Regionálny rozvoj

Ekonomika 25-05-2022

Obnova budov, nájomné bývanie, obnoviteľné zdroje: Ako využiť finančné nástroje?

Európska investičná banka Slovensku navrhuje, aby 10 percent z nových eurofondov vyčlenila na finančné nástroje, teda finančnú pomoc, ktorú musí prijímateľ štátu časom vrátiť. Najväčší potenciál vidí v obnove verejných budov a bytových a rodinných domov, startupoch a sociálnej ekonomike.
Ekonomika 20-05-2022

Členské štáty môžu na odstrihnutie od ruských energií využiť nové eurofondy aj agrodotácie

Plán REPoweerEU umožňuje štátom EÚ premiestniť 12,5 percenta prostriedkov z budúcich eurofondov a agrodotácií na zníženie závislosti od ruských fosílnych palív. Slovensko by z kohéznej politiky mohlo uvoľniť 1,5 miliardy eur a z poľnohospodárskych dotácií ďalších 160 miliónov eur.
Ekonomika 05-05-2022

Prezident Výboru regiónov: Využitie eurofondov na riešenie kríz je v poriadku (VIDEO)

Krízy prehlbujú regionálne rozdiely. Použitie eurofondov na ich riešenie podporujem. Musíme ich ale použiť pružne a včas. Teraz nie je čas na zbytočnú byrokraciu, hovorí v rozhovore prezident Európskeho výboru regiónov APOSTOLOS TZITZIKOSTAS.
Ekonomika 04-05-2022

Eurokomisia zaslala Slovensku na utečeneckú krízu 193,6 milióna eur. Slovensko chce viac

Slovensko a ďalších deväť členských štátov EÚ sa obrátili so žiadosťou na Európsku komisiu o dodatočnú rozpočtovú flexibilitu pri využívaní eurofondov na riešenie migračnej krízy.
Ekonomika 29-04-2022

Kraje a Partnerská dohoda (VIDEO)

Vláda v apríli schválila Partnerskú dohodu, ktorá vytvára základný rámec pre rozdelenie eurofondov v programovom období 2021 až 2027. V pripomienkach sa samosprávne kraje pýtali na detaily k spôsobu implementácie eurofondov.
Spoločnosť 27-04-2022

Maďarsku už oficiálne hrozí, že pre korupciu a podvody príde o eurofondy

Eurokomisia naplnila sľub predsedníčky Ursuly von der Leyen a začala konanie, na konci ktorého môže Maďarsko prísť o európske peniaze. Politickú dohodu členských štátov s Maďarskom nedodrží, ohrozené sú aj peniaze zo starého sedemročného obdobia. 
Ekonomika 25-04-2022

Zariadení pre seniorov je nedostatok, budúcnosťou má byť komunitná starostlivosť

Dlhodobý trend starnutia populácie otvára nové výzvy pre sociálne politiky slovenských krajov. Keďže zariadení pre seniorov je nedostatok, kraje sa snažia starostlivosť deinštitucionalizovať. K prechodu ku komunitnej starostlivosti pomáhajú aj európske peniaze.
Ekonomika 14-04-2022

Prezident Výboru regiónov Tzitzikostas: S priamym prístupom Ukrajiny k eurofondom nesúhlasím

Je správne pozastaviť eurofondy krajinám, ktoré porušujú zásady právneho štátu. Nemali by sme však trestať samosprávy a občanov, povedal v rozhovore pre EURACTIV Slovensko prezident Európskeho výboru regiónov APOSTOLOS TZITZIKOSTAS.
Ekonomika 13-04-2022

Analýza: Maďarsko môže prísť o viac eurofondov, než tvrdí investorom

Maďarský akciový trh sa po spustení mechanizmu podmienenosti eurofondov prepadol o tri a pol percenta. Vláda sa snaží investorov upokojiť a tvrdí, že krajina v žiadnom prípade nepríde o všetky eurofondy. Zatiaľ sa jej to nepodarilo. 
Ekonomika 13-04-2022

Deň regiónov 2022 | 20 rokov samosprávnych krajov

Združenie samosprávnych krajov SK 8 pripravilo výročné podujatie pri príležitosti 20. výročia existencie samosprávnych krajov.
Ekonomika 12-04-2022

Europoslanci sa v Deň Rómov pýtali, kam zmizli z eurofondov milióny na inklúziu?

