Vonkajšie vzťahy

K feministickej zahraničnej politike sa už hlási aj Líbya a Mexiko

13-04-2022

Po Švédsku, Kanade, Francúzku či Nemecku sa k princípom politiky sociálnej spravodlivosti a rodovej rovnosti začínajú hlásiť aj krajiny „globálneho juhu“. Feministická zahraničná politika však nie je len o zvyšovaní počtu diplomatiek v zahraničných službách.

23-05-2022

Európsky týždeň | Ak chce Únia obnovovať Ukrajinu, musí dať na stôl aspoň 50 miliárd

Experti odhadujú, že ak chce blok viesť úsilie v povojnovej obnove Ukrajiny, musí zaistiť financie minimálne také veľké, ako Spojené štáty.  Možnosti vida v pôžičkách, ale najmä v investičných grantoch, ktoré by pomáhali plniť aj predvstupové kritéria.
18-05-2022

Opozíciou k švédskemu a fínskemu členstvu v NATO sleduje Erdoğan viacero vlastných cieľov

Turecký prezident tvrdí, že severské krajiny podporujú organizácie, ktoré Ankara považuje za teroristické, vrátane kurdských separatistov a ľudí okolo Fetullaha Gülena. Ideologicky je pre neho navyše švédska feministická zahraničná politika priamo provokáciou.
Rovnosť šancí 16-05-2022

Ukrajinské feministky: Požiadavka nedodávať zbrane Ukrajine nepomáha, ale škodí

Hoci princípy feministickej politiky majú aj pacifistické prvky, podľa aktivistiek z Ukrajiny je obrovskou chybou očakávať, že Ukrajinci a Ukrajinky nepodporia svoju armádu, či dodávky zbraní.
Rozšírená EÚ 09-05-2022

Podľa Nemecka by sa Únia mala pripravovať na „33 a viac“ členských štátov

Nemecko chce konferenciu o budúcnosti Európy využiť na ďalší rozvoj EÚ, aj cez zmenu zmlúv a zrušenie jednohlasného rozhodovania v zahraničnej politike, povedala pre EURACTIV nemecká štátna tajomníčka pre európske záležitosti Anna Lührmann.
Budúcnosť EÚ 02-05-2022

Čas na Spojené štáty európske

Výzva podporená viac ako 200 intelektuálmi a osobnosťami z Európy žiada vytvorenie federálnej Európy, s efektívnou spoločnou zahraničnou a bezpečnostnou politikou, samostatnou energetikou postavenou na zelenej transformácii a skutočnou spoločnou rozpočtovou politikou.
Východná politika 21-04-2022

Charles Michel v Kyjeve: Urobíme všetko, aby sme Ukrajine pomohli vyhrať vojnu

Predseda Európskej rady Charles Michel hovoril v Kyjeve o plánovanej darcovskej konferencii EÚ pre Ukrajinu, aj o pripravovanom šiestom balíku sankcií voči Rusku. 
Východná politika 21-04-2022

Ukrajinský týždeň | Ukrajinské drevo má potenciál nahradiť výpadky z Ruska a Číny

Na Ukrajine napriek vojne pokračujú aktivity protikorupčného úradu. Ukrajinské ministerstvo školstva prehodnocuje svoj postoj k ruskej literatúre. Ruskí kolaboranti na východe rozmiestňujú sovietske symboly. 
Východná politika 14-04-2022

Ukrajinský týždeň | Ukrajina by mohla ako prvá na svete žiadať náhradu za enviroškody

Aké dlhá bude cesta Ukrajiny do EÚ a kde potrebuje Kyjev v reformách pridať? Prečo je sektor zelenej energie stále v ohrození napriek napojeniu na energetický systém EÚ? Kto získa majetky pravoslávnej cirkvi Moskovského patriarchátu na Ukrajine po jej zákaze?
Rozširovanie 08-04-2022

Turecký viceminister zahraničných vecí: Ak by bolo Turecko členom EÚ, vojne na Ukrajine by sa dalo zabrániť

Tureckí predstavitelia hovoria stále viac o ambícii vrátiť sa k rokovaniam o vstupe do EÚ. Podľa FARUKA KAYMAKCIHO má Turecko teraz len „diskriminovaný“ kandidátsky status. Politickú podporu členstva Ukrajiny v EÚ víta, no tvrdí, že „najužitočnejším členstvom bude to turecké“.
Východná politika 01-04-2022

Ukrajinský týždeň | Deportácie z Mariupoľa, nejednoznačné vyjednávanie a ekonomické straty

Ekonomika Ukrajiny môže klesnúť až o 35 percent. Podniky presúvajú svoju výrobu na západ krajiny, no niektoré musia skončiť. Čas ale hrá proti nim, pretože hoci sú Rusko aj Ukrajina pripravení robiť ústupky, od konečnej dohody sú ďaleko.
Digitalizácia 28-03-2022

