Priemysel 4.0

Eurokomisia: Firmy ako Google, Netflix či Meta by mali za telekomunikačné siete platiť
Technologickí giganti by mali podľa eurokomisie znášať časť nákladov európskej telekomunikačnej siete. Ich služby totiž infraštruktúru zaťažujú. Európska komisia chce koncom roka priniesť legislatívu, ktorá platformy prinúti prispieť na budovanie sietí.
Konektivita v Únii: Základom politiky a regulácie musia byť investície do sieťovej infraštruktúry
Podľa asociácie Digital Europe je politika spravovania sietí v Únii príliš roztrieštená a pomalá na to, aby EÚ dokázala prilákať veľké investície. Ich nedostatočná návratnosť a pomalé aukcie frekvenčného spektra potrebuje Európa napraviť čo najskôr.
Prenos dát cez Atlantik: Únia má so Spojenými štátmi „predbežnú“ dohodu
Európsky súd ešte v roku 2020 zastavili možnosť transferu európskych dát do Spojených štátov. Únia tam totiž nedokázala zabezpečiť ich ochranu, ktorú zaručuje GDPR. Dotknutý priemysel reaguje opatrne a z „politickej dohody“ sa zatiaľ neteší.
Už o rok budú digitálne platformy v Únii iné. Techgiganti dostanú nové povinnosti
Nové pravidlá európskeho digitálneho trhu namierené voči techgigantom začnú v Únii platiť už na budúci rok. Najväčšie platformy už nebudú môcť zvýhodňovať svoje produkty, bez súhlasu využívať dáta používateľov a ponesú aj dôkazné bremeno pri preukazovaní dodržiavania pravidiel hospodárskej súťaže.
Ukrajinský IT sektor zostáva aj napriek vojne stabilný, no budúcnosť má neistú
Hoci pracuje na 80 percent, ukrajinský IT sektor si aj vo vojne udržiava stabilitu. Tú môže narušiť vypovedanie zmlúv zo strany klientov. Keďže európske firmy majú aj outsourcovaných zamestnancov z Ukrajiny, krach týchto spoločností by mal dopad aj na Úniu.
Únia chce dofinancovať 5G služby, operátorom chýba slovenský plán
Pokrývanie koridorov 5G považuje Únia za prioritu. Ich skvalitnenie dokonca finančne podporí. Záujem majú aj slovenskí operátori. Do výzvy, ktorá zafinancuje služby nad rámec ich licenčných povinností, sa ale zapoja až po tom, ako štát naformuluje svoje priority a dofinancovanie.
Európska centrálna banka testuje digitálne euro
Kvôli rastúcej popularite kryptomien začali centrálne banky pripravovať vlastné projekty digitálnych mien. Na digitálnom eure pracuje aj Európska centrálna banka. Zatiaľ ho testuje interne.
Únia chce do podpory mikročipov presmerovať 43 miliárd eur
Podiel EÚ na výrobe mikročipov klesol pod desať percent – v 90. rokoch bol 40-percentný, začiatkom storočia takmer 25-percentný. V roku 2020 dokázala prilákať len tri percentá globálnych investícií do výrobných kapacít. Ich nedostatok ohrozuje viacero kľúčových sektorov európskej ekonomiky.
Únia chce silnejšiu pozíciu pri nastavovaní globálnych technologických štandardov
Pri nových technológiách, ako umelá inteligencia, 6G internet, spracovanie veľkých dát, zelené energie, veľkokapacitné batérie, Únii hrozí, že statí vplyv na úrok Spojených štátov, či Číny. Pripravila preto novú stratégiu.
Rozdielny prístup krajín k dodávateľom pre 5G siete ovplyvní celý trh, varujú európski audítori
Podľa Európskeho dvora audítorov sú rozdielne národné pravidlá pre mimoeurópskych dodávateľov problémom celého bloku. Audítori tiež varujú pred pomalým zavádzaním 5G sietí vo viacerých krajinách EÚ. Slovensko však patrí medzi premiantov.
Europarlament sa dohodol na pozícii k zákonu o digislužbách. Priniesol zásadné zmeny
Pozmeňujúce návrhy prišli na poslednú chvíľu a zaviedli dôležité zmeny v texte. Europoslanci napríklad nechcú, aby online platformy obmedzovali služby pre používateľa, ktorý odmietne dať súhlas na spracovanie údajov. Zakázať by však chceli cielenie online reklamy aspoň na maloletých.
