Východná politika

Slováci takmer najviac v Európe za vojnu obviňujú NATO

12-05-2022

Vo všetkých bodoch podpory je ochota Slovákov pomôcť svojmu východnému susedovi pod európskym priemerom, pričom takmer tretina si myslí, že agresorom je NATO. To je druhý najvyšší pomer spomedzi šestnástich európskych krajín.

Bankovníctvo 28-06-2022

Peniaze majú, ale dlhy nevedia zaplatiť: Ako sankcie viedli k platobnej neschopnosti Ruska a čo to znamená

Mesiac dozadu ešte mohla Moskva zaplatiť časť svojho dlhu vďaka výnimke USA. Tá však uplynula a EÚ sa pridala zablokovaním orgánu, ktorým Rusko platby realizovalo. Agresor si však teraz peniaze požičiavať nepotrebuje.
Rozširovanie 21-06-2022

Eurokomisia zatiaľ neodporučila členstvo Gruzínska v bloku, desaťtisíce Gruzíncov vyšli do ulíc

Európska exekutíva hovorí, že krajina má dvere do bloku otvorené, no musí znížiť politickú polarizáciu, zlepšiť slobodu médií, reformovať súdy a konečne aj „deoligarchizovať“ štát.
Doprava 20-06-2022

Európsky regulátor varuje pred „nebezpečnými lietadlami“ nad Ruskom

Najvyšší regulačný orgán EÚ pre bezpečnosť letectva sa „veľmi obáva“ o bezpečnosť lietadiel západnej výroby, ktoré naďalej lietajú v Rusku. Po zavedení sankcií totiž ostali bez prístupu k náhradným dielom a riadnej údržbe.
17-06-2022

Ukrajinský týždeň | Ukrajina bude plyn nakupovať najmä zo Slovenska, Poľska a Maďarska

Ukrajinský elektroenergetický priemysel je nateraz závislý od jadrovej a tepelnej výroby, no aj tá je priamo podriadená udalostiam na bojisku. Mnoho gigantov tohto systému sa totiž nachádza v oblastiach aktívnych bojov. Výrazne sa spomaľuje aj výroba zelenej energie. 
Rozširovanie 17-06-2022

Po návšteve Macrona, Scholza, Draghiho a Iohannisa na Ukrajine už jej členstvo v bloku odporúča aj eurokomisia

Štvorica lídrov na návšteve Kyjeva potvrdila, že ich krajiny sú „okamžite“ pripravené zaručiť Ukrajine oficiálny štatút kandidátskej krajiny. Koľko však negociačný proces potrvá, nevie nikto z nich odhadnúť.
13-06-2022

Ukrajinský pracovný trh sa zasekol medzi vojnou a normálnym životom

Aby mohla Ukrajina financovať ďalšie vojenské kroky, potrebuje, aby sa ľudia vrátili do práce. Kým sa Rusko snaží dosiahnuť svoje ciele a Ukrajina sa im ubrániť, krajina prichádza o vysokokvalifikovaných ľudí.
10-06-2022

Ukrajinský týždeň | Bielorusko dovolí tranzit ukrajinského obilia, ak Únia odblokuje jeho embargo

Ukrajina aj tento týždeň riešila prevoz obilia, no plán bieloruského prezidenta odmieta. Kyjev nie je podľa prezidenta Zelenského pripravený pomáhať znepriatelenému Rusku, ani Bielorusku, ktoré Rusom umožnilo využiť svoje územie na inváziu severnej Ukrajiny.
Rovnosť šancí 10-06-2022

Estónska exprezidentka: Feministka nie som, ale podporujem pozitívnu diskrimináciu žien

Podľa KERSTI KALJULAID nie je ťažké dostať sa do vysokých štátnych pozícií preto, že je niekto žena, ale pre nízky počet takýchto postov. „Dnešné premiérky a prezidentky dávajú bodku za diskusiami o tom, či túto prácu dokážu ženy robiť,“ hovorí.
Vonkajšie vzťahy 06-06-2022

Kazašskí voliči otvorili v referende cestu pre politické reformy

Viac ako 76 percent voličov v Kazachstane schválilo v referende ústavné zmeny, zamerané na politickú reformu, ktoré predložil prezident Kassym-Jomart Tokajev.
Ekonomika 03-06-2022

Európa nemá žiadne dobré riešenia pre zablokované ukrajinské obilie

Zrušiť sankcie voči Putinovi, zrušiť sankcie voči Bielorusku, alebo sa snažiť presúvať tony obilia po cestnej a železničnej infraštruktúre, ktorá na to nie je pripravená. To sú možnosti, ktoré Európa má, na zabránenie hladomoru a migračnej kríze.
02-06-2022

Ukrajinský týždeň | Kauza obchodovania so separatistami môže prekresliť politickú mapu Ukrajiny

Ukrajinskí vyšetrovatelia si po výpovedi zajatého ruského poslanca Viktora Medvedčuka opäť posvietia na predaj uhlia separatistom, z ktorého je podozrivý aj bývalý prezident Porošenko. Ukrajinská pravoslávna cirkev prerušuje vzťahy s ...
27-05-2022