Prenos dát cez Atlantik: Únia má so Spojenými štátmi „predbežnú“ dohodu

Európsky súd ešte v roku 2020 zastavili možnosť transferu európskych dát do Spojených štátov. Únia tam totiž nedokázala zabezpečiť ich ochranu, ktorú zaručuje GDPR. Dotknutý priemysel reaguje opatrne a z „politickej dohody“ sa zatiaľ neteší.
Digitalizácia 23-03-2022

Ukrajinský IT sektor zostáva aj napriek vojne stabilný, no budúcnosť má neistú

Hoci pracuje na 80 percent, ukrajinský IT sektor si aj vo vojne udržiava stabilitu. Tú môže narušiť vypovedanie zmlúv zo strany klientov. Keďže európske firmy majú aj outsourcovaných zamestnancov z Ukrajiny, krach týchto spoločností by mal dopad aj na Úniu.
Obrana 18-03-2022

Ruská invázia podnecuje európsky dopyt po amerických dronoch a raketách

Viaceré európske vlády sa začali obracať na americkú exekutívu a dodávateľov s tým, že hľadajú niekoľko druhov zbraní, vrátane bezpilotných lietadiel, rakiet a protiraketovej obrany. Tento trend však môže vyvolať odpor zo strany európskeho obranného priemyslu.
Obrana 17-03-2022

Diskusia | Obranná politika Európskej únie: Nové otázky pri vojne na Ukrajine

Konflikt na Ukrajine jasne ukazuje, že je dôležité, aby Európska únia mala účinné a konkrétne nástroje na posilnenie svojej kolektívnej schopnosti predvídať, rozhodovať a konať v záujme svojej bezpečnosti. Rovnako nastoľuje otázky o vojenských misiách mimo hraníc EÚ.
14-03-2022

Ankara a Atény sa pre vojnu na Ukrajine dohodli na upokojení vzťahov

Gréci a Turci sa dohodli, že zlepšia spoluprácu. Vojna na Ukrajine je totiž podľa nich väčšia, ako ich bilaterálny konflikt v Stredozemnom mori.
Digitalizácia 09-03-2022

Krajiny Únie vyzývajú na zriadenie núdzového fondu pre kybernetickú bezpečnosť

Európske vlády vypracovali deklaráciu na posilnenie kapacít EÚ v oblasti kybernetickej bezpečnosti, vrátane zriadenia nového fondu a zvýšenia financovania.
07-03-2022

Turecký prezident bude pri vojne na Ukrajine kalkulovať

Erdoğana čakajú o rok prelomové voľby. Po minuloročnom prepade meny o 44 percent hľadá záchrannú sieť. Podpora môže prísť aj zo zahraničia. Predtým, ako si vyberie stranu pri vojne na Ukrajine, môže aj preto nastoliť vlastné požiadavky.
Obrana 07-03-2022

K spoločnej obrane Únie sa chce pridať aj Dánsko

Dánsko je jediná krajina Európskej únie, ktorá si doteraz uplatňovala výnimku z účasti na obranných a bezpečnostných projektoch bloku. V súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu chce túto politiku prehodnotiť. 1. júna usporiada v tejto súvislosti referendum.
Rozširovanie 06-03-2022

Európsky týždeň | Únia musela Ukrajine vyslať signál o možnosti členstva, nesmie ju však frustrovať

Vstup do Európskej únie trvá v zásade roky: po komplikovanom procese na získanie statusu kandidátskej krajiny nasleduje plnenie Kodaňských kritérií. Únia musí byť opatrná, aby nesľubovala Ukrajincom čosi, čo nevie v dohľadnej dobe splniť. 
Východná politika 04-03-2022

EURACTIV Podcast | Život diktátorov

Bez ohľadu na vojenský výsledok ruskej agresie na Ukrajine, Putinova vláda vstúpila do nového štádia. Pravdepodobne posledného.
Rozširovanie 01-03-2022

Čaputová a Heger: Slovensko podporuje vstup Ukrajiny do Európskej únie

Ukrajinský ľud podľa slovenského premiéra práve dnes potrebuje jasnú európsku perspektívu. Za vstup sa prihovára aj slovenská prezidentka. Prístupový proces EÚ však nateraz nemá možnosti na zrýchlený režim. 
Obrana 28-02-2022

Únia sa počas vojny na Ukrajine stala globálnym hráčom

Chýbala politická vôľa a procesy sa ťahali roky. Tvárou priamej ruskej hrozbe ale Únia nadobudla hrubú silu, aj keď jej to zakladajúce zmluvy nie úplne umožňujú. Ako dokáže „ekonomické združenie“ spustiť zo dňa na deň dodávky zbraní mimo svojho územia?
28-02-2022

Európsky týždeň | Prvé dva balíky únijných sankcií voči Rusku boli len predohra

EÚ predstavovala svoje sankcie pomaly, no ešte pred víkendom bolo jasné, že je odhodlaná. Okrem ekonomického tlaku navyše postupne prichádzala s ďalšími nástrojmi.
Sloboda tlače
Kultúra a médiá 27-02-2022

Nezávislí novinári na Ukrajine a v Rusku si zaslúžia podporu a obdiv

Slovenské médiá a vydavatelia vydali vyhlásenie na podporu ukrajinských a ruských novinárov.