Rómovia stále nemajú prístup ku kanalizácii a rómski Ukrajinci  čelia diskriminácii a rasizmu pri pokuse o útek do bezpečia, pripomínali europoslanci pred Dňom Rómov. Slovenský plán ráta na najbližších päť rokov s investíciou 800 miliónov eur na inklúziu.
Ekonomika 11-04-2022

Po energiách samosprávam zdražejú aj eurofondové projekty

Hoci Matovič čiastočne ustúpil tlaku samospráv v otázke spolufinancovania eurofondových projektov, podľa jeho návrhu budú prijímatelia na väčšinu projektov prispievať viac ako doteraz. Rezort financií argumentuje štátnym zadlžením a tým, že samosprávy už od štátu nepotrebujú také štedré príspevky ako kedysi.
Ekonomika 11-04-2022

Štáty zasiahnuté utečeneckou vlnou žiadajú nové prostriedky na zvládnutie krízy

Členské krajiny v prvej línii utečeneckej krízy varujú, že zostatkové peniaze zo štrukturálnych fondov nebudú stačiť na pokrytie výdavkov pre utečencov. Slovensko žiada finančnú pomoc na úrovni tej v Grécku či Turecku počas migračnej krízy v roku 2015.
Ekonomika 06-04-2022

Európska prokuratúra na Slovensku vyšetruje piaty najväčší počet prípadov v Únii

Slovensko otvorilo v roku 2021 až 45 vyšetrovaní korupcie a podvodov na eurofondoch, väčší počet malo iba Nemecko, Rumunsko, Bulharsko a Taliansko. Delegovaní prokurátori zo Slovenska k tomu v 29 ďalších prípadoch asistovali iným členským krajinám.
Ekonomika 01-04-2022

Slovensko od Únie žiada nový fond na pokrytie zdravotných nákladov pre utečencov

Slovensko sa podpísalo pod spoločné vyhlásenie jedenástich ministrov zdravotníctva, ktorí od Komisie žiadajú, aby aktivovala núdzovú finančnú podporu pre krajiny v prvej línii utečeneckej krízy. Eurofondy podľa nich nebudú stačiť na pokrytie nákladov súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti ľuďom utekajúcim pred vojnou. 
Ekonomika 31-03-2022

Vláda schválila cezhraničné eurofondové programy, jeden zapojí aj Ukrajinu

Na lepší život ľudí v regiónoch a spoluprácu so susednými krajinami pôjde ďalších 568 miliónov eur cez eurofondové projekty, ktoré budú súčasťou štyroch cezhraničných programov. 
Ekonomika 23-03-2022

Najväčším slovenským príjemcom eurofondov je Ústredie práce (INFOGRAFIKA)

V programovom období 2014 až 2020 realizovalo Ústredie práce zatiaľ 67 projektov, za ktoré z eurofondov dostalo takmer 1,5 miliardy eur. V Európe je najväčším príjemcom poľské Hlavné riaditeľstvo pre cesty a diaľnice, ktoré dostalo cez deväť miliárd eur. 
Ekonomika 22-03-2022

Nová platforma Komisie o eurofondových projektoch europoslancom nestačí

Komisia spustila novú platformu Kohesio s cieľom stransparentniť využívanie európskych peňazí. Protikorupčným aktivistom a europoslancom to však nestačí. Chýbajú im informácie o konečných príjemcoch. 
Ekonomika 22-03-2022

Najviac eurofondových projektov má Prešovský kraj, najmenej Trnavský (INFOGRAFIKA)

Na Slovensku sa v programovom období 2014-2020 uskutočnilo viac než desať tisíc projektov spolufinancovaných z eurofondov. Viac ako 1600 v Prešovskom kraji. V Európe sa jednoznačne najviac projektov dotiahlo v Taliansku - viac než 700 000.
Ekonomika 17-03-2022

Chcete vedieť o eurofondových projektoch v okolí? Komisia má na to novú platformu

Európska komisia na jednom mieste zhrnula dostupné informácie o viac ako jeden a pol milióne projektov financovaných z fondov EÚ v programovom období 2014 až 2020. Na platforme Kohesio je aj vyše 10 tisíc eurofondových projektov zo Slovenska. Európska komisia...
Ekonomika 11-03-2022

Ako sa mestá potichu zbavujú rómskych komunít

Recept je ako cez kopirák. Záhadný investor (podporovaný mestom) si kúpi dom alebo bytovku, nahucká Rómov a Rómky z ďalekej lokality k presťahovaniu ponukou nového bytu a peňazí na ruku, odsťahovanie vykoná a potom zmizne.
Ekonomika 10-03-2022

Bratislava bude možno musieť vrátiť eurofondy za modernizáciu električkovej trate

Ministerstvo financií našlo pochybenia v súťaži na modernizáciu električky v Karlovej Vsi a Dúbravke. Ak sa potvrdia, Bratislava bude musieť vrátiť časť peňazí, ktoré na projekt vyčerpala z eurofondov.
Ekonomika 09-03-2022

Eurokomisia už má eurofondový plán pre utečencov z Ukrajiny

Členské štáty budú môcť flexibilne presmerovať nevyčerpané peniaze z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja na financovanie dočasného ubytovania, dodávok potravín, zdravotnej starostlivosti, či psychologickej pomoci pre utečencov. 
Ekonomika 08-03-2022

Prezidentka podpísala novelu, ktorá má pomôcť s čerpaním eurofondov

Novela zákona o verejnom obstarávaní prináša aj úpravu, ktorá má pomôcť čerpaniu eurofondov zo starého programového obdobia.

Partner