Energetika

Vonkajšie vzťahy 23-05-2022

Európsky týždeň | Ak chce Únia obnovovať Ukrajinu, musí dať na stôl aspoň 50 miliárd

Experti odhadujú, že ak chce blok viesť úsilie v povojnovej obnove Ukrajiny, musí zaistiť financie minimálne také veľké, ako Spojené štáty.  Možnosti vida v pôžičkách, ale najmä v investičných grantoch, ktoré by pomáhali plniť aj predvstupové kritéria.
20-05-2022

EÚ sa dohodla na povinných zásobách plynu

EÚ sa dohodla na povinnom naplnení zásobníkov zemného plynu pred budúcou zimou. Do prvého novembra majú byť naplnené na minimálne 85 percent kapacity.
20-05-2022

Hydrogeológ: Udržateľným využívaním geotermu predídeme uviaznutým investíciám

Environmentálne riziká geotermálnych vrtov sú minimálne. Sústrediť by sme sa mali viac na ich udržateľné využívanie, aby sme ich „nevyšťavili“, hovorí hydrogeológ Branislav Fričovský.
18-05-2022

Európa má plán na odstrihnutie sa od ruského plynu. Stojí na úsporách energie

Eurokomisia predstavila plán REPowerEU, stratégiu pre odstrihnutie Európy od ruských fosílnych palív do roku 2027. Okrem diverzifikácie dodávok fosílnych palív ráta so solárnymi panelmi ako povinnou súčasťou budov, zjednodušením povoľovacích procesov a ambicióznymi úsporami energie.

Slováci majú veľký záujem o tepelné čerpadlá. Dotácie sa minuli za pár minút

Šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík zrušil začiatkom mesiaca výzvu na obnoviteľné zdroje pre obavy, že by sa dotácie minuli prirýchlo. Dotácie zúžil len na tepelné čerpadlá a kotle na biomasu. Napriek tomu sa 15 miliónov eur vyčerpalo za necelú štvrťhodinu.
17-05-2022

Komisia vysvetlila, ako možno platiť za plyn v rubľoch

Európska komisia upresnila spôsoby, akými môžu európskej spoločnosti platiť za ruský plyn bez toho, aby porušili sankcie uvalené na Rusko. Aktualizované usmernenie zverejnila agentúra Reuters.
Rozširovanie 16-05-2022

Európsky týždeň | Francúzsko navrhuje pre Ukrajinu špeciálne partnerstvo

Podľa francúzskeho prezidenta by mala byť Ukrajina súčasťou „európskeho politického spoločenstva“. Čo by to pre ňu znamenalo? V druhej téme sa venujeme navrhovanému embargu na ruskú ropu.
InzerciaKomerčný obsah
12-05-2022

Spoločnosti PW Energy a SSE Holding sa dohodli na strategickom partnerstve v projekte geotermálnej elektrárne pri Žiari

PR SPRÁVA | Do pripravovaného geotermálneho projektu v okrese Žiar nad Hronom vstupuje nový investor. Spoločnosť PW Energy sa dohodla na spolupráci so skupinou SSE Holding.
09-05-2022

Európsky týždeň | Komisia navrhla embargo na ruskú ropu, Slovensko chce dlhšiu výnimku

Ďalší balík sankcií proti Rusku obsahuje aj embargo na dovoz ruskej ropy. Viacero krajín však žiada výnimky, Slovensko je medzi nimi.
Ekonomika 06-05-2022

Zakladateľ GA Drilling: Investície z verejných peňazí mobilizujú súkromných investorov

Slovenská spoločnosť, ktorá vyvíja unikátnu technológiu pre geotermálnu energiu, si okrem súkromných zabezpečila investície aj z nenávratnej finančnej pomoci EÚ.

Komisia ponúkla Slovensku odklad sankcií, minister Sulík žiada viac

Komisia navrhla odklad embarga na dovoz ruskej ropy pre Maďarsko a Slovensko do roku 2023. Ministrovi hospodárstva do nestačí a žiada odklad na tri roky. Podľa europoslanca Hojsíka tým Slovensko príde o dôveru európskych štátov. 
InzerciaKomerčný obsah

Kúrte s rozumom. Stavte na drevo a ušetríte

Bratislava, 4.5.2022 – Náklady na bývanie ukroja priemerne dvadsať percent slovenských výplat. Ak bývate v rodinnom dome, oplatí sa zhodnotiť všetky možnosti, kde ušetriť. Významne môžete ovplyvniť napríklad účet za vykurovanie. V posledných mesiacoch sa na zdražovaní podieľa neobvykle vysoká...
04-05-2022

