Technologickí giganti by mali podľa eurokomisie znášať časť nákladov európskej telekomunikačnej siete. Ich služby totiž infraštruktúru zaťažujú. Európska komisia chce koncom roka priniesť legislatívu, ktorá platformy prinúti prispieť na budovanie sietí.
Podľa Európskeho dvora audítorov sú rozdielne národné pravidlá pre mimoeurópskych dodávateľov problémom celého bloku. Audítori tiež varujú pred pomalým zavádzaním 5G sietí vo viacerých krajinách EÚ. Slovensko však patrí medzi premiantov.
Hoci Únia stále nie je svetovým lídrom v digitálnej oblasti, darí sa jej nastavovať normy, ktoré formujú celosvetovú prax. V novom roku má mnoho plánov pri regulácii techgigantov a umelej inteligencie. Pribudnúť majú zákony o dátach, kyberbezpečnosti aj o čipoch.
Slovensko preberá do svojich zákonov európsku smernicu, ktorá má zjednodušiť budovanie digitálnej infraštruktúry. Podľa telekomunikačného a digitálneho sektora však slovenská verzia podmienky komplikuje. Vláda už zákon o elektronických komunikáciách schválila, prijať ho má ešte parlament.
Po pandemickom roku investuje rizikový kapitál v najväčších objemoch do techfiriem v Únii. Najviac európskych start-upov, ktorých hodnota sa v ostatných piatich rokoch vyšplhala nad miliardu dolárov, vzniklo v Kodani.
PR SPRÁVA | V regióne Košíc sa preinvestuje viac ako 360 miliónov EUR z fondov EÚ do infraštruktúry a podpory inovatívnych komunitných platforiem, ktoré urýchlia prenos inovácií do života v meste, podporia rozvoj znalostnej ekonomiky a vytvoria pracovné príležitosti.
Internetovej platformy by mali efektívnejšie bojovať proti hromadnému šíreniu dezinformácií. Európska komisia tento týždeň vydala nové odporúčania, v ktorých vyzýva firmy, aby obmedzili publikovanie dezinformačných reklám a umožnili používateľom lepšie rozoznávať príspevky, ktoré sú zámerne manipulatívne.
Do roku 2025 by EÚ mala do rozvoja 5G a optických sietí naliať približne 300 miliárd eur na to, aby podporila rast ekonomiky. Odvetvie by tak dokázalo vytvoriť viac ako 2,4 milióna nových pracovných miest, tvrdia experti.
Kým slovenská vláda sa stále nedohodla na tom, kde, ako a za koľko ťahať širokopásmové siete, národný plán obnovy je konkrétnejší. Štát chce podľa neho budovanie sietí podporiť z verejných zdrojov, no ceny ich prenájmu regulovať.
Rezort informatizácie musel dopracovať mesiace chystaný Národný plán širokopásmového pripojenia, vláde chýbali „dáta“. Komisia, zložená prevažne z poslancov koaličných strán, následne posudzovala rozsiahly technický dokument, ktorý pôvodne pripravovali experti. Ani ona však napokon nič zásadné nedopĺňa.
Kým na Slovensku je vlastníctvo silného a veľkého vozidla záležitosť spoločenského statusu, západo- a severoeurópskym trendom je auto skôr nevlastniť. Nepotrebným sa stáva najmä pre dostupnosť a kvalitu hromadnej prepravy.
Amnesty International zistila, že tri spoločnosti so sídlom vo Francúzsku, Švédsku a Holandsku predali digitálne sledovacie systémy, ako technológiu rozpoznávania tváre a sieťové kamery, kľúčovým hráčom čínskeho aparátu hromadného sledovania.
Vlastný virtuálny priestor pre dáta môže mať EÚ už v prvej polovici budúceho roka. Európskym firmám, vedcom, ale aj obyvateľom chce Gaia-X zaistiť európske štandardy ochrany dát a stať sa rámcom pre európsku digitálnu nezávislosť od Číny, či Spojených štátov.
Desiatka expertov a združení radí, ako digitalizovať Slovensko financiami z európskeho plánu obnovy. Základom bude dobudovanie infraštruktúry, prepájanie výskumu na vzdelávacích inštitúciách s priemyslom, IT vzdelávanie a menej byrokracie.
Ministerstvá a dotknuté subjekty začali s pripomienkovaním strategického dokumentu, ktorý môže ovplyvniť budovanie širokopásmových sietí na Slovensku. S dopytom po masívnej digitalizácii v EÚ tak bude moderná sieť tvoriť aj základ budúceho hospodárstva.
Európska komisia začala rozsiahle protimonopolné vyšetrovanie, týkajúce sa technológií internetu vecí, ako sú hlasoví asistenti či prepojené mobilné zariadenia.
Mimoriadna situácia počas koronakrízy u nás nastavila zrkadlo elektronizácii. Verejná správa bola na rozdiel od súkromného sektora evidentne nepripravená, občas až paralyzovaná. Čo to hovorí o krajine a jej pripravenosti na pokrízové obdobie, píše MATEJ STUŠKA.
Estónsko začalo testovať jeden z prvých digitálnych imunitných pasov na svete. Jeho jasným cieľom je zabezpečiť bezpečný návrat zamestnancov do práce po zjemnení opatrení, súvisiacich s prebiehajúcou pandémiou.
Konšpirácie o tom, že práve 5G sieť rozširuje nový koronavírus, napriek nezmyselnosti presvedčili mnohých. Prenosové veže pre 5G siete už horeli v Holandsku, Belgicku, Taliansku, Írsku aj na Cypre. Experti varujú, že násilie sa môže ešte stupňovať.
Ultramoderné koncepty začneme tlačiť všade len preto, aby sme za ne schovali kľúčové, no stále chýbajúce a nedokončené riešenia v informatizácii, myslí si GABRIEL LACHMANN.
Čínsky telekomunikačný gigant Huawei v utorok (4. februára) oznámil, že plánuje v Európe založiť výrobné centrá. Ide o snahu čeliť tlaku zo strany Spojených štátov, ktoré žiadajú, aby sa Európania čínskej technológii vyhli.
Európska komisia prichádza so sériou opatrení, ktoré by mali spôsobiť revolúciu v digitálnom priemysle. Podľa dokumentu, ktorý získala redakcia EURACTIV, má ísť najmä o rozvoj kľúčových technológií „strategického významu“, vrátane opatrení, ktoré povedú k sieťam 6G.
Inovácie v automobilovom a dopravnom priemysle nútia Slovensko k špecializácii. Odborníci odporúčajú zamerať sa na digitálne technológie, vývoj a optimalizáciu pohonov pre alternatívne palivá, alebo nových materiálov, zameraných na zelené trendy.