Obnoviteľné zdroje

Uniknutý dokument: Komisia chce nové ciele pre obnoviteľnú energiu

Energetika 11-05-2022

Európska komisia chce viac obnoviteľných zdrojov pre zníženie závislosti členských štátov od dovozu ruských energií. Navrhuje povinnú strešnú fotovoltaiku pre všetky nové budovy, povoľovacie procesy nie dlhšie ako tri mesiace a naštartovanie komunitnej energetiky

Energetika 03-05-2022

Strednej Európe hrozí nedostatok zelených technológií

Nárast dopytu po tepelných čerpadlách a solárnych paneloch v kombinácii s narušením dodávateľských reťazcov začína v Česku spôsobovať vážny nedostatok týchto technológií. Odborníci varujú, že problémy sa môžu už čoskoro preliať aj na Slovensko a do ostatných stredoeurópskych krajín.
Energetika 22-04-2022

Bioplyn má pomôcť energetickej nezávislosti Európy

Vojna na Ukrajine priniesla do rozvoja obnoviteľných zdrojov energie nový impulz. Týka sa najmä bioplynu, ktorého produkciu chce Európska komisia zvýšiť. Nová štúdia však ukazuje, že podpora biopalív súčasne podkopáva európske klimatické ciele.
Energetika 21-03-2022

Tipy pre domácnosti, podniky a samosprávy, ako zvládnuť energetickú krízu

Európska únia chce obmedziť dovoz zemného plynu z Ruska a zároveň riešiť rekordné ceny energií. Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) prišla s praktickými tipmi, ako sa k týmto trendom môžu postaviť domácnosti, podniky a samosprávy, píše Lucia Palmanová.
Energetika 01-03-2022

Rusko ohrozuje ukrajinské elektrárne, Ukrajina žiada o pripojenie k európskej sieti

Dodávky elektriny na Ukrajine sú ohrozené postupujúcimi ruskými vojskami. Únia môže Ukrajine pomôcť rýchlym pripojením do európskej rozvodnej siete.
InzerciaKomerčný obsah
Energetika 28-02-2022

Ambiciózne ciele pre obnoviteľné zdroje v elektrine si vyžadujú hlboké reformy systému

PR SPRÁVA | Efektívny a bezpečný nízkouhlíkový systém výroby elektriny si bude vyžadovať vysokú mieru flexibility a miliónové investície. To sú niektoré zo záverov 26-miliónového projektu EU-Sysflex, ktorý sa zameral na identifikáciu potrieb európskeho systému výroby elektriny
Energetika 23-02-2022

Rozvoj obnoviteľných zdrojov brzdia technické prekážky

Slovenská vláda verejne deklaruje podporu obnoviteľným zdrojom energie, no investori a developeri naďalej čelia mnohým prekážkam. Ak ich Slovensko neodstráni, sľuby z plánu obnovy a Národného energetického a klimatického plánu ostanú len na papieri. Osobitnou kapitolou sú pretrvávajúce technické problémy.
Energetika 18-02-2022

Zmluvy na nákup obnoviteľnej energie nefungujú. Pomôcť majú záruky od Európskej investičnej banky

Dlhodobé zmluvy na nákup elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov majú byť kľúčové pre rozvoj zelenej energie. Zatiaľ ich však zaviedlo minimum členských štátov. Španielska vláda teraz vyzvala Európsku investičnú banku, aby zmluvy podporila finančným zárukami.
Energetika 16-02-2022

Geotermálne vrty nedostávajú podporu z eurofondov. Rezort hospodárstva sľubuje nápravu

Využívanie veľkého potenciálu geotermálnej energie na Slovensku komplikuje nastavenie fondov EÚ, ktoré doteraz nepodporovali prieskumné vrty. V nových eurofondoch sa s nimi ráta, tvrdí rezort hospodárstva aj inovačná agentúra. Geotermálna energia je dostupná 24 hodín denne a neprodukuje takmer žiadne...
Energetika 11-02-2022

Drahý plyn zabrzdil odchod od uhlia, obnoviteľné zdroje sú atraktívnejšie

Zvyšovanie ceny plynu spomalilo odstavovanie uhoľných elektrární. Aj keď množstvo elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov rastie, zelená energia nenahrádza uhlie, ale plyn, tvrdí organizácia Ember.
Klíma 11-02-2022

Slovensko nemapuje povodňové riziká a pri vodných elektrárňach porušuje pravidlá

Európska komisia vedie voči Slovensku štyri právne konania týkajúce sa životného prostredia. Problémom sú nedostatočné posúdenia vplyvu malých vodných elektrární na životné prostredie, chýbajúce mapy povodňových rizík, invazívne dreviny či nedodržiavanie smernice o biotopoch.
Energetika 10-02-2022

Dekarbonizovaná výroba elektriny nebude zadarmo. Na ceste k nej stojí osem výziev

Ak chce Únia splniť svoje klimatické ciele do roku 2030, musí pridať v dekarbonizácii výroby elektriny. Integrácia obnoviteľných zdrojov do výroby elektriny je však technicky náročná a vyžaduje si miliónové investície, inovatívne riešenia aj bezprecedentnú spoluprácu na celoeurópskej úrovni.
Energetika 04-02-2022

Väčšina európskych krajín dotuje viac fosílnu energiu ako obnoviteľné zdroje. Platí to aj pre Slovensko

