Európa dnes

Digitalizácia 14-01-2019

V smernici o autorskom práve existuje lepšia cesta, tvrdí Google

Európska smernica o autorskom práve by sa mala vyvarovať reformám, ktoré zoberú vydavateľom právo na možnosť voľby ohľadne distribúcie ich obsahu a spôsobu, ako na ňom budú zarábať, píše RICHARD GINGRAS.
Budúcnosť EÚ 17-10-2017

R. Sikorski: Je šokujúce, ako pomaly internetové platformy reagujú na šírenie extrémizmu

O novej vlne terorizmu na sociálnych sieťach píše pre EurActiv bývaný poľský minister zahraničných vecí a obrany.
Budúcnosť EÚ 11-02-2016

Dohľad nad vládou zákona v EÚ: Právny mandát a prostriedky

EÚ má právo vyžadovať dodržiavanie vlády zákona od svojich členských štátov a základné dokumenty ju v tomto aj vybavili nástrojmi. Problémom je ich vágna a abstraktná formulácia.
Budúcnosť EÚ 08-07-2013

Desať kľúčových slov k Orbanistanu

Maďarsko v roku 2013 je iné než bolo pred niekoľkými rokmi. Jeho obyvatelia sa uzavreli do seba a začali byť nedôverčiví. Jazyk bol znetvorený a ovládla ho politika. Polarizácia je všade.
Budúcnosť EÚ 18-01-2013

Británia v EÚ: Od Costa del Crime k Crimeshire?

Odpoveď na otázku, či byť alebo nebyť v EÚ sa od roku 1973, kedy Británia do nej vstúpila, zmenila. Problémy, ktorým vlády čelia sú globálne. Klimatické zmeny, organizovaný zločin, konkurencieschopnosť v globálnej ekonomike. EÚ zostáva najlepšou stávkou, píše Graham Watson.
15-05-2012

Je grécka strana Zlatý úsvit neonacistická?

EÚ by mala grécku stranu "Zlatý úsvit" bez otáľania označiť za rasistickú a porušujúcu základné európske hodnoty, píše v otvorenom liste predsedovi Európskej komisie predseda Európskej siete proti rasizmu.
Budúcnosť EÚ 02-04-2012

Voľby na Slovensku

Napriek bezprecedentnému volebnému zisku sa od vlády Roberta Fica neočakávajú radikálne zmeny vo fungovaní štátu a ekonomiky. Na druhej strane bude zrejme najviac eurooptimistickou vládou od vzniku Slovenskej republiky. Tvrdí to Robin Shepherd z Inštitútu pre stredoeurópske politiky (CEPI).
Budúcnosť EÚ 11-01-2012

Orbánove Maďarsko: Konsolidácia moci

"Inštitucionálne zásahy maďarskej vládnucej strany Fidesz sú veľmi kontroverzné, ale nevyvolajú dostatočne veľké zmeny na to, aby spôsobili premiérovi Viktorovi Orbánovi nejaké problémy", hovorí Andrej Sadecki z Centra pre východné štúdiá vo Varšave.
Veda a inovácie 04-05-2011

Nová maďarská ústava je o slobode

Nová maďarská ústava má posilniť záväzok krajiny voči individuálnej slobode, demokracii a k vláde zákona ktoré sú plne v súlade s európskymi tradíciami, tvrdí maďarský europoslanec György Schöpflin v autorskom príspevku pre EurActiv.
Doprava 08-10-2010

Európa sa obracia doprava

Čo sa stalo s tými dobrými Európanmi, s tými príjemnými ľuďmi v malých štátikoch na severe, ktoré sa radi pokladali za svetových preborníkov v slobode a tolerancii?
Budúcnosť EÚ 19-08-2010

Slovensko a Európska únia v roku inštitucionálnych zmien

Autor hodnotí pôsobenie Slovenska v EÚ v roku 2009. Zameriava sa najmä na postoje a úlohy počas volieb do EP, v procese tvorby Európskej komisie a v súvislosti so schvaľovaním Lisabonskej zmluvy.
Európa inak 15-07-2010

Protikorupčná agenda v činnosti vybraných slovenských politikov (1998–2008)

Štúdia bola vypracovaná v rámci projektu zameraného na skúmanie širších spoločensko-politických súvislosti korupcie na Slovensku.

