Socialistická skupina v EP – poslanec V. Maňka

vyslaní pracovníci
Podnikanie 07-04-2017

Francúzska, čo bojuje proti povinnej francúzštine na stavbách

Elisabeth MORIN-CHARTIER má v europarlamente na starosti smernicu o vyslaných pracovníkov. V rozhovore vysvetľuje, prečo je tzv. "klauzula Molière" o povinnej francúštine len zámienkou pre xenofóbiu.
Budúcnosť EÚ 21-09-2016

Europoslanci o bratislavskom summite: Ušetrime si hodnotenia „historický a prelomový“

Kukan vníma Ficove odkazy Británii ako hrubú politickú chybu, Maňka ich vidí ako snahu nastaviť zrkadlo populistom.
Sociálna politika 17-08-2016

Populizmus porazia ambiciózne sociálne programy

Politika musí vedieť eliminovať faktor strachu, hovorí šéf európskej mimovládky bojujúcej za sociálnu spravodlivosť Conny Reuter. Verí, že jednou z ciest je rozvíjať európsku sociálnu dimenziu.
Budúcnosť EÚ 29-06-2016

Základný príjem je problém, cestou je záruka práce

Digitálna revolúcia musí zmeniť, ako rozmýšľame o práci a jej spoločenských funkciách, hovorí uznávaný nemecký sociológ Henning Meyer.
Budúcnosť EÚ 31-03-2016

Pittella: Európski „Trumpovia“ brzdia spoluprácu v boji proti terorizmu

Vlády, ktoré si myslia, že môžu čeliť globálnym výzvam sami podliehajú ilúzii. Európe chýba spolupráca v boji proti terorizmu a pri hľadaní spoločného riešenia migračnej krízy.
Budúcnosť EÚ 05-02-2016

Únii sa nepáči miera konzervativizmu v našom regióne

Slovenské predsedníctvo v Rade EÚ môže podľa predsedu eurovýboru NR SR Ľuboša Blahu (SMER-SD) pomôcť sprostredkovať pochopenie pre postoje krajín V4 u západných štátov. „Takúto citlivosť nemá Luxembursko či Holandsko, ktoré reprezentujú výsostne liberálny model, v ktorom automaticky považujú každého, kto má iný názor na kvóty, za rasistu,“ hovorí.
Budúcnosť EÚ 22-12-2015

Únia potrebuje inteligentný rozpočet

Dať EÚ nové vlastné zdroje rozpočtu na riešenie spoločných výziev sa dá aj bez zvýšenia celkového daňového zaťaženia, vysvetľuje europoslanec za Smer-SD a viacnásobný spravodajca rozpočtu EÚ v Európskom parlamente.
Slovensko v EP 30-04-2009

Eurovoľby a Slovensko v EP očami europoslancov

Čo podľa slovenských europoslancov neviete o Európskom parlamente, s akými témami idú do eurovolieb a prečo by ste sa podľa nich mali unúvať v sobotu 6. júna k voľbám. Čo považujú za svoje úspechy a čo ich naopak mrzelo.
Ekonomika 19-03-2009

Vladimír Maňka: Ľudia zaplatia chamtivosť skupiny dobrodruhov

Europoslanec Maňka (PES, SMER) v rozhovore pre EurActiv.sk tvrdí, že 50 % svetových bankových príjmov a 30 % všetkých investícií na svete sa uskutočňuje prostredníctvom daňových rajov. Tieto peniaze podľa neho teraz chýbajú aj na sanovanie svetovej krízy. Eurosocialisti budú preto podľa jeho slov bojovať proti daňovým rajom. Dúfa, že ľudia pochopia, „kto krízu naozaj spôsobil“, a socialistom sa podarí po voľbách zmeniť pomer síl v Európskom parlamente. Ak by sa tak stalo, európski sociálni demokrati budú presadzovať svojho kandidáta na predsedu Európskej komisie, tvrdí Vladimír Maňka.
Slovensko v EP 09-01-2009

Evgeni Kirilov: Spor Ruska a Ukrajiny zdôrazňuje potrebu Nabucca

Súčasný spor medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorý vyústil do zastavenia dodávok zemného plynu aj do krajín EÚ, je momentom, od ktorého by sa mohla začať rozvíjať spoločná energeticka politika EÚ. Súčasne by Komisia mala prijať potrebné kroky, aby sa urýchlila výstavba projektu Nabucco, tvrdí v rozhovore pre EurActiv bulharský europoslanec Evgeni Kirilov (PES).
Ekonomika 10-11-2008

Poul Nyrup Rasmussen: Kríza je šancou prijať lepšie pravidlá

Poul Nyrup Rasmussen, predseda Strany európskych socialistov a bývalý dánsky premiér, hovorí o reformách finančného systému a globálnej ekonomiky.
Sociálna politika 29-09-2008

