Európska komisia predstavila Európsku zelenú dohodu. Expert Slovenských elektrární hovorí, že uhoľné zdroje sú nekonkurencieschopné už teraz a že bez jadrovej energetiky klimatickú neutralitu nedosiahneme.
Firmy a novozvolení europoslanci pôsobiaci v relevantných výboroch diskutovali o tom, ako postavenie EÚ v globálnej hospodárskej súťaži ovplyvní postupujúca digitalizácia či klimatické politiky.
Experti Slovensku odporúčajú, aby sa sústredilo na verejné budovy a využívalo garantované energetické služby. Náklady zdravotnej starostlivosti z dôvodu nekvalitných budov sú na Slovensku 500 – 900 miliónov eur ročne.
Slovenský výrobný sektor dúfa, že v znižovaní emisií mu pomôžu finančné schémy Systému EÚ pre obchodovanie s emisiami. Ochranári žiadajú aj zváženie novej dane za znečisťovanie či uhlíkovej dane.
Európska komisia predstavila stratégiu "Čistá planéta pre všetkých" pre znižovanie emisií skleníkových plynov do roku 2050. Čo obnáša pre EÚ a pre Slovensko? V novom vydaní Európskeho týždňa odpovedá Pavol Szalai.
Europoslanci a ministri z členských štátov diskutujú budúcom cieli pre zníženie emisií z osobných áut. Akákoľvek bude ich výsledná dohoda, povedie k podpore elektromobility.
Sťahovanie do miest a s ním spojená urbanizácia predstavujú narastajúcu výzvu pre celosvetovú spoločnosť. Riešenia ako zabezpečiť, aby mestá nápor zvládli, už hľadá OSN, Európska únia ale aj národná legislatíva, mestá a obce.