Obnoviteľné zdroje
Uniknutý dokument: Komisia chce nové ciele pre obnoviteľnú energiu
Európska komisia chce viac obnoviteľných zdrojov pre zníženie závislosti členských štátov od dovozu ruských energií. Navrhuje povinnú strešnú fotovoltaiku pre všetky nové budovy, povoľovacie procesy nie dlhšie ako tri mesiace a naštartovanie komunitnej energetiky

Strednej Európe hrozí nedostatok zelených technológií
Nárast dopytu po tepelných čerpadlách a solárnych paneloch v kombinácii s narušením dodávateľských reťazcov začína v Česku spôsobovať vážny nedostatok týchto technológií. Odborníci varujú, že problémy sa môžu už čoskoro preliať aj na Slovensko a do ostatných stredoeurópskych krajín.
Bioplyn má pomôcť energetickej nezávislosti Európy
Vojna na Ukrajine priniesla do rozvoja obnoviteľných zdrojov energie nový impulz. Týka sa najmä bioplynu, ktorého produkciu chce Európska komisia zvýšiť. Nová štúdia však ukazuje, že podpora biopalív súčasne podkopáva európske klimatické ciele.
Tipy pre domácnosti, podniky a samosprávy, ako zvládnuť energetickú krízu
Európska únia chce obmedziť dovoz zemného plynu z Ruska a zároveň riešiť rekordné ceny energií. Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) prišla s praktickými tipmi, ako sa k týmto trendom môžu postaviť domácnosti, podniky a samosprávy, píše Lucia Palmanová.
Rusko ohrozuje ukrajinské elektrárne, Ukrajina žiada o pripojenie k európskej sieti
Dodávky elektriny na Ukrajine sú ohrozené postupujúcimi ruskými vojskami. Únia môže Ukrajine pomôcť rýchlym pripojením do európskej rozvodnej siete.InzerciaKomerčný obsah