Ukrajinský týždeň | Medzinárodné spoločenstvo má viacero plánov na prevoz ukrajinského obilia

Nedostatok zásob obilia môže mať nezvratné následky pre celý svet, viaceré krajiny preto chystajú plán, ako dostať ukrajinské obilie cez Čierne more. Ukrajina sa medzitým môže stať čistým dovozcom soli.
26-05-2022

Únia má plán, ako zhabať sankcionovaným ruským oligarchom ich európsky majetok

Členské štáty sa zatiaľ nezhodli na tom, či by skonfiškovaný majetok mohol byť následne použitý na obnovu vojnou zničenej Ukrajiny.
19-05-2022

Európska komisia navrhuje platformu na obnovu Ukrajiny

Spolu so zvýšením krátkodobej rozpočtovej pomoci ukrajinskej vláde o deväť miliárd eur navrhla Európska komisia aj zriadenie platformy na obnovu Ukrajiny. Tá by pomohla s rozsiahlymi finančnými potrebami obnovy celej krajiny, ktoré sa odhadujú až na 600 miliárd dolárov.
17-05-2022

Maďarské veto oddiali stopku ruskej ropy aspoň o ďalší týždeň

Budapešť sa drží svojho veta, svoj postoj vysvetľuje „ekonomicky, nie politicky“. Európska komisia oznámila šiesty balík sankcií 4. mája a nezhody ohrozujú reputáciu celej Únie.  
Rovnosť šancí 16-05-2022

Ukrajinské feministky: Požiadavka nedodávať zbrane Ukrajine nepomáha, ale škodí

Hoci princípy feministickej politiky majú aj pacifistické prvky, podľa aktivistiek z Ukrajiny je obrovskou chybou očakávať, že Ukrajinci a Ukrajinky nepodporia svoju armádu, či dodávky zbraní.
12-05-2022

Sankcionované ruské bohatstvo má smerovať na Ukrajinu

Európska komisia pripravuje plán, ako vo všetkých členských štátoch umožniť zhabanie zmrazeného ruského majetku, čo by otvorilo dvere na využitie stoviek miliónov eur na povojnovú obnovu Ukrajiny. 
Rozšírená EÚ 09-05-2022

Podľa Nemecka by sa Únia mala pripravovať na „33 a viac“ členských štátov

Nemecko chce konferenciu o budúcnosti Európy využiť na ďalší rozvoj EÚ, aj cez zmenu zmlúv a zrušenie jednohlasného rozhodovania v zahraničnej politike, povedala pre EURACTIV nemecká štátna tajomníčka pre európske záležitosti Anna Lührmann.
Rozširovanie 09-05-2022

Martin Klus: Príbeh „plnoletého“ Slovenska je pre susedov Únie inšpiráciou i poučením

Pozitívny vplyv členstva v EÚ na našu krajinu je nespochybniteľný a som presvedčený, že rovnakú príležitosť si zaslúžia aj ďalšie európske krajiny, ak splnia stanovené kritériá, píše štátny tajomník rezortu zahraničných vecí Martin Klus.
05-05-2022

Ukrajinský týždeň | Vláda vylepšuje stav protileteckých krytov po celej Ukrajine

Ruskí okupanti kradnú na Ukrajine úrodu v okupovaných oblastiach. Ohrozujú aj jednu z najväčších veterných elektrární v strednej a východnej Európe.
Budúcnosť EÚ 25-04-2022

Európsky týždeň | Francúzske voľby sú víťazstvom pre Európu

Európski lídri otvorene vyzývali Francúzov, aby v nedeľných voľbách podporili prezidenta Emmanuela Macrona. Marine Le Pen síce už nehovorila o odchode z EÚ, jej plány by ale aj tak boli pre blok nebezpečné.
21-04-2022

Charles Michel v Kyjeve: Urobíme všetko, aby sme Ukrajine pomohli vyhrať vojnu

Predseda Európskej rady Charles Michel hovoril v Kyjeve o plánovanej darcovskej konferencii EÚ pre Ukrajinu, aj o pripravovanom šiestom balíku sankcií voči Rusku. 
21-04-2022

Ukrajinský týždeň | Ukrajinské drevo má potenciál nahradiť výpadky z Ruska a Číny

Na Ukrajine napriek vojne pokračujú aktivity protikorupčného úradu. Ukrajinské ministerstvo školstva prehodnocuje svoj postoj k ruskej literatúre. Ruskí kolaboranti na východe rozmiestňujú sovietske symboly. 
Budúcnosť EÚ 19-04-2022

Ukrajina chce získať štatút kandidátskej krajiny Únie už v nasledujúcich týždňoch

Ukrajina vďaka predchádzajpcej príprave vyplnila prvú časť dotazníka o vstupe do EÚ „bleskurýchlo”. Čaká ju však ešte druhá časť, týkajúca sa zhody ukrajinskej legislatívy s tou európskou. Ukrajinský prezident očakáva rozhodnutie o kandidatúre už na júnovom summite EÚ.