Akceptácia osôb s inou sexuálnou orientáciou rastie na Slovensku, je to aj celoeurópsky trend. Priznávanie rovnakých práv homosexuálnym párom však má u nás jednu z najnižších podpôr v celej EÚ.
Slovensko patrí medzi šesť krajín Európskej únie, ktoré neumožňujú žiadne partnerské zväzky osôb rovnakého pohlavia. Jedenásť krajín im umožňuje uzavrieť manželstvo, ďalších osem registrované partnerstvo alebo podobný zväzok.
Najviac utečencov je v mimoeurópskych krajinách: v subsaharskej Afrike, na Blízkom východe, či v Kolumbii. V EÚ sú najpohostinnejšími krajinami Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Švédsko - na rozdiel od strednej a východnej Európy.
Európska prokuratúra by mala vzniknúť do konca roka 2020. O tom, ako presne bude fungovať sa bude do veľkej miery rozhodovať v nasledovných dvoch rokoch. Časová os mapuje hlavné kroky.
EÚ chce chrániť európsky rozpočet novým nariadením, ktoré umožní zastaviť platby z európskeho rozpočtu, ak členský štát zlyháva v dodržiavaní princípov právneho štátu. Prinášame prehľad návrhu Európskej komisie.
Úrad európskeho prokurátora má začať fungovať približne v polovici budúceho roka, Slovensko bude jeho súčasťou. Prinášame prehľad jeho kompetenciami a vnútornou štruktúrou.