Ivo Možný: Vyrovnanie sa s aktuálnou dobou nie je voľba, je to imperatív

S profesorom Ivom Možným sme sa rozprávali o rodine v 21. storočí. Tvrdí, že aj napriek mnohým zmenám jej základnou úlohou zostáva zachovanie spoločnosti. Postoj k rodine za posledných 100 rokov ovplyvnilo najmä dvojnásobné predĺženie života človeka a vyvinutie antikoncepčnej pilulky. Napriek tomu však nie je potrebné zameriavať sa na to, čo bolo v minulosti, ale je nutné začleniť sa spoločnosti, v ktorej sa človek narodí. Profesor nepovažuje homosexuálne partnerstvá za hrozbu pre rodinu a na okraj interrupcií dodáva, že je proti, ale súčasne je dobré, aby zákon umožňoval ženám rozhodnúť sa.
Vonkajšie vzťahy 22-09-2008

Bernard Poignant: Pozor na ruský mocenský apetít

Ruská snaha získať čo najväčšiu časť arktického regiónu je súčasťou širšej stratégie, ktorou chce Moskva znovu získať postavenie vo svete, pretože sa cíti obkľúčená, hovorí v interview francúzsky europoslanec Bernard Poignant.
Ekonomika 17-09-2008

Rasmussen: Prvý krok k regulácii zaisťovacích investičných fondov

Podpora prísnejšej regulácie zaisťovacích fondov a súkromného investičného kapitálu zo strany hospodárskeho výboru EP môže signalizovať pre finančný sektor koniec jednej éry, tvrdí prezident Strany európskych socialistov a bývalý dánsky premiér Poul Nyrup Rasmussen v interview pre EurActiv.
Podnikanie 18-06-2008

M. Koterec: Reťazce vymáhajú umelo nízke ceny

Európska komisia preverí, či obchodné reťazce nezneužívajú svoje postavenie na trhu. O deklarácii Európskeho parlamentu, ktorá ju k tomu vyzvala, hovorí v rozhovore pre EurActiv.sk poslanec EP Miloš Koterec (Smer, socialistická skupina). Objasňuje aj možnosti spotrebiteľov brániť svoje práva v prípade zneužívania trhu monopolmi.
Podnikanie 11-06-2008

Ľavica a podnikatelia nemusia byť nepriatelia

Brigita Schmögnerová hovorí o vzťahu modernej ľavice k podnikateľom, o význame biznis sféry pre spoločnosť ale aj o CSR politikách. Bývalá ministerka financií je presvedčená, že s eurom malo Slovensko ešte počkať.
Ekonomika 04-04-2008

P. Berés: “Energie bezpochyby zdražia”

Prinesie euro na Slovensku zdražovanie? V oblasti energií, určite – tvrdí v rozhovore pre EurAcitv.sk predsedníčka ekonomického a menového výboru Európskeho parlamentu Pervenche Berés.
Ekonomika 26-02-2008

Maňka: Posudzovanie udržateľnosti eurokritérií je subjektívne

Člen EP Vladimír Maňka hovorí o odlišnom pohľade na rast slovenskej ekonomiky z perspektívy Bruselu, inflačnom kritériu a rozhodnutí eurosocialistov obnoviť kandidatúru Smeru.
Sociálna politika 25-02-2008

Keller: Úpadok stredných vrstiev

Významný český sociológ hovorí o vplyve globalizácie na sociálnu štruktúru a následkoch, ktoré môžu tieto zmeny mať na európsku politiku.
Ekonomika 18-01-2008

Berès: Euro – s kritériami sa musíte zmieriť

Politická cena otvorenia Maastrichtských kritérií je vysoká, hovorí v rozhovore pre EurActiv predsedníčka Výboru EP pre hospodárske a menové záležitosti.
Ekonomika 05-11-2007

Vladimír Maňka: Európska únia sa stane proaktívnym partnerom

Vladimír Maňka pripúšta, že pri obhajobe udržateľnosti plnenia kritérií môže naozaj veľkú úlohu zohrať subjektívny pohľad tých, ktorí budú hodnotiť. Slovenský europoslanec za stranu SES hovoril s EurActiv.sk aj o novej sociálnej Európe a rozpočte EÚ.
Slovensko v EP 08-10-2007

Flašíková-Beňová: Vláda sa v zahraničnej politike správa konzervatívne

EurActiv.sk sa rozprával so slovenskou europoslankyňou Monikou Flašíkovou-Beňovou (SES), členkou Výboru EP pre zahraničné veci. Témami rozhovoru boli zahraničná politika EÚ, nová Reformná zmluva, Európsky parlament i jej politická budúcnosť.
Veda a inovácie 05-04-2006

L. Rouček: Odbúrať psychické bariéry voči mobilite

Libor Rouček, poslanec EP (Socialistická skupina, ČR) hovorí o príčinách odporu voči mobilite pracovnej sily a šanciach na otvorenie pracovných trhov.
Kultúra a médiá 30-03-2006

Meyer: Spoločnú Európu musíme vytvoriť

So šéfredaktorom časopisu Social Europe Henningom Meyerom sme sa rozprávali o nedostatkoch a možnostiach spoločnej Európy a o úlohe médií pri jej vytváraní.