Rovnosť šancí – euractiv.sk https://euractiv.sk Európska únia v slovenskom kontexte Sun, 16 Jun 2019 20:38:53 +0000 sk-SK hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.9 https://euractiv.sk/wp-content/uploads/sites/8/2017/12/ea_favicon_16x16.png Rovnosť šancí – euractiv.sk https://euractiv.sk 32 32 Rozdiely v platoch mužov a žien https://euractiv.sk/section/socialna-politika/infographic/rozdiely-v-platoch-muzov-a-zien/ Thu, 09 May 2019 08:00:27 +0000 https://euractiv.sk/?post_type=infographic&p=122090 Priemerný zárobok žien na Slovensku je o 19 percent nižší, než priemerný zárobok mužov. Priemer EÚ je 16,2 percenta.

Najväčší rozdiel je medzi vysokoškolsky vzdelanými mužmi a ženami v súkromnej sfére.Platové rozdiely poukazujú na pretrvávajúcu rodovú nerovnosť.

Infografika bola spracovaná v rámci projektu #dataEU, realizovaného v spolupráci so Zastúpením Európskej komisie na Slovensku.

 

]]>
Zamestnanosť žien https://euractiv.sk/section/rodova-rovnost/infographic/zamestnanost-zien/ Thu, 02 May 2019 13:46:16 +0000 https://euractiv.sk/?post_type=infographic&p=121877 Miera zamestnanosti žien na Slovensku rastie, no pomalšie, ako v krajinách EÚ-15.

V roku 2018 bola na úrovni 70,4%, čo je pod priemerom európskej pätnástky a omnoho menej, než v najúspešnejších krajinách, ako Dánsko. Tam sa zamestnanosť žien blíži k 80 percentám.

Infografika bola spracovaná v rámci projektu #dataEU, realizovaného v spolupráci so Zastúpením Európskej komisie na Slovensku.

]]>
Index ľudského rozvoja na Slovensku rastie https://euractiv.sk/section/socialna-politika/infographic/index-ludskeho-rozvoja-na-slovensku-rastie/ Tue, 16 Apr 2019 06:59:54 +0000 https://euractiv.sk/?post_type=infographic&p=121494 Index ľudského rozvoja (HDI), ktorý hodnotí dlhodobý vývoj krajiny v troch základných aspektoch – dlhý a zdravý život, prístup k vzdelaniu a životná úroveň – na Slovensku dlhodobo rastie.

Zatiaľ čo v rokoch 1990-2000 sa rozdiel medzi HDI Slovenska a priemeru EÚ-15 zvyšoval, po vstupe sa postupne približuje. Od roku 2015 sa HDI Slovenska stabilizoval na úrovni okolo 0,85 bodu.

Infografika bola spracovaná v rámci projektu #dataEU, realizovaného v spolupráci so Zastúpením Európskej komisie na Slovensku.

]]>
Slovensko bude ôsmou krajinou EÚ, ktorá má na čele ženu https://euractiv.sk/section/rovnost-sanci/news/slovensko-bude-osmou-krajinou-eu-ktora-ma-na-cele-zenu/ Mon, 01 Apr 2019 09:31:09 +0000 https://euractiv.sk/?post_type=news&p=121121 Slovensko sa po víťazstve Zuzany Čaputovej v sobotňajších prezidentských voľbách stane po jej inaugurácii v júni ôsmou krajinou Európskej únie, ktorá má na čele ženu, informovala agentúra AFP.

Angela Merkelová sa po parlamentných voľbách v roku 2005 stala prvou ženou na poste nemeckej kancelárky a víťazstvo potvrdila aj v rokoch 2009, 2013 a 2017. V októbri minulého roka Merkelová oznámila, že súčasné štvrté funkčné obdobie vo funkcii kancelárky je jej posledné a v roku 2021 už nebude kandidovať na žiadnu politickú funkciu.

Magazín Forbes Merkelovú dvanásťkrát vyhlásil za najvplyvnejšiu ženu sveta.

Bývalá chorvátska ministerka zahraničných vecí Kolinda Grabarová-Kitarovičová sa stala prezidentkou krajiny v januári 2015 ako prvá žena na tomto poste v histórii krajiny.

Prvou prezidentkou Estónska sa v októbri 2016 stala Kersti Kaljulaidová, ktorá predtým zastupovala svoju krajinu v Európskom dvore audítorov v Luxemburgu.

Bývalá eurokomisárka Dalia Grybauskaite bola v máji 2009 ako prvá žena zvolená za prezidentku Litvy. Jej druhé funkčné obdobie sa končí tento rok a o tretie zvolenie sa už uchádzať nemôže.

Aká EÚ? Odpovedajú prezidentskí kandidáti

Zuzana Čaputová hovorí, že posilňovanie právomocí EÚ v musí ísť ruka v ruke s posilňovaním demokratickej legitimity. Maroš Šefčovič by sa rád vyhol dlhým inštitucionálnym debatám o reforme EÚ. Štefan Harabin by kompetencie skôr vrátil späť.

Maltský premiér Joseph Muscat v marci 2014 navrhol ministerku pre sociálnu solidaritu Marie Louise Coleirovú Precovú za novú prezidentku, post prevzala o mesiac neskôr. Hlavu štátu v krajine navrhuje premiér, pričom prezident nemôže byť počas funkčného obdobia nahradený iným kandidátom.

Poslankyňa Európskeho parlamentu Viorica Dancilaová sa v januári minulého roka stala prvou premiérkou Rumunska.

Theresa Mayová sa v júli 2016 stala britskou premiérkou ako druhá žena v histórii po Margaret Thatcherovej (1979-90). Jej predchodca David Cameron rezignoval po tom, ako Briti v referende schválili odchod krajiny z EÚ. Mayová minulý týždeň oznámila, že v odstúpi v prípade, že poslanci schvália návrh dohody o odchode Británie z EÚ, ktorú s Bruselom uzavrela jej vláda. Poslanci Dolnej snemovne parlamentu však v piatkovom hlasovaní dohodu tretíkrát odmietli.

Ženy sú v súčasnosti na čele štyroch ďalších európskych krajín, ktoré nie sú členskými krajinami EÚ. Erna Solbergová v Nórsku, Katrín Jakobsdóttir na Islande a Ana Brnabičová v Srbsku zastávajú posty premiérky. Salome Zurabišviliová je od decembra minulého roka prezidentkou Gruzínska.

