Aký bol rok na čele agrorezortu? Aké riešenie pre poľnohospodárstvo a potravinárstvo chystá jeho šéf v najbližších mesiacoch? Na otázky odpovedá minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský.
Európska únia chce do roku 2030 výrazne zvýšiť podiel ekologického poľnohospodárstva. Ekofarmy dnes na Slovensku obhospodarujú približne 10 percent poľnohospodárskej pôdy. O čom je ekologické poľnohospodárstvo a prečo je dôležité?
Aké sú výhody a riziká ekologického poľnohospodárstva? Aké podmienky pre ekologické poľnohospodárstvo dnes vytvára štát? Na tieto a ďalšie otázky odpovedajú kľúčoví aktéri v online diskusii.
Aké sú príležitosti a výzvy Európskej zelenej dohody z hľadiska regiónov a samospráv? Ako zabezpečiť spravodlivú transformáciu regiónov, aby nikto nezostal pozadu? Na tieto a ďalšie otázky odpovedajú kľúčoví aktéri.
Hlavnou témou roku 2020 je pandémia COVID-19, ktorá spôsobila prepad vo všetkých odvetviach hospodárstva. Online konferencia sa bližšie pozrie na sektory priemyslu a energetiky, ktoré čelia dlhodobým výzvam ako je dekarbonizácia či digitalizácia.
Európska únia pripravila historicky najväčší finančný balík určený na boj s prepadom ekonomík po pandémii Covid-19. Online konferencia sa venuje príležitostiam a výzvam, ktoré tento balík pre Slovensko predstavuje.
Ústredným bodom diskusie venovanej využitiu eurofondov novom programovom období je otázka, ako do prerozdeľovania a čerpania eurofondov zapojiť samosprávy. Ich zástupcovia dostali na základe januárového memoranda od vlády prísľub, že budú mať väčšie možnosti rozhodovať o využití peňazí v území.
V rámci reštartu slovenskej ekonomiky po koronakríze vláda avizuje, že chce zmeniť ekonomický model Slovenska založený na výrobe áut a nižšej cene práce smerom k vzdelanostnej ekonomike. Sledujte diskusiu práve k tejto téme.
Aká je vízia slovenskej vlády a relevantných hráčov pri plánovaní reforiem v rámci Zelenej obnovy? Čo sa do plánu reforiem dostalo a čo tam chýba? Pozvaní hostia budú v diskusii odpovedať práve na tieto otázky.
Podoba budúcej Kohéznej politiky musí byť výsledkom spolupráce vlády so samosprávami, pričom Združenie SK 8 je ich reprezentatívnym zástupcom. Cieľom podujatia je otvoriť diskusiu o budúcnosti Kohéznej politiky a jej implementácii na Slovensku v novom programovom období 2021-2027.
Za vznikom potravinového odpadu v domácnostiach je podľa eurokomisie aj mätúce označenie potravín „spotrebujte do“ a „dátum minimálnej trvanlivosti“. Odborníčky tvrdia, že zmazanie označenia minimálnej trvanlivosti odpad nezníži tak, ako kvalitná výchova spotrebiteľov.
Eurokomisia v potravinovej stratégii EÚ navrhuje zaviesť etikety s označením výživovej hodnoty na prednej strane balenia potravín. Podľa riaditeľky Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra Zuzany Nouzovskej ale zaostávame hlavne vo výchove spotrebiteľa, aby údajom z etikety rozumel.
Nie je pravda, že plodiny ekologického poľnohospodárstva majú dramaticky nižšie výnosy ako konvenčne pestované plodiny, myslí si vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko. „Organické poľnohospodárstvo vie dodávať podobné výnosy, ale v lepšej kvalite,“ hovorí Miko.
Predseda Združenia samosprávnych krajov SK8 Jozef Viskupič vysvetľuje, kde budú samosprávy po koronakríze potrebovať prostriedky z fondov EÚ najviac a ako by im ich čerpanie mal zjednodušiť a urýchliť štát.
Zvyšovanie potravinovej sebestačnosti je hlavným cieľom novej vlády v agropotravinárskom sektore. Na aké opatrenia by sa mal agrorezort zamerať, aby bolo Slovensko menej závislé na zahraničnej produkcii? A ako kľúčoví sektoroví aktéri hodnotia novú potravinovú stratégiu Z farmy na stôl?...
V ktorých oblastiach a na aký typ opatrení by po koronakríze mali samosprávy smerovať peniaze z fondov EÚ? Odpovedá ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák, a predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.
Popri dočerpávaní "starých" eurofondov sa Slovensko sústredí aj na prípravu nového programového obdobia. K tradičným eurodotáciám teraz Únia plánuje Slovensku vyčleniť ďalšie miliardy z plánu obnovy po koronakríze. Ako do rozhodovacieho procesu využití o európskych peňazí zapojiť samosprávy?
Ako koronakríza ovplyvní poľnohospodársky sektor na Slovensku a ako sa prejaví na príprave a obsahu strategického plánu? Aké sú hlavné priority novej vlády v Strategickom pláne na nasledujúcich sedem rokov? Sledujte diskusiu venovanú aj týmto témam.
Aké sú socioekonomické dopady koronakrízy v slovenských obciach, mestách a krajoch? Ako koronakríza poznačí investičný potenciál samospráv? Ako môže s výpadkom príjmov samospráv pomôcť štát a EÚ? Sledujte diskusiu portálu EURACTIV Slovensko venovanú regionálnej politike.
Na tému financovania európskej obnovy diskutujú europoslanci Ivan Štefanec, Robert Hajšel, Michal Šimečka, štátny tajomník MZVaEZ SR Martin Klus a vedúca tímu ekonomických analýz Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Lívia Vašáková.
Aké zmeny potrebuje európske a slovenské poľnohospodárstvo a lesné hospodárstvo, aby neohrozovali biodiverzitu? Čo konkrétne plánuje Slovensko pre zlepšenie ochrany biodiverzity? Sledujte diskusiu venovanú aj týmto otázkam.
Sledujte online diskusie s názvom ,,Zelená obnova ekonomiky", ktorej hlavným cieľom je hľadanie spôsobu, ako zosúladiť obnovu ekonomiky po koronakríze s cieľmi v oblasti klímy a širšej ochrany životného prostredia.
Nová slovenská vláda v programovom vyhlásení sľubuje ,,realizovať politiky zamerané na znižovanie nerovností medzi mužmi a ženami a odstraňovanie diskriminácie žien”. Ktoré to budú? Aké verejné politiky zlepšujú ekonomické postavenie žien v spoločnosti? Sledujte diskusiu venovanú práve tejto téme.
Ako ovplyvní koronakríza automobilový sektor na Slovensku, najmä jeho schopnosť reagovať na dlhodobé trendy? Sledujte diskusiu o budúcnosti automobilového priemyslu na Slovensku po odznení koronakrízy.