Európa 2020

Budúcnosť EÚ 18-10-2017

Eurokomisár Navracsics: Vzdelávacia politika je ekonomikou zajtrajška

Bez ohľadu na rotujúce vlády a zmeny politického prostredia, by priority vo vzdelávaní mali pretrvávať, hovorí komisár pre vzdelávanie, kultúru, mládež a šport.
Veda a inovácie 06-06-2017

Denník N – Stroje vytvoria viac pracovných miest, ako zničia, hovorí expert

Práca bude iná a prispôsobiť sa budú musieť aj lekári, hovorí uznávaný odborník na modernú techniku DAVID ROBERTS.
Budúcnosť EÚ 07-02-2013

EÚ predstavuje úplne nový model, lídri to nevidia

Najlepšie strážené tajomstvo Európy je, že predstavuje novú politickú ale najmä ekonomickú, post-kapitalistickú a post-industriálnu ekonomickú paradigmu, hovorí bývalý poradca šéfa eurokomisie.
Veda a inovácie 15-06-2012

Digitálne zmeny sú porovnateľné s priemyselnou revolúciou

Ak bude Slovensko schopné využiť potenciál digitálnej ekonomiky, môže sa dostať na popredné miesta v rebríčku svetovej konkurencieschopnosti, tvrdí v rozhovore pre EurActiv.sk generálny riaditeľ IBM Slovensko Branislav Šebo.
Budúcnosť EÚ 08-02-2012

Sme tu pre občanov

Snažíme sa vysvetľovať, že veľa pozitívnych vecí by tu bez pracovníkov Európskej komsie nebolo, odpovedá Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, na predsudky o zamestnancoch EK. Investícia do nich sa podľa neho EÚ oplatí.
Budúcnosť EÚ 04-01-2012

Keby som mal 20, nehľadal by som si prácu, ale blokoval ulice

Prezident skupiny zamestnávateľov Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru Henri Malosse v rozhovore pre European Stagiaires Journal hovoril o súčasnej situácii mladých, ich vysokej nezamestnanosti, ale aj o tom, čo v dnešných časoch hľadajú zamestnávatelia, prečo považuje konanie Európskej komisie za hru na mŕtveho chrobáka a prečo by odišiel z Európy, keby mal dnes 20 rokov.
20-10-2011

Slovenské 2+2 nemusí byť 2+2 na zahraničnej univerzite

Prekážky mobility študentov si často vytvárajú samotné slovenské vysoké školy, napríklad pokiaľ ide o uznávanie štúdia zo zahraničia či dostatočné poskytovanie informácií. O tom ako skvalitniť vysokoškolské vzdelávanie a mobilitu hovoril Michal Fedák z agentúry SAIA.
Ekonomika 19-10-2011

Európska únia sa Slovensku oplatí

Slovensko bude počas vyjednávaní o novom finančnom výhľade pre európsky rozpočet na obdobie 2014 - 2020 bojovať najmä o to, aby získalo čo najviac a zaplatilo, čo najmenej. V rozhovore pre EurActiv.sk to uviedol Albert Németh, poradca štátneho tajomníka Ministerstva financií SR, ktorý vedie tím odborných vyjednávačov k viacročnému finančnému rámcu od roku 2014.
12-10-2011

Rómovia sa chcú integrovať

“Minority sa chcú integrovať veľmi intenzívne, vrátane Rómov a v ich prípade to bolo možno silnejšie ako u iných menšín v Európe. Tie oblasti v ktorých sa chcú integrovať je najmä práca, pracovný trh, potom vzdelávanie, čo je tiež často spochybňované,“ vysvetlil v rozhovore pre EurActiv Martin Kahanec, ktorý pôsobí na Stredoeurópskej univerzite v Budapešti, v Stredoeurópskom inštitúte pre výskum práce v Bratislave a na Inštitúte pre výskum práce v Bonne. Zároveň bol odborným garantom worshopu Európska platforma boja proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu.
03-10-2011

Podnikateľov trápi najmä obrovská neistota

„Príde bankrot alebo nepríde bankrot, bude euroval, nebude? Bude euroval a potom tá krajina zbankrotuje a dôsledky sa prenesú na všetkých? To sú podľa mňa na Slovensku aj v Európe otázky dňa, ktoré zväzujú podnikateľom ruky, a komplikujú aj investičné rozhodnutia alebo plánovanie v podnikoch,“ uviedol v rozhovore pre EurActiv Róber Kičina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS), ktorý bol odborným garantom workshopu „Priemyselná politika vo veku globalizácie“.
Ekonomika 30-08-2011

Len tí, čo budú hrať hru s Nemcami a Francúzmi budú v zóne perspektívnych

„Euroval predstavuje veľa peňazí a môže mať rôzne dôsledky. Jeden si na tom nemôže robiť lacnú politickú kampaň, kým ostatní sa stavajú veľmi zodpovedne a berú na seba všetky riziká s tým spojené. Keďže majú zodpovednosť vo svojich rukách, očakávame, že prídu so 79 hlasmi,“ zdôraznil líder opozičnej strany SMER-SD Robert Fico.
Veda a inovácie 26-08-2011

Eurofondy na vedu sú šialeným spôsobom prebyrokratizované

Inteligentný rast nie je založený na lacnej pracovnej sile, ale na mozgoch, zdôraznil splnomocnenec vlády SR pre vedomostnú ekonomiku Martin Bruncko. Najdrahšie opatrenia stratégie Minerva 2.0 by sa mali financovať z fondov EÚ, ostatné zo štátneho rozpočtu.
15-08-2011

