Eurozóna

Európska centrálna banka chce zabrániť panike na trhu s dlhopismi
Ak by banka nezasiahla, štátom by mohli výrazne stúpnuť úroky, ktoré plati na splátkach za dlh. V Taliansku sú už najvyššie od roku 2014, čo by sa mohlo preliať aj do iných krajín. Nový nástroj však nebude bez podmienok.
Európska centrálna banka v lete ukončí nákupy dlhopisov
Intervenciami na finančných trhoch roky podporovala európsku ekonomiku a znižovala tlak na krajiny so slabšími verejnými financiami: začalo to počas krízy eurozóny, vyvrcholilo schválením obrovského programu nákupov po začiatku pandémie.
ECB smeruje k sprísneniu menovej politiky
Na budúci týždeň bude zasadať vedenie Európskej centrálnej banky. Môžeme čakať sprísnenie menovej politiky. Dôvodom je vysoká inflácia, ktorá v najbližšom čase pravdepodobne neustúpi.
Únia pozastavila fiškálne pravidlá na ďalší rok
Členské štáty nebudú musieť dodržiavať trojpercentný deficit a 60 percentný dlh ani v roku 2023. Európska komisia však upozorňuje, že nie je čas na veľké stimulačné balíky.
Európa prvýkrát od pandémie výrazne zhoršuje ekonomickú prognózu
Naposledy bola výrazne upravená prognóza pred dvoma rokmi, keď sa prejavili efekty pandémie. Vojna v Ukrajine zvyšuje ceny energií, HDP Slovenska to znížilo najviac.
Vojna na Ukrajine spomalí ekonomický rast v Európe
Reálny rast HDP v EÚ aj v eurozóne sa očakáva na úrovni 2,7 percenta v roku 2022, čo je pokles zo 4 percent, ktoré Európska komisia prognózovala ešte vo februári.
Čas na Spojené štáty európske
Výzva podporená viac ako 200 intelektuálmi a osobnosťami z Európy žiada vytvorenie federálnej Európy, s efektívnou spoločnou zahraničnou a bezpečnostnou politikou, samostatnou energetikou postavenou na zelenej transformácii a skutočnou spoločnou rozpočtovou politikou.
Vojna oddiali plány na konsolidáciu rozpočtov, v hre je aj spoločný dlh
Vojna na Ukrajine spomalí rast európskej ekonomiky o minimálne pol percentuálneho bodu. Európska centrálna banka očakáva 3,7-percentný rast v tomto roku a 2,8 percenta v roku 2023.
Ministri financií sa nedohodli na medzinárodnej minimálnej dani, skúsia to o tri týždne
Napriek tomu, že všetky členské krajiny podpísali dohodu o medzinárodnej minimálnej dani, na jej implementácii sa ministri financií jednomyseľne nezhodli. Dohoda bude predmetom aj ich aprílového stretnutia.
Sankcie Rusko nezabolia hneď, Ukrajinci od Únie očakávajú viac
Európania ukázali, že sa neboja stáť pri Ukrajine a prijať údel toho, že pomoc pre Ukrajincov ovplyvní ich životy. Ich lídri takí odvážni zatiaľ nie sú, no ostáva veriť, že majú plán, ktorý zafunguje predtým, ako bude neskoro.
Európsky týždeň | ECB musí manévrovať medzi infláciou a stabilitou ekonomiky
Minister hospodárstva Richard Sulík kritizoval menovú politiku Európskej centrálnej banky. Hlavnou príčinou vysokej inflácie je však rast cien energií, vyvolaný politikou Ruska. V druhej téme sa venujeme rozhodnutiu Súdneho dvora EÚ, ktorý odmietol žalobu Maďarska a Poľska.
Vysoké ceny energií spomalia rast ekonomiky
Európska komisia znížila očakávaný rast ekonomiky. Dôvodom sú vysoké ceny energií, úlohu zohrala aj silná vlna pandémie.
Európska centrálna banka testuje digitálne euro
Kvôli rastúcej popularite kryptomien začali centrálne banky pripravovať vlastné projekty digitálnych mien. Na digitálnom eure pracuje aj Európska centrálna banka. Zatiaľ ho testuje interne.
Európsky týždeň | ECB môže zvýšiť úrokové miery už tento rok
Európska centrálna banka naznačila, že úrokové miery môže zdvihnúť už koncom roka, predtým ukončí nákupy dlhopisov. V druhej téme sa venujeme dovozu amerického plynu do Európy.
Ekonomika v 2022: Úniu čaká diskusia o rozpočtových pravidlách aj problém inflácie
V prvom polroku by mala EÚ uzavrieť diskusiu o reforme rozpočtových pravidiel. Zaoberať sa musí aj infláciou, no napriek pokračujúcemu rastu cien sa zatiaľ prísnejšia menová politika nechystá.
Hospodárske zastrašovanie zo strany tretích krajín: Únia chystá nástroj, ktorý ho má obmedziť
Eurokomisia predstavila návrh nástroja proti ekonomickému zastrašovaniu mimoeurópskych krajín. Jeho základom je dialóg, no poslednou inštanciou aj zavedenie ciel. Nástroj musí schváliť aj Rada a europarlament.
Eurobankovky čaká prvá veľká zmena dizajnu, rozhodnú aj Slováci
Európska centrálna banka plánuje vytvoriť nové návrhy bankoviek do roku 2024. Objaviť sa na nich môžu aj známe tváre, na Slovensku bude zber názorov verejnosti koordinovať Slovenská akadémia vied.
Európsky týždeň | Eurokomisia sa bojí polexitu, ak bude na Poľsko tvrdá
Europoslanci žalujú Komisiu za nečinnosť v otázke poľského právneho štátu, stále totiž nespustila mechanizmus podmienenosti eurofondov. Komisia chce postupovať opatrnejšie.
V diskusii o reforme rozpočtových pravidiel nebude „žiadne tabu“
V utorok spustila Európska komisia oficiálny proces reformy fiškálnych pravidiel. Hlavnými otázkami sú maximálna hranica dlhu (v súčasnosti 60 percent HDP) a rozpočtového deficitu (3 percentá HDP), respektíve spôsobu jeho výpočtu.
Inflácia v eurozóne dosiahla desaťročné maximum
Index spotrebiteľských cien v auguste medziročne stúpol o 3 percentá po náraste o 2,2 percenta v júli, uviedol európsky štatistický úrad Eurostat a potvrdil svoj rýchly odhad z konca augusta. Inflácia sa dostala najvyššie od novembra 2011.
Šetrnosť, krajná pravica aj Ujguri: Protiklady dedičstva Angely Merkel
Krízy v krajinách častokrát skolia svojich lídrov. Nie však nemeckú kancelárku Angelu Merkel.
Digitálne euro „nie je isté a ešte dlho ani nemusí byť”
Digitálne euro vstupuje do svojej experimentálnej fázy. Odborníci však projekt európskej digitálnej meny kritizujú. Podľa nich ho sprevádza množstvo nejasností. Nepáči sa im najmä to, že prichádza neskoro, takmer dekádu po nástupe kryptomien.
Babišov konflikt záujmov spôsobuje v Čechách chaos vo vyplácaní poľnohospodárskych dotácií
Konflikt záujmov českého premiéra, ktorý potvrdil aj audit Európskej komisie, vyvoláva medzi farmármi neistotu. Niektorí z nich zatiaľ nedostali dotácie na nové vybavenie kvôli tomu, že ho nakúpili od holdingu Agrofert. Na problém upozornila česká Asociácia súkromného poľnohospodárstva.