Ambiciózne ciele pre obnoviteľné zdroje v elektrine si vyžadujú hlboké reformy systému
PR SPRÁVA | Efektívny a bezpečný nízkouhlíkový systém výroby elektriny si bude vyžadovať vysokú mieru flexibility a miliónové investície. To sú niektoré zo záverov 26-miliónového projektu EU-Sysflex, ktorý sa zameral na identifikáciu potrieb európskeho systému výroby elektriny
Rozvoj obnoviteľných zdrojov brzdia technické prekážky
Slovenská vláda verejne deklaruje podporu obnoviteľným zdrojom energie, no investori a developeri naďalej čelia mnohým prekážkam. Ak ich Slovensko neodstráni, sľuby z plánu obnovy a Národného energetického a klimatického plánu ostanú len na papieri. Osobitnou kapitolou sú pretrvávajúce technické problémy.
Zmluvy na nákup obnoviteľnej energie nefungujú. Pomôcť majú záruky od Európskej investičnej banky
Dlhodobé zmluvy na nákup elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov majú byť kľúčové pre rozvoj zelenej energie. Zatiaľ ich však zaviedlo minimum členských štátov. Španielska vláda teraz vyzvala Európsku investičnú banku, aby zmluvy podporila finančným zárukami.
Geotermálne vrty nedostávajú podporu z eurofondov. Rezort hospodárstva sľubuje nápravu
Využívanie veľkého potenciálu geotermálnej energie na Slovensku komplikuje nastavenie fondov EÚ, ktoré doteraz nepodporovali prieskumné vrty. V nových eurofondoch sa s nimi ráta, tvrdí rezort hospodárstva aj inovačná agentúra. Geotermálna energia je dostupná 24 hodín denne a neprodukuje takmer žiadne...
Drahý plyn zabrzdil odchod od uhlia, obnoviteľné zdroje sú atraktívnejšie
Zvyšovanie ceny plynu spomalilo odstavovanie uhoľných elektrární. Aj keď množstvo elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov rastie, zelená energia nenahrádza uhlie, ale plyn, tvrdí organizácia Ember.
Slovensko nemapuje povodňové riziká a pri vodných elektrárňach porušuje pravidlá
Európska komisia vedie voči Slovensku štyri právne konania týkajúce sa životného prostredia. Problémom sú nedostatočné posúdenia vplyvu malých vodných elektrární na životné prostredie, chýbajúce mapy povodňových rizík, invazívne dreviny či nedodržiavanie smernice o biotopoch.
Dekarbonizovaná výroba elektriny nebude zadarmo. Na ceste k nej stojí osem výziev
Ak chce Únia splniť svoje klimatické ciele do roku 2030, musí pridať v dekarbonizácii výroby elektriny. Integrácia obnoviteľných zdrojov do výroby elektriny je však technicky náročná a vyžaduje si miliónové investície, inovatívne riešenia aj bezprecedentnú spoluprácu na celoeurópskej úrovni.
Väčšina európskych krajín dotuje viac fosílnu energiu ako obnoviteľné zdroje. Platí to aj pre Slovensko
Podľa správy Európskeho zdroja audítorov dostáva fosílna energia v pätnástich krajinách vrátane Slovenska, viac dotácií, než obnoviteľné zdroje. Správa tiež kritizuje zdaňovanie energií, ktoré nie je v zhode s klimatickými cieľmi Únie.
Zo severu Nemecka do Bavorska cez Slovensko. Neplánované toky elektriny sú problém, ale menší než kedysi
Prudký rast obnoviteľných zdrojov v Nemecku zaťažuje aj prenosové elektrizačné sústavy v Česku, na Slovensku a v Poľsku. Takzvané neplánované toky boli veľkým problémom pred desiatimi rokmi, ale realitou sú aj dnes.
Aj zatmenia môžu byť problém. Kde sú úskalia elektriny zo soláru či vetra a ako ich riešiť?
Elektriny z obnoviteľných zdrojov je čoraz viac. Najmä rozvoj slnečnej a veternej elektriny prináša pre stabilitu sietí komplikácie. Riešením je budovanie cezhraničných aj vnútroštátnych prepojení.
Slovensko splnilo ciele pre obnoviteľné zdroje. Najviac zelenej energie je vo výrobe elektriny
Európska únia splnila cieľ 20-percentného podielu obnoviteľných zdrojov na spotrebe energie do roku 2020. Podarilo sa tak splniť všetky ciele klimatického balíčka z roku 2007. Národné ciele splnili všetky štáty okrem Francúzska.
Rezort hospodárstva podporí uskladňovanie obnoviteľnej energie. V hre sú vodík aj batérie
Rozvoj obnoviteľnej energie je úzko spätý s rozvojom technológií na jej skladovanie, tvrdí ministerstvo hospodárstva. Do roku 2026 chce dosiahnuť 68 MW skladovacej kapacity, čo podporí aj z Plánu obnovy a odolnosti.
Digitalizácia energetiky: Firmy chcú kompenzácie za zdieľanie užívateľských dát
Eurokomisia pripravuje akčný plán digitalizácie energetického sektora. Subjekty, ktoré sa do verenej konzultácie už zapojili, prízvukujú dôležitosť pravidiel pre využívanie dát. Experti zdôrazňujú úlohu obyvateľov, ktorí by mohli energiu dokonca predávať. Zhoda panuje nad nutnosťou budovať odolnosť proti kyberútokom
Čo prináša reforma plynárenstva? Komisia predstavila detaily
Európska komisia zverejnila očakávaný návrh reformy plynárenského sektora. Jej cieľom je presmerovať Európu od fosílneho plynu k udržateľnejším alternatívam.
Veľká anketa o obnoviteľných zdrojoch: Vedú solár a geotermál
Vláda by mala pri rozvoji obnoviteľných zdrojov myslieť predovšetkým na znižovanie energetickej spotreby, rešpektovať lokálne podmienky a udržateľnosť. Zároveň z energetického mixu nevynechať odpadové teplo, existujúce vodné elektrárne či fotovoltiky na strechách.InzerciaKomerčný obsah

Spoločnosť BASF urýchľuje svoje emisné ciele a reorganizuje
PR SPRÁVA | BASF, najväčšia európska chemická spoločnosť, spája a urýchľuje rozsiahle aktivity na dosiahnutie klimatickej neutrality do roku 2050. S týmto zámerom spoločnosť BASF reorganizuje a zakladá dve nové organizácie.
DSKE21 | Deň 3: Rozvoj obnoviteľnej energie – Má Slovensko plán pre čistú elektrinu a vykurovanie?
Za fosílne palivá dnes platíme obrovskú cenu v podobe klimatickej krízy. Ako nastavíme systém rozvoja OZE vzhľadom na nové európske ciele? Ako motivovať občanov/ľudí, aby sa zapojili do transformácie energetiky? Tretí deň konferencie Dekarbonizácia slovenskej ekonomiky je venovaný obnoviteľným zdrojom.
Expert na solár: Energia bude už len drahšia. Firmy by mali investovať do sebestačnosti
Ak Slovensko zostane pri uhlíkovo náročných technológiách, je pravdepodobné, že cena energie bude rásť rýchlejšie. Čím skôr prejdeme na obnoviteľné zdroje, tým je vyhliadka lepšia, hovorí v rozhovore JURAJ HOTOVÝ.InzerciaKomerčný obsah

Seminár SAPI opäť otvorí najhorúcejšie témy
PR SPRÁVA | Jeseň opäť prinesie už tradičný výročný seminár Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI): „Fotovoltika a OZE v roku 2022“.