Klíma

24-06-2022

Europoslanec Peksa: Mestá nie sú nafukovacie, v doprave potrebujeme alternatívy

Bez ohľadu na typ pohonu osobných áut, mestá nie sú nafukovacie, hovorí český europoslanec MIKULÁŠ PEKSA. Tvrdenie, že možno kdekoľvek dôjsť autom, kamkoľvek ho zaparkovať, je hlúpy populizmus. V mestskej doprave musíme hľadať alternatívy.
emisie v doprave
Doprava 22-06-2022

Vlastníctvo auta sa môže stať prežitkom

Budúcnosťou mestskej mobility môžu byť flexibilné systému prenájmu osobných áut v kombinácii s inými druhmi dopravy. Viaceré európske mestá sa už teraz snažia obmedzovať osobnú dopravu.
22-06-2022

Fit for 55: Česko musí nájsť kompromis medzi europoslancami a opatrnými štátmi

Česko bude počas svojho predsedania v Rade Európskej únie riešiť balík enviropolitík Fit for 55, adaptáciu na zmeny klímy, biologickú rozmanitosť, obehové hospodárstvo a svetelný smog. V popredí má byť aj téma obnovy životného prostredia na Ukrajine.
Budúcnosť EÚ 22-06-2022

Slovenské mestá sa musia prispôsobiť novej realite horúčav a prívalových dažďov

Mestá sú čoraz viac vystavené klimatickým rizikám a musia sa na ne adaptovať. Zároveň môžu pri správnom plánovaní veľmi efektívne znižovať svoje emisie.  
Budúcnosť EÚ 21-06-2022

Diskusia | Zelená zmena zdola

Občianske združenie EuroPolicy a portál EURACTIV Slovensko Vás pozývajú sledovať podujatie s názvom Zelená zmena zdola, ktoré vzniklo v spolupráci s Kanceláriou Európskeho parlamentu na Slovensku.
14-06-2022

Holandsko aj Rakúsko dajú stopku plynovým kotlom

Rakúsko zakáže predaj nových plynových kotlov už v roku 2023, Holandsko o tri roky neskôr. Obe krajiny chcú zemný plyn vo vykurovaní nahradiť tepelnými čerpadlami a podporiť ekologickejšie centrálne vykurovanie.
Doprava 09-06-2022

Europarlament schválil zákaz predaja áut so spaľovacím motorom

Europoslanci včera podporili návrh zákazu po roku 2035 predávať nové autá so spaľovacím motorom. Hlasovanie bolo tesné, proti úplnému zákazu boli najmä konzervatívni europoslanci.
03-06-2022

Envirorezort: Obnoviteľné zdroje sú v nepriazni verejnosti pre ich vplyv na krajinu

Slovensko je pri rozvoji obnoviteľných zdrojov energie limitované stabilitou prenosovej sústavy a negatívnym vnímaním verejnosti. Hlavným dôvodom zaostávania vo využívaní obnoviteľných zdrojov je vysoký podiel výroby bezemisnej jadrovej energie, konštatuje kľúčová analýza envirorezortu. Ministerstvo životného prostredia vypracovalo obsiahlu analýzu pre...
Energetika 18-05-2022

Európa má plán na odstrihnutie sa od ruského plynu. Stojí na úsporách energie

Eurokomisia predstavila plán REPowerEU, stratégiu pre odstrihnutie Európy od ruských fosílnych palív do roku 2027. Okrem diverzifikácie dodávok fosílnych palív ráta so solárnymi panelmi ako povinnou súčasťou budov, zjednodušením povoľovacích procesov a ambicióznymi úsporami energie.
16-05-2022

Európske energetické plány stoja na neaktuálnych cenách plynu

Komisia pri posudzovaní legislatívneho balíka „Fit for 55“ aj pri plánoch na ukončenie závislosti od ruského plynu nepočítala so súčasnými rekordnými cenami zemného plynu. Tie násobne zvyšujú ich náklady.
Doprava 13-05-2022

Šéf vodíkovej asociácie: Vodík má budúcnosť aj v doprave, nemali by sme vsádzať iba na elektromobilitu

Vodík má budúcnosť aj v osobnej doprave. Pri dekarbonizácii tohto dopravného sektora by sme nemali vsádzať na jednu kartu, hovorí v podcaste predseda Národnej vodíkovej asociácie JÁN WEITERSCHÜTZ. 
Energetika 11-05-2022

Uniknutý dokument: Komisia chce nové ciele pre obnoviteľnú energiu

Európska komisia chce viac obnoviteľných zdrojov pre zníženie závislosti členských štátov od dovozu ruských energií. Navrhuje povinnú strešnú fotovoltaiku pre všetky nové budovy, povoľovacie procesy nie dlhšie ako tri mesiace a naštartovanie komunitnej energetiky
Doprava 06-05-2022