Analýza programových dokumentov vybraných politických strán v oblasti zahraničnej a bezpečnostnej politiky

Analýza programových dokumentov a cieľov vybraných politických strán (ĽS-HZDS, KDH, Most-Híd, SaS, SDKÚ-DS, SMER-SD, SMK-MKP, SNS) v oblasti zahraničnej politiky a bezpečnosti. Hlavné témy, na ktoré sa autorský kolektív zameriaval, sú postoje k EÚ, NATO, regionálne-stredoeurópske vzťahy, USA, Rusko a ďalší globálni aktéri, otázky “tvrdej” aj “mäkkej” bezpečnosti, vrátane energetickej bezpečnosti.
26-06-2009

Povolebná analýza: Medzi apatiou a hnevom

Vo svetle výsledkov volieb bude nový Európsky parlament menej naklonený rozširovaniu EÚ, viac konzervatívny, „lakomý“ pokiaľ ide o rozpočtové zdroje EÚ, konzervatívnejší pokiaľ ide Spoločnú poľnohospodársku politiku a ešte nejednotnejší pokiaľ ide o otázky základných práv, tvrdí v júnovej analýze European Policy Centre. V novom zhromaždení bude viac chuti podporiť opatrenia na ochranu klímy a viac sa sústredí na otázky zahraničnej a bezpečnostnej politiky.
11-06-2009

Prečo lídri nehovoria o Európe?

„Mala by byť Európa len koalíciou štátov, alebo by mala zistiť či vie federálnym spôsobom riadiť svoju menu, životné prostredie, energetiku, bezpečnosť, sociálny systém a hospodársky rozvoj?“, pýta sa Emmanuel Morrucci, francúzsky sociológ a člen siete 'Team Europe-France' na svojom blogu.
Ekonomika 02-06-2009

Programy politických strán vo voľbách do EP 2009

Kto podporuje Lisabonskú zmluvu, kto daňovú harmonizáciu a kto členstvo Turecka v EÚ? EurActiv.sk prináša analýzu programov politických strán v eurovoľbách.

Ktokoľvek, len nie Barroso

Je „tak veľa dôvodov na zmenu“. Na odmietnutie Barrosa je však potrebná nová väčšina v Európskom parlamente, píše Poul Nyrup Rasmussen, predseda Strany európskych socialistov (PES) v novom poste na Blogactiv.
19-05-2009

Program Strany zelených v európskych voľbách 2009

Súčasnú finančnú krízu a hroziacu klimatickú krízu je potrebné využiť na transformáciu hospodárskeho a sociálneho systému v Európe, konštatuje volebný program Strany zelených -Zelená šanca pre našu Európu- ktorý vychádza z programu európskych zelených nazvaného „Green New Deal“.
Ekonomika 11-05-2009

Európsky parlament: Silnejší než sa o ňom vie

„Približovanie občanov k Európe (a priblíženie Európy občanom) je najväčšou výzvou“ nadchádzajúcich volieb do Európskeho parlamentu, tvrdí Nicolaus Heinen z Deutsche Bank Research v aprílovej štúdii.
Kultúra a médiá 05-02-2009

Kontrastívna analýza originálu a zredigovaného textu

Nasledujúca analýza sa zaoberá porovnaním rozdielov vo význame a korektnosti sprostredkovania informácií v origináli textu, ktorý bol 8. januára 2009 v stanovenom rozsahu zaslaný redaktorovi denníka, a textu v zredigovanej podobe tak, ako bol 10. januára 2009 uverejnený v denníku Pravda. Cieľom práce je potvrdiť alebo vyvrátiť predpoklad, že pri redakčných zásahoch došlo k priamym sémantickým posunom či k zasadeniu výpovede do kontextu odlišného od autorského zámeru realizovaného v origináli textu.
Európa inak 05-11-2008

Nábrežie na globálnom horizonte

Bratislava má mimoriadne predispozície, aby využila rieku a stala sa hospodársky, ekonomicky, turisticky, športovo a rekreatívne významným mestom v strednom toku Dunaja.Téma bratislavského nábrežia súvisi s vyrovnaním sa s vlastnou minulosťou, s identitou mesta a konkrétneho miesta, s kultúrnym dedičstvom a jeho narušením.
Európa inak 05-11-2008

Problém ústavnosti zákonnej úpravy registrácie cirkví

Obmedzuje v súčasnosti účinná zákonná úprava registrácie cirkví a náboženských spoločností realizáciu náboženskej slobody u určitých skupín obyvateľstva SR? Je táto úprava diskriminačná a teda v rozpore s Ústavou SR a medzinárodným právom a ako taká musí byť zmenená (a ak áno, tak ako)?
09-05-2007

Téma EÚ vo francúzskych prezidentských voľbách

Autori sa vo svojej analýze bližšie zaoberajú otázkou, ako sa téma EÚ prejavila vo volebných programoch dvoch najúspešnejších kandidátov, Nicolasa Sarkozyho (UMP) a Ségolène Royalovej (PS), v nedávnych francúzskych prezidentských voľbách.
29-11-2006

S akým prezidentom a s akou výzvou vstúpia Bulhari do Únie?

Analýza popisuje riziko úspechu krajne pravicovej politiky v Bulharsku.