]]>
Varoufakis: Predstava, že Číňania nás budú sledovať, je smiešna. Kto odpočúval Merkelovú? https://euractiv.sk/section/buducnost-eu/news/varoufakis-predstava-ze-cinania-nas-budu-sledovat-je-smiesna-kto-odpocuval-merkelovu/ Wed, 27 Mar 2019 14:04:29 +0000 https://euractiv.sk/?post_type=news&p=120970 Napriek upozorneniam Komisie, členských štátov, ich diplomatov a spravodajských služieb pred zvýšenou hrozbu čínskej špionáže prostredníctvom rôznych kanálov vrátane si bývalý grécky minister financií myslí, že Európska únia by mala Čínu prestať démonizovať.

Yanis Varoufakis, kandidát do europarlamentu za Nemecko, v utorok (26. marca) vyhlásil, že Únia musí prestať démonizovať Čínu za nevyvážené obchodné vzťahy, pretože tie v Európe nikdy vyvážené neboli.

Bývalý minister financií Grécka to uviedol na podujatí belgického think-tanku Brugel v čase, keď sa francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecká kancelárka Angela Merkelová a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker stretli s čínskym prezidentom Si Ťin-Pchingom počas jeho európskeho turné.

Varoufakisove vyjadrenie sa dajú chápať ako súčasť kampane do eurovolieb. Ekonóm, ktorý sa sám označuje za marxistu, v súčasnosti kandiduje ako spitzenkandidát za nové ľavicové zoskupenie Demokracia v Európe (DiEM 25).

Spitzenkandidát Varoufakis: Aj ako ľavičiar pôjdem v eurovoľbách proti roztriešteným európskym socialistom

Bývalý grécky minister financií sa o hlasy v eurovoľbách uchádza v Nemecku. Za dva roky sa mu podarilo zostaviť medzinárodné hnutie, ku ktorému sa hlásia aj Noam Chomsky, Slavoj Žižek, či Bernie Sanders. Hnutie má svojich priaznivcov aj na Slovensku.

Za čínsku aktivitu môže neschopnosť Únie

Komisia v utorok vydala odporúčanie posilniť oblasť kyberbezpečnosti v reakcii na plánované rozmiestňovanie mobilnej technológie 5G sietí, pri ktorom sa Komisia obáva aj čínskej špionáže. Varoufakis obavy Komisie, členských štátov a ich spravodajských služieb z technológií najmä spoločnosti Huawei nezdieľa.

„Predstava, že Číňania nás budú sledovať je smiešna, povedal. „Kto presne odpočúval telefón Angely Merkelovej? Číňania alebo naši priatelia spoza Atlantiku?“ pýta sa Varoufakis.

Európska únia aj členské štáty majú obavy nielen pred vstupom Číňanov na trh 5G sietí, ale aj pred rastúcimi investíciami Číny v Európe v iných sektoroch ekonomiky. Varoufakis tento prístup kritizoval. Podľa neho Čína v Európe investuje, kvôli jej zlej monetárnej a fiškálnej politike.

„Sme hlupáci a za to nemôžeme viniť Číňanov. Vytvorili sme v Európe vákuum, ktoré Čína zapĺňa,“ zdôraznil.

Európske inštitúcie, diplomati, členské štáty aj spravodajské služby varujú pred čínskymi obchodnými praktikami. Objavili sa obvinenia z núteného transferu technológií, krádeže duševného vlastníctva a vytvárania obchodných bariér pri vstupe na lokálne čínske trhy.

Svoje námietky ešte v apríli minulého roku spísali európski veľvyslanci v Číne v otvorenom liste, ktorý podpísali zástupcovia všetkých členských krajín okrem Maďarska.

Pred čínskymi aktivitami varujú aj spravodajské služby členských štátov. Nemecká BfV informovala o falošných čínskych profiloch na sociálnej sieti Linkedin, ktoré mali slúžiť na kontaktovanie vysokopostavených nemeckých politikov. Česká BIS zase vo svojej výročnej správe skonštatovala, že v Českej republike výrazne vzrástla činnosť čínskych spravodajcov s diplomatickým krytím.

Ako zaručiť bezpečnosť 5G sietí v Únii? Eurokomisia ponúka plán

Eurokomisia odporúča spoločnú koncepciu pre EÚ v otázke bezpečnosti 5G sietí. Do polovice júna má každý členský štát Únie dokončiť posúdenie rizika takejto infraštruktúry.

Pozrime sa do zrkadla

Varoufakis Únii odporúča, aby Čínu prestala démonizovať. „My Gréci sme sa za posledných desať rokov naučili jednu vec. Predtým ako začneme obviňovať ostatných, mali by sme sa pozrieť do zrkadla,“ vyhlásil.

Kandidát do europarlmentu nepovažuje obavy s vplyvu čínskej komunistickej strany v národnej ekonomike za podstatné a upozornil, že európske spoločnosti takisto profitovali zo štátnych dotácií.

Únia sa v súčasnosti snaží vyvážiť bilaterálne obchodné vzťahy s Pekingom. Upozorňuje pritom, že Čína už nie je rozvojovou krajinou a malo by sa k nej tak aj pristupovať. Varoufakis tvrdí, že samotné hracie pole, na ktorom Čína, Únia a ďalší hráči bojujú o obchodný vplyv v Európe nikdy nebolo vyrovnané a férové.

„Číňania v tom jednoducho vedia lepšie chodiť.“

Čínsky šéf diplomacie presviedča európskych predstaviteľov o férovosti Pekingu

Wang Yi je na európskom turné a chystá aprílový summit EÚ-Čína. Európski predstavitelia napriek prívetivej rétorike plánujú pre čínske firmy obmedzenia v prístupe k verejným zákazkám.

„Pravda je, že sme na nich závislí,“ zdôrazňuje Varoufakis. Tvrdí, že dve sily, ktoré minulý rok udržali kapitalizmus nažive, sú americká federálna rezerva a čínska ekonomika.

