Kultúra a médiá

Budúcnosť EÚ 26-05-2015

60. ročník „najprestížnejšej piesňovej súťaže populárnej hudby v Európe“: Je už všetko jasné?

Víťazstvo z jubilejného šesťdesiateho ročníka pesničkového festivalu Eurovision Song Contest si odniesla energická skladba „Heroes“ v podaní Månsa Zelmerlöwa. Mladý Švéd porazil ruskú speváčku Polinu Gagarinovú a jej hymnickú skladbu „A Million Voices“ a taliansku baladu „Grande Amore“ tria Il Volo.

Rovnosť šancí 04-05-2012

Ženské stereotypy: Čas na reflexiu v médiách

EÚ zvažuje zavedenie kvót pre ženy vo vedení spoločností. Niečo podobné by bolo treba zvážiť aj pri médiách, hovorí Klaus Heeger.

Podnikanie a práca 24-02-2012

Prečo cesta z krízy vedie cez kultúru a umenie

Aj napriek kríze má Európa dobrý dôvod na optimizmus. Je ním kultúrny sektor ako rezervoár nádeje, nápadov a ekonomického rastu, píše dánsky minister kultúry Uffe Elbæk a eurokomisárka pre vzdelanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež Androulla Vassiliou.

Rovnosť šancí 16-08-2011

Kritický štvrťočník CVEK: Menšinová politika na Slovensku

Centrum pre výskum etnicity a kultúry prichádza s novým číslom svojho kritického štvrťročníka menšinovej politiky na Slovensku.

Sociálna politika 20-10-2010

Vzbura čínskej twittujúcej triedy

Minulý týždeň získal Liu Siao- po Nobelovu cenu mieru 2010 za svoj dlhý a nenásilný boj za základné ľudské práva v Číne. Ocenenie prichádza v okamihu prelomu v čínskej politike, pretože by mohlo zároveň predstavovať zlomový bod dlhého čínskeho pochodu smerom k väčšej slobode.

Budúcnosť EÚ 07-10-2010

Solidarita v pluralitnom veku

Solidarita je nevyhnutnou súčasťou demokratických spoločností; bez nej sa tieto spoločnosti rozpadávajú. Za určitou hranicou vzájomnej nedôvery alebo pocitu niektorých členov, že ich iní členovia nechajú s nesplnenými sľubmi, nemôžu fungovať.

18-05-2010

Stav slovenskej audiovízie v roku 2009

„Slovenská audiovízia vyšla z krízy posilnená a je na najlepšej ceste stať sa štandardne fungujúcou a dostatočne sebavedomou súčasťou európskeho audiovizuálneho priestoru,“ píše Vladimír Štric, riaditeľ MEDIA Desk Slovensko, v Správe o stave slovenskej audiovízie v roku 2009.

26-01-2010

Jazykový zákon – posledné zmeny

“Budúcnosť ochrany európskych menšín môže závisieť na tom, ako Vysoký komisár pre národnostné menšiny Knut Vollebaek zareaguje na súčasnú situáciu”, píše István András Türke z Sorbonnskej univerzity a riaditeľ inštitútu Europa Varietas v štúdii, ktorá analyzuje vykonávací predpis k zákonu o štátnom jazyku Slovenskej republiky.

Do čoho by štát nemal vstupovať

Začiatkom októbra 2008, keď sa svet zvíjal vo finančnej kríze, vojne v Južnom Osetsku a v mnohom inom, ukrajinských televíznych novinárov pozvali do parlamentu na diskusiu o údajne nadmernom negativizme v spravodajstve.

Daňová politika 02-06-2009

Programy politických strán vo voľbách do EP 2009

Kto podporuje Lisabonskú zmluvu, kto daňovú harmonizáciu a kto členstvo Turecka v EÚ? EurActiv.sk prináša analýzu programov politických strán v eurovoľbách.

Európa inak 05-02-2009

Kontrastívna analýza originálu a zredigovaného textu

Nasledujúca analýza sa zaoberá porovnaním rozdielov vo význame a korektnosti sprostredkovania informácií v origináli textu, ktorý bol 8. januára 2009 v stanovenom rozsahu zaslaný redaktorovi denníka, a textu v zredigovanej podobe tak, ako bol 10. januára 2009 uverejnený v denníku Pravda. Cieľom práce je potvrdiť alebo vyvrátiť predpoklad, že pri redakčných zásahoch došlo k priamym sémantickým posunom či k zasadeniu výpovede do kontextu odlišného od autorského zámeru realizovaného v origináli textu.

Vzdelávanie 04-05-2008

Supervízia spolupracovníkov pre službu interkultúrneho poradenstva a integráciu

Prednášky o interkultúrnom poradenstve a integrácii sa uskutočnili v rámci projektu Excelentná univerzita