Verejná správa

Budúcnosť EÚ 31-05-2019

Profesor práva: Sme svedkami zrodu európskeho verejného priestoru

Mobilizácia občanov okolo environmentálnych otázok naprieč Európou prinútila strany zaujať silnejší postoj k životnému prostrediu. Celoeurópske iniciatívy budú silnieť, tvrdí ALBERTO ALEMANNO.
Budúcnosť EÚ 15-11-2017

Bátor: Na Slovensku musíme hovoriť o existencii propagandy

Podľa vedúceho oddelenia bezpečnostnej politiky Kancelárie prezidenta si v mnohých bezpečnostných témach ako štát neplníme domácu úlohu.
Budúcnosť EÚ 18-10-2017

Eurokomisár Navracsics: Vzdelávacia politika je ekonomikou zajtrajška

Bez ohľadu na rotujúce vlády a zmeny politického prostredia, by priority vo vzdelávaní mali pretrvávať, hovorí komisár pre vzdelávanie, kultúru, mládež a šport.
Budúcnosť EÚ 23-06-2017

Taliansky politológ: Jadro je samo osebe príliš úzky formát

Podľa Francesca Brigantiho je treba namiesto jadra ako uzavretého bloku hovoriť o spolupráci na rôznych úrovniach, v rôznej rýchlosti a rôznych témach.
Budúcnosť EÚ 05-11-2013

Na Slovensku preskakujeme diskusiu. Hneď máme riešenia

„Zanedbaná verejná diskusia prináša nedoriešené problémy, ktoré sa skôr či neskôr vrátia. Zážitok z osobného vkladu pre spoločenskú zmenu je neprenosný, každá generácia si ho musí odžiť sama,“ hovorí odchádzajúci splnomocnenec vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti Filip Vagač.
Budúcnosť EÚ 04-07-2013

Nechceli sme žiadne ozdoby alebo pozlátko

Írska ministerka pre európske záležitosti je s výsledkami predsedníctva spokojná. Dosiahli takmer 200 politických záväzkov, použitý rozpočet bol nižší ako plánovali. Za najlepšiu prípravu na predsedníctvo považuje ustanoviť včas kľúčových predstaviteľov.

Treba sa vyhnúť digitalizácii zlej byrokracie

„Pokiaľ ide o reštrukturalizáciu verejnej správy sme svedkami toho, že štáty mimo EÚ stavajú latku naozaj vysoko. Samozrejme, aj v rámci Únie sa nájdu dobré príklady ako Švédsko, ktoré fungujú veľmi dobre, ale treba sa pozerať aj na to, čo sa deje vo svete,“ upozornil v rozhovore pre EurActiv zástupca tajomníka OECD Yves Leterme.
Budúcnosť EÚ 23-04-2013

Olympiáda je skvelý nápad

Tvrdí, že Slováci vidia samých seba podstatne horšie ako nás vidia a vnímajú v Európe. Študentov na Paneurópskej vysokej škole minister zahraničných vecí presviedčal, že olympijské hry sú skvelá príležitosť pre Slovensko.
Budúcnosť EÚ 31-01-2013

Charta je pre inštitúcie EÚ kompasom

O problémoch Európskych občianskych iniciatív a praktickom vplyve Charty základných práv hovorí v pokračovaní rozhovoru z minulého týždňa podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.
Budúcnosť EÚ 27-09-2011

Barroso by mal umravniť komisárov „utrhnutých z reťaze“

Eurokomisár Janusz Lewandowski sľúbil pred voľbami voličom, že Poľsko dostane z nasledujúceho rozpočtu EÚ 70 miliárd eur. Podľa analytika Piotra Macieja Kaczyńskeho by mal za toto porušenie pravidiel nezávislosti členov kolégia niesť zodpovednosť predseda Komisie José Manuel Barroso.
Regionálny rozvoj 12-08-2011

Slovensku najviac ublížil cynizmus korupcie

Každá moderná spoločnosť má do určitej miery problém so stratou hodnotového rámca, hovorí v rozhovore pre EurActiv.sk sociológ Michal Vašečka. Je podľa neho omylom myslieť si, že krajina z korupcie jednoducho vyrastie.
17-06-2011

Elektronické aukcie zefektívňujú obstarávanie

Elektronické aukcie zlacňujú verejné obstarávanie, nemožno však očakávať úspory v desiatkach percent, tvrdí na základe výsledkov výskumu Emília Sičáková-Beblavá.
Regionálny rozvoj 01-07-2010

Byrokracia pri schvaľovaní žiadostí o eurofondy má často svoje opodstatnenie

Úroveň a kvalita žiadostí o eurofondy sa neustále zvyšuje. Problémom na Slovensku ale naďalej ostáva nadmerná administratívna záťaž. Tá je však často krát potrebná na to, aby riadiaci orgán vedel správne posúdiť žiadateľa a vybrať také projekty, ktoré sú zmysluplné a spoločensky potrebné, povedal v rozhovore pre EurActiv riaditeľ Agentúry pre regionálny rozvoj Sever František Jedinák.

Helen Dunnett: Bruselskí lobisti „si nie sú istí webom“

Komunikácia v bruselských kruhoch má jednosmerný charakter a stoicky odmieta využívať online nástroje, ktoré by obohatili tradičné tlačové konferencie a vydávanie tlačových správ, domnieva sa v rozhovore pre EurActiv Helen Dunnett, komunikačná manažérka Európskej asociácie pre ochranu poľnohospodárskych plodín (ECPA).