„Sme ešte iba deti, nie dospelí, mali by sme sa dívať na svet taký, aký je.“

Nový investičný plán má pred ostatnými reformami prednosť

Varoufakis stojí pred voľbami do Európskeho parlamentu na čele kandidátky nového ľavicového zoskupenia DiEM 25.

Vlajkovou loďou jeho kampane je nový investičný plán, ktorý by mala financovať Európska investičná banka (EIB), pričom kryť by ju mala Európska centrálna banka (ECB). Varoufakisov plán by mal Európu stáť približne päť percent súčasného HDP v hodnote 500 miliárd eur.

Bývalý grécky minister financií tvrdí, že veci sú síce lepšie ako boli v roku 2010, ale investície naďalej ostávajú nízke. 500 miliárd od investičnej banky môže pomôcť vytvoriť „vysokokvalitné zelené pracovné miesta“. ECB by v jeho schéme mala kontrolovať tlak trhov a udržiavať výnosy dlhopisov emitovaných EIB pod kontrolou.

Návrh by sa mal stať srdcom jeho päťročného mandátu v prípade úspešného zloženia koalície po májových eurovoľbách.

Varufakis radí Macronovi, ako tlačiť Nemecko k eurofederalizmu

Ak chce francúzsky prezident, aby Nemci pristúpili na jeho návrhy, musí použiť taktiku „prázdneho kresla”, myslí si bývalý grécky minister financií Janis Varufakis.

Predvolebné prieskumy však hnutiu, ktoré sa v ostatných mesiacoch spojilo s ďalšími ľavicovými a zelenými stranami v Európe (pričom spoločná kandidátka do eurovolieb pod programovým názvom Európska jar) na dramatické volebné zisky nedávajú veľkú šancu. Varoufakis oznámil, že podporí akéhokoľvek kandidáta, ktorý prijme jeho plán.

„Nezaujíma nás, kto tam bude sedieť, pokiaľ sa dohodneme na ceste vpred,“ povedal.

Junkerov investičný plán nebol dobrý

Varoufakis sa v oblasti úrovne investícií nemýli. Stále totiž ostávajú na predkrízovej úrovni, napriek faktu, že ekonomický rast sa vrátil k solídnym číslam.

Investície boli prioritou aj pre Junckerovu Komisiu. Po nástupe do funkcie v roku 2014 ohlásil vlastný plán ako ich úroveň zvýšiť. Junckerovi sa podarilo cieľ 315 miliárd eur investícií a celú iniciatívu označil za úspech.

Varoufakis ju naopak nazval podvodom. Väčšina peňazí bola podľa neho iba presunutá a celá schéma fungovala nie na priamych investíciách, ale na komplexnom systéme garancií.

„Náš návrh je úplne nový,“ vyhlásil.

Junckerov investičný plán

Akým spôsobom podporuje EÚ investície? Čo je Junckerov plán? Ako sa mu darí?

Varoufakis už rovnaký návrh raz predložil ako grécky minister financií v prvej polovici roku 2015. EIB ho priamo nezamietla, ale nikdy sa mu nepodarilo nájsť podporu ministrov členských krajín.

Hneď ako sa Varoufakisovi podarí presadiť svoj investičný plán, plánuje sa zamerať na komplexnejšie problémy, akým je obrovský nemecký obchodný prebytok a nová európska ústava, ktorá má priniesť demokratickejšiu a transparentnejšiu Úniu.

Vyhlásil, že za súčasných podmienok by nepodporil spoločný rozpočet eurozóny, ktorý jeho podporovatelia vidia ako nástroj pre ochranu eura proti náhlym ekonomickým šokom.

Varoufakis tvrdí, že Macronov návrh rozpočtu eurozóny je z makroekonomického pohľadu nepodstatný. Pre jeho fungovanie potrebuje Únia „demokratický dozor“, ktorý je ale možné iba s novou zmluvou medzi členskými štátmi. Najskôr však blok musí spustiť nový investičný plán.

]]>
Ženy vo vládnych útvaroch pracujú hlavne v administratíve, na vrcholných pozíciách je ich stále málo https://euractiv.sk/section/rodova-rovnost/news/zeny-vo-vladnych-utvaroch-pracuju-hlavne-v-administrative-na-vrcholnych-poziciach-je-ich-stale-malo/ Wed, 13 Mar 2019 10:57:37 +0000 https://euractiv.sk/?post_type=news&p=120535 Podiel žien v analytických útvaroch orgánov štátnej správy je vyšší ako v súkromnom sektore. Pracujú však hlavne na administratívnych a asistentských pozíciách, zatiaľ čo analytikmi a riadiacimi pracovníkmi sú prevažne muži.

Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien publikoval Inštitút pre stratégie a analýzy pod Úradom vlády analýzu „Girl Power: Ženy na analytických útvaroch“. Inštitút hľadal odpoveď na otázku, ako sa analytických útvaroch ministerstiev a orgánoch štátnej správy darí ženám, či je podiel mužov a žien vyrovnaný alebo či sa líši zastúpenie žien v závislosti na type útvaru.

Výsledky analýzy nepreukázali diskrimináciu na základe pohlavia. Upozornili však na istú mieru rodovej segregácie a na pretrvávajúcu dominanciu mužov na riadiacich pozíciách a to napriek faktu, že na ministerstvách a v ďalších ústredných orgánoch štátnej správy ženy tvoria až 68 percent celkovej pracovnej sily. Na vládnych analytických útvaroch majú ženy podiel 44 percent z celkového počtu 187 zamestnancov. Dominujú na administratívnych a asistentských pozíciách.

Z výsledkov vyplýva, že podiel žien závisí od pozície aj od zamerania jednotky. Najvyšší podiel majú ženy v útvaroch Úradu vlády. Najmenej v jednotkách ministerstva financií.

S rastúcou senioritou pozície podiel žien klesá

V orgánoch ústrednej štátnej správy, teda na ministerstvách a ďalších orgánoch tvoria ženy až 68 percent všetkých zamestnancov. Iba v dvoch krajinách OECD je tento podiel vyšší. Horšou správou je, že s rastúcou senioritou pozície podiel žien klesá. Väčšina ich pracuje na administratívnych a asistentských pozíciách. V strednom manažmente tvoria ženy 55 percent zamestnancov. Na top pozíciách už len 35 percent.

