Elektronická komunikácia
Eurokomisia: Firmy ako Google, Netflix či Meta by mali za telekomunikačné siete platiť
Technologickí giganti by mali podľa eurokomisie znášať časť nákladov európskej telekomunikačnej siete. Ich služby totiž infraštruktúru zaťažujú. Európska komisia chce koncom roka priniesť legislatívu, ktorá platformy prinúti prispieť na budovanie sietí.

V Únii začal platiť sprísnený kódex postupov proti šíreniu dezinformácií
Kódex, ktorý dobrovoľne podpísalo 34 signatárov vrátane techgigantov Meta, Google, Twitter, TikTok či Microsoft, rieši nedostatky svojich predchodcov. Zavádza silnejšie záväzky, podrobnejšie opatrenia a krátenie finančnej podpory pre šíriteľov dezinformácií.
Európsky súd potvrdil povinnosť platforiem kontrolovať autorské práva
Platformy musia podľa Súdneho dvora EÚ zaviesť kvalitné nahrávacie filtre, ktoré majú odhaliť a odstrániť užívateľský obsah, porušujúci autorské práva. Nejde pritom o porušenie slobody prejavu, vysvetľuje.InzerciaKomerčný obsah

O2 ponúka ukrajinským odídencom zamestnanie a bezplatný intenzívny kurz slovenského jazyka
PR SPRÁVA | O2 v súvislosti so stále prebiehajúcim vojnovým konfliktom na Ukrajine systematicky rozširuje svoje služby v zákazníckej starostlivosti aj o možnosť obslúžiť ich v materinskom ukrajinskom jazyku na novovytvorenej špeciálnej zákazníckej linke.
Konektivita v Únii: Základom politiky a regulácie musia byť investície do sieťovej infraštruktúry
Podľa asociácie Digital Europe je politika spravovania sietí v Únii príliš roztrieštená a pomalá na to, aby EÚ dokázala prilákať veľké investície. Ich nedostatočná návratnosť a pomalé aukcie frekvenčného spektra potrebuje Európa napraviť čo najskôr.
Prenos dát cez Atlantik: Únia má so Spojenými štátmi „predbežnú“ dohodu
Európsky súd ešte v roku 2020 zastavili možnosť transferu európskych dát do Spojených štátov. Únia tam totiž nedokázala zabezpečiť ich ochranu, ktorú zaručuje GDPR. Dotknutý priemysel reaguje opatrne a z „politickej dohody“ sa zatiaľ neteší.
Už o rok budú digitálne platformy v Únii iné. Techgiganti dostanú nové povinnosti
Nové pravidlá európskeho digitálneho trhu namierené voči techgigantom začnú v Únii platiť už na budúci rok. Najväčšie platformy už nebudú môcť zvýhodňovať svoje produkty, bez súhlasu využívať dáta používateľov a ponesú aj dôkazné bremeno pri preukazovaní dodržiavania pravidiel hospodárskej súťaže.InzerciaKomerčný obsah

5G sieť od O2 je už dostupná v 64 lokalitách Slovenska
PR SPRÁVA | O2 pokračuje v budovaní vlastnej celoslovenskej 5G siete, pričom k dnešnému dňu pokrýva 5G signálom celkovo 64 lokalít na Slovensku.
Únia chce dofinancovať 5G služby, operátorom chýba slovenský plán
Pokrývanie koridorov 5G považuje Únia za prioritu. Ich skvalitnenie dokonca finančne podporí. Záujem majú aj slovenskí operátori. Do výzvy, ktorá zafinancuje služby nad rámec ich licenčných povinností, sa ale zapoja až po tom, ako štát naformuluje svoje priority a dofinancovanie.
Únia chce silnejšiu pozíciu pri nastavovaní globálnych technologických štandardov
Pri nových technológiách, ako umelá inteligencia, 6G internet, spracovanie veľkých dát, zelené energie, veľkokapacitné batérie, Únii hrozí, že statí vplyv na úrok Spojených štátov, či Číny. Pripravila preto novú stratégiu.
Rozdielny prístup krajín k dodávateľom pre 5G siete ovplyvní celý trh, varujú európski audítori
Podľa Európskeho dvora audítorov sú rozdielne národné pravidlá pre mimoeurópskych dodávateľov problémom celého bloku. Audítori tiež varujú pred pomalým zavádzaním 5G sietí vo viacerých krajinách EÚ. Slovensko však patrí medzi premiantov.
Europarlament sa dohodol na pozícii k zákonu o digislužbách. Priniesol zásadné zmeny
Pozmeňujúce návrhy prišli na poslednú chvíľu a zaviedli dôležité zmeny v texte. Europoslanci napríklad nechcú, aby online platformy obmedzovali služby pre používateľa, ktorý odmietne dať súhlas na spracovanie údajov. Zakázať by však chceli cielenie online reklamy aspoň na maloletých.
Digipolitika Únie v roku 2022: Veľké finále regulácie platforiem, aj novinky pre gig ekonomiku
Hoci Únia stále nie je svetovým lídrom v digitálnej oblasti, darí sa jej nastavovať normy, ktoré formujú celosvetovú prax. V novom roku má mnoho plánov pri regulácii techgigantov a umelej inteligencie. Pribudnúť majú zákony o dátach, kyberbezpečnosti aj o čipoch.
Už žiadna Cambridge Analytica. Európske pravidlá pre online politickú reklamu dostávajú obrysy
Európska komisia predložila návrh novej legislatívy, ktorá má obmedziť cielenie politickej reklamy na internete. Dopĺňa prejednávaný Akt o digitálnych službách a platiť má nielen pre politické strany, ale aj pre PR spoločnosti či influencerov.InzerciaKomerčný obsah

