Spoločnosť

Kultúra a médiá 20-05-2022

Portál EURACTIV Slovensko si z Novinárskych cien za rok 2021 odniesol cenu za Solutions Journalism

Portálu EURACTIV Slovensko sa na 18. ročníku Novinárskych cien podarilo premeniť na víťazstvo jednu z troch nominácii. V špeciálnej kategórii Cena Solutions Journalism vyhral s reportážou o eurodotáciách Marián Koreň.
Rovnosť šancí 16-05-2022

Ukrajinské feministky: Požiadavka nedodávať zbrane Ukrajine nepomáha, ale škodí

Hoci princípy feministickej politiky majú aj pacifistické prvky, podľa aktivistiek z Ukrajiny je obrovskou chybou očakávať, že Ukrajinci a Ukrajinky nepodporia svoju armádu, či dodávky zbraní.
Kultúra a médiá 06-05-2022

Advokát Kamenec: Slobodné médiá máme aj vďaka určitej dávke šťastia

Mediálne zákony nie sú magickou paličkou, ktorá zabezpečí pluralitu médií. Tie slovenské však majú slabiny, ktoré by stálo za to upraviť. Únia nemôže pre všetky členské štáty napísať jeden návod, hovorí v podcaste advokát TOMÁŠ KAMENEC.
Kultúra a médiá 03-05-2022

Slovensko si v rebríčku slobody médií polepšilo o osem priečok

Zo 180 krajín sveta sa Slovensko umiestnilo na 27. mieste, čo je zlepšenie od minuloročného 35. miesta. Pavol Szalai z Reportérov bez hraníc za tým vidí zrušenie oslobodzujúceho rozsudku pre Mariána Kočnera, prípravu mediálnych zákonov aj menej slovných útokov od predstaviteľov...
InzerciaKomerčný obsah
29-04-2022

Férová Nadácia O2 prerozdelila 100 000 EUR na zmiernenie polarizácie v slovenskej spoločnosti

PR SPRÁVA | Férová Nadácia O2 vo februári tohto roka spustila grantovú výzvu „Nájdime znovu spoločnú reč“, ktorej cieľom bolo nájsť a podporiť projekty stmeľujúce rozdelenú spoločnosť a smerujúce k vzájomnej komunikácii a porozumeniu medzi rôznymi skupinami občanov.
Digitalizácia 29-04-2022

Ukrajinský týždeň | Ukrajinská aplikácia umožňuje vybaviť obyvateľom pas aj nahlásiť škody na majetku

Digitalizácia Ukrajiny zjednodušuje život napriek vojne. Tá ovplyvňuje stále viac aj export. Okrem Slovenska plánuje pomoc s vývozom aj Nemecko, Poľsko, Spojené kráľovstvo, či Lotyšsko. Ukrajina by navyše mohla uzavrieť s Úniou osobitnú dohodu o doprave.
28-04-2022

Podľa eurokomisie malo COVID až 80 percent Európanov

Blok vstupuje do post-pandemickej fázy, s ktorou končí aj núdzový stav. Hlásenie ďalších prípadov nákazy preto už nebude potrebné.
27-04-2022

Komisia chce uľahčiť legálnu migráciu do Únie

Návrh je jedným z pilierov nového migračného a azylového paktu a zjednodušuje cestu k získaniu práce aj dlhodobého pobytu v EÚ. Pre utečencov z Ukrajiny chce Komisia už toto leto spustiť celoeurópsku platformu na hľadanie práce. 
27-04-2022

Maďarsku už oficiálne hrozí, že pre korupciu a podvody príde o eurofondy

Eurokomisia naplnila sľub predsedníčky Ursuly von der Leyen a začala konanie, na konci ktorého môže Maďarsko prísť o európske peniaze. Politickú dohodu členských štátov s Maďarskom nedodrží, ohrozené sú aj peniaze zo starého sedemročného obdobia. 
Budúcnosť EÚ 26-04-2022

Europoslanci píšu do Únie: Obvinenie Fica dokazuje, že právny štát funguje

Bývalý premiér sa snažil únijných predstaviteľov dostať na svoju stranu, skupina deviatich slovenských europoslancov ale zareagovala vlastným listom, v ktorom odmietajú Ficove tvrdenia o politických čistkách.
Ekonomika 25-04-2022

Zariadení pre seniorov je nedostatok, budúcnosťou má byť komunitná starostlivosť

Dlhodobý trend starnutia populácie otvára nové výzvy pre sociálne politiky slovenských krajov. Keďže zariadení pre seniorov je nedostatok, kraje sa snažia starostlivosť deinštitucionalizovať. K prechodu ku komunitnej starostlivosti pomáhajú aj európske peniaze.
Ekonomika 13-04-2022

Analýza: Maďarsko môže prísť o viac eurofondov, než tvrdí investorom

Maďarský akciový trh sa po spustení mechanizmu podmienenosti eurofondov prepadol o tri a pol percenta. Vláda sa snaží investorov upokojiť a tvrdí, že krajina v žiadnom prípade nepríde o všetky eurofondy. Zatiaľ sa jej to nepodarilo. 
Vonkajšie vzťahy 13-04-2022

K feministickej zahraničnej politike sa už hlási aj Líbya a Mexiko

Po Švédsku, Kanade, Francúzku či Nemecku sa k princípom politiky sociálnej spravodlivosti a rodovej rovnosti začínajú hlásiť aj krajiny „globálneho juhu“. Feministická zahraničná politika však nie je len o zvyšovaní počtu diplomatiek v zahraničných službách.
InzerciaKomerčný obsah
Obehová ekonomika 07-04-2022