Davos: Na Slovensku sa zhoršila účasť žien vo verejnom živote a v ekonomike

Pri súčasnom tempe dosiahneme globálne ekonomickú rodovú rovnosť o dve storočia, politickú o 107 rokov, konštatuje správa o rovnosti pohlaví od Svetového ekonomického fóra ktorá, vrhá svetlo na postavenie žien vo svete.

V administratíve ženy dominujú. Na týchto postoch tvoria 64 percent z celkového počtu zamestnancov. V prípade analytikov je pomer opačný. Dominujú tu muži a ženy tvoria iba necelých 40 percent zamestnancov. Tento pomer poukazuje na horizontálnu rodovú segregáciu. Z dostupných dát však nie je možné určiť či ide o preferenciu žien alebo o diskrimináciu.

Vôbec najvyššie zastúpenie majú ženy v nadrezortných analytických útvaroch Úradu vlády. Na Inštitúte pre stratégie a analýzy, ktorá analýzu vypracovala, zastúpenie žien prevyšuje 80 percent. Najnižšie zastúpenie majú ženy v najväčších útvaroch, na Inštitúte finančnej politiky a na Útvare hodnoty za peniaze.

Analýza zistila, že zastúpenie žien v riadiacich pozíciách na vládnych analytických útvaroch je približne o šesť percent nižšie oproti verejnému sektoru vo všeobecnosti. Je však výrazne vyššie ako v súkromnom sektore.

Rodové stereotypy v školách ovplyvňujú budúce platy aj voľbu povolania

Analýza pripomína, že rodové rozloženie organizácií je výsledkom viacerých súbežných faktorov. Na úrovni jednotlivca zavážia osobné preferencie. Viaceré výskumy preukázali, že ženy sú menej súťaživé, menej často žiadajú o povýšenie a sú ochotné ukončiť kariéru, aby sa mohli venovať rodine. Odborníci zároveň upozorňujú, že tieto vlastnosti a správanie nie sú ženám vrodené. Ženy ich získavajú v rodine, v škole a v širšom okolí ako výsledok stereotypov, s ktorými sa počas dospievania aj v dospelosti stretávajú.

Investícia do vzdelania sa ženám opláca menej, firmy to môžu zmeniť

Najvyššie rodové mzdové rozdiely sú u vysokoškolsky vzdelaných ľudí v súkromnej sfére. Firmy dnes môžu prejsť špeciálnym auditom, ktorý ukáže, kde robia v odmeňovaní chyby. 

Analýza cituje výskum talianskej výskumníčky Michele Carlanovej, ktorá skúmala ako rodové stereotypy v školskom prostredí ovplyvňujú výber budúceho povolania. Z výskumu vyplýva, že dievčatám, ktorých učiteľ trpí silnými predsudkami klesá sebavedomie, dosahujú horšie výsledky a vyberajú si menej náročné študijné obory. Sexizmus na školách teda nepriamo ovplyvňuje výšku mzdy a možnosti kariérneho postupu aj po tom ako dievčatá z tohto prostredia odídu.

Pri vstupe na pracovný trh majú ženy problém nájsť si mentora. Pokiaľ ho nájdu, dostáva sa im menej pomoci než mužom. Mentor pritom razantne zvyšuje šancu na zotrvanie v profesii aj na povýšenie. Súvisiacim problémom je neformálny networking, ktorý zvyšuje šance na povýšenie viac ako formálne procedúry.

 

 

 

 

]]>
Viac žien v top pozíciách? [Komerčný obsah] https://euractiv.sk/section/rodova-rovnost/press_release/viac-zien-v-top-poziciach/ Mon, 11 Mar 2019 13:59:54 +0000 https://euractiv.sk/?post_type=press_release&p=120462 Bratislava 8.3.2019 – Ženy, ktoré tvoria polovicu populácie, sú nedostatočne zastúpené vo vrcholových pozíciách vo verejnej správe a v biznise a stále zarábajú v priemere o 16%[1] menej ako muži v celej Európskej únii. Udržanie rovnováhy medzi mužmi a ženami je však základným znakom stability a fungujúcej demokracie krajiny.

 

Podiel žien v politike sa za posledných 20 rokov zdvojnásobil, iba 23,6% všetkých členov parlamentu na celom svete sú ženy. Ako vo svojom úvodnom prejave uviedol Ronald Blaško, výkonný riaditeľ Americkej obchodnej komory v SR: „Ekonomické a spoločenské problémy, ktorým čelíme ako spoločnosť a ako podnikateľská komunita sú ohromné a vyžadujú vyváženú diskusiu bez ideologických predsudkov. Témy ako globálna nerovnosť a globálna bezpečnosť, zmeny klímy, úsporné politiky, daňové úniky, ochrana osobných údajov a vplyv mocenských skupín potrebujú účinný spôsob, ako ich riešiť. Som presvedčený, že bez väčšieho zapojenia žien do vedúcich pozícií, nebudeme schopní vyriešiť tieto existenčné a strategické výzvy, pred ktorými dnes stojíme.

 

Rovnosť príležitostí pre mužov a ženy je jednou zo základných hodnôt EÚ, ktorej priamym dôsledkom je podpora hospodárskeho rastu a vedie k inkluzívnejšej a spravodlivejšej Európe s cieľom odstraňovať rozdiely v odmeňovaní žien a mužov. Veronika Špaňárová, výkonná riaditeľka Citi v SR v tejto súvislosti hovorí: „Rozmanitosť, inklúzia a rodová rovnosť sú pre Citi dôležité strategické priority, protože rôznorodé tímy a rovnaké príležitosti prispievajú k rastu a inováciám. Spoločnosť Citi je hrdá na to, že patrí medzi popredné spoločnosti v rámci indexu 2019 Bloomberg Gender-Equality, ktorý oceňuje spoločnosti, ktoré sa zaviazali k transparentnosti v oblasti rodovej rovnosti.

