Fosílne palivá

Európa sa vracia k uhliu. Má ísť o núdzové a krátkodobé riešenie

Energetika 23-06-2022

Viaceré európske štáty sa rozhodli pre vysychajúce toky ruského plynu opäť spaľovať uhlie na výrobu elektriny. Má to byť dočasné riešenie pre vykurovanie domácností nadchádzajúcu zimu. Ak prejdú z uhlia rovno na obnoviteľné zdroje, klimatické ciele to podľa Komisie neohrozí.

Energetika 28-06-2022

Štáty G7 riešia turbínu, pre ktorú Rusko priškrtilo dodávky plynu do Európy

Lídri najsilnejších svetových ekonomík G7 na stretnutí diskutujú aj o ruskej plynovej turbíne, ktorú opravujú v Kanade. Kanada pre sankcie blokuje návrat zariadenia do Ruska. Moskva uviedla, že chýbajúca turbína by mohla viesť k úplnému zastaveniu dodávok plynu do EÚ.
Energetika 20-06-2022

Európsky týždeň: Moskva naďalej priškrcuje kohútiky s plynom. Únia hľadá náhradu v Izraeli

Európska únia sa dohodla s Izraelom na dodávkach zemného plynu. Plyn skvapalnia v egyptských termináloch, za čo Európa prisľúbila Egyptu okamžitú potravinovú pomoc vo výške 100 miliónov eur a ďalšie tri miliardy eur v priebehu nasledujúcich rokoch. 
Budúcnosť EÚ 08-06-2022

České predsedníctvo sa zameria na energetiku, bezpečnosť aj ochranu demokracie

Ukrajina, energetická bezpečnosť, obrana a kybernetická bezpečnosť či hospodárska a demokratická odolnosť sú piatimi oblasťami, ktorými sa bude Česko venovať na čele Rady Európskej únie. Vyplýva to z uniknutého dokumentu, ktorý získal portál EURACTIV.
Bankovníctvo 03-06-2022

Investície do fosílnych palív sú pre investorov finančným aj reputačným rizikom

Ťažba ropy, zemného plynu a nerastných surovín je vysoko riziková a vyžaduje si prísnejšiu kontrolu. Európski zákonodarcovia môžu v novej smernici zabezpečiť väčšiu transparentnosť ťažobných projektov a obmedziť ich ničivé dôsledky, píšu Elisa Peter a Robert Pitman.
Energetika 31-05-2022

Európski lídri podporili čiastočný zákaz dovozu ruskej ropy

Po týždňoch zdĺhavých rokovaní, lídri EÚ dosiahli politický kompromis a zakázali dovoz ruskej ropy po mori. Slovensko spolu s Maďarskom a Českom dostali výnimku a budú môcť dovážať ropu cez ropovody. 
Energetika 20-05-2022

EÚ sa dohodla na povinných zásobách plynu

EÚ sa dohodla na povinnom naplnení zásobníkov zemného plynu pred budúcou zimou. Do prvého novembra majú byť naplnené na minimálne 85 percent kapacity.
Energetika 17-05-2022

Komisia vysvetlila, ako možno platiť za plyn v rubľoch

Európska komisia upresnila spôsoby, akými môžu európskej spoločnosti platiť za ruský plyn bez toho, aby porušili sankcie uvalené na Rusko. Aktualizované usmernenie zverejnila agentúra Reuters.
Rozširovanie 16-05-2022

Európsky týždeň | Francúzsko navrhuje pre Ukrajinu špeciálne partnerstvo

Podľa francúzskeho prezidenta by mala byť Ukrajina súčasťou „európskeho politického spoločenstva“. Čo by to pre ňu znamenalo? V druhej téme sa venujeme navrhovanému embargu na ruskú ropu.
Energetika 09-05-2022

Európsky týždeň | Komisia navrhla embargo na ruskú ropu, Slovensko chce dlhšiu výnimku

Ďalší balík sankcií proti Rusku obsahuje aj embargo na dovoz ruskej ropy. Viacero krajín však žiada výnimky, Slovensko je medzi nimi.
Energetika 04-05-2022

Komisia dáva stopku ruskej rope. Slovensko s Maďarskom dostali výnimku

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen predstavila šiesty balík sankcií proti Rusku. Zasiahnu dovoz ropy aj ruské banky. Únia tiež po prvý krát cieli na vysokopostavených vojakov a jednotlivcov, ktorí sa podieľali na masakroch proti civilistom.
Energetika 02-05-2022

Slovensko a Maďarsko možno získajú výnimku z embarga na ruskú ropu

Európska komisia pripravuje šiesty balík sankcií voči Rusku, súčasťou návrhu bude aj embargo na dovoz ruskej ropy. Slovensko a Maďasko môžu dostať výnimku.

