Obrana

Svet zbrojí: Výdavky na obranu dosiahli minulý rok rekordné dva bilióny dolárov

27-04-2022

Svet míňa rekordné sumy na zbrojenie, a to už siedmy rok po sebe, tvrdí správa Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru. Spojené štáty, Čina, India, Spojené kráľovstvo a Rusko spoločne minuli až 62 percent celosvetových výdavkov.

21-05-2022

Ukrajinský týždeň | Parlament schválil zákon o konfiškácii ruského a bieloruského majetku

Ukrajinský parlament prijal zákon, ktorý umožňuje konfiškáciu majetku fyzických a právnických osôb podporujúcich ruský útok. Mení sa tiež vojenská stratégia Ukrajiny, cieľom je dobytie obsadeného územia.
Vonkajšie vzťahy 18-05-2022

Opozíciou k švédskemu a fínskemu členstvu v NATO sleduje Erdoğan viacero vlastných cieľov

Turecký prezident tvrdí, že severské krajiny podporujú organizácie, ktoré Ankara považuje za teroristické, vrátane kurdských separatistov a ľudí okolo Fetullaha Gülena. Ideologicky je pre neho navyše švédska feministická zahraničná politika priamo provokáciou.
Rozširovanie 13-05-2022

Ukrajinský týždeň | Petícia žiada evakuáciu zranených obrancov Mariupoľa

Evakuáciu ťažko zranených vojakov má garantovať OSN, Rusko s ňou zatiaľ nesúhlasilo. Napriek vojne Ukrajina pokračuje v reformách potrebných na vstup do EÚ, vojnovej situácii prispôsobila aj fungovanie súdov.
Energetika 09-05-2022

Európsky týždeň | Komisia navrhla embargo na ruskú ropu, Slovensko chce dlhšiu výnimku

Ďalší balík sankcií proti Rusku obsahuje aj embargo na dovoz ruskej ropy. Viacero krajín však žiada výnimky, Slovensko je medzi nimi.
Rozvojová politika 04-05-2022

Chorvátsky prezident chce vetovať vstup Švédska a Fínska do NATO

Chorvátsky prezident Zoran Milanović sa nechal počuť, že v prípade, že bude svoju krajinu na summite NATO v Madride reprezentovať on, za prijatie dvojice do Aliancie nezahlasuje. Dôvodom je zdanlivo nesúvisiaci problém - volebný zákon v Bosne.
Energetika 02-05-2022

Slovensko a Maďarsko možno získajú výnimku z embarga na ruskú ropu

Európska komisia pripravuje šiesty balík sankcií voči Rusku, súčasťou návrhu bude aj embargo na dovoz ruskej ropy. Slovensko a Maďasko môžu dostať výnimku.
Budúcnosť EÚ 02-05-2022

Čas na Spojené štáty európske

Výzva podporená viac ako 200 intelektuálmi a osobnosťami z Európy žiada vytvorenie federálnej Európy, s efektívnou spoločnou zahraničnou a bezpečnostnou politikou, samostatnou energetikou postavenou na zelenej transformácii a skutočnou spoločnou rozpočtovou politikou.
26-04-2022

Nemci pošlú Ukrajincom tanky Gepard

Podľa viacerých nemeckých zdrojov už vláda schválila dodávky protilietadlových kanónových tankov na Ukrajinu. Svoje rozhodnutie chcú Nemci oznámiť na stretnutí ministrov obrany v Ramsteine.
14-04-2022

Grécko už Ukrajine ďalšie zbrane nepošle

Atény neplánujú poslať na Ukrajinu ďalšie vojenské vybavenie, uviedol grécky minister obrany Nikos Panagiotopoulos. Zaisťovať chcú vlastnú bezpečnosť. Grécky vzdušný priestor totiž len za jediný deň, v stredu (13. apríla) narušili turecké stíhačky až jedenásťkrát.
13-04-2022

Dáni sú zatiaľ v otázke pripojenia k obrannej politike Únie rozdelení

O tom, či sa k politike EÚ pripojiť, budú Dáni rozhodovať v referende už 1. júna.
Energetika 11-04-2022

Európsky týždeň | EÚ schválila embargo na ruské uhlie

V novom balíku európskych sankcií je nakoniec aj zákaz dovozu ruského uhlia. Najbližším krokom môže byť ropné embargo.
Východná politika 07-04-2022

Ukrajinský týždeň | Ruské vojská zamínovali časti Ukrajiny

Ruské vojská po sebe nechali zamínované územia, odstraňovanie mín môže trvať desaťročia. Stovky zabitých civilistov ležia v Buči a ďalších mestách. Bombardovanie v Belgorode mohlo byť operáciou pod falošnou vlajkou.
Východná politika 01-04-2022

