Spravodlivosť a vnútro

Spoločnosť 27-04-2022

Komisia chce uľahčiť legálnu migráciu do Únie

Návrh je jedným z pilierov nového migračného a azylového paktu a zjednodušuje cestu k získaniu práce aj dlhodobého pobytu v EÚ. Pre utečencov z Ukrajiny chce Komisia už toto leto spustiť celoeurópsku platformu na hľadanie práce. 
Spoločnosť 27-04-2022

Maďarsku už oficiálne hrozí, že pre korupciu a podvody príde o eurofondy

Eurokomisia naplnila sľub predsedníčky Ursuly von der Leyen a začala konanie, na konci ktorého môže Maďarsko prísť o európske peniaze. Politickú dohodu členských štátov s Maďarskom nedodrží, ohrozené sú aj peniaze zo starého sedemročného obdobia. 
Budúcnosť EÚ 26-04-2022

Europoslanci píšu do Únie: Obvinenie Fica dokazuje, že právny štát funguje

Bývalý premiér sa snažil únijných predstaviteľov dostať na svoju stranu, skupina deviatich slovenských europoslancov ale zareagovala vlastným listom, v ktorom odmietajú Ficove tvrdenia o politických čistkách.
Ekonomika 13-04-2022

Analýza: Maďarsko môže prísť o viac eurofondov, než tvrdí investorom

Maďarský akciový trh sa po spustení mechanizmu podmienenosti eurofondov prepadol o tri a pol percenta. Vláda sa snaží investorov upokojiť a tvrdí, že krajina v žiadnom prípade nepríde o všetky eurofondy. Zatiaľ sa jej to nepodarilo. 
Ekonomika 06-04-2022

Európska prokuratúra na Slovensku vyšetruje piaty najväčší počet prípadov v Únii

Slovensko otvorilo v roku 2021 až 45 vyšetrovaní korupcie a podvodov na eurofondoch, väčší počet malo iba Nemecko, Rumunsko, Bulharsko a Taliansko. Delegovaní prokurátori zo Slovenska k tomu v 29 ďalších prípadoch asistovali iným členským krajinám.
Spoločnosť 05-04-2022

Európska únia spúšťa voči Maďarsku mechanizmus, ktorým môže stopnúť eurofondy

Európska únia spúšťa proti Maďarsku konanie pre porušenia princípov právneho štátu. Oznámila to v utorok predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen. Európska komisia mala v rukách tento nástroj už od minulého roka. Krajine, ktorá nedostatočne ochraňuje eurofondy pred podvodom...
Budúcnosť EÚ 05-04-2022

Komisia by mala stopnúť eurofondy Maďarsku, ale nie Poľsku, a rozbiť tak ich spojenectvo

Znovuzvolenie Viktora Orbána za predsedu maďarskej vlády by malo prinútiť Európsku komisiu k izolácii jeho autokratickej vlády a rozbitiu spojenectva medzi Maďarskom a Poľskom, argumentujú politológovia. Tom Theuns je odborným asistentom politickej teórie a európskej politiky na Inštitúte politických vied...
Spoločnosť 28-03-2022

Ochraňuje oznamovateľov: Keby sme tu boli skôr, príbehy bielych vrán by neboli také dramatické

Keď firma šikanuje whistleblowera, musí pocítiť následky. Zvažujeme oznamovateľom poskytovať aj psychologickú pomoc, hovorí v rozhovore ZUZANA DLUGOŠOVÁ, predsedníčka nového Úradu na ochranu oznamovateľov. V rozhovore sa dočítate: kto sú to whistlebloweri a ako ich štát chráni, ako môže firma chrániť svoje štruktúry...
Spoločnosť 25-03-2022

EURACTIV Podcast | Ochraňuje whistleblowerov: Nahlásiť korupciu je vážne rozhodnutie, ľuďom však odľahne

Chceme zlepšiť celospoločenskú kultúru, s korupciou a podvodmi sme žili dlhé roky a zvykli sme si, hovorí v podcaste ZUZANA DLUGOŠOVÁ, predsedníčka nového Úradu na ochranu oznamovateľov.
Spoločnosť 24-03-2022

Solidarita s ukrajinskými utečencami musí viesť k dlhodobej zmene

Aj v roku 2015 privítali Gréci ľudí prichádzajúcich zo Sýrie s otvorenou náručou. Postupom času sa však vzťahy v komunite zhoršili, čo bol priamy dôsledok dlhodobej neschopnosti Európy dohodnúť sa systéme riadenia príchodov založenom na zdieľaní zodpovednosti.
Spoločnosť 18-03-2022

Hlavná európska prokurátorka bola na Ukrajine, podpísala dohodu o spolupráci

Hlavná európska prokurátorka navštívila Ukrajinu. Podľa dobre informovaných zdrojov podpísala memorandum o spolupráci medzi ukrajinskou generálnou prokuratúrou a Európskou prokuratúrou.
Spoločnosť 08-03-2022