Podľa správy Európskeho zdroja audítorov dostáva fosílna energia v pätnástich krajinách vrátane Slovenska, viac dotácií, než obnoviteľné zdroje. Správa tiež kritizuje zdaňovanie energií, ktoré nie je v zhode s klimatickými cieľmi Únie.
Energetika 31-01-2022

Zo severu Nemecka do Bavorska cez Slovensko. Neplánované toky elektriny sú problém, ale menší než kedysi

Prudký rast obnoviteľných zdrojov v Nemecku zaťažuje aj prenosové elektrizačné sústavy v Česku, na Slovensku a v Poľsku. Takzvané neplánované toky boli veľkým problémom pred desiatimi rokmi, ale realitou sú aj dnes.
Energetika 25-01-2022

Aj zatmenia môžu byť problém. Kde sú úskalia elektriny zo soláru či vetra a ako ich riešiť?

Elektriny z obnoviteľných zdrojov je čoraz viac. Najmä rozvoj slnečnej a veternej elektriny prináša pre stabilitu sietí komplikácie. Riešením je budovanie cezhraničných aj vnútroštátnych prepojení.
Energetika 21-01-2022

Slovensko splnilo ciele pre obnoviteľné zdroje. Najviac zelenej energie je vo výrobe elektriny

Európska únia splnila cieľ 20-percentného podielu obnoviteľných zdrojov na spotrebe energie do roku 2020. Podarilo sa tak splniť všetky ciele klimatického balíčka z roku 2007. Národné ciele splnili všetky štáty okrem Francúzska.
Energetika 19-01-2022

Rezort hospodárstva podporí uskladňovanie obnoviteľnej energie. V hre sú vodík aj batérie

Rozvoj obnoviteľnej energie je úzko spätý s rozvojom technológií na jej skladovanie, tvrdí ministerstvo hospodárstva. Do roku 2026 chce dosiahnuť 68 MW skladovacej kapacity, čo podporí aj z Plánu obnovy a odolnosti.
Energetika 14-01-2022

Digitalizácia energetiky: Firmy chcú kompenzácie za zdieľanie užívateľských dát

Eurokomisia pripravuje akčný plán digitalizácie energetického sektora. Subjekty, ktoré sa do verenej konzultácie už zapojili, prízvukujú dôležitosť pravidiel pre využívanie dát. Experti zdôrazňujú úlohu obyvateľov, ktorí by mohli energiu dokonca predávať. Zhoda panuje nad nutnosťou budovať odolnosť proti kyberútokom
Energetika 17-12-2021

Čo prináša reforma plynárenstva? Komisia predstavila detaily

Európska komisia zverejnila očakávaný návrh reformy plynárenského sektora. Jej cieľom je presmerovať Európu od fosílneho plynu k udržateľnejším alternatívam.
Energetika 06-12-2021

Veľká anketa o obnoviteľných zdrojoch: Vedú solár a geotermál

Vláda by mala pri rozvoji obnoviteľných zdrojov myslieť predovšetkým  na znižovanie energetickej spotreby, rešpektovať lokálne podmienky a udržateľnosť. Zároveň z energetického mixu nevynechať odpadové teplo, existujúce vodné elektrárne či fotovoltiky na strechách.
InzerciaKomerčný obsah
Klíma 03-12-2021

Spoločnosť BASF urýchľuje svoje emisné ciele a reorganizuje

PR SPRÁVA | BASF, najväčšia európska chemická spoločnosť, spája a urýchľuje rozsiahle aktivity na dosiahnutie klimatickej neutrality do roku 2050. S týmto zámerom spoločnosť BASF reorganizuje a zakladá dve nové organizácie.
Energetika 01-12-2021

DSKE21 | Deň 3: Rozvoj obnoviteľnej energie – Má Slovensko plán pre čistú elektrinu a vykurovanie?

Za fosílne palivá dnes platíme obrovskú cenu v podobe klimatickej krízy. Ako nastavíme systém rozvoja OZE vzhľadom na nové európske ciele? Ako motivovať občanov/ľudí, aby sa zapojili do transformácie energetiky? Tretí deň konferencie Dekarbonizácia slovenskej ekonomiky je venovaný obnoviteľným zdrojom.
Klíma 22-11-2021

Expert na solár: Energia bude už len drahšia. Firmy by mali investovať do sebestačnosti

Ak Slovensko zostane pri uhlíkovo náročných technológiách, je pravdepodobné, že cena energie bude rásť rýchlejšie. Čím skôr prejdeme na obnoviteľné zdroje, tým je vyhliadka lepšia, hovorí v rozhovore JURAJ HOTOVÝ.
InzerciaKomerčný obsah
Energetika 19-10-2021

Seminár SAPI opäť otvorí najhorúcejšie témy

PR SPRÁVA | Jeseň opäť prinesie už tradičný výročný seminár Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI): „Fotovoltika a OZE v roku 2022“.
Klíma 19-10-2021

Brzdou rozvoja obnoviteľných zdrojov nie sú ľudia, ale štát

Zrýchliť rozvoj obnoviteľnej energie by mali efektívnejšie povoľovacie konania. Pomôcť majú novely zákonov o výstavbe a územnom plánovaní. Podľa odborníkov však pri súčasných návrhoch hrozí vylúčenie verejnosti a porušenie európskej legislatívy.

Partner

 Aktuálne informácie