Rómska téma je pre komerčné médiá “hotdog”

Naša prítomnosť mení pomer síl, lebo dávame priestor tým, ktorých by inak nebolo počuť, hovorí o úlohe rómskych médií výkonná riaditeľka Rómskeho mediálneho centra. Ľuďom dnes podľa nej chýbajú pozitívne informácie.
20-07-2011

Alternatívou k prebytku univerzít by mohli byť študijné centrá

Europoslanec Alajos Mészáros v rozhovore pre EurActiv zdôraznil potrebu prepojiť edukačný proces s hospodárskou praxou. Upozornil, že na financovanie výskumu a vývoja by malo byť vyčlenených viac prostriedkov zo štátneho rozpočtu, keďže fondy EÚ sú len doplnkovým zdrojom.
Budúcnosť EÚ 01-07-2011

Gréci musia vidieť svetlo na konci tunela

V ďalšom zo série rozhovorov hovorí podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič o reforme Schengenu, o konsolidačnom procese v Grécku, prvom Európskom semestri a vlastných zdrojoch v návrhu sedemročného rozpočtu EÚ.
15-06-2011

Jazyk, ktorým máme hovoriť, nie sú povolania, ale zručnosti

„Veľmi skoro sa ukáže, že tým jazykom, ktorým máme hovoriť, nie sú povolania. Povolania sú len jednoduchým priblížením. Radi budeme hovoriť o tesároch alebo o automechanikoch. Ale automechanik v minulosti a teraz je niečo úplne odlišné. Ak sme si vedeli niečo opraviť na automobile v minulosti, tak dnes určite nie. Ten nový jazyk je skutočne jazykom zručností, ktoré je potrebné priblížiť,“ uviedol v rozhovore pre EurActiv Juraj Vantuch z Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, ktorý bol odborným garantom workshopu „Program pre nové zručnosti a nové pracovné miesta“.
Ekonomika 08-06-2011

Bez kvalitnej vedy nemôže existovať kvalitné vzdelávanie

„Veda potrebuje kvalitnú štátnu vednú a technickú politiku, ktorá bude braná samotným politickým spektrom ako niečo prioritné, bez čoho sa Slovensko nepohne dopredu. Bohužiaľ, zatiaľ je viac papierovou, ako reálnou prioritou a neviem, či na Slovensku existuje silnejšia skupina politikov, ktorí by boli úprimne presvedčení o jej dôležitosti,“ uviedol v rozhovore pre EurActiv Stanislav Sipko, predseda Slovenskej organizácie pre výskumné a vývojové aktivity.
30-05-2011

Úniu zaujíma, čo sme boli schopní vybudovať

Informačné technológie dynamicky menia komunikáciu s úradmi, poskytovanie zdravotníckych služieb či začlenenie znevýhodnených skupín do spoločnosti. Na Slovensku však stále bojujeme s vybudovaním kvalitnej infraštruktúry a prijatím adekvátnej legislatívy, uviedol Peter Druga.

Zmena správania zabezpečí dosiahnutie environmentálnych cieľov

Klimatické záväzky, ktoré si Slovensko stanovilo v rámci stratégie Európa 2020, nie sú nereálne. Podľa Tatiany Kluvánkovej-Oravskej (SAV) je však potrebné motivovať priemysel k inováciám, využiť miestny potenciál pre obnoviteľné zdroje a prekonať technologicko-inštitucionálne stereotypy.
06-04-2011

Inšpirácie je v EÚ veľa, nie všetko ale vyrieši európska legislatíva

Ak je v hodinovej mzde medzi mužom a ženou 17-percentný rozdiel, 8-9 percent je určite zapríčinených diskrimináciou, hovorí v rozhovore pre EurActiv.sk poslankyňa Európskeho parlamentu Edit Bauer.
Budúcnosť EÚ 01-04-2011

Škrty nesmú postihnúť prorastové oblasti

Podpredseda Európskej komisie hovorí v rozhovore pre EurActiv.sk o stratégii Európa 2020 v kontexte reštriktívnych rozpočtových politík a o výsledkoch poslednej Európskej rady.
24-03-2011

ESF by mal mať väčšiu kapacitu pre finančné inžinierstvo

Keďže v súčasnosti máme viac sociálnych problémov a problémov so zamestnanosťou ako sme mali pred krízou, treba vytvoriť priestor pre viac inkluzívnych opatrení financovaných z Európskeho sociálneho fondu (ESF). Zároveň by mal mať väčšiu kapacitu pre finančné inžinierstvo, uviedol v rozhovore pre slovenský EurActiv Lázsló Andor, komisár pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie.
15-03-2011

Európu 2020 musíme rozmeniť na drobné

Slovensko by malo zlepšiť kvalitu školstva a transfer inovatívnych myšlienok do praxe. Úspech Stratégie Európa 2020 závisí od spolupráce medzi Európskou komisiou, vládami, parlamentmi a zapojenia širokej verejnosti. Uviedol to Ivan Štefanec, predseda výboru pre európske záležitosti NR SR (SDKÚ-DS).
Fosílne palivá 08-03-2011

Energetická efektívnosť by mala byť chrbticou energetickej politiky

Napriek silnejšej orientácii ruských dodávok ropy a plynu na Áziu, zastavenie ich toku do Európy nehrozí. Energetická efektívnosť je kľúčovým prvkom energetickej politiky a zaslúži si väčší význam. Dosiahnuť by sa ale mala praktickými a realistickými opatreniami. Uviedol to Karel Hirman, poradca premiérky pre energetiku.