 

Women in Business [Zdroj: AmCham Slovakia]

 

V rámci EÚ je však stále neakceptovateľný rozdiel v odmeňovaní žien a mužov. Tento rozdiel sa pohybuje od 5,2% až po 25,3%[2]. Aj z tohto dôvodu až 64%[3] zamestnaných v EÚ súhlasí s publikovaním priemerných miezd podľa typu práce, čo by mohlo pomôcť tieto rozdiely znížiť. Andrea Gontkovičová, riaditeľka pre inovácie a vývoj v spoločnosti Philip Morris v tejto súvislosti hovorí: „Philip Morris Slovakia prednedávnom ako prvá firma na Slovensku získala certifikát EQUAL-SALARY, ktorý udeľuje švajčiarska Equal Salary Foundation. Certifikát oceňuje podporu žien v ich kariérnom raste, prácu na odstraňovaní akýchkoľvek stereotypov a predsudkov a tvorbu pracovného prostredia vhodného pre ženy. Samozrejmosťou je rovné odmeňovanie mužov a žien. Vo Philip Morris prechádzame bezprecedentnou transformáciou, aby sme dokázali naplniť našu víziu bezdymovej budúcnosti, kde cigarety budú nahradené lepšími, menej škodlivými alternatívami bez dymu. K tomu potrebujeme pritiahnuť nové, ale aj udržať už existujúce talenty. Ako zamestnávateľ sa pohybujeme v globálnej konkurencii, a preto musíme mať nastavené vysoké štandardy prístupu k zamestnancom.“

Autor: AmCham Slovakia s partnermi

 

[1] Európska komisia, 2018 Report on Equality Between Women and Men in the EU http://ec.europa.eu/newsroom/just/document.cfm?doc_id=50074

[2] Európska komisia, 2018 Report on Equality Between Women and Men in the EU http://ec.europa.eu/newsroom/just/document.cfm?doc_id=50074

[3] Európska komisia, 2018 Report on Equality Between Women and Men in the EU http://ec.europa.eu/newsroom/just/document.cfm?doc_id=50074

]]>
Iba pätina z vlastníkov pozemkov na svete sú ženy https://euractiv.sk/section/rozvojova-politika/news/iba-patina-z-vlastnikov-pozemkov-na-svete-su-zeny/ Fri, 08 Mar 2019 10:32:46 +0000 https://euractiv.sk/?post_type=news&p=120402 Nie všade na svete môže žena dediť, kúpiť si pozemok, či vlastniť miesto na bývanie. Navyše, ani mestá rozvinutých krajín, ktoré tieto otázky prekonali, nemyslia pri mestskom plánovaní na ženy tak, ako na mužov.

Zatiaľ čo celosvetové spoločenstvo uznáva spojitosť medzi rodovou nerovnosťou a pretrvávajúcou chudobou, len málo sa zmenilo v súvislosti s právom žien vlastniť, získať, či zdediť pôdu. Hoci sa rozsah nerovnosti vo svete líši od jednej spoločnosti k druhej, výsledok je rovnaký – obrovská rodová nerovnosť, a to najmä v krajinách takzvaného globálneho juhu, tvrdí Svetová banka.

„Ženy v mnohých krajinách nemajú právo dediť, vlastniť svoje bývanie, či dokonca zavolať samé robotníkov,“ pripomína Katerina Bezgachina z organizácie Habitat for Humanity, ktorá na Slovensku pri príležitosti medzinárodného dňa žien zorganizovala na Slovensku aj výstavu o ženskom práve na pôdu pod názvom Všetko sa začína doma: Ženy a ich boj o domov.

Právo na pôdu môže riešiť otázky chudoby vo svete

Bývanie je katalyzátorom až trinástich zo sedemnástich Cieľov udržateľného rozvoja, ktoré si OSN stanovila ešte v roku 2015. Krajiny ich plánujú splniť do roku 2030.

Neisté v práve

Ženy sú vo všeobecnosti výraznejšie zasiahnuté neistotou v držbe pôdy, a to v dôsledku priamych, ale aj nepriamych diskriminačných zvykov a praktík na národnej, komunitnej a rodinnej úrovni.

Aj napriek tomu, že polovica svetovej populácie, ktorú ženy predstavujú, produkuje v rozvojových krajinách aj väčšinu zásob potravín a zabezpečuje 60 až 80 percent poľnohospodárskej práce, ženy vlastnia významne menej pôdy ako muži. Podľa OSN je menej ako 20 percent vlastníkov pôdy žien.

Na to, aby mohli ženy v minulosti vlastniť pozemok, či dom, v ktorom žili, potrebovali mužský súhlas. V Spojených štátoch bol prvý zákon, ktorý oprávňoval ženu k tomu, aby mohla vlastniť pôdu, vydaný v Mississippi v roku 1839. Praktiky však niekde pretrvali dodnes.

Vlastníctvo pôdy či pozemku, na ktorom žena býva, môže významne navýšiť jej vplyv vo vlastnej komunite, ale aj krajine, tvrdia štúdie. Navyše podľa štatistík v takomto prípade zarába až 3,8-krát viac ako ženy bez pozemkových, či vhodne nastavených dedičských práv. Ušetriť dokáže tiež značne viac, až 35 percent a väčšina z takýchto príjmov putuje na vzdelávanie.

Právo na pôdu má vplyv aj na sociálne vzťahy. Ženy, ktorým sa podarí zabezpečiť si svoje pozemkové práva sú domácemu násiliu vystavené až osemkrát menej. Celosvetovo totiž až 70 percent žien vo svojom živote čelí prípade istej forme násilia

Expertka Svetovej banky: Najväčšou chybou miest je ich reaktívne plánovanie

Ak viete, že sa vo vašej krajine ľudia z vidieka sťahujú do miest, premýšľajte o tom, aké mesto budete potom potrebovať, radí skúsená urbanistka. Manažérka Svetovej banky pracuje s reprezentantmi miest na tom, aby ich plánovanie proaktívne riešilo globálne výzvy.  

Individuálne vlastníctvo pôdy je skôr výnimkou aj v Afrike. No kým v afrických krajinách sa to podarí 31 percentám mužov, v prípade žien si individuálne vlastníctvo pôdy dokázalo zabezpečiť len 12 percent z nich.

Legálne dedenie pôdy, pozemkov, či bývania je v tejto súvislosti rovnako príliš pomaly transformujúcim sa fenoménom. V niektorých krajinách totiž ženy do istého veku, či statusu – ak vôbec – stále nemajú možnosť po svojich rodičoch majetok dediť.