Únia sa musí pripraviť na reguláciu metaverza
Vývoj virtuálneho sveta na internete, do ktorého vo veľkom investuje napríklad Facebook, chce mať eurokomisia pod drobnohľadom.
Digipolitika Únie v roku 2022: Veľké finále regulácie platforiem, aj novinky pre gig ekonomiku
Hoci Únia stále nie je svetovým lídrom v digitálnej oblasti, darí sa jej nastavovať normy, ktoré formujú celosvetovú prax. V novom roku má mnoho plánov pri regulácii techgigantov a umelej inteligencie. Pribudnúť majú zákony o dátach, kyberbezpečnosti aj o čipoch.
Kosovo zápasí s energetickou krízou, vláda zakázala ťažbu kryptomien
Kosovská vláda zakázala ťažbu kryptomien, ktorá je náročná najmä na spotrebu elektriny. Reagovala tak na rozsiahlu energetickú krízu v krajine.
Európske inštitúcie majú politickú dohodu pre zavedenie Aktu o správe údajov
Únia má bližšie k spoločnej koncepcii zdieľania dát. Vznikne nová štruktúra riadenia deviatich európskych dátových priestorov a nové úlohy dostanú aj štáty.
Eurokomisia si vybrala: Aká bude štandardná nabíjačka pre telefóny a tablety?
Eurokomisia predstavila svoje riešenie nabíjačiek elektrozariadení. Technológia rýchlonabíjania USB-C by sa po novom mala stať štandardným portom pre všetky smartfóny, tablety, fotoaparáty, či slúchadlá a prenosné herné konzoly. Nové elektronické zariadenia sa navyše už spolu s novými nabíjačkami predávať nebudú.
Slovenský zákon o elektronických komunikáciách je tvrdší ako žiada Únia. Od operátorov chce viac dát o zákazníkoch
Slovensko preberá do svojich zákonov európsku smernicu, ktorá má zjednodušiť budovanie digitálnej infraštruktúry. Podľa telekomunikačného a digitálneho sektora však slovenská verzia podmienky komplikuje. Vláda už zákon o elektronických komunikáciách schválila, prijať ho má ešte parlament.
Prichádza éra rekordne vysokých pokút pre digitálne firmy?
V posledných mesiacoch pocítili veľké digitálne firmy prísnosť európskeho systému ochrany osobných údajov.
Digiagenda slovinského predsedníctva: Dohoda pri roamingových cenách aj digitálnych trhoch a službách
Slovinská vláda má v digiagende počas predsedníctva v EÚ veľké ambície. Venovať sa chce tvorbe nových politík v témach ako kybernetická bezpečnosť, či umelá inteligencia.
Bezplatný roaming v Únii bude aj po roku 2022, prídu však zmeny
Už o rok uplynie platnosť nariadenia o roamingu, ktorý Európanom umožňuje pri cestách do ostatných krajín Únie využívať siete ako doma. Európske inštitúcie chcú nové pravidlá po roku 2022 vylepšiť. Otázne sú najmä veľkoobchodné ceny.
Európske krajiny rátajú pri internetovom pokrývaní vidieku aj so Starlinkom Elona Muska
Kým krajiny ako Nemecko začínajú s dotovaním pripojenia na ich satelitný internet, experti varujú pred nedostatkom regulácie. Pre Slovensko tento spôsob pokrývania „bielych miest“ bez internetu zatiaľ nie je zaujímavý.
Dáta v transatlantickom priestore: Ako prúdia a čo ich chráni? (INFOGRAFIKA)
Osobné dáta, ktoré majú v súčasnosti najmä digitálnu podobu, podliehajú špecifickému dohľadu. Ich ochranu a spracovanie ovplyvňujú na rôznych úrovniach rozličné inštitúcie aj legislatíva.
Únia má nový kódex pre boj s dezinformáciami
Internetovej platformy by mali efektívnejšie bojovať proti hromadnému šíreniu dezinformácií. Európska komisia tento týždeň vydala nové odporúčania, v ktorých vyzýva firmy, aby obmedzili publikovanie dezinformačných reklám a umožnili používateľom lepšie rozoznávať príspevky, ktoré sú zámerne manipulatívne.