Kultúra a médiá

Julia Reda: Reforma autorských práv zvýhodní falošné spravodajstvo

Novinári a malí vydavatelia by z navrhovaných zmien autorského práva nič nevyťažili. Získajú len tí najväčší.

Budúcnosť EÚ 23-02-2016

Vyhovárať sa na úniu je cesta do pekla

Za mnohé negatívne javy môže zlyhávanie národnej vlády, pravdu sa však dozvie len malý výsek spoločnosti, hovorí člen výboru pre európske záležitosti NR SR Jozef Viskupič (OĽaNO).

Veda a inovácie 24-04-2015

Reforma autorských práv ochudobní kultúru

Navrhovaná reforma autorských práv môže mať netušené následky. V niektorých prípadoch dokonca ohrozí dobre fungujúce prvky systému, hovorí belgický režisér Lucas Belvaux.

Veda a inovácie 06-03-2015

Digitálny vek ohrozuje kreatívny priemysel

Harmonizácia právnych predpisov nie je pre európskych umelcov priorita. Oveľa viac ich ohrozujú klesajúce príjmy a pirátstvo, hovorí bývalá europoslankyňa Carole Tongueová.

Veda a inovácie 01-08-2013

EÚ by pre kultúru a kinematografiu mala robiť viac

Kultúra je pre identitu Európy dôležitejšia ako pre iné kontinenty, hovorí talianska herečka a režisérka Valeria Golinová.

27-04-2011

Aj médiá pokrývajúce Brusel potrebujú verejnú podporu

Tradičné mediálne impériá dostali v uplynulých rokoch viacero úderov – okrem finančnej krízy ich trápi aj rozmach internetu. Trpia aj médiá pokrývajúce Brusel a potrebujú verejnú podporu viac ako kedykoľvek predtým, povedal to v rozhovore pre EurActiv bývalý šéf Medzinárodnej federácie novinárov Aidan White.

Budúcnosť EÚ 12-01-2011

Západ si na Maďarsku vybíja svoju vlastnú frustráciu

Maďarsko je „v podstate európske“, ale nie v rovnakom zmysle ako Francúzsko, či Nemecko. Pre Západ je zároveň veľmi jednoduché vyjadriť svoj vlastný pocit sklamania tým, že budú o Budapešti tvrdiť, že je za to zodpovedná, povedal v exkluzívnom rozhovore pre EurActiv maďarský europoslanec za ľudovcov a člen strany Fidesz György Schöpflin.

04-08-2010

Aj po 20 rokoch som v Bruseli ako dieťa s novou hračkou

Bruselský korešpondent musí veriť v projekt EÚ, no mal by mať odvahu ho kritizovať, hovorí v rozhovore pre EurActiv.fr novinár, ktorý je na čiernom zozname predsedu Európskej komisie a prvý napísal o slabosti šéfa MMF pre ženy.

Slovensko v EP 22-03-2010

Otázke menšinových jazykov sa treba v EÚ venovať

Som eurofederalista, hovorí v rozhovore s EurActiv.sk jeden z "nových" slovenských europoslancov Alajos Mészáros z SMK (EPP). Postupný vývoj v EÚ podľa neho smeruje k tomu, že v budúcnosti sa ani Komisia nebude môcť dištancovať od otázky menšinovej politiky v členských štátoch.

Podnikanie a práca 16-03-2010

Potrebujeme opatrenia na zodpovedné využitie médií

Cieľom mediálnej regulácie nie je definovať prostriedky, ktoré pri tvorbe možno použiť a ktoré nie, pretože rozmer kreativity si musia chrániť sami tvorcovia, uviedla v rozhovore pre EurActiv generálna riaditeľka sekcie médií, audiovízie a autorského práva Ministerstva kultúry SR Nataša Slavíková

09-02-2010

Je to o vášni pre Istanbul

Obyvatelia Istanbulu sú hrdí na svoje mesto a chcú sa o to podeliť s jeho návšetvníkmi, hovorí zakladateľka EurActiv.com.tr, odborníčka na komunikáciu a veľvyslankyňa Istanbulu – Európskeho hlavného mesta kultúry 2010.

05-02-2010

Nebojte sa moslimského Turecka

Ak chce byť Európa silnejším medzinárodným hráčom, potrebuje Turecko, tvrdí profesor Yuhishthira Raj Isar z American University v Paríži.