Napríklad Nepál predstavil svoju legislatívu, ktorá za určitých podmienok dovoľovala pôdu dediť (po vydaji a veku do 35 rokov) len prednedávnom, v roku 2002.

V Indii napríklad nemohli ženy vlastniť pôdu, a to ani po boku svojich bratov, či manželov. Až v roku 2005 sa zákony zmenili a umožnili dedenie aj pre ženy.

Ženský element v urbanizme

Nerovnosť pohlaví v súvislosti s bývaním súvisí ale aj s ďalším faktorom, ktorý v ostatnom období púta značnú pozornosť, a to najmä pre masívnu urbanizáciu na celom svete. Vnímanie miest a ich usporiadanie totiž nie je rovnaké pre mužov aj pre ženy. Vzhľadom na ich prevládajúce úlohy v spoločnosti využívajú ženy mestá iným spôsobom ako muži.

Nerovnosť pociťujú ženy v mestách rôzne. Väčšina bývania sa v urbanizovaných zónach stala napríklad nedostupnou najmä pre slobodné matky alebo ženy, ktoré nemajú finančnú podporu mužského partnera. Pre skutočne znevýhodnené osoby, ako sú napríklad ženy bez domova či týrané ženy, je k dispozícii len málo, nie vždy bezpečných prístreškov. Vo svete, kde ženy jazdia menej ako muži, je to rovnako obtiažné, či už ide o nepremyslenú verejnú prepravu, alebo nevhodné chodníky.

Urbanistka: Iba zmena konzumného spôsobu života by mohla odvrátiť klimatické zmeny

Obyvatelia miest už teraz pociťujú klimatické zmeny intenzívnejšie ako vidiečania. Riešenie narastajúcej krízy sa ale nenachádza v konceptoch súčasnosti, hovorí odborníčka na verejné priestory MILOTA SIDOROVÁ.

V súvislosti s rodovou rovnosťou sa najmä v urbanizme čoraz viac rozširuje aj rodovo senzitívne plánovanie miest.

„Diferencovaná plánovacia kultúra totiž využíva špecifický prístup k lokalite a skupine,“ vysvetľuje jedna z najkomplexnejších štúdií, ktoré sú v tejto oblasti k dispozícii, pripravená mestom Viedeň. Práve hlavné mesto Rakúska sa týmito princípmi a spôsobom rodového hľadiska (tzv. gender mainstreaming) riadi už niekoľko rokov. Ide pritom o iniciatívu a odporúčania OSN.

„V oblasti rodového plánovania má Viedeň na európskej úrovni vedúcu pozíciu, pokiaľ ide o koncepčnú hĺbku, ako aj tematickú šírku svojich aktivít,“ pripomína zástupkyňa viedenského starostu, Maria Vassilakou.

V praxi to znamená, že mesto do úvahy berie napríklad koncept zamestnania, ktorý zahŕňa aj neplatenú prácu v domácnosti, pričom sa uplatňuje zásada „mesto na krátke vzdialenosti“, ktorá zabezpečuje dostupnosť kľúčových destinácií v blízkosti obydlí.

Rovnako sa mestské plánovanie intenzívne sústreďuje na bezpečnosť verejných priestorov, a to na princípe „vidieť a byť videný“ prostredníctvom osvetlenia, či rozšírenia viditeľnosti na verejných priestoroch.

Bezbariérové plánovanie, súvisiace s rodovou rovnosťou zahŕňa napríklad aj dizajn ulíc, ktorý uľahčuje život osobám s domácimi povinnosťami, ako prenášanie nákupov, či tlačenie kočiarov. Príkladov je však omnoho viac. Do plánovania Viedeň zapája viac žien, architektiek a urbanistiek.

„Žijeme v čase, kedy máme konečne príležitosť urobiť z osôb, ktoré boli tradične vnímané ako „občania druhej kategórie“, osoby v centre našej pozornosti, povedala pre magazín Next City prvá starostka Barcelony, Ada Colauová.

 

Tento článok je vytvorený vďaka finančnej podpore Európskej únie. Jeho obsah je výhradnou zodpovednosťou Nadácie Habitat for Humanity International a nemusí nevyhnutne odrážať názory Európskej únie.

]]>
Feminizmus je v Španielsku pred voľbami témou číslo jeden https://euractiv.sk/section/buducnost-eu/news/feminizmus-je-v-spanielsku-pred-volbami-temou-cislo-jeden/ Wed, 06 Mar 2019 14:25:24 +0000 https://euractiv.sk/?post_type=news&p=120330 Feminizmus sa stal hlavnou témou kampaní do blížiacich sa parlamentných a európskych volieb v Španielsku. Ľavicové zoskupenia naplánovali na Medzinárodný deň žien dvojhodinový štrajk. O slovo sa hlási aj krajná pravica.

Minulý rok zažilo Španielsko 8. marca masový štrajk, do ktorého sa podľa odhadov zapojilo viac než päť miliónov ľudí. Cieľom bolo upozorniť na neriešené problémy  sexizmu, domáceho násilia a rozdielov v príjmoch medzi pohlaviami. Po roku feminizmus opäť rezonuje na španielskej politickej scéne, ktorú čakajú dvoje voľby. . Na konci apríla si Španieli budú v predčasných voľbách voliť zástupcov do národného parlamentu. O mesiac neskôr zase do európskeho.

V snahe napodobniť úspech minuloročných protestov, feministické združenia a ľavicové zoskupenia znovu vyzvali zamestnancov k dvojhodinovému štrajku. Španielsko je krajina so silnou feministickou tradíciou. Obe vládnuce strany, Socialistická strana aj stredopravá Ľudová strana, sa zaviazali pracovať na odstránení nerovnosti medzi mužmi a ženami.

Feminizmus predáva

Profesorka sociológie na Univerzite v Zaragoze Cristina Mongeová hovorí, že odkaz feminizmu je hlavne doménou ľavice. Feminizmus v tomto zmysle znamená boj za práva žien vychádzajúci z rovnosti pohlaví.

Premiér Pedro Sanchez na téme postavil predvolebnú kampaň k dvojici blížiacich sa volieb. Zdôrazňoval ju však počas celého obdobia svojho mandátu.

