Trh s energiami

Komisia ponúkla Slovensku odklad sankcií, minister Sulík žiada viac

Komisia navrhla odklad embarga na dovoz ruskej ropy pre Maďarsko a Slovensko do roku 2023. Ministrovi hospodárstva do nestačí a žiada odklad na tri roky. Podľa europoslanca Hojsíka tým Slovensko príde o dôveru európskych štátov. 
Energetika 03-05-2022

Strednej Európe hrozí nedostatok zelených technológií

Nárast dopytu po tepelných čerpadlách a solárnych paneloch v kombinácii s narušením dodávateľských reťazcov začína v Česku spôsobovať vážny nedostatok týchto technológií. Odborníci varujú, že problémy sa môžu už čoskoro preliať aj na Slovensko a do ostatných stredoeurópskych krajín.
Energetika 02-05-2022

Európsky týždeň | Európa potrebuje jednotnú odpoveď na ruské požiadavky o platbách za plyn

Viaceré členské štáty vyhlásili, že plánujú využiť platobný mechanizmus za plyn navrhovaný Moskvou a nevidia v tom porušenie sankcií. Komisia hovorí opak. Jasno do toho má vniesť dnešné mimoriadne stretnutie ministrov energetiky. 
Energetika 29-04-2022

Európske štáty nemajú jasno, či môžu platiť za plyn v rubľoch

Európska komisia varovala odberateľov ruského plynu, že ak prevedú platby za plyn na ruble, môžu porušiť sankcie. Zmätok spôsobili predchádzajúce vyjadrenie zástupcov eurokomisie, ktorí sa snažili objasniť postoj Únie k platobnej schéme, ktorú navrhuje Moskva.
Energetika 28-04-2022

Prvá obec na Slovensku otestuje využitie vodíka na varenie a kúrenie

Spoločnosť SPP - distribúcia otestuje v Blatnej na Ostrove primiešavanie desiatich percent vodíka do zemného plynu pre firmy aj domácnosti. Pôjde o vodík z obnoviteľných zdrojov, nakúpený cez certifikáty udržateľnosti. 
Energetika 22-04-2022

Bioplyn má pomôcť energetickej nezávislosti Európy

Vojna na Ukrajine priniesla do rozvoja obnoviteľných zdrojov energie nový impulz. Týka sa najmä bioplynu, ktorého produkciu chce Európska komisia zvýšiť. Nová štúdia však ukazuje, že podpora biopalív súčasne podkopáva európske klimatické ciele.
Energetika 13-04-2022

Rusko má napriek sankciám najvyšší prebytok bežného účtu za posledné roky

Vysoké ceny energií a pokračujúci nákup ruského plynu a ropy v prvom štvrťroku 2022 umožnili Rusku vykázať najvyšší prebytok bežného účtu v nedávnej histórii. To naznačuje, že sankcie Európskej únie voči Ruskej federácie majú len obmedzený účinok.
Energetika 08-04-2022

Nemecko masívne podporí obnoviteľné zdroje v zelenej „reforme desaťročia”

Nemecká vláda chce vyrábať elektrinu do roku 2035 výlučne z obnoviteľných zdrojov. Urýchli preto postupy udeľovania povolení,  masívne zvýši prírastky veternej a solárnej energie a obnoviteľné zdroje vyhlási za verejný záujem. Aby zvýšila popularitu zelenej energie medzi ľuďmi, zvýhodní lokálne zdroje.
Energetika 08-04-2022

Energetik Kubica: Projektanti uprednostnia kotol na zemný plyn pred tepelným čerpadlom zo zotrvačnosti

Rozvoju obnoviteľnej energie na Slovensku by pomohlo, ak by distribučné spoločnosti otvorene informovali, kedy, kde a koľko nových zdrojov plánujú pripojiť. Tvrdenie, že máme stabilnú sústavu, ktorá nie je vhodná na pripájanie obnoviteľných zdrojov, dlhodobo neobstojí, myslí si odborník na elektroenergetiku JURAJ KUBICA.
Energetika 04-04-2022

Európsky týždeň | Únia a Spojené štáty sa dohodli o dodávkach LNG aj prenosoch dát cez Atlantik

Krajiny budú spolupracovať na ukončení závislosti Európy od ruského zemného plynu - znamená to viac LNG zo Spojených štátov aj rozvoj obnoviteľnej energie. Pri prenose dát cez Atlantik sa podarilo nájsť „rovnováhu medzi bezpečnosťou a právom na súkromie," povedala predsedníčka Komisie von der Leyen po stretnutí s prezidentom Joe Bidenom.
Energetika 31-03-2022

Nemecko odmietlo platiť za plyn v rubľoch, Putin zatiaľ ustúpil

Ruský prezident Vladimír Putin v telefonáte s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom ustúpil od požiadavky, aby sa dodávky plynu platili v rubľoch. Slovensko sa pripravuje na krízový scenár odstávky dodávok už tento týždeň. 
Energetika 23-03-2022

