Neexistujú žiadne verejné dôkazy o tom, že by Trump niekedy navštívil Pásmo Gazy, či už ako prezident, alebo v období ešte predtým, uviedla CNN, ktorá spolu s denníkmi The New York Times a The Washington Post taký záznam nenašla.
Hizballáh a Izrael vedú cezhraničnú vojnu prakticky od začiatku vojny v Pásme Gazy. Podľa zdrojov z Tel Avivu nateraz zostáva nejasné, či po spustení veľkej leteckej ofenzívy proti Hizballáhu Izrael smeruje k totálnej vojne.
Protesty od venezuelských volieb si vyžiadali najmenej 27 životov. Ľudskoprávna skupina Foro Penal uvádza, že vo Venezuele zadržiavajú približne 1 780 ľudí vrátane 114 neplnoletých ako politických väzňov. Vo väzbe je aj viacero opozičných lídrov.
Maďarsko stále nevysvetlilo zjednodušenie podmienok pre dlhodobý pobyt a prácu občanov Ruska a Bieloruska. Európska komisia žiadala odpoveď a upozorňuje na bezpečnostné riziká a ich vplyv na celkovú integritu schengenského priestoru.
Ak Mexiko nezatkne Putina, poruší tým podľa Ukrajiny aj Európskej komisie pravidlá Medzinárodného trestného súdu. Ten na ruského prezidenta vydal medzinárodný zatykač za organizovanie únosov ukrajinských detí.
Spojené štáty, EÚ, Brazília, Kolumbia a Mexiko vyzvali Venezuelu, aby zverejnila podrobné výsledky volieb. Podľa opozície je právoplatným víťazom jej kandidát a zverejnila aj údaje o hlasovaní, podľa ktorých vyhral s veľkým rozdielom hlasov.
Útok na vodcu Hamasu sa odohral v priebehu niekoľkých desiatok hodín po izraelskom ostreľovaní Bejrútu, pri ktorom podľa izraelských služieb zahynul jeden z vodcov libanonského Hizballáhu Fuád Šukr.
Venezuelská opozícia vyhlásila, že má dostatok dôkazov o volebnej prehre Nicolása Madura, ktorý štát doviedol k hospodárskemu kolapsu a masívnemu exodu občanov. Expert hovorí, že v najbližších dňoch bude kľúčové, ako sa zachovajú ozbrojené sily.
Vzťahy medzi Bidenom a Netanjahuom sú pre izraelskú ofenzívu v Gaze napäté už niekoľko mesiacov. Izraelský predseda vlády sa stretol aj s Kamalou Harris, ktorá pri osobnej schôdzi zvolila ostrejší tón než zvyčajne.
Viceprezidentke Kamale Harris by v boji s Donaldom Trumpom mohol nahrávať mladší vek, prokurátorské pozadie aj skúsenosť s bojom za ženské práva. Jej prednosti sa však paradoxne môžu obrátiť proti nej.
Nová britská vláda pod vedením Keira Starmera avizovala „obnovu“ vzťahov s EÚ po brexite. Spočiatku sa chce zamerať na užšiu bezpečnostnú spoluprácu s cieľom podporiť Ukrajinu, ale aj na spoločný postup pri riešení nelegálnej migrácie.
Pokus o atentát spravil z Donalda Trumpa žijúceho martýra. Kontrast medzi obrazom vetchého zábudlivého starčeka Joea Bidena a nezastaviteľného bojovníka Trumpa bude ešte silnejší, hovorí Matej Laš.
Situácia v Spojených štátoch pripomína dianie na Slovensku, keď bol spáchaný atentát na Roberta Fica. Časť republikánov z útoku na Trumpa viní médiá a Demokratickú stranu, šíria sa konšpirácie a bezpečnostné zložky čelia kritike za nezvládnutie situácie.
Úradujúci americký prezident tvrdí, že zahraniční lídri počas summitu NATO nevyjadrili pochybnosti o jeho spôsobilosti vykonávať funkciu prezidenta. Zároveň informoval, že podľa neurologického vyšetrenia z februára je „v dobrej kondícii“.
Protivládne protesty sa v Izraeli konajú už niekoľko mesiacov a lákajú stále viac účastníkov. Premiérovi Netanjahuovi kritici vyčítajú, že sa usiluje vyhovieť svojim radikálnejším koaličným partnerom, a preto marí dohodu s Hamasom.
Vláda v Berlíne chce cestou ministra hospodárstva Roberta Habecka do Ázie zmierniť napätie, ktoré medzi Európskou úniou a Pekingom zvýšilo uvalenie cieľ na dovoz elektromobilov z Číny.
Lídri sa budú zaoberať zamrazenými ruskými aktívami, pomocou pre Ukrajinu, situáciou na Blízkom východe a rastúcim napätím medzi Západom a Čínou. Pre niektorých lídrov to pre komplikovanú domácu politickú situáciu bude pravdepodobne posledný summit.
Bezpečnostná rada OSN prijala rezolúciu predloženú Spojenými štátmi na podporu návrhu prímeria medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas, ktorý minulý týždeň predstavil americký prezident Joe Biden. Rusko sa hlasovania zdržalo.
Portál EURACTIV Slovensko sa opýtal desiatich politických strán, či by podporili uznesenia volajúce po existencii dvoch štátov, ako aj okamžité a bezpodmienečné prímerie v palestínsko-izraelskom konflikte.
Nové sankcie prišli v reakcii na zneužívanie ľudských práv v Rusku a na počesť Alexeja Navaľného, namierené budú proti viacerým jednotlivcom a organizáciám. Únia zatiaľ nedosiahla dohodu na podobe 14. balíka sankcií proti Moskve.
Uznanie Palestíny sa čoraz viac považuje aj za politický nástroj nátlaku na Izrael, aby prijal dvojštátne riešenie napriek tomu, že sa vláda k tejto myšlienke stavia nepriateľsky. Dvojštátne riešenie je podľa Osla pritom aj v záujme Izraela.
Ak Medzinárodný trestný súd vydanie zatykaču spečatí, tak by izraelský premiér Netanjahu, minister obrany Galant a lídri palestínskeho hnutia Hamas mohli čeliť podobnému prístupu ako Vladimir Putin. Na toho Haag vydal zatykač vlani.
K havárii prezidenta Ebráhíma Raísího došlo v čase, keď v Iráne narastá napätie v súvislosti s celým radom kríz. Irán čelí medzinárodnému tlaku pre svoj sporný jadrový program a prehlbujúce sa vojenské väzby na Rusko.
Skupina členských štátov EÚ na čele s Českom a Dánskom pripravuje list Európskej komisii týkajúci sa azylových procedúr. Podľa návrhu by celá Únia mohla prejsť na externalizačný model, ktorý funguje medzi Talianskom a Albánskom. List už podporilo niekoľko krajín.