Kybernetická bezpečnosť

V Únii začal platiť sprísnený kódex postupov proti šíreniu dezinformácií
Kódex, ktorý dobrovoľne podpísalo 34 signatárov vrátane techgigantov Meta, Google, Twitter, TikTok či Microsoft, rieši nedostatky svojich predchodcov. Zavádza silnejšie záväzky, podrobnejšie opatrenia a krátenie finančnej podpory pre šíriteľov dezinformácií.
Whistleblowerka Facebooku: Legislatíva o digislužbách v Únii musí byť úspešným príbehom
Frances Haugen v Európskom parlamente reflektovala na dohodu o dvoch hlavných zákonoch EÚ, zameraných na reguláciu digitálneho priestoru.
Európsky súd potvrdil povinnosť platforiem kontrolovať autorské práva
Platformy musia podľa Súdneho dvora EÚ zaviesť kvalitné nahrávacie filtre, ktoré majú odhaliť a odstrániť užívateľský obsah, porušujúci autorské práva. Nejde pritom o porušenie slobody prejavu, vysvetľuje.
Inštitúcie Únie nie sú pripravené na masívne kyberútoky
Európsky dvor audítorov v osobitnej správe uviedol, že inštitúcie EÚ nie sú pripravené na zvýšený počet kybernetických útokov. Neexistuje pre nich totiž žiaden právny rámec, ktorý by sa zaoberal informačnou a kybernetickou bezpečnosťou.
Prenos dát cez Atlantik: Únia má so Spojenými štátmi „predbežnú“ dohodu
Európsky súd ešte v roku 2020 zastavili možnosť transferu európskych dát do Spojených štátov. Únia tam totiž nedokázala zabezpečiť ich ochranu, ktorú zaručuje GDPR. Dotknutý priemysel reaguje opatrne a z „politickej dohody“ sa zatiaľ neteší.
Už o rok budú digitálne platformy v Únii iné. Techgiganti dostanú nové povinnosti
Nové pravidlá európskeho digitálneho trhu namierené voči techgigantom začnú v Únii platiť už na budúci rok. Najväčšie platformy už nebudú môcť zvýhodňovať svoje produkty, bez súhlasu využívať dáta používateľov a ponesú aj dôkazné bremeno pri preukazovaní dodržiavania pravidiel hospodárskej súťaže.
Vlády Únie žiadajú obmedziť ruskú propagandu
Rada ministrov pre telekomunikácie vyzýva známe digitálne platformy, aby venovali zvýšenú pozornosť šíreniu dezinformácií v strednej a východnej Európe. Tieto regióny sú hlavným terčom ruskej hybridnej vojny a propagandy.
Krajiny Únie vyzývajú na zriadenie núdzového fondu pre kybernetickú bezpečnosť
Európske vlády vypracovali deklaráciu na posilnenie kapacít EÚ v oblasti kybernetickej bezpečnosti, vrátane zriadenia nového fondu a zvýšenia financovania.
Únia na Ukrajine po prvýkrát nasadí sily, ktoré vznikli ako jeden z jej obranných projektov
Európska únia na žiadosť Ukrajiny aktivuje kybernetickú jednotku rýchlej reakcie. Potvrdili to litovskí predstavitelia, ktorí tím vedú. Blok tak po prvýkrát využije obranné sily, ktoré vznikli vďaka jeho spolufinancovaniu. Kyberjednotka patrí medzi 60 bezpečnostných projektov PESCO.
Únia chce do podpory mikročipov presmerovať 43 miliárd eur
Podiel EÚ na výrobe mikročipov klesol pod desať percent – v 90. rokoch bol 40-percentný, začiatkom storočia takmer 25-percentný. V roku 2020 dokázala prilákať len tri percentá globálnych investícií do výrobných kapacít. Ich nedostatok ohrozuje viacero kľúčových sektorov európskej ekonomiky.
Rozdielny prístup krajín k dodávateľom pre 5G siete ovplyvní celý trh, varujú európski audítori
Podľa Európskeho dvora audítorov sú rozdielne národné pravidlá pre mimoeurópskych dodávateľov problémom celého bloku. Audítori tiež varujú pred pomalým zavádzaním 5G sietí vo viacerých krajinách EÚ. Slovensko však patrí medzi premiantov.
Únia sa musí pripraviť na reguláciu metaverza
Vývoj virtuálneho sveta na internete, do ktorého vo veľkom investuje napríklad Facebook, chce mať eurokomisia pod drobnohľadom.