Vplyv lietania na klímu môže byť vyšší než sa predpokladalo

Navrhovaná legislatíva Komisie o ekologickej leteckej doprave nezohľadňuje skutočné klimatické náklady lietania, upozorňujú kritici. Návrh totiž obmedzuje emisie oxidu uhličitého, ale efekt zvyšných emisií, ktoré návrh nezohľadňuje, môže byť dva až štyrikrát vyšší než vplyv CO2.
InzerciaKomerčný obsah

Kúrte s rozumom. Stavte na drevo a ušetríte

Bratislava, 4.5.2022 – Náklady na bývanie ukroja priemerne dvadsať percent slovenských výplat. Ak bývate v rodinnom dome, oplatí sa zhodnotiť všetky možnosti, kde ušetriť. Významne môžete ovplyvniť napríklad účet za vykurovanie. V posledných mesiacoch sa na zdražovaní podieľa neobvykle vysoká...
InzerciaKomerčný obsah

Klimatický panel varuje pred podceňovaním zmien klímy. Ponúka ďalšie zelené riešenia

PR SPRÁVA | Odborníci na zmenu klímy vydali ďalšie varovanie politikom. V najnovšej správe o klimatickej zmene, ktorá vyšla na začiatku apríla, upozorňujú na dopady ľudskej činnosti na zmenu klímy.
Energetika 03-05-2022

Strednej Európe hrozí nedostatok zelených technológií

Nárast dopytu po tepelných čerpadlách a solárnych paneloch v kombinácii s narušením dodávateľských reťazcov začína v Česku spôsobovať vážny nedostatok týchto technológií. Odborníci varujú, že problémy sa môžu už čoskoro preliať aj na Slovensko a do ostatných stredoeurópskych krajín.
Energetika 02-05-2022

Bez kritických surovín so zelenou a digitálnou transformáciou nerátajme, varuje eurokomisár

Pandémia a vojna na Ukrajine ukázala, že súčasný dodávateľský reťazec kritických surovín nie je bezpečný. Kritické suroviny sú potrebné na výrobu čipov, elektromobilov aj rozvoj obnoviteľných zdrojov.
Doprava 27-04-2022

Po Európe sa šíria vodíkové taxíky

Taxíky na vodík sa už objavili v Paríži či v Londýne. Hoci rozbehnutým spoločnostiam nahrávajú iniciatívy Únie, spomaliť ich môže nezáujem veľkých automobiliek vyrábať vodíkové vozidlá, vysoké ceny, byrokracia, rozvoj infraštruktúry, ale aj menšia efektivita v porovnaní s batériovými elektromobilmi.
Doprava 26-04-2022

Ruská invázia tlačí ceny automobilov nahor, éra lacných áut sa končí

Európske automobilky sa už dva roky musia vyrovnávať s čipovou krízou a pandémiou. Na zoznam problémov sa nedávno pridali aj ruská invázia na Ukrajinu a inflácia. Tieto faktory a európska legislatíva zvyšujú ceny elektromobilov aj áut so spaľovacími motormi.
21-04-2022

Nové terminály LNG môžu skončiť ako uviaznuté investície, varuje energetik Kubica

Vybudovať nové potrubia alebo terminály bude trvať niekoľko rokov a budúcu zimu tým nevyriešime. Namiesto toho by sme mali využiť enormný záujem ľudí o renovácie domov, hovorí odborník na elektroenergetiku JURAJ KUBICA.
Doprava 20-04-2022

Elektromobily zaznamenávajú rekordné predaje aj napriek vyšším cenám batérií

V roku 2021 sa celosvetovo predalo 6,75 milióna elektromobilov. To je viac ako dvojnásobok oproti roku 2020. Nástup elektromobilov nezastavili ani vyššie ceny lítiových batérií.
Budúcnosť EÚ 12-04-2022

Ideaton | Ako zlepšiť odolnosť miest voči zmene klímy

V spolupráci s Ekonomickou univerzitou v Bratislave zorganizovalo občianske združenie EuroPolicy online workshop venovaný téme odolnosti miest vo vzťahu ku klimatickej zmene.
11-04-2022

11 členských štátov: Energetickú závislosť od Ruska vyrieši rýchla zelená transformácia

Európa musí v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu podniknúť razantné kroky na rozvoj obnoviteľných zdrojov a zamerať sa na úspory energie, apeluje jedenásť členských krajín. Varujú tiež pred efektom "uzamknutia" v závislosti od využívania fosílnych palív.
Doprava 30-03-2022

Počet bezemisných áut rastie na Slovensku pomalšie než v Únii (INFOGRAFIKA)

Využívanie zelenej dopravy na Slovensku rastie. V železničnej verejnej doprave je Slovensko nad európskym priemerom, v nákladnej doprave naopak vlaky využíva menej.

Partner