Slovensko rok od žaloby od Európskej komisie vykonalo viacero krokov pre zníženie diskriminácie rómskych detí na školách, expert však kritizuje, že nemajú systémový charakter. Rezort školstva oponuje, že robí zmeny, po ktorých odborníci volajú už dekády.
Poľská vláda oznámila, že do roku 2027 plánuje upraviť zákonník práce tak, aby skrátila pracovný čas. Uvažuje buď o zavedení štvordňového pracovného týždňa, alebo sedemhodinového pracovného dňa.
Vo vrcholovom vedení veľkých firiem v Európe zastávajú ženy sotva sedminu pracovných pozícií. Na Slovensku má zmenu k lepšiemu priniesť nový zákon, ktorý tento týždeň schválila vláda. Niektoré podniky sa však obávajú byrokracie.
Európska legislatíva v oblasti životného prostredia môže pomôcť riešiť problém s neplodnosťou a zlým demografickým vývojom, píše Denisa Priadková, odborníčka na reprodukčné zdravie, a Lucia Kleštincová, odborníčka na európske politiky.
Akú dôležitosť prikladajú firmy na Slovensku téme podpory diverzity a inklúzie? Ako prispieva diverzita a inkluzívne prostredie ku konkurencieschopnosti firmy, ekonomiky? Pozrite si online diskusiu venovanú týmto témam.
Mimovládky kritizujú Francúzsko, Nemecko a Holandsko za to, že zablokovali zahrnutie definície znásilnenia na základe súhlasu do smernice EÚ o boji proti násiliu na ženách. Česko mení definíciu v týchto týždňoch. Novela trestného zákona na Slovensku s redefiníciou nepočíta.
Kampaň #EndGenderStereotypes, ktorú Európska komisia spúšťa v týchto dňoch aj na Slovensku, má za cieľ spochybniť pretrvávajúce rodové stereotypy. Tie sú jednou zo základných príčin rodových nerovností a negatívne vplývajú nielen na ženy, ale aj mužov.
Komisia predstavila balíček opatrení, ktoré majú podporiť legálnu migráciu a pomôcť členským štátom EÚ a vyplniť nedostatok pracovnej sily. Ich súčasťou je aj nový fond talentov.
Írsko v roku 1993 považovalo homosexualitu za trestný čin, v roku 2015 sa stalo prvou krajinou na svete, ktorá legalizovala manželstvá osôb rovnakého pohlavia. Inšpiráciou môže byť aj pre Slovensko, píšu predstavitelia paneurópskej strany Volt.
Europoslanci vyzývajú eurokomisiu, aby pripravila návrh o kvalitných stážach v EÚ. Podľa nich by mali byť primerane finančne hradené a pokrývať minimálne náklady na základné životné potreby.
Európska únia chce byť sebestačná pri strategických surovinách, čo však znamená aj nutnosť nových baní. Tie sú však u ľudí nepopulárne. Politici teda v akte o strategických surovinách zvažujú zmazať nezáväzné ciele a problém presunúť za hranice.
Priemysel generických liekov naliehavo žiada Európsku úniu, aby podnikla kroky proti rastúcej inflácii. Tá má okrem iného za následok aj nedostatok liekov a pacientov v núdzi vystavuje ešte ťažšej situácii.
Väčšina vlád v EÚ zvyšovala zákonné minimálne mzdy. No len v štyroch krajinách udržali tempo s rastom cien. Na Slovensku je prepad reálnej minimálnej mzdy veľmi výrazný.
Slovensko patrí už dnes medzi krajiny EÚ s najvyšším podielom výdavkov domácností na energie a bývanie. Vysoké ceny situáciu ešte zhoršia. Bez efektívnej pomoci sa mnohé ocitnú výrazne pod hranicou chudoby. Ako domácnostiam efektívne pomôcť?
Členské krajiny v strednej a východnej Európe, ktoré nepoužívajú euro, trpia vysokým rastom cien. Na rozdiel od eurozóny môže byť inflácia vysoká ešte aj na konci budúceho roka.
Členské štáty začali uplatňovať nové pravidlá, ktoré majú nielen zvýšiť účasť žien na trhu práce, ale aj zosúladiť pracovný a súkromný život zamestnaných. Novinkou je aj právo na flexibilný pracovný čas a miesto výkonu práce pri deťoch aj pre opatrovateľov.
Dôvera voči národným inštitúciám v celom bloku za posledné dva roky klesla, čiastočne za to môže sila sociálnych sietí. Zistila to komplexná štúdia agentúry EÚ pre sociálnu politiku.
Európska únia pripravuje reguláciu práce cez platformy, dotknú sa napríklad vodičov taxíkov alebo kuriérov. Je potrebné ich nastaviť tak, aby im zabezpečovali dostatočnú ochranu, ale zároveň ich nepripravili o zárobok.
Keď Najvyšší súd Spojených štátov amerických zrušil rozhodnutie, ktoré zaručovalo právo na umelé prerušenie tehotenstva, šokoval tým celý svet. Reakcie v Európe mali podoby demonštrácií aj výziev po väčšej slobode reprodukcie, či dokonca zakotvenia práva na potrat v ústavách.
Rakúsko sa v roku 2019 rozhodlo upravovať sociálne príspevky podľa životnej úrovne v krajine, kde bývajú deti pracovníka. Pre Slovákov, ktorí za prácou dochádzali do Rakúska, to znamenalo ich zníženie. Súdny dvor EÚ teraz rozhodol, že táto praktika je diskriminačná.
Poradný výbor Rady Európy vydal svoj piaty posudok o Slovensku. Radí najmä zlepšiť vzdelávanie rómskych detí a podporu národnostných menšín. Osobitne je znepokojený z protimenšinovej rétoriky v politickom priestore a na internete.
Dlhodobý trend starnutia populácie otvára nové výzvy pre sociálne politiky slovenských krajov. Keďže zariadení pre seniorov je nedostatok, kraje sa snažia starostlivosť deinštitucionalizovať. K prechodu ku komunitnej starostlivosti pomáhajú aj európske peniaze.
Nový rebríček ukázal, že Slovensko je v dostupnosti antikoncepcie na chvoste EÚ. Horšie je na tom iba Grécko, Chorvátsko, Maďarsko a Poľsko. V Únii sú otázky zdravia v rukách členských štátov a slovenské ministerstvo zdravotníctva možnosť preplácania hormonálnej antikoncepcie odmieta.
Štúdia FES Youth Studies – Slovensko mapuje postoje, hodnoty a názory mladých ľudí v roku 2021. V podcaste si vypočujete diskusiu s jej dvoma hlavnými autormi o podmienkach, v ktorých žijú mladí ľudia na Slovensku, ich názoroch aj politických postojoch.