Väčšina členských štátov Európskej únie sa snaží znížiť emisie z dopravy prostredníctvom stimulov alebo daní, vyplýva z analýzy Európskej environmentálnej agentúry.
Komisárka pre obchod Cecilia Malmströmová v stredu (18. apríla) uviedla, že EÚ bude požadovať „trvalú a bezpodmienečnú“ výnimku z amerických ciel na oceľ a hliník. Washingtonu odkázala, že Brusel nebude rokovať „pod tlakom“.
Francúzsko presadzuje zavedenie minimálnej ceny uhlíka na celoeurópskej úrovni. Poľsko zasa považuje technológie skladovania energie za kľúčové pre úspešnú európsku politiku v oblasti klímy.
Európsky parlament odobril dohodu s členskými štátmi na novej smernici o energetickej efektívnosti budov. Nepodarilo sa mu presadiť ambicióznejší plán pre budovanie nabíjacej infraštruktúry.
Šéf SaS tvrdo kritizoval francúzskeho prezidenta za prejav v Európskom parlamente. Nepozdáva sa mu snaha Emmanuela Macrona zaviesť európske environmentálne dane. Za „najnebezpečnejšie" však považuje jeho plány v oblasti migrácie.
Francúzsky prezident ohlásil v Európskom parlamente zvýšenie príspevku do európskeho rozpočtu a finančnú pomoc samosprávam, ktoré sa rozhodnú prijať migrantov.
Európska únia požaduje kompenzáciu od USA za clá na dovoz ocele a hliníka, aj keď Washington tvrdí, že nepodliehajú pravidlám Svetovej obchodnej organizácie (WTO).
Ministerstvo hospodárstva predložilo stratégiu hospodárskej politiky na najbližšie desaťročie. Popisuje súčasné trendy, nie však opatrenia, ktorými má štát reagovať.
Nová smernica o plyne má zabezpečiť uplatňovanie európskych súťažných pravidiel na Nord Stream 2. Slovenské ministerstvo hospodárstva sa chce uistiť, že sa nebude vzťahovať na Veľké Kapušany.
Trenčianske krajské zastupiteľstvo neschválilo prípravu na otvorenie 12. ťažobného poľa Nováky. Vyhovelo ochranárom, ktorí upozorňujú, že Ministerstvo životného prostredia ešte nedokončilo posudzovanie dopadov na životné prostredie.
EURACTIV získal návrh na cestovnú mapu a financovanie transformácie hornej Nitry. Projekty podporené z eurofondov sa začnú realizovať najskôr v roku 2020.
Nemecká kancelárka vyhlásila, že plány na kontroverzný ruský plynovod nemôžu pokračovať bez záruk pre Kyjev. Eurokomisár pre energetickú úniu označil Ukrajinu za spoľahlivého prepravcu.
Slovensko aj napriek desiatkam miliónov eur z fondov Európskej únie prekačuje limity EÚ pre škodlivé látky v ovzduší na ochranu zdravia. Financovanie zlepšovania kvality ovzdušia podľa štúdie Najvyššieho kontrolného úradu nemožno považovať za efektívne. Najvyšší kontrolný úrad minulý týždeň zverejnil...
Víťazom prezidentských volieb v Azerbajdžane sa v stredu 11. apríla určite stane súčasná hlava štátu, Ilham Aliyev. Dôvodom skorších volieb sú však napäté vzťahy s Arménskom a ďalšími krajinami.
Vzťahy medzi prezidentským Bielym palácom v Ankare a Kremľom napredujú v oblasti bezpečnosti, obrany, medzinárodnej politiky, energetiky, či obchodu. Strategickú orientáciu Turecka tak rieši Únia, ale aj NATO.
Na zneužívanie dominantného postavenia baní sa sťažovali Kúpele Bojnice. Podľa Protimonopolného úradu je ale „otázne, či je oprávnený posudzovať tento prípad podľa zákona o ochrane hospodárskej súťaže“.
Nemecký regulačný orgán schválil výstavbu a prevádzku sporného ruského plynovodu v tamojších vodách. CDU a ďalšie dve politické strany sa vyslovili proti projektu.
Obce, mestá a kraje majú prístup k novej, miliónovej dotačnej schéme pre nákup elektrických vozidiel. V druhom polroku by mala pribudnúť podpora na výstavbu nabíjacích staníc. Tiež však zrejme nepresiahne milión eur.
Brusel začal vyšetrovať americké antidumpingové opatrenia. Európski výrobcovia ho žiadajú, aby konal rýchlo. Jeho čínski kolegovia sa obrátili na vládu v Pekingu.