Vo vláde majú ženy už dnes najväčšie zastúpenie v španielskej histórii. Vláda schválila niekoľko progresívnych zákonov, medzi ktoré patrí postupné zvýšenie otcovskej dovolenky tak, aby sa do roku 2021 vyrovnala materskej. Od španielskych firiem vláda požaduje väčšiu transparentnosť v oblasti platov.

Rodová rovnosť na pracovisku nie je „ženskou otázkou“

Únia sa pripravuje na zavedenie smernice o rovnováhe medzi prácou a súkromím. Prinesie desaťdňové platené, rodičovské voľno pre oboch rodičov a posilnenie postavenia žien na pracovisku.

Podľa Eurostatu sú rozdiely v platoch medzi pohlaviami v Španielsku na úrovni 14,2 percenta. Európsky priemer je 16,2 percenta.

Feminizmus do značnej miery prijali aj stredopravé strany. Strana Ciudadanos nedávno zverejnila manifest „liberálneho feminizmu“, ktorý obraňuje rovnosť pohlaví, pričom z témy nevyčleňuje mužov.

Šéf konzervatívnej Ľudovej strany zaujal prejavom, v ktorom sa postavil za rovnosť v oblasti platov a ženám sľúbil pomoc pri vstupe na pracovný trh. Na druhej strane sa nevyhol kritike potratov.

Stredopravé strany sa podľa všetkého snažia zmeniť zaužívané poňatie feminizmu ako ľavicovej témy. Predsedníčka parlamentu za Ľudovú stranu Ana Pastorová v odkaze na ľavicu vyhlásila „Nenechajme ich hovoriť za nás.“

Podľa Mongeovej ide o dôkaz, že feminizmus sa stal vitálnou súčasťou španielskeho politického diskurzu a v budúcnosti to pravdepodobne tak ostane, pretože predáva. Pravicoví voliči už nebudú tolerovať opozíciu voči tejto téme od ich strán.

Rodovo podmienené násilie je v skutočnosti domáce násilie

Podľa pondelkového (4. marca) prieskumu agentúry Metroscopia štrajk na Medzinárodný deň žien podporuje 77 percent obyvateľov. Oproti minulému roku však podpora klesla o päť percentuálnych bodov. Proti sa postavili hlavne voliči krajne pravicovej strany Vox, ktorá by podľa prieskumov mala v apríli prvýkrát vstúpiť do národného parlamentu.

V spolupráci s ultrakonzervatívnou katolíckou organizáciou Hazte Óir (Nechajte sa počuť), Vox v týchto dňoch prechádza krajinu v autobuse so sloganom #StopFeminazis  a karikatúrou Adolfa Hitlera s ružovým rúžom.

Davos: Na Slovensku sa zhoršila účasť žien vo verejnom živote a v ekonomike

Pri súčasnom tempe dosiahneme globálne ekonomickú rodovú rovnosť o dve storočia, politickú o 107 rokov, konštatuje správa o rovnosti pohlaví od Svetového ekonomického fóra ktorá, vrhá svetlo na postavenie žien vo svete.

Vox nesúhlasí so zákonom proti rodovo podmienenému násiliu, ktorý v Španielsku platí od roku 2004. Podľa predstaviteľov strany diskriminuje mužov. „Nie je rodovo podmienené násilie, len domáce násilie“, tvrdia. Rovnako pristupujú k zákonom o rovnosti pohlaví a právach LGBTQI komunity.

Nová kampaň, ktorú Vox rozbehol sozdružením Hazte Óir, feministov porovnáva s nacistami. Odkazom autobusovej kampane je diskriminácia mužov. Pod Hitlerovou karikatúrou sa píše .

Prokurátor v Barcelone sa autobusu snažil znemožniť vjazd do katalánskej metropoly. Sudca však podnet odmietol s tým, že ich odkazy spadajú pod slobodu prejavu.

Španielska platforma Ženy sveta, ktorá združuje konzervatívne asociácie po celom svete zvolala na 10. mája vlastný protest v Madride. Jej hovorkyňa Leonor Tamayová vo vyhlásení Medzinárodný deň žien označila za sviatok všetkých tých, ktorí odmietajú ženskosť, materstvo a oddanosť rodine.

„My chceme tieto princípy osláviť,“ vyhlásila.

 

 

 

 

]]>
Po prezidentke bude mať Estónsko ženu aj na čele vlády https://euractiv.sk/section/buducnost-eu/news/po-prezidentke-bude-mat-estonsko-zenu-aj-na-cele-vlady/ Wed, 06 Mar 2019 09:27:25 +0000 https://euractiv.sk/?post_type=news&p=120304 Keď sa Kaja Kallasová ujme premiérskej funkcie, Estónsko bude jedinou republikou na svete s dvomi hlavnými ženskými predstaviteľkami štátu. V najdigitalizovanejšej krajine sveta, kde vyše štvrtina voličov využila v parlamentných voľbách aj možnosť online hlasovania, volí elektronicky viac žien ako mužov.

Kaja Kallasová a jej stredopravá a liberálna Reformná strana si vo víkendových voľbách v Estónsku zaistila nečakané víťazstvo. Hlas jej odovzdalo takmer 30 percent voličov napriek tomu, že predbežné odhady hovorili o zaručenom úspechu doteraz vládnucej Centristickej strany.

Kallasová sa teraz podľa všetkého stane prvou premiérkou v Pobaltských krajinách. Do 101-členného estónskeho parlamentu zasadne aj rekordný počet žien, a to 29.

Šéf estónskej digitalizácie: Stačia nám údaje od občanov, ostatné urobia algoritmy

SIIM SIKKUT o tom, čo robiť, aby sa z malej krajine stala hviezda digitálneho sveta s nulovou byrokraciou.

Volieb sa zúčastnilo 63,7 percent voličov, no viac ako 28 percent z nich využilo možnosť hlasovať elektronicky. V krajine sa dá voliť online už od roku 2005 a historicky túto možnosť využíva viac žien ako mužov.

Ženské duo na čele

Estónsky parlament, známy ako Riigikogu, tvorí 101 členov. Kallasovej strana obsadí 34 kresiel. Od roku 1991 a vyhlásení samostatnosti sa vo vláde striedajú práve Centristi a Reformisti, no v minulosti vládli už aj spoločne.

