Obehová ekonomika

13-06-2022

Svatíková z OECD: Riešiť odpady nestačí, potrebujeme opatrenia pre celý životný cyklus

Slovensko prijalo viaceré relevantné stratégie a zákony pre prechod k obehovej ekonomike, problém je v ich napĺňaní. Zamerať by sme sa mali nielen na odpady, ale aj na vyššie úrovne životného cyklu výrobkov, hovorí KATARÍNA SVATÍKOVÁ z OECD.
Ekonomika 27-05-2022

Basilová zo Sensoneo: V odpadoch nevychádzame z dát, veľmi nám chýba informačný systém

Odpady sú konzervatívnym sektorm, digitalizácia však už prichádza aj sem. Dáta budú kľúčovou súčasťou prechodu k obehovej ekonomike, hovorí spoluzakladateľka firmy Sensoneo ANDREA BASILOVÁ.
23-05-2022

Sklenené fľaše sú jedným z najhorších obalov, plastov sa nezbavíme

Z pohľadu udržateľnosti nápojových obalov sú na tom najlepšie materiálovo jednodruhové, bezfarebné a dobre oddeliteľné obaly. Sklo je jedným z najhorších napriek tomu, že je ho možné recyklovať donekonečna.
11-05-2022

Iba tretina recyklovaného materiálu z PET fliaš sa použije na výrobu nových

Recyklovaný materiál z plastových fliaš používajú aj automobilky či výrobcovia hračiek, čo však znižuje jeho kvalitu. Európski výrobcovia nápojov preto žiadajú v pripravovanej revízii obalovej smernice prioritný prístup k týmto materiálom. 
28-04-2022

Lucia Morvai zo Správcu systému: Zálohovanie je odsúdené na úspech

Nastaviť tak komplexný systém ako je zálohovanie za desať mesiacov je nadľudský výkon. Systém však funguje a v zákulisí teraz dolaďujeme detaily. Je veľmi pravdepodobné, že európske ciele dosiahneme o štyri roky skôr ako žiada Komisia, hovorí LUCIA MORVAI.
Digitalizácia 26-04-2022

Pravidlá o jednotnej nabíjačke sú na rokovacom stole inštitúcií, zmeny v Únii sa dotknú najmä Applu

Nabíjačka, ktorá by mohla byť dostupná od polovice roku 2024, by sa mala dať použiť na prenosné elektronické zariadenia, ako sú tablety, fotoaparáty, slúchadlá, reproduktory a herné konzoly.
InzerciaKomerčný obsah
12-04-2022

Coca-Cola HBC uviedla na trh držiak z kartónového papiera. Nahradí plastovú fóliu a ročne ušetrí až 35 ton plastu

PR SPRÁVA | Multipacky 4 a 6 plechoviek držala až doteraz pohromade plastová sťahovacia fólia. Najnovšie ju nahradí tzv. KeelClip™ – unikátne riešenie z kartónového papiera.
Budúcnosť EÚ 11-04-2022

Ideaton | Opätovné využitie odpadu v samosprávach

V spolupráci s Technickou univerzitou v Košiciach zorganizovalo občianske združenie EuroPolicy online ideaton venovaný téme obehovej ekonomiky.
InzerciaKomerčný obsah
07-04-2022

Spoločnosť Coca-Cola podporuje Ukrajinu a susediace krajiny finančne aj svojimi nápojmi. Spolupracuje predovšetkým s Červeným krížom

PR SPRÁVA | Coca-Cola stojí za všetkými, ktorí musia niesť následky tragických udalostí na Ukrajine. Už v začiatkoch vojnového konfliktu spoločnosť poskytla okamžitú pomoc svojim zamestnancom v zasiahnutých oblastiach a tiež ľuďom utekajúcim pred vojnou.
07-04-2022

Komisia chce skoncovať so zavádzaním o udržateľnosti, kritici sa obávajú vyšších cien

Komisia predstavila nové pravidlá o ochrane spotrebiteľa s cieľom predísť zavádzajúcim tvrdeniam o udržateľnosti výrobkov a zlepšiť informovanosť o ich trvanlivosti. Zelené skupiny návrhujú vyčítajú, že nie je dostatočne ambiciózny, ďalší sa obávajú zvýšenia cien. 
23-03-2022

Výrobcovia nápojov tlačia na štandardy pre zálohovanie, Komisia váha

Európska komisia dodnes nezaviedla minimálne štandardy pre zálohovacie systémy. Výrobcovia nápojov to chcú v novej obalovej smernici zmeniť. Komisia tvrdí, že potrebuje viac informácií.
11-02-2022

Česko a Slovensko patria k najväčším exportérom recyklovateľného odpadu v Únii (INFOGRAFIKA)