O2 pokrylo signálom 4G LTE všetky biele miesta, ku ktorým sa dobrovoľne zaviazalo
PR SPRÁVA | O2 začiatkom decembra pokrylo signálom 4G LTE obec Príkra, ktorá bola poslednou obcou zo zoznamu 511 bielych miest, ktoré sa O2 dobrovoľne zaviazalo pokryť vysokorýchlostným internetom.
Európske inštitúcie majú politickú dohodu pre zavedenie Aktu o správe údajov
Únia má bližšie k spoločnej koncepcii zdieľania dát. Vznikne nová štruktúra riadenia deviatich európskych dátových priestorov a nové úlohy dostanú aj štáty.
Eurokomisia si vybrala: Aká bude štandardná nabíjačka pre telefóny a tablety?
Eurokomisia predstavila svoje riešenie nabíjačiek elektrozariadení. Technológia rýchlonabíjania USB-C by sa po novom mala stať štandardným portom pre všetky smartfóny, tablety, fotoaparáty, či slúchadlá a prenosné herné konzoly. Nové elektronické zariadenia sa navyše už spolu s novými nabíjačkami predávať nebudú.
Národná, európska a transatlantická dátová politika
Tri úrovne politík prístupu k dátam sa líšia. Členské krajiny a EÚ upravujú pravidlá trhu a hovoria o dátovej suverenite. Na transatlantickej úrovni sa diskutuje o pravidlách pre transfer dát. Spojené štáty tvrdia, že riešenie je blízko, Únia ho nevidí.
Slovenský zákon o elektronických komunikáciách je tvrdší ako žiada Únia. Od operátorov chce viac dát o zákazníkoch
Slovensko preberá do svojich zákonov európsku smernicu, ktorá má zjednodušiť budovanie digitálnej infraštruktúry. Podľa telekomunikačného a digitálneho sektora však slovenská verzia podmienky komplikuje. Vláda už zákon o elektronických komunikáciách schválila, prijať ho má ešte parlament.
Expert na digitálne právo: V centre euro-amerického sporu o prenose dát je prístup k ľudským právam
Prenos dát cez Atlantik stopol pre americké zákony o dohľade nad nerezidentami Súdny dvor EÚ. Washington a Brusel preto mesiace rokujú, ako kvôli nemu neobmedzovať zasadnú súčasť digitálnej ekonomiky.
Prichádza éra rekordne vysokých pokút pre digitálne firmy?
V posledných mesiacoch pocítili veľké digitálne firmy prísnosť európskeho systému ochrany osobných údajov.
Google, Facebook a Microsoft míňajú na lobing v Únii najviac
Podľa najnovšej štúdie sú traja americkí techgiganti najväčšími lobistami v EÚ. Technologický sektor na lobing míňa už viac peňazí, ako farma biznis, či spracovatelia fosílnych palív.
Vláda schválila zákon o elektronických komunikáciách. Rieši nevyžiadané maily aj vysokorýchlostné siete
Zákon zavádza európsku smernicu a s ňou aj množstvo noviniek. Zdôrazňuje ochranu koncových užívateľov a zlepšuje aj prístup k vysokokapacitným sieťam za primeranú cenu.
Spoločné pravidlá Únie zlepšili kyberbezpečnosť telekomunikačných sietí, hovoria experti
Legislatíva na európskej úrovni v oblasti kybernetickej ochrany sietí sa v ostatnom roku rýchlo vyvíjala, no podľa odborníkov stále nie je konzistentná. Naprieč Úniou sa líši aj implementácia pravidiel. Problematické má byť napríklad hlásenie kybernetických incidentov.