS.
29-04-2022

Kraje a Partnerská dohoda (VIDEO)

Vláda v apríli schválila Partnerskú dohodu, ktorá vytvára základný rámec pre rozdelenie eurofondov v programovom období 2021 až 2027. V pripomienkach sa samosprávne kraje pýtali na detaily k spôsobu implementácie eurofondov.
26-04-2022

Bez pôdy aj dotácií: Petržalská farma skúša možnosti hydroponického pestovania (VIDEO)

Farma Hausnatura pod strechou petržalskej budovy pestuje bylinky a zeleninu. Základom vertikálneho hydroponického pestovania je voda so všetkými potrebnými živinami a dobré osvetlenie. Keďže ale takáto farma nepestuje v pôde, nemá nárok na dotačnú podporu.
Budúcnosť EÚ 26-04-2022

Diskusia | Zelená mestská mobilita

Portál EURACTIV Slovensko zorganizoval v spolupráci so Žilinskou univerzitou v Žiline diskusiu so študentmi na tému udržateľnej mobility v mestách.
13-04-2022

Deň regiónov 2022 | 20 rokov samosprávnych krajov

Združenie samosprávnych krajov SK 8 pripravilo výročné podujatie pri príležitosti 20. výročia existencie samosprávnych krajov.
08-04-2022

Únia potrebuje spoločný zákon na ochranu pôdy (VIDEO)

Erózia môže preniesť pôdu z jedného štátu do druhého, preto Únia potrebuje cezhraničný prístup pri ochrane pôdy, hovorí europoslanec Michal Wiezik. Podľa štátneho tajomníka agrorezortu Martina Kováča by pôdny zákon EÚ mal stanoviť minimálne kritériá na hodnotenie stavu pôdy. 
Doprava 08-03-2022

Diskusia | Skončia automobilky na Slovensku? Príležitosti a riziká transformácie automobilového sektoru

Ako sa svetovým trendom prispôsobujú automobilky a dodávatelia na Slovensku a ako reaguje slovenská vláda? Ako by sa slovenská ekonomika vyrovnala s nezvládnutou transformáciou sektora? V online diskusii odpovedajú kľúčoví aktéri.
03-03-2022

Samosprávam by pomohla predvídateľnosť eurofondových alokácií a výziev pre územie (VIDEO)

Jeden operačný program môže zjednodušiť čerpanie eurofondov v území. Štát by mal ale hlavne zlepšiť projektovú podporu pre samosprávy a podporiť ich v integrovanom prístupe, napríklad tým, že im dá kompetencie na rozhodovanie o tvrdých aj mäkkých projektoch.
16-02-2022

Diskusia | Operačný program Slovensko: Priority, ciele, poučenia

Ako sa zmení implementačná štruktúra v eurofondoch oproti súčasnosti? V akom stave je príprava Operačného programu Slovensko a ako ju hodnotia zainteresovaní aktéri? V diskusii odpovedajú kľúčoví aktéri.
21-12-2021

Vallo, Doležal a Hrčka o petržalskej električke: Nie je to len o trati, výrazne sa zmení aj okolie (REPORTÁŽ)

Električka v Petržalke sa v najbližších dvoch rokoch rozšíri o takmer štyri kilometre až na koniec najväčšieho slovenského sídliska. Celý projekt dramaticky zmení dopravu v Petržalke, ale pomôže aj rozvoju okolia trate.
10-12-2021

Diskusia | Emisie z poľnohospodárstva: Riešenie alebo falošný strašiak klimatickej krízy?

Koľko emisií tvorí agropotravinársky sektor a aký je jeho podiel na celkovej tvorbe skleníkových plynov? V ktorej časti potravinového reťazca vzniká najviac škodlivých plynov? Sledujte diskusiu venovanú práve týmto otázkam.
29-11-2021

Diskusia | Strategický plán: Kľúč k úspešnejšiemu poľnohospodárstvu

V akom stave je príprava Strategického plánu pre SPP na roky 2023 až 2027? Čo od strategického plánu očakávajú farmári a potravinári a ako hodnotia pripravované intervencie, ktoré budú súčasťou SPP? Sledujte diskusiu venovanú práve týmto otázkam.
Budúcnosť EÚ 24-11-2021

Europoslanec Hojsík: Slovensko by nemalo dotovať továrne na zvieratá na Žitnom ostrove (VIDEO)

Reforma Spoločnej poľnohospodárskej politiky podľa europoslanca Martina Hojsíka (PS, RE) nie je dostatočná na splnenie klimatických cieľov, preto ju nepodporil. Vo videu hovorí, že členské štáty ešte môžu pomôcť pri nastavovaní dotačných schém.
Budúcnosť EÚ 23-11-2021

Diskusia | Smerom k silnejšej obehovej ekonomike: Koľko pravidiel potrebujeme?

Na akých princípoch by mali stáť budúce zmeny legislatívy s cieľom zabezpečiť čo najväčšiu obehovosť produktov? Koľko regulácie potrebujeme na dosiahnutie obehovej ekonomike? Sledujte diskusiu venovanú práve týmto otázkam.
18-11-2021

Vinár Bažalík: Moja predstava pestovania hrozna je bez postrekov a traktorov (VIDEO)

Vinár Michal Bažalík vo svojich vinohradoch skúša permakultúrne spôsoby pestovania. Traktory nahradil ovcami a vo viniciach kríži odrody, ktoré budú odolné voči chorobám a škodcom. „Vinohrad chcem ponechať na prirodzený vývoj bez postrekov, aby sa rastliny stali prirodzene odolnými. Na čo to robiť, keď to netreba," hovorí v rozhovore. 
08-11-2021

Diskusia | Život na hraniciach a cezhraničná spolupráca v čase pandémie

Čo je to cezhraničná spolupráca a akým spôsobom funguje? Ako nastaviť legislatívu, aby umožnila čo najefektívnejší rozvoj cezhraničnej spolupráce? Sledujte diskusiu venovanú práve týmto otázkam.
24-09-2021

Európska noc výskumníkov 2021

Európska noc výskumníkov tento rok oslavuje svoj 15. ročník a opäť prináša interaktívny program pre všetkých žiakov a nadšencov vedy. Počas celého dňa sa môžete tešiť na vedecký online program a ďalšie sprievodné aktivity a súťaže.
30-07-2021

Boli sme v Starej tržnici, aby sme zistili, čo je hnutie Slow Food, ktoré pomáha malým farmárom (VIDEO)

Stratégia Z farmy na stôl chce dosiahnuť, aby ľudia mali čo najľahší prístup k potravinám zo svojho okolia. Ukážkou uplatnenia tohto prístupu je bratislavská Stará tržnica, ktorá v spolupráci s hnutím Slow Food Pressburg Bratislavčanov prepája s remeselnými výrobcami.