Ukrajinský týždeň | Deportácie z Mariupoľa, nejednoznačné vyjednávanie a ekonomické straty

Ekonomika Ukrajiny môže klesnúť až o 35 percent. Podniky presúvajú svoju výrobu na západ krajiny, no niektoré musia skončiť. Čas ale hrá proti nim, pretože hoci sú Rusko aj Ukrajina pripravení robiť ústupky, od konečnej dohody sú ďaleko.
29-03-2022

Sedem krajín Únie vyzýva svojich občanov, aby sa nezapájali do bojov na Ukrajine

Na výzvu ukrajinského prezidenta zapojiť sa do medzinárodnej légie, ktorá bude bojovať po boku Ukrajincov, reagovalo už viac ako 20 tisíc osôb.
Budúcnosť EÚ 23-03-2022

Ukrajinka: Ak moja krajina padne, Únia bude čeliť silnejšiemu nepriateľovi

Ukrajinskí aktivisti a poslanci vystúpili v rámci plenárneho zasadnutia Konferencie o budúcnosti Európy. Vyzvali Úniu k razantnejším krokom voči Rusku a žiadali zavedenie bezletovej zóny nad Ukrajinou. Európske krajiny tento krok nateraz vylučujú.
22-03-2022

Strategický kompas Únie a jeho reflexia ruskej agresie na Ukrajine

Finálnu podobu novej európskej obrannej stratégie, prvej svojho druhu v Únii, by mali európski lídri schváliť už na blížiacom sa summite. Hoci jej príprava trvala celé mesiace, vojna na Ukrajine značne ovplyvnila to, akú podobu Strategický kompas získal. 
21-03-2022

Európsky týždeň | Ruský útok na Ukrajinu posilnil transatlantickú spoluprácu

Európske krajiny v posledných dňoch navštívili viacero predstaviteľov americkej vlády, tento týždeň prichádza aj prezident Joe Biden. Ruský útok na Ukrajinu posilnil transatlantické partnerstvo.
18-03-2022

Ruská invázia podnecuje európsky dopyt po amerických dronoch a raketách

Viaceré európske vlády sa začali obracať na americkú exekutívu a dodávateľov s tým, že hľadajú niekoľko druhov zbraní, vrátane bezpilotných lietadiel, rakiet a protiraketovej obrany. Tento trend však môže vyvolať odpor zo strany európskeho obranného priemyslu.
17-03-2022

Diskusia | Obranná politika Európskej únie: Nové otázky pri vojne na Ukrajine

Konflikt na Ukrajine jasne ukazuje, že je dôležité, aby Európska únia mala účinné a konkrétne nástroje na posilnenie svojej kolektívnej schopnosti predvídať, rozhodovať a konať v záujme svojej bezpečnosti. Rovnako nastoľuje otázky o vojenských misiách mimo hraníc EÚ.
Digitalizácia 09-03-2022

Vlády Únie žiadajú obmedziť ruskú propagandu

Rada ministrov pre telekomunikácie vyzýva známe digitálne platformy, aby venovali zvýšenú pozornosť šíreniu dezinformácií v strednej a východnej Európe. Tieto regióny sú hlavným terčom ruskej hybridnej vojny a propagandy.
Budúcnosť EÚ 08-03-2022

Únia zvažuje predaj spoločných dlhopisov na financovanie energetiky a obrany

Už koncom týždňa by návrh mohla eurokomisia predstaviť zástupcom členských krajín EÚ, ktorí sa na neformálnom summite stretnú vo Versailles. Blok tak chce reagovať aj na následky ruskej invázie na Ukrajinu.
07-03-2022

K spoločnej obrane Únie sa chce pridať aj Dánsko

Dánsko je jediná krajina Európskej únie, ktorá si doteraz uplatňovala výnimku z účasti na obranných a bezpečnostných projektoch bloku. V súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu chce túto politiku prehodnotiť. 1. júna usporiada v tejto súvislosti referendum.
Východná politika 02-03-2022

Diplomati Únie sa dohodli na nových sankciách voči Bielorusku

Bieloruský režim Rusku pomohol podniknúť inváziu na Ukrajinu a Európska únia reaguje. 
Rozširovanie 01-03-2022

Čaputová a Heger: Slovensko podporuje vstup Ukrajiny do Európskej únie

Ukrajinský ľud podľa slovenského premiéra práve dnes potrebuje jasnú európsku perspektívu. Za vstup sa prihovára aj slovenská prezidentka. Prístupový proces EÚ však nateraz nemá možnosti na zrýchlený režim.