Veda a inovácie

Európska centrálna banka testuje digitálne euro
Kvôli rastúcej popularite kryptomien začali centrálne banky pripravovať vlastné projekty digitálnych mien. Na digitálnom eure pracuje aj Európska centrálna banka. Zatiaľ ho testuje interne.
Únia chce byť lídrom v batériách, chystá dvadsať gigatovární a miliardové investície
Európske cesty by v roku 2030 mali brázdiť milióny elektromobilov, závislých na batériách. EÚ chce preto rozvoj batériového sektora podporiť legislatívne, ale aj finančne. Navrhuje zákaz predaja batérií s toxickými látkami, či sťahovanie jednorazových alkalických batérií po roku 2030.
Politika postavená na vede je potrebná, no čelí bariéram
Komplexné krízy, ako je environmentálna, podčiarkujú potrebu politických rozhodnutí postavených na dátach, vedeckom poznaní. Takéto rozhodovanie však obmedzuje nedôvera a rozdiely v jazykoch vedy a politiky.
Slovenské výskumníčky: Stáva sa, že nás občas oslovia „slečna asistentka“
Napriek tomu, že medzi absolventmi slovenských vysokých škôl je viac ako 60 percent žien, ich počet sa znižuje s každým ďalším stupňom vzdelania. Za ostatnú dekádu bolo medzi vymenovanými profesormi iba 35 percent žien.InzerciaKomerčný obsah

Trh práce sa mení – ako o tom povedať mladým, ktorí ešte len študujú?
PR SPRÁVA | Aké sú prvé kroky, ktoré môžu študenti začať robiť už dnes, aby bol ich prechod od školskej lavice k zmysluplnej pracovnej pozícii čo najplynulejší?InzerciaKomerčný obsah

Slovensko potrebuje zavádzať viac inovácií do zdravotníctva
PR SPRÁVA | Pandémia zvýšila dôležitosť zdravotníctva a jeho inštitúcií, aby urýchlili a rozšírili svoje inovačné úsilie v prospech pacienta. Inovácie sú hnacou silou transformácie zdravotníctva s cieľom zlepšiť starostlivosť o pacientov, znižovať náklady a zatraktívniť pracovné prostredie.
Technologická geopolitika a suverenita Únie: Prístup k čipom zaistí aj vojenskú prevahu
Vojenská a geopolitická sila je čoraz závislejšia na vedúcom postavení v oblasti špičkových technológií. Brusel a Washington si začínajú uvedomovať, že polovodiče, teda základné technologické komponenty, sú tiež jadrom vojenských schopností.
Desať fascinujúcich inovácií v medicíne podľa Pavla Čekana
Od 3D tlače ľudských orgánov cez genómové nožnice a PCR testy až po budúcnosť liečby rakoviny. Slovenský vedec Pavol Čekan predstavuje desať fascinujúcich a dôležitých inovácií v medicíne, ktoré povedú ku kvalitnejšiemu a dlhšiemu životu.
Európska noc výskumníkov: Rozum v čase krízy
Počas pandémie dokazujú vedci a vedkyne, aký zásadný význam má výskum už aj pre bežný život človeka. Zdrojom ich bádania je stále kreativita, odvaha, ale aj vytrvalosť. Mottom 15. ročníka celoeurópskej Noci výskumníkov bolo: „Vyskúšaj to! Je to veda“.
Európska noc výskumníkov 2021
Európska noc výskumníkov tento rok oslavuje svoj 15. ročník a opäť prináša interaktívny program pre všetkých žiakov a nadšencov vedy. Počas celého dňa sa môžete tešiť na vedecký online program a ďalšie sprievodné aktivity a súťaže.
Európa sa pripravuje na drony. Do roku 2035 ich majú lietať milióny
Komisia pokračuje v nastavovaní pravidiel pre masívne využívanie dronov v nasledujúcich pätnástich rokoch. O ich vojenskom uplatnení sa zmieňuje minimálne, napriek tomu, že bezpečnostní experti prízvukujú nutnosť debaty o pravidlách pre technológie dvojakého využitia.
V Európe tento rok pribudlo najviac technologických jednorožcov na svete
Po pandemickom roku investuje rizikový kapitál v najväčších objemoch do techfiriem v Únii. Najviac európskych start-upov, ktorých hodnota sa v ostatných piatich rokoch vyšplhala nad miliardu dolárov, vzniklo v Kodani.
Únia spúšťa program vývoja druhej generácie vakcín proti covidu
Eurokomisia požiada členské štáty o viac peňazí na výskum nových mutácií koronavírusu, ale aj vývoj nových vakcín.
Doprava budúcnosti bude digitalizovaná, zdieľaná a omnoho zelenšia
Kým na Slovensku je vlastníctvo silného a veľkého vozidla záležitosť spoločenského statusu, západo- a severoeurópskym trendom je auto skôr nevlastniť. Nepotrebným sa stáva najmä pre dostupnosť a kvalitu hromadnej prepravy.InzerciaKomerčný obsah