Pavol Tarina: OPIS musí jedným nábojom trafiť cieľ

S vládnym splnomocnencom pre informatizáciu spoločnosti, Pavlom Tarinom, sme sa rozprávali, čo sa v rámci OPIS udialo od júna 2008. Tarina tvrdí, že príslušným orgánom sa podarilo úpešne ukončiť všetky prípravné fázy a „nik nemôže povedať, že sa niečo zanedbalo.“ Dodáva, že počnúc prvou výzvou na digitálne služby matriky bude mať vydávanie ďalších výziev „rutinný charakter.“ Podobne ako v rozhovore v júni 2008, vládny splnomocnenec zopakoval svoje presvedčenie, že Slovensko bude schopné vyčerpať všetky prostriedky, ktoré na OPIS vyčlenila EÚ.
Kultúra a médiá 11-09-2008

Zora Jaurová: Košice sa môžu stať mestom ako Londýn, či Barcelona

Zora Jaurová v rozhovore pre EurActiv.sk hovorí o projekte INTERFACE 2013, s ktorým mesto Košice vyhralo boj o titul Európske hlavné mesto kultúry 2013. Celkový zámer transformovať mesto je postavený na decentralizácii kultúry v rámci mesta. Do projektu sa zapojí aj problematické sídlisko Luník IX. Z. Jaurová je riaditeľkou národnej kancelárie európskeho grantového programu Kultúra (2007-2013) - Kultúrny kontaktný bod. Na víťaznom projekte Košíc spolupracovala ako hlavná konzultantka.
Kultúra a médiá 10-09-2008

Vladimír Šucha: Cieľom EHMK je, aby z Košíc mladí talentovaní ľudia neodchádzali

Vladimír Šucha v rozhovore pre EurActiv.sk tvrdí, že titul Európske hlavné mesto kultúry predstavuje pre Košice príležitosť, akú priniesol v minulosti mestám Lille či Glasgow. Dodáva, že jedným zo spôsobov, ako zatraktívniť mesto pre mladých ľudí a motivovať ich, aby neodišli inam, je podporovať komunitnú kultúru. Tá v konečnom dôsledku prinesie investície, ktoré sa budú počítať na miliardy. V. Šucha pracuje ako riaditeľ Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre vzdelávanie a kultúru.
Podnikanie 04-09-2008

Mikulčík: Dôležitejší ako softvér je služba, ktorú sprostredkúva

S Miroslavom Mikulčíkom sme sa rozprávali o nadnárodných IT korporáciách a podnikaní v globalizovanom prostredí. Tvrdí, že softvérová firma, ak chce byť úspešná, musí mať potenciál tvoriť inovácie a súčasne sa zameriavať na služby zákazníkom. IT riešenie podľa neho nemá zmysel, pokiaľ neprináša dostatočne vysokú pridanú hodnotu. M. Mikulčík je generálnym riaditeľom CSC Computer Sciences na Slovensku.

Tarina: Prvé výzvy v rámci OPIS v auguste

Splnomocnenec Vlády SR pre informatizáciu spoločnosti, Pavol Tarina, očakáva prvé výzvy v rámci OPIS v auguste tohto roku. Verí, že aj napriek miernemu omeškaniu voči ostatným operačným programom dokáže Slovensko vyčerpať celý balík prostriedkov z fondov EÚ a nebude musieť žiadnu jeho časť vracať do Bruselu.

Mečiar: Správy SMS sú slušnou náhradou za mestské rozhlasy

Zástupca primátora mesta Šaľa, Jozef Mečiar, hovorí o procese informatizácii vo svojom meste. Medzi prvé IT riešenia, ktoré si tamojšie vedenie mestského úradu objednalo, je mestský rozhlas prostredníctvom správ SMS. Čo sa týka OPIS-u, Mečiar považuje meškanie výziev za „zbytočne veľké a neopodstatnené.“ Podľa neho sa bude môcť začať s čerpaním prostriedkov najskôr na budúci rok. Informatizáciu nepokladá za tému, na ktorej by si mohol komunálny politik postaviť svoju kariéru.
Kultúra a médiá 20-12-2007

M. Gaľa: Kultúra dostáva vďaka internetu nový rozmer

EurActiv sa s členom výboru pre Kultúru a vzdelávanie, slovenským poslancom EP Milanom Gaľom (EĽS-ED), rozprával o vplyve internetu na kultúru, európskej filmovej produkcii, digitalizácii knižničného fondu a ďalších témach.
Regionálny rozvoj 19-10-2007

P. Cheshire: pre regióny neplatí jeden recept rozvoja

Prof. Cheshire z LSE tvrdí, že do regiónov sa má umiestňovať potrebná infraštruktúra, ale v prepojení s ďalšími podmienkami. Rovnako si myslí, že rovnaký recept na rozvoj sa nedá uplatniť vo viacerých regiónoch a územné plánovanie je potrebné modernizovať a prepojiť s vedeckým výskumom.
Podnikanie 13-09-2007

A. Ballek: Nerealizovanie dvoch projektov dalo šancu ďalším piatim

Z eurofondov v rokoch 2004 – 2006 sa financovala aj rekonštrukcia a výstavba priemyselných parkov a výrobných hál v regiónoch Slovenska. V poslednom období sa objavili správy, že samosprávy majú s týmito projektami určité problémy. Aj v tejto súvislosti sme adresovali niekoľko otázok agentúre SARIO.
Ekonomika 13-07-2007

Raučina: V informatizácii sa nezáujmu bežných ľudí nebojím

Vladimír Raučina, generálny riaditeľ spoločnosti QBSW, hovorí o praktických prínosoch informatizácie vo verejnej správe, možnosti financovať ju z fondov EÚ, i rizikách jej efektívnej realizácie.