Podnikanie

Slováci si už o dva roky budú môcť vysúdiť kolektívne odškodnenie od nekalých obchodníkov
Ministerstvo spravodlivosti začne s prípravou kolektívnych žalôb už tento rok. Európska únia nastavila pravidlá tak, aby neskĺzli k šikane firiem. Dôležitá je ale otázka, či budú poškodení spotrebitelia do sporov zapájaní automaticky.
Kyberbezpečnosť na Slovensku, v Európe a za Atlantikom: Nastavenie a výzvy
Do sietí ukladáme stále viac dát, no obavy o to, čo sa s nimi môže stať, nás zatiaľ nepresvedčili. Hrozby ich zneužitia sú pritom obrovské. Ako sa nám darí kybernetický priestor chrániť na Slovensku, v Únii a naprieč Atlantikom?
Podnikateľské vzdelávanie na Slovensku a v Európe
Podnikanie ako kľúčová kompetencia nemusí byť nevyhnutne osobitným školským predmetom. Vyžaduje si skôr spôsob výučby.
Agropolitika EÚ po roku 2020
Keď v roku 2015 vstúpila do platnosti nová Spoločná poľnohospodárska politika EÚ, hneď sa začali ozývať hlasy volajúce po zmene. Čo sa na nej bude meniť v budúcnosti?
Už aj Kiska o ňom hovorí. Ale čo je jadro EÚ?
Pre Slovensko bude kameňom úrazu minimálna mzda a migrácia.
Východná hranica EÚ: Nelegálny obchod s tabakom a jeho dopady
Prísne strážená schengenská hranica nie je celkom odolná voči aktivitám organizovaného zločinu. Má mnoho podôb a ekonomických či bezpečnostných dôsledkov, na ktoré sa EÚ snaží reagovať.
Aktívne starnutie: Nevyužitý potenciál starších ľudí
Fakt, že spoločnosť starne znamená pre verejné politiky obrovskú výzvu. Slovensko bude mať do roku 2050 najstaršiu populáciu v EÚ, koncept aktívneho starnutia je u však nás stále skôr na papieri.
Predsedníctvo sa končí. V migrácii nepresvedčilo, výsledky má inde
Hospodárstvo, vnútro, klíma, digitálny trh, poľnohospodárstvo, obchod. Hodnotili sme šesť mesiacov Slovenska na čele EÚ.
Junckerov investičný plán
Akým spôsobom podporuje EÚ investície? Čo je Junckerov plán? Ako sa mu darí?
Predsedníctvo EÚ: Čo chcú dosiahnuť a čoho sa boja slovenskí ministri?
Pýtali sme sa ministrov, ktorí budú čoskoro predsedať Radám EÚ, čo sú ich osobné priority, obavy a očkávania.
EÚ v programovom vyhlásení vlády 2016-2020
Vláda sľubuje podporu prehlbovania integrácie v eurozóne, chce sa pripraviť aj na krátenie eurofondov.
Kreatívny priemysel v Európe a na Slovensku
Európska tvorivosť stimuluje rast a zamestnáva milióny občanov. Na to, ako sa kreatívnym odvetviam darí, majú aj naďalej rozhodujúci vplyv národné iniciatívy.
Obehové hospodárstvo: Viac ako recyklácia
Výrobky možno nanovo navrhnúť tak, aby sa používali dlhšie, aby sa dali opravovať, modernizovať alebo prerábať. Poslednou možnosťou, ktorá „minimalizuje únik zdrojov z kruhu“ je recyklácia.
TTIP: Čo je v stávke pre malé a stredné podniky
Testom úspechu obchodnej a investičnej dohody medzi EÚ a USA bude to, ako uľahčí expanziu malým a stredným firmám.
Regulácia tabakových výrobkov v EÚ
EÚ dokončila revíziu tabakovej smernice, ktorá vstúpi do platnosti od roku 2016. Implementácia na národnej úrovni aktuálne prebieha, pričom viaceré krajiny EÚ zvažujú alebo zavádzajú opatrenia nad schválený európsky rámec.
Oceľ: Akčný plán pre budúcnosť odvetvia
Európska komisia predstavila v roku 2013 akčný plán pre oceľ, v ktorom analyzuje výzvy a prináša návrhy opatrení, pripomína strategický význam odvetvia v EÚ a tiež úzke väzby na ďalšie priemyselné sektory. Slovensko naň ako prvá členská krajina nadviazala vlastnou národnou stratégiou.
Hospodárske riadenie EÚ – heslár 2
Ekonomická a finančná kríza naplno odhalili nedostatky v hospodárskych a fiškálnych politikách. Členské krajiny preto prijímajú opatrenia na posilnenie hospodárskeho riadenia. Jeho súčasťou sú zároveň preventívne kroky s cieľom zabrániť opakovaniu kríz v budúcnosti.
EÚ sa bráni proti falšovanému tovaru
V roku 2012 európski colníci zadržali spolu takmer 40 miliónov falšovaných výrobkov za približne miliardu eur. Väčšiu ochranu proti tovaru porušujúcemu práva duševného vlastníctva by mali priniesť nové pravidlá platné od januára 2014.
COSME: Prvý program EÚ pre malé a stredné podniky
Európsky program pre konkurencieschopnosť malých a stredných podnikov COSME má na obdobie 2014 – 2020 rozpočet 2,3 miliardy eur. Cieľom je zvýšiť prístup MSP k finančným zdrojom, podporovať podnikateľov a ich internacionalizáciu a zlepšovanie podnikateľského prostredia.
Kam smeruje EÚ?
Kríza v eurozóne naštartovala zmeny s väčším rozsahom ako predpokladala Lisabonská zmluva. Ich výsledkom bude iná únia než by si pred pár rokmi vedel ktokoľvek predstavil. Ako ďaleko až budeme ochotní zájsť?
Internetová ekonomika – prísľub návratu k rýchlemu rastu
Vplyvom krízy zanikli milióny pracovných miest a krajiny hľadajú efektívne stratégie ich tvorby. Internetová ekonomika vykazuje obrovský rastový potenciál a digitálna agenda je vysoko v rebríčku politických priorít. Otázne však ostáva, či lídri členských dokážu využiť príležitosť pre modernizáciu európskej ekonomiky.
Budúcnosť platobných služieb
Smernica o platobných službách bola prijatá v marci 2007, pričom odvtedy došlo k obrovskému rozmachu inovatívnych platobných služieb. Viac ako tretina občanov EÚ už nakupuje na internete a viac ako polovica vlastní smartfón, ktorý sprístupňuje mobilné platby. Európska komisia sa preto rozhodla reagovať na hlavné zmeny spôsobu, akým Európania nakupujú a platia.
Kreatívna ekonomika
Jedným zo sektorov, pre ktoré môže kríza znamenať nový impulz, je kreatívny priemysel. Pred krízou rástol na dvojciferených číslach a v EÚ dnes tvorí okolo 4 % HDP. Európska komisia spúšťa nový integrovaný program na podporu tohto segmentu.