Košice ako magnet: východné Slovensko má potenciál konkurovať iným európskym regiónom v oblasti inovácií
PR SPRÁVA | Digitalizácia láka talenty naspäť do regiónov. Mestá na východe Slovenska majú potenciál stať sa pulzujúcimi centrami a zaujímavou alternatívou k Bratislave. Dôležité je kontinuálne budovať svoju identitu a značku cez inovatívny ekosystém.
Slovensko v ekoinováciách zaostáva. Pomôcť môže plán obnovy, konať musí štát
Európska komisia počíta pri zelenom reštarte aj s ekoinováciami a rozvojom zelených technológii. Tie budú dôležitým nástrojom aj pri dosiahnutí klimatických cieľov. Prekážkou pre ich uplatnenie môže byť neefektívne nastavenie verejných politík.InzerciaKomerčný obsah

Košice ako magnet: top experti budú diskutovať o zvýšení atraktivity východného Slovenska
PR SPRÁVA | Viceprimátor estónskeho Tartu, šéf inovačného centra Brno, filozof Tomáš Sedláček a ďalší experti o inováciách, príležitostiach na zastavenie úniku mozgov, kríze a zvyšovaní regionálnej atraktivity v pandemickej dobe.
Slovensko by sa malo v roku 2021 stať pridruženým členom Európskej vesmírnej agentúry
Kým predchádzajúca vláda mala problém najmä s poplatkami komplexnejšieho členstva, súčasný rezort školstva, vedy a výskumu hovorí, že sa pre ne v štátnom rozpočte vytvorí samostatná kapitola. Prízvukuje najmä nové možnosti pre slovenské firmy.
Iba Slovensko nemá medzi miliónovými projektami na rozvoj európskeho obranného priemyslu svoj vlastný
V programoch na výskum a vývoj v obrannom priemysle, pre ktoré eurokomisia vyčlenila takmer 1,5 miliardy eur, zatiaľ Slovensko neuspelo. Rezort obrany verí, že lepšia komunikácia medzi ním a obranným priemyslom tento stav zmení.InzerciaKomerčný obsah

Úspešný štart platformy Solved na Slovensku: 4 projekty, ktoré spojili expertov a dobrovoľníkov v ťažkých časoch
Ako prepojiť vedcov, medikov, dobrovoľníkov, či študentov v online svete tak, aby dokázali efektívne spolupracovať? Solved ponúka riešenie. Popri úspechoch vo Fínsku, ktoré je materskou krajinou firmy Solved, sa nám v správnom čase podarilo odštartovať platformu aj na Slovensku.
Nová legislatíva pre kryptomeny: Únia chce vlastnými pravidlami nastaviť celosvetové štandardy
Podľa nových pravidiel by sa mali digitálne meny v Únii začať považovať za peňažné nástroje. Legálny obchod s kryptomenami by sa tak mal zásadne stransparentniť. EÚ zároveň v blockchainovom a kryptoburzovom sektore očakáva viac inovácii.
Fond obnovy a slovenská digitalizácia: Ako podporiť inštitúcie, organizácie a firmy?
Desiatka expertov a združení radí, ako digitalizovať Slovensko financiami z európskeho plánu obnovy. Základom bude dobudovanie infraštruktúry, prepájanie výskumu na vzdelávacích inštitúciách s priemyslom, IT vzdelávanie a menej byrokracie.Európska rada pre výskum udelila začínajúcim vedcom granty vo výške 677 miliónov eur
Medzi grantami neuspel žiaden projekt zo Slovenska. ECR už roky poukazuje na to, že ide o negatívnu vizitku slovenskej vedy.