Európska komisia predstavila cestovnú mapu ako urobiť z Európy prvý klimaticky neutrálny kontinent. Štáty môžu svoj súhlas prejaviť už na tohtotýždňovom summite, ten však môže byť zablokovaný sporom o jadrovú energiu.
Stredná Európa sa obáva, že jadro bude vyradené zo zoznamu zelených technológií. Aj keď chce investovať do iných projektov, naráža na nezáujem verejných a súkromných investorov.
Slovenský eurokomisár tiež oznámil, že Európska únia sa v najbližších rokoch zameria na infraštruktúru v oblasti distribúcie elektriny, vrátane cezhraničného prepojenia. Na západe Slovenska sa už v spolupráci s Českou republikou takýto projekt realizuje.
Obnoviteľné zdroje sú drahšie a nebezpečnejšie ako atómky. Lenže dnešné demokracie neprajú jadrovej energii, myslí si JEAN-MARC JANCOVICI, ktorý je členom poradného orgánu francúzskej vlády.
Hoci stavba nových jadrových elektrární trpí predražením a meškaním, francúzska vláda plánuje ďalšie. Americký minister energetiky Rick Perry zase v Bruseli obhajoval malé modulárne reaktory.
Slovensku chýba komplexná analýza o nákladoch a dopadoch obnoviteľných energií. Pomohla by k skultivovaniu verejnej diskusie a tým aj k rozumnej verejnej politike, píše PAVOL SZALAI.
Banka Európskej únie by mala prestať posilňovať závislosť Slovenska od dovozu zemného plynu a jadrového paliva z Ruska. Mala by konečne začať podporovať zvyšovanie energetickej efektívnosti budov a citlivé využívanie miestnych obnoviteľných zdrojov energie, píše JURAJ MELICHÁR.
Je dychberúce, že plánujete nové reaktory, kým ste nedokončili tie rozostavané, hovorí MYCLE SCHNEIDER. Expert z Paríža je presvedčený, že žiadnu novú jadrovú elektráreň nebude financovať súkromný investor.
Slovenská prezidentka sa na klimatickom summite prihlásila k iniciatíve svojho rakúskeho kolegu, ktorá je kritická k fosílnym palivám. Vyšehradskú skupinu, ani jadrovú energiu nespomenula.
Ministerstvo životného prostredia SR stále nepredložilo plán kvality vzduchu, ku ktorému ho zaväzuje rozhodnutie Európskej komisie. Ospravedlňuje sa tým, že čaká na dokončenie energeticko-klimatického plánu.
Súdny dvor Európskej únie rozhodol, že Belgicko svojím rozhodnutím predĺžiť životnosť jadrových reaktorov porušilo legislatívu EÚ. Nemecko rozhodnutie uvítalo.
Ťažiskom návštevy slovenskej prezidentky vo Francúzsku sú hodnotové témy. Svedčí o tom aj jej program: pripomenutie si obetí teroristického útoku v Bataclane a francúzsko-slovenského generála v Meudone.
Klimatická zmena je katastrofa porovnateľná s druhou svetovou vojnou, ale môžeme ju využiť ako príležitosť, hovorí europoslanec MARTIN HOJSÍK. Slovensko podľa neho nepotrebuje nové spaľovne odpadu ani nové jadrové elektrárne.
János Áder po stretnutí so slovenskou prezidentkou tvrdil, že obaja považujú jadrovú energiu za nenahraditeľnú. Jej poradca hovorí, že Zuzana Čaputová len skonštatovala dôležitý podiel jadra v energetickom mixe.
Ruský priemysel cez klimatickú politiku sleduje obchodné záujmy. Prezident však vystríha pred „slepou vierou“ v obnoviteľné zdroje a vyzýva na medzinárodnú podporu jadrovej energie.
Hoci nominantka na šéfku európskej exekutívy podporila cieľ dosiahnuť uhlíkovú neutralitu v roku 2050 a zvýšenie klimatických ambícií do roku 2030, štvrtá najväčšia frakcia v Európskom parlamente za ňu nebude hlasovať.
Nemôžeme ísť cestou ťažkých reštrikcií priemyslu. Tento systém stojí na voličoch. Keď im zoberiete prácu a chlieb, bude im jedno, že vonku je trochu chladnejšie, myslí si MICHAL WIEZIK. Je za ekologickú aj ekonomickú efektívnosť.
MICHAL WIEZIK veľmi nepremýšľal o Viktorovi Orbánovi ani Manfredovi Weberovi. Ako europoslanec sa sústredí na zelené lesníctvo a poľnohospodárstvo. Sto percent elektriny by podľa neho malo pochádzať z obnoviteľných zdrojov, dnešné pestovanie energetických surovín však nazýva biologickou púšťou.
Aktéri v plynárenstve sa nezhodnú, či sa po roku 2030 bude ešte využívať zemný plyn alebo už len jeho infraštruktúra. Názory v západnej a východnej Európe sa rôznia. Ovplyvní to však nová, celoeurópska legislatíva.
Nové jadrové bloky na Slovensku a vo Francúzsku trápi predlžovanie a predražovanie dostavby. Yves Desbazeille napriek tomu verí, že do roku 2050 sa v Európe postavia desiatky gigawattov dodatočných kapacít.
Rumunské predsedníctvo navrhlo využívať plynárenskú infraštruktúru pre vodík či biometán. Európskej komisii a niektorým štátom v dokumente chýba jednoznačný záväzok k znižovaniu emisií.
Európska exekutíva si podľa Maroša Šefčoviča splnila svoje úlohy v rámci energetickej únie do „poslednej bodky“. Pre budúcnosť navrhuje investície do výroby batérií, reformu Euratomu a hlasovanie kvalifikovanou väčšinou v nových oblastiach.
Klimatická politika bola témou posledného európskeho summitu. Ešte pred tým ľudia protestovali za ochranu klímy v 2 000 mestách na celom svete vrátane Slovenska.