Rusko chce, aby európske krajiny platili za plyn v rubľoch

Ruský prezident Vladimír Putin oznámil, že Rusko začne predávať plyn „nepriateľským“ krajinám za ruble. Prikázal vláde a ruskej centrálnej banke, aby do týždňa našli spôsob, ako zmeniť platobnú menu v kontraktoch z eura na rubeľ. 
Energetika 18-03-2022

Obeťou vojny môže byť aj zelená energetika

Európski predstavitelia oficiálne vyhlasujú, že cestou k odstrihnutiu sa od ruskej ropy a zemného plynu je podpora obnoviteľných zdrojov energie. Viaceré členské krajiny však hľadajú záchranu v uhlí.
Energetika 18-03-2022

Ukrajina a Moldavsko sa pripojili k európskej elektrickej sieti

Ukrajina a Moldavsko dokončili proces pripojenia k hlavnej európskej elektrickej sieti, čo im pomôže udržať sieť stabilnú aj počas vojny. Prevádzkovatelia európskych prenosových sústav tak stihli ročnú prácu za dva týždne. 
Ilustračná fotografia.
Energetika 14-03-2022

Únia posiela 300 miliónov eur na výskum vodíkových technológií

Partnerstvo Európskej únie pre čistý vodík spustilo novú výzvu, ktorá má podporiť výskum v oblasti výroby a skladovania vodíka. Celkovo pôjde do rozvoja vodíka až jedna miliarda eur z verejných zdrojov. Peniaze by mali putovať aj do takzvaných vodíkových údolí.
Budúcnosť EÚ 08-03-2022

Únia zvažuje predaj spoločných dlhopisov na financovanie energetiky a obrany

Už koncom týždňa by návrh mohla eurokomisia predstaviť zástupcom členských krajín EÚ, ktorí sa na neformálnom summite stretnú vo Versailles. Blok tak chce reagovať aj na následky ruskej invázie na Ukrajinu.
Energetika 02-03-2022

Európe bude možno najbližšie týždne chýbať plyn, uhlie aj ropa. Slovensko má plán B

Slovensko chce nahradiť chýbajúci plyn dovozom skvapalneného plynu. Je to technicky možné, ale politicky neisté, varujú analytici. Voľného LNG na svetových trhoch je málo, je drahý a Európa oň súťaží s ázijskými krajinami. 
Energetika 01-03-2022

Európski ministri sa pripravujú na budúcnosť bez ruského plynu

Európska únia chce posilniť svoju energetickú bezpečnosť. Čoraz tvrdšie sankcie voči Rusku a eskalujúce násilie na Ukrajine vyvolávajú obavy o bezpečnosť dodávok ruských energetických komodít na budúcu zimu.
Energetika 01-03-2022

Európa sa bez ruského plynu nezaobíde. Aspoň zatiaľ

Jedným z najsilnejším tromfov, ktoré má ruský prezident Vladimír Putin v rukáve, sú dodávky ruského plynu do Európy. Aj keď sa v súčasnosti Európa bez ruského plynu nezaobíde, aktuálna situácia však určite povedie k hľadaniu ciest a spôsobov, ako sa závislosti na ruskom plyne zbaviť. To je pre Putina a pre Rusko zlá správa, píše analytik z konzultačnej spoločnosti JPX Ján Pišta.
Energetika 24-02-2022

Stopka ruskému plynu ako trest za Ukrajinu? Európa by to pocítila, nahráva jej však teplá zima

Koniec plynovodu Nord Stream 2 predstavuje pre Rusko iba malý trest v porovnaní s tým, čo možno príde ako súčasť nových sankcií. Kompletné zastavenie ruských dodávok plynu by však zasiahlo aj samotnú Európu, pretože alternatív veľa nie je.
Energetika 21-02-2022

Európa nie je schopná spracovať viac stlačeného zemného plynu. Väčšina LNG terminálov je plná

Ak sa prerušia dodávky ruského zemného plynu do Európy, nebude ich možné nahradiť stlačeným zemným plynom (LNG) zo Spojených štátov. Európske terminály na jeho uskladnenie a spracovanie sú takmer plné. 
Energetika 21-02-2022

Ceny energií zostanú vysoké a nestále aj v roku 2023, tvrdí Európska komisia v uniknutom dokumente

S vysokými a nestabilnými cenami energií musí Európa rátať aj v nasledujúcich rokoch, varuje Európska komisia v uniknutom oznámení. Vysoká bude aj inflácia, na čo doplatia vyššími nákladmi domácnosti aj podniky.
Energetika 18-02-2022

Zmluvy na nákup obnoviteľnej energie nefungujú. Pomôcť majú záruky od Európskej investičnej banky

Dlhodobé zmluvy na nákup elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov majú byť kľúčové pre rozvoj zelenej energie. Zatiaľ ich však zaviedlo minimum členských štátov. Španielska vláda teraz vyzvala Európsku investičnú banku, aby zmluvy podporila finančným zárukami.
Energetika 11-02-2022

Európa znižuje prognózu rastu, keďže ceny energií ochladzujú ekonomiku

Európska ekonomika tento rok porastie menej, ako sa očakávalo, uviedla Európska komisia. Ceny energií a problémy s dodávateľským reťazcom zvyšujú infláciu a odďaľujú trvalejšie zotavenie z pandémie.

Partner