PR SPRÁVA | Americká obchodná komora na Slovensku, ktorá je aktívnym obhajcom rovnosti príležitostí pre ženy, zorganizovala v spolupráci so súkromným sektorom odbornú diskusiu, aby poukázala na potrebu adresnosti pomoci ženám zažívajúcim násilie.
„Ak sa stretávajú rôznorodé záujmy a názory, vedie to k „obrusovaniu“ konkrétností. Presne to často vyčítame európskym politikám – že sú tak všeobecné, až sa v nich nedá vyznať,“ hovorí KAROLÍNA MIKOVÁ z PDCS.
Cieľom stratégie je v najbližších desiatich rokoch nastaviť pravidlá tak, aby mali osoby so zdravotným postihnutím možnosť rovnocenne sa zúčastňovať na všetkých oblastiach života.
Experti odkazujú samosprávam, že sa informovania o cudzincoch nemajú obávať. Naopak, proaktívne prepájanie obyvateľov mesta aj fungujúce iniciatívy z Bratislavy, Trnavy, či Košíc dokážu pri predchádzaní konfliktov výrazne pomôcť.
Informácie sú kľúčová vec, s ktorou môžu samosprávy cudzincom žijúcim na Slovensku pomôcť, aby sa nemuseli spoliehať na kamarátov v úlohe „súkromného integračného pracovníka“ alebo na nespoľahlivé anekdotické informácie z Facebooku, hovorí BARBORA MEŠŠOVÁ z Ligy za ľudské práva.
Na Slovensku ju čiastočne riešia kraje v rámci financovania sociálnych služieb. Väčšina má alebo pracuje na Regionálnych akčných plánoch prevencie a eliminácie násilia na ženách.
Slovensko by zo zvýhodnených pôžičiek, ktoré Komisia vypláca z protipandemického nástroja SURE, malo celkovo získať 631 miliónov eur. Požičané peniaze vláda chce použiť na schému na udržanie pracovných miest počas koronakrízy, takzvaný kurzarbeit.
Odborová organizovanosť na Slovensku klesá, ich postavenie môžu oslabiť aj pripravované zmeny v pracovnej legislatíve, či prístup vlády ku sociálnemu dialógu. Odborové organizácie a zväzy sa musia prispôsobovať aj novým podmienkam, ktoré prináša štvrtá priemyselné revolúcia.
Analyzuje diskurz o pôrodoch aj umieraní. Zaujíma ma pnutie medzi individuálnymi právami, pocitmi a inštitúciou, hovorí v rozhovore pre EURACTIV.sk politologička ANNA DURNOVÁ.
V dvoch segregovaných rómskych osadách sú Rómovia vystavení ťažkým kovom s rizikom dlhodobých následkov na ich zdravie. Vyššia chorobnosť sa prejavuje najmä u detí.
Nezamestnanosť v eurozóne zotrvala v septembri na úrovni z augusta, za ktorý boli údaje revidované a nezamestnanosť v ňom dosiahla vyššiu hodnotu, než sa pôvodne uvádzalo.
Samosprávy západoeurópskych krajín riešia rodovú rovnosť systematicky naprieč svojich politikami. Slovenské si pod tým predstavujú najmä nediskrimináciu pri personálnej politike svojich úradov.
Kraje aj mestá sa zapájajú do projektov participatívnej tvorby politík financovaných z európskych fondov, najmä z operačného programu Efektívna verejná správa. EURACTIV.sk zmapoval snahy o systematické zapájanie verejnosti na úrovni krajov a miest.
Proces a utužovanie spoločnosti sú pre mňa pri participácii dôležitejšie ako samotný výsledok, hovorí šéfka Kancelárie participatívneho plánovania MIB MILOTA SIDOROVÁ v rozhovore pre EURACTIV.sk.
Európska komisia prijala v stredu (7. októbra) nový desaťročný plán na podporu Rómov v EÚ. Plán sa zameriava na sedem kľúčových oblastí: rovnosť, začlenenie, účasť, vzdelávanie, zamestnanosť, zdravotná starostlivosť a bývanie.
Najvyšší európsky súd v utorok podporil európske mestá, ktoré chcú obmedziť krátkodobé prenájmy súkromných bytov a domov cez platformy, ako je napríklad Airbnb. Mestá sa tak snažia vyriešiť krízu v oblasti bývania.
Fínska premiérka Sanna Marin opäť vyzvala na skrátenie súčasného osemhodinového pracovného dňa. Kratšia pracovná doba by sa podľa nej mohla vyrovnať zvýšenou produktivitou.
Taliansko požiadalo EÚ o 28,5 miliardy zo schémy dočasnej podpory na zmiernenie rizík nezamestnanosti vo výnimočnej situácii (SURE). Podpora má podobu pôžičiek.
Európske centrum pre práva Rómov registruje prípady násilia voči etnickej menšine aj na Slovensku. Pandémia podľa organizácie odhalila mnohé praktiky, na ktoré musí reflektovať aj pripravovaná stratégia EÚ.
Európska únia a Rada Európy vyjadrili poľutovanie a znepokojenie nad krokom poľskej pravicovej vlády o odstúpení od medzinárodnej zmluvy v boji proti násiliu, páchanom na ženách, známom ako Istanbulský dohovor. Ten nie je doposiaľ podpísaný ani na Slovensku.
Slovenská materská pre otcov patrí k najštedrejším politikám svojho druhu na svete. Dnes ju využíva každý štvrtý otec. Problémom je, keď otcovia poberajú materskú a súbežne vo veľkej miere pracujú, vyplýva z komentáru Inštitútu finančnej politiky.
Rómski žiaci tvoria až 63 percent všetkých žiakov v špeciálnych triedach a 42 percent v špeciálnych školách. Rezort školstva pripravuje akčný plán, ale aj dlhodobú stratégiu inkluzívneho vzdelávania.
Grantové financovanie v téme domáceho násilia je hazard so životmi obetí aj s odborníkmi, ktorí sa im venujú, hovorí riaditeľka jednej z najväčších organizácií poskytujúcich pomoc ženám a deťom v núdzi. Súčasný spôsob financovania hrozí zrútením jednotlivých platforiem podpory.