Komisia: Platby za plyn v rubľoch neporušujú sankcie

Desať európskych odberateľov plynu si otvorilo účet v Gazprombanke s cieľom platiť za ruský plyn. Ďalšie energetické firmy, vrátane slovenského dodávateľa to plánujú urobiť. Podľa eurokomisie tým neporušujú sankcie.  
Energetika 12-04-2022

V rokovaniach o šiestom balíku sankcií sa bude hrať o zákaz ruskej ropy

Európska komisia v piatok (8. Apríla) odobrila piaty balík sankcií proti Rusku. Už tento týždeň sa rozbehli diskusie o šiestom balíku, pri ktorom je na stole zákaz dovozu ruskej ropy. K dohode však tak skoro prísť nemusí.  
Energetika 11-04-2022

Európsky týždeň | EÚ schválila embargo na ruské uhlie

V novom balíku európskych sankcií je nakoniec aj zákaz dovozu ruského uhlia. Najbližším krokom môže byť ropné embargo.
Energetika 04-04-2022

Európsky týždeň | Únia a Spojené štáty sa dohodli o dodávkach LNG aj prenosoch dát cez Atlantik

Krajiny budú spolupracovať na ukončení závislosti Európy od ruského zemného plynu - znamená to viac LNG zo Spojených štátov aj rozvoj obnoviteľnej energie. Pri prenose dát cez Atlantik sa podarilo nájsť „rovnováhu medzi bezpečnosťou a právom na súkromie," povedala predsedníčka Komisie von der Leyen po stretnutí s prezidentom Joe Bidenom.
Energetika 31-03-2022

Francúzski energetickí giganti zostávajú na ruskom trhu

Hoci sa Únia zatiaľ nerozhodla pre embargo na ruský plyn a ropu, francúzske energetické spoločnosti čelia kritike za zotrvanie na ruskom trhu. Keďže Francúzsko je popredným zahraničným zamestnávateľom, výzvy na odchod z Ruska sa týkajú aj spoločností z iných odvetví.
Energetika 28-03-2022

Európsky týždeň | Energetiky sa sankcie zatiaľ nedotknú

Európski lídri v Bruseli diskutovali, ako ďalej so sankciami proti Rusku. Summitu sa zúčastnil aj americký prezident Joe Biden, ktorý prisľúbil pomôcť Európe pri znižovaní závislosti na ruských energiách. 
Energetika 18-03-2022

Obeťou vojny môže byť aj zelená energetika

Európski predstavitelia oficiálne vyhlasujú, že cestou k odstrihnutiu sa od ruskej ropy a zemného plynu je podpora obnoviteľných zdrojov energie. Viaceré členské krajiny však hľadajú záchranu v uhlí.
Energetika 16-03-2022

Znamená stopka ruskému plynu koniec plynu v Európe? Heger chce prekopať stratégie

Kľúčovou témou stretnutia európskych lídrov vo Versailles bola energetika. Zhodli sa, že Európa sa musí zbaviť závislosti na dovoze ruského plynu. Zatiaľ nie je jasné, či to bude znamenať energetickú sebestačnosť Európy založenú na obnoviteľných zdrojoch, alebo nové investície do fosílnej infraštruktúry.
Energetika 04-03-2022

Analytik Jirušek: Zastavenie dodávok ruského plynu by sa rovnalo vyhláseniu vojny

Rusko pri vývoze plynu nemá k Európe alternatívu. Po zastavení dodávok by krátkodobo malo navrch, ale dlhodobo by z toho Európa mohla vyjsť víťazne. Únia však s ruským plynom počítala, hovorí analytik MARTIN JIRUŠEK. 
Energetika 01-03-2022

Európski ministri sa pripravujú na budúcnosť bez ruského plynu

Európska únia chce posilniť svoju energetickú bezpečnosť. Čoraz tvrdšie sankcie voči Rusku a eskalujúce násilie na Ukrajine vyvolávajú obavy o bezpečnosť dodávok ruských energetických komodít na budúcu zimu.
Energetika 01-03-2022

Európa sa bez ruského plynu nezaobíde. Aspoň zatiaľ

Jedným z najsilnejším tromfov, ktoré má ruský prezident Vladimír Putin v rukáve, sú dodávky ruského plynu do Európy. Aj keď sa v súčasnosti Európa bez ruského plynu nezaobíde, aktuálna situácia však určite povedie k hľadaniu ciest a spôsobov, ako sa závislosti na ruskom plyne zbaviť. To je pre Putina a pre Rusko zlá správa, píše analytik z konzultačnej spoločnosti JPX Ján Pišta.
Energetika 24-02-2022

Stopka ruskému plynu ako trest za Ukrajinu? Európa by to pocítila, nahráva jej však teplá zima

Koniec plynovodu Nord Stream 2 predstavuje pre Rusko iba malý trest v porovnaní s tým, čo možno príde ako súčasť nových sankcií. Kompletné zastavenie ruských dodávok plynu by však zasiahlo aj samotnú Európu, pretože alternatív veľa nie je.
Energetika 22-02-2022

Nemecko stoplo Nord Stream 2. Za zastavenie plynovodu si môže priplatiť

Nemecký kancelár Olaf Scholz oznámil, že Nemecko až do odvolania zastavuje schvaľovací proces plynovodu Nord Stream 2. Urobil tak v reakcii na rozhodnutie Ruska, ktoré uznalo dva regióny na ukrajinskom Donbase.