Spoločnosť Coca-Cola podporuje Ukrajinu a susediace krajiny finančne aj svojimi nápojmi. Spolupracuje predovšetkým s Červeným krížom

PR SPRÁVA | Coca-Cola stojí za všetkými, ktorí musia niesť následky tragických udalostí na Ukrajine. Už v začiatkoch vojnového konfliktu spoločnosť poskytla okamžitú pomoc svojim zamestnancom v zasiahnutých oblastiach a tiež ľuďom utekajúcim pred vojnou.
InzerciaKomerčný obsah
07-04-2022

Nadácia Zastavme korupciu: Hľadáme Férový čin roka! Oceníme mladých od 16 do 26 rokov

PR SPRÁVA | Nadácia Zastavme korupciu spúšťa prvý ročník mládežníckeho ocenenia Férový čin roka.
Ekonomika 06-04-2022

Európska prokuratúra na Slovensku vyšetruje piaty najväčší počet prípadov v Únii

Slovensko otvorilo v roku 2021 až 45 vyšetrovaní korupcie a podvodov na eurofondoch, väčší počet malo iba Nemecko, Rumunsko, Bulharsko a Taliansko. Delegovaní prokurátori zo Slovenska k tomu v 29 ďalších prípadoch asistovali iným členským krajinám.
InzerciaKomerčný obsah
06-04-2022

Vláda SR postupne rezignovala na prísne a transparentné výberové konania

PR SPRÁVA | Zamestnávateľské združenia, obchodné a priemyselné komory a podnikateľské asociácie hlásiace sa k Iniciatíve za právny štát (Rule of Law iniciatíva) vnímajú s veľkým znepokojením postupnú rezignáciu vlády SR na prísne a transparentné výberové konania.
InzerciaKomerčný obsah
05-04-2022

Kto pomôže Ukrajine: Pomoc potrebujú ľudia zasiahnutí vojnou, ale aj slovenskí obyvatelia v núdzi

PR SPRÁVA | Iniciatíva Kto pomôže Ukrajine chce prostredníctvom stravných lístkov, potravinových kariet a poukážok pomôcť zabezpečiť základné potreby nielen prichádzajúcim Ukrajincom a Ukrajinkám, ale aj slovenským obyvateľom, ktorí sa ocitli v hmotnej núdzi.
05-04-2022

Európska únia spúšťa voči Maďarsku mechanizmus, ktorým môže stopnúť eurofondy

Európska únia spúšťa proti Maďarsku konanie pre porušenia princípov právneho štátu. Oznámila to v utorok predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen. Európska komisia mala v rukách tento nástroj už od minulého roka. Krajine, ktorá nedostatočne ochraňuje eurofondy pred podvodom...
Budúcnosť EÚ 05-04-2022

Komisia by mala stopnúť eurofondy Maďarsku, ale nie Poľsku, a rozbiť tak ich spojenectvo

Znovuzvolenie Viktora Orbána za predsedu maďarskej vlády by malo prinútiť Európsku komisiu k izolácii jeho autokratickej vlády a rozbitiu spojenectva medzi Maďarskom a Poľskom, argumentujú politológovia. Tom Theuns je odborným asistentom politickej teórie a európskej politiky na Inštitúte politických vied...
InzerciaKomerčný obsah
01-04-2022

Pomoc na hraniciach, jazykové kurzy aj psychologická podpora. Donio n.f. rozdelí milión eur na pomoc Ukrajincom medzi 20 organizácií

PR SPRÁVA | Nadačný fond Donio rozdelí 1 milión eur z výzvy #KtoPomozeUkrajine medzi 20 organizácií na pomoc Ukrajincom a Ukrajinkám. Do grantovej výzvy sa prihlásilo 108 projektov, ktorí spolu žiadali o viac ako 6,5 milióna eur.
InzerciaKomerčný obsah
Digitalizácia 01-04-2022

O2 ponúka ukrajinským odídencom zamestnanie a bezplatný intenzívny kurz slovenského jazyka

PR SPRÁVA | O2 v súvislosti so stále prebiehajúcim vojnovým konfliktom na Ukrajine systematicky rozširuje svoje služby v zákazníckej starostlivosti aj o možnosť obslúžiť ich v materinskom ukrajinskom jazyku na novovytvorenej špeciálnej zákazníckej linke.
Kultúra a médiá 01-04-2022

Riaditeľ Reportérov bez hraníc: Odchod ruských novinárov pripomína boľševický režim

Vo vojne na Ukrajine sú najviac ohrození ukrajinskí novinári, ktorým chýba výcvik aj vybavenie na to, aby o nej informovali. Organizácia Reportéri bez hraníc pre nich vo Ľvove otvára centrum pomoci, informoval v rozhovore jej generálny tajomník, CHRISTOPHE DELOIRE.
InzerciaKomerčný obsah
30-03-2022

Spájame kreatívnych ľudí a projekty, aby sme našli nové riešenia klimatickej krízy

PR SPRÁVA | Skupina organizátorov, inštitúcií i jednotlivcov, aktívnych v oblasti kultúry, tvorby a ochrany životného prostredia spúšťa iniciatívu Rok pre klímu / Year of Climate Care. Rok pre klímu je projektom inšpirovaným celosvetovými environmentálnymi hnutiami.