Digipolitika Únie v roku 2022: Veľké finále regulácie platforiem, aj novinky pre gig ekonomiku
Hoci Únia stále nie je svetovým lídrom v digitálnej oblasti, darí sa jej nastavovať normy, ktoré formujú celosvetovú prax. V novom roku má mnoho plánov pri regulácii techgigantov a umelej inteligencie. Pribudnúť majú zákony o dátach, kyberbezpečnosti aj o čipoch.
Slovensko vybuduje Centrum boja proti hybridným hrozbám. Zafinancuje ho Plán obnovy
K boju s dezinformáciami začína štát pristupovať aktívne. Okrem bezpečnostnej rady a rezortu obrany plánuje ministerstvo vnútra zapojiť do úsilia čeliť nenávistnému a škodlivému obsahu ďalších 50 expertov.
Proti dezinformáciám je treba zapojiť celú spoločnosť
Manipulatívne, klamlivé a účelovo zavádzajúce informácie sa dnes šíria rýchlejšie ako kedykoľvek predtým. Tvorba legislatívy bude ale vývoj technológií, vďaka ktorým majú stále väčší dosah, vždy dobiehať s oneskorením. Aj preto je treba neustále posilňovať dôveru spoločnosti v inštitúcie.
Národná, európska a transatlantická dátová politika
Tri úrovne politík prístupu k dátam sa líšia. Členské krajiny a EÚ upravujú pravidlá trhu a hovoria o dátovej suverenite. Na transatlantickej úrovni sa diskutuje o pravidlách pre transfer dát. Spojené štáty tvrdia, že riešenie je blízko, Únia ho nevidí.
Slovenský zákon o elektronických komunikáciách je tvrdší ako žiada Únia. Od operátorov chce viac dát o zákazníkoch
Slovensko preberá do svojich zákonov európsku smernicu, ktorá má zjednodušiť budovanie digitálnej infraštruktúry. Podľa telekomunikačného a digitálneho sektora však slovenská verzia podmienky komplikuje. Vláda už zákon o elektronických komunikáciách schválila, prijať ho má ešte parlament.
Expert na digitálne právo: V centre euro-amerického sporu o prenose dát je prístup k ľudským právam
Prenos dát cez Atlantik stopol pre americké zákony o dohľade nad nerezidentami Súdny dvor EÚ. Washington a Brusel preto mesiace rokujú, ako kvôli nemu neobmedzovať zasadnú súčasť digitálnej ekonomiky.
Digitálne euro „nie je isté a ešte dlho ani nemusí byť”
Digitálne euro vstupuje do svojej experimentálnej fázy. Odborníci však projekt európskej digitálnej meny kritizujú. Podľa nich ho sprevádza množstvo nejasností. Nepáči sa im najmä to, že prichádza neskoro, takmer dekádu po nástupe kryptomien.
Spoločné pravidlá Únie zlepšili kyberbezpečnosť telekomunikačných sietí, hovoria experti
Legislatíva na európskej úrovni v oblasti kybernetickej ochrany sietí sa v ostatnom roku rýchlo vyvíjala, no podľa odborníkov stále nie je konzistentná. Naprieč Úniou sa líši aj implementácia pravidiel. Problematické má byť napríklad hlásenie kybernetických incidentov.
Digiagenda slovinského predsedníctva: Dohoda pri roamingových cenách aj digitálnych trhoch a službách
Slovinská vláda má v digiagende počas predsedníctva v EÚ veľké ambície. Venovať sa chce tvorbe nových politík v témach ako kybernetická bezpečnosť, či umelá inteligencia.
Summit Únie a Spojených štátov: Nad sporom o prenose dát cez Atlantik stále neveje biela zástava
Viac spolupráce v oblasti klímy aj postpandemickej obnove, no len všeobecné závery pri pálčivých témach. V komplikovanom spore o transfere dát naprieč Atlantikom sa zatiaľ nenašiel kompromis medzi zápalom pre inovácie, európskym GDPR a americkou bezpečnostnou agendou.
NATO je späť v plnej sile, odkazujú spojenci hlavne Moskve a Pekingu
Vzťahy s veľmociam za hranicami NATO sú najhoršie od Studenej vojny. Kým Moskvu označuje NATO za hrozbu, Čína je pre Alianciu výzvou. Na summite však zazneli aj mnohé konkrétne záväzky, vrátane nulových vojenských emisií členov NATO po roku 2050.