Salvini obrátil kabát, víta utečencov a odsudzuje Putina

Taliansky politik, ktorý je obžalovaný za nezákonné zdržiavanie utečencov, prišiel do Poľska odviesť ukrajinské rodiny. Poľský starosta ho konfrontoval s tričkom s Putinovou podobizňou, v akom sa v minulosti Salvini odfotil.
Budúcnosť EÚ 03-03-2022

Komisia ukázala pravidlá, podľa ktorých bude narúšateľom právneho štátu krátiť eurofondy

Európska komisia prijala v stredu usmernenia o mechanizme podmienenosti, ktorého cieľom je chrániť rozpočet EÚ pred porušovaním zásad právneho štátu.
Budúcnosť EÚ 25-02-2022

Slovensko zažije utečeneckú krízu, aj pre náš odpor nebude pomoc z Únie istá

Utečenci z Ukrajiny prichádzajú na Slovensko v rámci veľmi podobných pravidiel, aké mali južné krajiny v roku 2015. Povinné kvóty sú už dva roky preč zo stola, členské štáty ale neboli schopné uzavrieť dohodu ani o iných druhoch solidarity.
Ekonomika 21-02-2022

Európsky týždeň | ECB musí manévrovať medzi infláciou a stabilitou ekonomiky

Minister hospodárstva Richard Sulík kritizoval menovú politiku Európskej centrálnej banky. Hlavnou príčinou vysokej inflácie je však rast cien energií, vyvolaný politikou Ruska. V druhej téme sa venujeme rozhodnutiu Súdneho dvora EÚ, ktorý odmietol žalobu Maďarska a Poľska.
Ekonomika 16-02-2022

Belgicko povoľuje štvordňový pracovný týždeň

Belgická vláda včera (15. februára) odsúhlasila nové pravidlá pre zamestnancov na belgickom pracovnom trhu.
Budúcnosť EÚ 16-02-2022

Súdny dvor zamietol žalobu Maďarska a Poľska voči mechanizmu podmienenosti eurofondov

Európska komisia sa politicky zaviazala, že eurofondy nezačne podmieňovať dodržiavaním právneho štátu, kým Súdny dvor EÚ nerozhodne o žalobe Poľska a Maďarska. Práve týmto krajinám hrozí, že pre zlyhania v ochrane európskych peňazí pred korupciou a podvodmi o ne prídu. 
Spoločnosť 11-02-2022

Začleňovanie Rómov mešká, viaceré krajiny Únie odkladajú stratégie

Viaceré európske krajiny zaostávajú vo svojich stratégiách na riešenie diskriminácie a nerovností, ktorým čelia Rómovia. Slovensko už svoju stratégiu eurokomisii zaslalo.
Budúcnosť EÚ 24-01-2022

Európsky týždeň | Šimečka sa v novej funkcii stane tvárou právneho štátu vo Vyšehrade

Europarlament má za sebou voľby nového predsedníctva a už aj prvú schôdzu vedenú v slovenčine. Europoslanci jeho zvolením dávajú jasne najavo, na koho strane sú v otázkach právneho štátu vo V4. Pozíciu kvestorky obhájila aj Monika Beňová.
Budúcnosť EÚ 13-01-2022

Poľsko a Maďarsko môžu tento rok prísť o eurofondy. Ako by to vyzeralo? (VIDEO)

Eurofondy majú pomáhať Európanom a zvyšovať ich kvalitu života. Lenže čo v prípade, že sa v krajine nedostatočne vyšetrujú podvody a korupcia? Európska komisia môže vďaka novému nástroju takejto krajine eurofondy stopnúť.
Spoločnosť 12-01-2022

Pokuta pre Poľsko za narúšanie nezávislosti súdnictva sa vyšplhala na 70 miliónov eur

Disciplinárna komora poľského najvyššieho súdu stále vystavuje sudcov spolitizovanému stíhaniu. Za každý deň, ktorý krajina neuposlúchne EÚ a komoru nezruší, jej narastá pokuta o milión eur. Ak ju Varšava nezaplatí, strhne sa jej z eurofondov. 
Spoločnosť 12-01-2022

Slovenská kancelária Európskej prokuratúry odhalila podvod za 48 miliónov eur

Prokurátori na území Slovenska a Česka zakročii proti štyrom spoločnostiam podozrivým z porušovania daňových a colných predpisov. Podvod spočíval v podhodnocovaní hodnoty tovaru. Kriminálny úrad slovenskej finančnej správy počas utorňajšej akcie (11. januára) prehľadal domy a priestory firiem, ktoré by mohli...
Budúcnosť EÚ 10-01-2022

Právny štát v roku 2022: Maďarské voľby môžu krízu vyriešiť aj zacementovať

Európska únia sa v minulom roku neponáhľala s využívaním nástrojov, ktoré má na ochranu právneho štátu. Je teda možné, že o pozastavení eurofondov bude v Maďarsku rokovať už s novou vládou.
Spoločnosť 28-12-2021

Po príchode tisícov migrantov žiada Cyprus od členov Únie solidaritu

V októbri a novembri prišlo na ostrov viac ako štyritisíc migrantov.