Po vzniku STVR za začalo diať „Rezníkovanie". Vrátila sa atmosféra z éry Jaroslava Rezníka, kedy mi zakázali odvysielať rozhovor a šéfredaktor na mňa kričal, že „sloboda sa skončila“, hovorí v rozhovore novinárka Soňa Weissová.
Atmosféra vo verejnoprávnom médiu po príchode nového dočasného riaditeľa začala pripomínať éru Jaroslava Rezníka. Tlak na vyvažovanie sa objavoval výlučne pri kritike súčasnej koalície, hovorí v podcaste Soňa Weissová, bývalá šéfka zahraničného oddelenia RTVS.
Súdny dvor EÚ uložil Budapešti pokutu za neprevzatie postupov pre žiadateľov o azyl. Zatiaľ nie je jasné, odkiaľ budú strhnuté, keďže krajina má eurofondy zmrazené.
Lucia Berdisová bola novým prezidentom odvolená z funkcie tesne po jeho nástupe. Súdna rada, v ktorej rukách je budúcnosť súdnictva, odvtedy skrátila výberové konania z hodiny na 13 minút, hovorí v rozhovore.
Nemecko začína s kontrolami na všetkých svojich pozemných hraniciach. Detailnejšie informácie o tom, ako budú takéto kontroly fungovať, naznačujú, že narušenia pre bežných ľudí prekračujúcich hranice by mohli byť menšie, ako sa očakávalo.
Portál Bloomberg tento týždeň vydal správu o tom, že Európska komisia zvažuje Slovensku zastaviť eurofondy pre problémy s právnym štátom. Rezort zahraničných vecí to označil za nepravdu. Brusel však o tejto možnosti hovorí už niekoľko mesiacov.
Vláda Roberta Fica pripravuje legislatívu, ktorou by zakázala izraelský špionážny softvér Pegasus. Dodržiavanie zákona by však znemožňoval znefunkčnený dohľad nad SIS aj fakt, že v hre je množstvo ďalších podobných spywarov, ktorých by sa netýkal.
Akademičku Luciu Berdisovú odvolal zo Súdnej rady prezident Peter Pellegrini. V podcaste hovorí, že do útvaru sa snažila prinášať zmysluplnú konfrontáciu, adeptov a adeptky na talár sa napríklad snažila donútiť premýšľať nad etickými dilemami.
V polovici júna Súdny dvor Európskej únie udelil Maďarsku pokutu 200 miliónov eur a jeden milión eur za každý deň omeškania platby. Vláda Viktora Orbána ju odmieta zaplatiť s odôvodnením, že je nespravodlivá.
Nové migračné pravidlá, na ktorých sa EÚ dohodla po rokoch zložitých vyjednávaní, začnú platiť až o dva roky. Krajiny chcú môcť rázne zakročiť pri takzvanej inštrumentalizovanej migrácii.
Európsky schengenský priestor dostáva čoraz viac trhlín. Mnohé krajiny sa rozhodli opäť zaviesť hraničné kontroly, pretože sa obávajú o svoju bezpečnosť. Brusel sa snaží navrhnúť alternatívy, odborníci v nich však úspech nevidia.
Maďarsko stále nevysvetlilo zjednodušenie podmienok pre dlhodobý pobyt a prácu občanov Ruska a Bieloruska. Európska komisia žiadala odpoveď a upozorňuje na bezpečnostné riziká a ich vplyv na celkovú integritu schengenského priestoru.
Po vládnych zmenách vo verejnoprávnych médiách a v trestnom zákone je v centre pozornosti stav právneho štátu na Slovensku. Európska komisia zverejnila svoju správu o právnom štáte za rok 2024, v ktorej opisuje svoje zistenia a poskytuje odporúčania.
Vládna strana nazýva kritickú správu o právnom štáte politickým dokumentom. Nepáči sa jej, že ako zdroje používa mediálne články. Podľa odborníkov je Komisia k členským štátom stále príliš zhovievavá.
Európa musí podľa Tytti Tuppurainen zareagovať na to, že Maďarsko de facto otvorilo cestu do EÚ pre Rusov bez bezpečnostných kontrol. Napísala to na sociálnej sieti X.
Do Maďarska môžu od 8. júla pricestovať občania Ruska a Bieloruska, aby s takzvanou národnou kartou legálne vstúpili na pracovný trh. Upozornil na to portál forbes.hu, podľa ktorého maďarská vláda tak otvorila dokorán schengenskú bezpečnostnú bránu.
Odpoveď Roberta Fica na Správu o právnom štáte Európskej komisie obsahuje tri veľké nepravdy. Jeho tvrdenia o motiváciách bruselskej inštitúcie, zahrnutých opatreniach aj prístupu k predchádzajúcim vládam sa dajú jednoducho vyvrátiť.
Vláda Roberta Fica nedosiahla žiaden pokrok na šiestich zo siedmich odporúčaniach o právnom štáte z minulého roka, Budapešť ale nepokročila ani v jednom.
Vláda chce znovu zvýšiť trestné sadzby za podvody a korupciu na eurofondoch. Chce tak zabrániť zmrazeniu eurofondov a problémom s plánom obnovy. Stále trvajú aj spory o RTVS, ochranu oznamovateľov, mimovládky a zmeny v NAKA.
Problémom populistov je, že polarizujú spoločnosť. Povedala by som, že je to Ficova vina, že emócie v spoločnosti sú také vyhrotené a že vedú k situáciám, ako bol aj atentát, hovorí v rozhovore Renata Mieńkowska-Norkiene.
Z vyjadrenia Európskej komisie vyplýva, že rozsudok ešte môže zamiešať kartami aj pri štvrtej žiadosti o platbu z plánu obnovy. Tú eurokomisia predbežne schválila, pretože v danom momente bola platnosť novely sčasti pozastavená.
Súdny dvor Európskej únie ešte v decembri 2020 rozhodol, že Maďarsko nedodržalo pravidlá práva Únie, najmä pokiaľ ide o konania týkajúce sa poskytovania medzinárodnej ochrany a návratu neoprávnene sa zdržiavajúcich štátnych príslušníkov tretích krajín.
Ak sa ženy stotožnili so zásadami rodovej rovnosti a hrozilo by im za to v ich vlasti prenasledovanie, môže to byť dôvod na to, aby im v novej krajine pobytu priznali utečenecký status.
O téme Spravodlivosť a vnútro môžeme písať aj vďaka našim partnerom. Ich podpora umožňuje portálu EURACTIV Slovensko investovať odborné kapacity do širšieho a hlbšieho pokrývania vývoja európskych a národných politík a dôležitých tém. Redakčný obsah portálu EURACTIV Slovensko je nezávislý od názorov jeho podporovateľov.