Komisia dáva stopku ruskej rope. Slovensko s Maďarskom dostali výnimku

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen predstavila šiesty balík sankcií proti Rusku. Zasiahnu dovoz ropy aj ruské banky. Únia tiež po prvý krát cieli na vysokopostavených vojakov a jednotlivcov, ktorí sa podieľali na masakroch proti civilistom.
InzerciaKomerčný obsah

Klimatický panel varuje pred podceňovaním zmien klímy. Ponúka ďalšie zelené riešenia

PR SPRÁVA | Odborníci na zmenu klímy vydali ďalšie varovanie politikom. V najnovšej správe o klimatickej zmene, ktorá vyšla na začiatku apríla, upozorňujú na dopady ľudskej činnosti na zmenu klímy.
03-05-2022

Strednej Európe hrozí nedostatok zelených technológií

Nárast dopytu po tepelných čerpadlách a solárnych paneloch v kombinácii s narušením dodávateľských reťazcov začína v Česku spôsobovať vážny nedostatok týchto technológií. Odborníci varujú, že problémy sa môžu už čoskoro preliať aj na Slovensko a do ostatných stredoeurópskych krajín.
02-05-2022

Slovensko a Maďarsko možno získajú výnimku z embarga na ruskú ropu

Európska komisia pripravuje šiesty balík sankcií voči Rusku, súčasťou návrhu bude aj embargo na dovoz ruskej ropy. Slovensko a Maďasko môžu dostať výnimku.
02-05-2022

Bez kritických surovín so zelenou a digitálnou transformáciou nerátajme, varuje eurokomisár

Pandémia a vojna na Ukrajine ukázala, že súčasný dodávateľský reťazec kritických surovín nie je bezpečný. Kritické suroviny sú potrebné na výrobu čipov, elektromobilov aj rozvoj obnoviteľných zdrojov.
02-05-2022

Európsky týždeň | Európa potrebuje jednotnú odpoveď na ruské požiadavky o platbách za plyn

Viaceré členské štáty vyhlásili, že plánujú využiť platobný mechanizmus za plyn navrhovaný Moskvou a nevidia v tom porušenie sankcií. Komisia hovorí opak. Jasno do toho má vniesť dnešné mimoriadne stretnutie ministrov energetiky. 
29-04-2022

Európske štáty nemajú jasno, či môžu platiť za plyn v rubľoch

Európska komisia varovala odberateľov ruského plynu, že ak prevedú platby za plyn na ruble, môžu porušiť sankcie. Zmätok spôsobili predchádzajúce vyjadrenie zástupcov eurokomisie, ktorí sa snažili objasniť postoj Únie k platobnej schéme, ktorú navrhuje Moskva.

Komisia: Platby za plyn v rubľoch neporušujú sankcie

Desať európskych odberateľov plynu si otvorilo účet v Gazprombanke s cieľom platiť za ruský plyn. Ďalšie energetické firmy, vrátane slovenského dodávateľa to plánujú urobiť. Podľa eurokomisie tým neporušujú sankcie.  
28-04-2022

Prvá obec na Slovensku otestuje využitie vodíka na varenie a kúrenie

Spoločnosť SPP - distribúcia otestuje v Blatnej na Ostrove primiešavanie desiatich percent vodíka do zemného plynu pre firmy aj domácnosti. Pôjde o vodík z obnoviteľných zdrojov, nakúpený cez certifikáty udržateľnosti. 

Členské štáty sa nevedia dohodnúť na ďalších sankciách proti Rusku

Embargo na dovoz ropy a uvalenie sankcií proti najväčšiu ruskú banku Sperbank. Aj tieto kroky zvažujú európske štáty v rámci šiesteho balíka sankcií proti Rusku. Dohoda o detailoch zatiaľ chýba, so sankciami sa neponáhľa najmä Nemecko. 
26-04-2022

Zemný plyn má dostať v centrálnom vykurovaní stopku

Pre obmedzenie využívanie ruského plynu je dôležité zastaviť investície do nových zariadení účinnej kogenerácie na zemný plyn, hovorí štátny tajomník rezortu hospodárstva Karol Galek. Nahradiť ho má geotermálna energia, biomasa a spaľovanie odpadov.
22-04-2022

Bioplyn má pomôcť energetickej nezávislosti Európy

Vojna na Ukrajine priniesla do rozvoja obnoviteľných zdrojov energie nový impulz. Týka sa najmä bioplynu, ktorého produkciu chce Európska komisia zvýšiť. Nová štúdia však ukazuje, že podpora biopalív súčasne podkopáva európske klimatické ciele.