Doteraz najsilnejšia vládna Centristická strana skončila druhá. Najvýraznejšie posilnila pravicová a euroskeptická Konzervatívna ľudová strana (EKRE), a to takmer dvojnásobne oproti predpokladom predvolebných prieskumov. Kallasová spoluprácu s EKRE vylúčila okamžite po voľbách.

Reformisti pred voľbami sľubovali bezplatné služby autobusov v jednotlivých okresoch krajiny, či jednotný daňový systém. Vzhľadom na to, že v súčasnosti hľadajú koaličných partnerov, rozsiahle sľuby budú musieť ustúpiť kompromisom. Ako píšu estónske médiá, Kallasová by najradšej vládu zostavovala s menšími stranami, spoluprácu s Centristami ale nevylúčila tak, ako v prípade radikálnej pravice.

Do parlamentu sa dostali aj konzervatívci zo strany Isamaa, ktorí okrem iného sľubovali odstúpenie od Globálneho kompaktu OSN o migrácii, ku ktorému na rozdiel od Estónska nepridalo napríklad Slovensko, a strana Sociálnych demokratov.

Právnička Kaja Kallasová pôsobila v Európskom parlamente (ALDE) a intenzívne sa venovala najmä digitálnej agende. Jej otec, Siim Kallas bol estónskym ministrom zahraničných vecí a necelých 15 mesiacov (v rokoch 2002 a 2003) aj premiérom. Rovnako slúžil v oboch Barrosových komisiách ako eurokomisár. Práve Kallas založil v roku 1994 liberálnu Reformnú stranu, ktorú od decembra 2017 vedie jeho dcéra.

Ak Kaja Kallasová preberie úrad premiérky, Estónsko bude v súčasnosti jedinou krajinou – okrem Spojeného kráľovstva – na svete, kde je prezidentkou a zároveň aj predsedníčkou vlády žena.

Pobaltské krajiny ale už majú skúsenosti s prezidentkami aj premiérkami. Kersti Kaljulaidová je estónskou prezidentkou od roku 2016, Dalia Grybauskaitėová je prezidentkou Litvy už po druhýkrát. Vládu v regióne žena viedla už v Lotyšsku aj v Litve.

Právo na prístup k internetu

Estónsko ešte v roku 2000 deklarovalo prístup k internetu ako jedno zo základných ľudských práv a podľa tohto práva Estónci aj volia. Takmer 250 tisíc z 881 tisíc oprávnených voličov v krajine volilo elektronicky aj vo víkendových parlamentných voľbách.

„Je to nielen rekord pre Estónsko, ale pre celý svet,“ tešila sa z úspechu elektronických volieb prezidentka Kaljulaidová.

Estónsky e-pobyt ponúka po brexite Britom prístup na európsky trh

O e-pobyt v Estónsku každý týždeň požiada 50 Britov. Podnikatelia si takto poisťujú prístup k jednotnému európskemu trhu.

Estónsko je vo svete považované za najdigitálizovanejšiu krajinu. Väčšina štátnych a verejných služieb je v prevádzke online a krajina využíva na ich prepájanie technológiu blockchain. Informačno-komunikačný sektor predstavuje v Estónsku až sedem percent HDP.

Víkendové voľby boli už desiatymi, kedy mohli Estónci voliť online. Kým pri prvých, lokálnych voľbách v roku 2005 systém využili necelé dve percentá voličov, v roku 2017 bol zaznamenaný rekord, kedy sa lokálnych volieb elektronicky zúčastnilo až 31,7 percent voličov. V roku 2017 miestny štatistický úrad zaznamenal voľbu zo 115 krajín sveta, v ktorých Estónci žili, no stále mali možnosť zúčastniť sa dokonca regionálnych volieb.

Elektronické hlasovanie v krajine od roku 2009 využíva viac žien ako mužov, a to v pomere 52 ku 47 percentám.

Internetové voľby krajina predstavila ako prvá na svete, a to pred 14 rokmi. I-voľba trvá podľa štatistík v súčasnosti tri minúty, pričom je hlasovanie možné z akéhokoľvek počítača na celom svete. Nie je potrebný špeciálny voličský preukaz, stačí elektronický občiansky preukaz alebo mobilná identifikácia. Hlasovanie je dostupné len na počítačoch, stále nie na smartfónoch či tabletoch.

Estónci a Európania, ktorí majú v Estónsku trvalý pobyt, môžu využiť elektronické hlasovanie aj v európskych voľbách, a to od 16. do 22. mája. Deň volieb na tradičnú voľbu je v krajine naplánovaný na 26. mája.

Estónsko varuje pred kritickými kybernetickými útokmi počas eurovolieb

Európske voľby v roku 2019 by mohli byť cieľom takej kybernetickej záťaže, ktorá by dokonca mohla zabrániť tomu, aby zasadol Európsky parlament, tvrdí správa Úradu estónskeho informačného systému.

Digitálna krajina

Okrem iných služieb patrí k estónskemu e-governmentu koncept elektronického pobytu (od roku 2014), elektronických občianskych preukazov (od roku 2002), či elektronických daňových priznaní (od roku 2000).

Podľa prezidentky občania od štátu neustále požadujú zlepšovanie služieb a inovácie. „Aby sme investovali do nových technológií, opravy výtlkov alebo rozpadajúcich sa školských budov museli počkať,“ hovorí o začiatkoch digitálnej transformácie Estónska Kaljulaidová. Podľa nej technológie, ktoré krajina využíva, nie sú také jedinečné a na trhu s technológiami ich používajú mnohé, najmä súkromné spoločnosti.

Estónski predstavitelia uznávajú, že elektronické prvky v systéme štátnych služieb nie sú a nikdy nemôžu byť stopercentne zabezpečené. Bezpečnosť preto považujú skôr za správne a komplexné riadenie rizík.

„Riziká spojené s digitálnymi technológiami nie sú väčšie ako tie, ktoré súvisia s papierovou formou služieb, sú však odlišné. Elektronické riešenia, ak sú zavedené obozretne, umožňujú zabezpečenia, ako je zaznamenávanie, monitorovanie, šifrovanie, či zálohovanie,“ uviedla pre portál EURACTIV.com Liisa Pastová, výskumníčka McCainovho inštitútu pre medzinárodných lídrov.

]]>