Obchod s odpadom v Únii dosiahol v roku 12,2 miliardy dolárov. Až 69 percent z prevezeného odpadu tvorí železo. Slovensko patrí v jeho exporte k lídrom Únie. 
07-02-2022

O odber zálohovaných fliaš majú záujem aj malé prevádzky

Obchody s plochou menšou ako 300m2 zálohované fľaše odoberať nemusia. Napriek tomu tvoria takmer polovicu z celkového množstva odberných miest v systéme.
InzerciaKomerčný obsah
03-02-2022

Coca-Cola HBC ponúka 100-tisíc eur startupu, ktorý príde s najlepším riešením pre udržateľné obaly alebo ich zber

PR SPRÁVA | Spoločnosť Coca-Cola HBC prostredníctvom svojej Sustainability Challenge hľadá startupy, ktoré vyvíjajú nové riešenia v oblasti udržateľnosti. Víťaz tejto výzvy o najlepšie nápady v oblasti udržateľných obalov získa 100-tisíc eur.
InzerciaKomerčný obsah
20-01-2022

V slovenských obchodoch sa začnú objavovať prvé zálohované PET fľaše a plechovky od spoločnosti Coca-Cola

PR SPRÁVA | Od januára na Slovensku začal fungovať nový zálohový systém. Prvé obaly od Coca-Cola označené zálohovacím „Z“ zákazníci postupne nájdu v predajniach.
14-01-2022

Zálohovanie: Viac zálohovaných fliaš sa v obchodoch objaví koncom januára

Systém zálohovania je spustený. Registrovaných je takmer dvetisíc odberných miest. Správca systému je s rozbehom spokojný, rezort životného prostredia chce s hodnotením počkať.  
InzerciaKomerčný obsah
Ekonomika 02-01-2022

Mars investuje 1 miliardu dolárov do dlhodobej udržateľnosti

Je zásadné, aby spoločnosti a osoby, ktoré disponujú rozhodovacou právomocou, riešili environmentálne a spoločenské hrozby a riadili sa vedecky podloženým odporúčaním. Mars, jeden z najväčších výrobcov cukroviniek, krmív pre domácich miláčikov a výrobcov potravín na celosvetovej úrovni, tak robí.
22-12-2021

Portugalsko chce ťažiť lítium pre európsky autopriemysel. Miestne komunity sú proti

Portugalsko by v budúcom roku mohlo schváliť ťažbu lítia. To je kľúčové pre výrobu batérií do elektrických áut. Európa je v súčasnosti plne závislá na jeho dovoze. 
Budúcnosť EÚ 23-11-2021

Diskusia | Smerom k silnejšej obehovej ekonomike: Koľko pravidiel potrebujeme?

Na akých princípoch by mali stáť budúce zmeny legislatívy s cieľom zabezpečiť čo najväčšiu obehovosť produktov? Koľko regulácie potrebujeme na dosiahnutie obehovej ekonomike? Sledujte diskusiu venovanú práve týmto otázkam.
Ekonomika 29-09-2021

Kompostu sa venuje roky: Slovenské kompostárne o komposte takmer nič nevedia

S kompostom je to ako s vínom. Ak vypijete veľa nedozretého vína, bude vás bolieť hlava. Ak pôda dostane nedozretý kompost, výsledok tiež nebude stáť za to. Záujem o kompost príde s kvalitou, BERNHARD GEMERICH.
23-09-2021

V Utrechte už ľudia nebudú musieť separovať plasty. Spraví to za nich mestské zariadenie

Kým niektoré európske samosprávy stále bojujú so zavedením triedeného zberu, iné už domáce separovanie obmedzujú v prospech automatického. V holandskom Utrechte má separovanie plastov v spracovateľskom závode lepšie výsledky. Domáce separovanie skončí do polovice 2022.
30-08-2021

Praha chce naskočiť do cirkulárneho kolotoča. Chystá vlastnú bioplynovú stanicu a biofarmy na strechách

Farmy na pražských strechách, hromadná doprava poháňaná biometánom z gastroodpadu alebo využívanie tepla z odpadových vôd pre vykurovanie a chladenie. To je len zlomok opatrení, akými chce hlavné mesto Praha transformovať v nasledujúcich desiatich rokoch svoju ekonomiku.
01-07-2021

Priemysel tlačí na výstavbu nových spaľovní. Envirorezort chce podporiť existujúce kapacity

Zástupcovia priemyslu upozorňujú, že ak Slovensko nechce nebezpečný odpad skládkovať, potrebuje nové zariadenia na energetické zhodnocovanie. Envirorezort hovorí, že novým spaľovniam brániť nebude, ale nebude ich ani podporovať.
Doprava 29-06-2021

Európa masívne investuje do domácej výroby batérií

V batériách pre elektromobily je Európa závislá od dovozu z ázijských krajín. Masívne však investuje do vlastných výrobných kapacít, do pár rokov chce byť sebestačná.