Zahraničie a bezpečnosť

Rozvojová politika 22-05-2018

Kampaň za rozvoj miest a dôstojné bývanie

Tlačová správa/Habitat for Humanity International spustí projekt Build Solid Ground 23. mája na podujatí v Bratislave.  Jeho cieľom je inšpirovať občanov, aktivistov, samosprávy, miestne organizácie, či predstaviteľov vlády k spolupráci pri riešení problémov súvisiacich s urbanizáciou v rozvinutých aj rozvojových krajinách.
25-10-2016

Jedna z najinšpiratívnejších žien súčasnosti, Alaa Murabit, vystúpi na konferencii Rozvoj a demokracia

Piaty ročník konferencie Rozvoj demokracia sa koná 27. októbra v Bratislave pri príležitosti slovenského predsedníctva v Rade EÚ. Hlavnými témami konferencie sú efektívne prepojenie rozvojovej spolupráce a humanitárnej pomoci či sociálne inovácie v rozvoji. Nevyhne sa však ani naliehavým témam migrácie, budúcnosti urbanizácie a udržateľného rozvoja v mestách.
19-10-2016

Registrujte sa na konferenciu Rozvoj a demokracia

Medzinárodná konferencia Rozvoj a demokracia, ktorá sa bude konať 27. októbra 2016 v Bratislave, je poprednou udalosťou v regióne v oblasti rozvojovej spolupráce.
26-11-2015

Vyšehradské mládežnícke fórum v Banskej Bystrici už po štvrtýkrát

Vyšehradské mládežnícke fórum (VYF) sa už po štvrtýkrát vracia do srdca Slovenska, Banskej Bystrice. VYF sa uskutoční v dňoch 2. – 4. decembra za účasti mladých akademikov a odborníkov z Českej republiky, Poľska, Maďarska, Slovenska a Ukrajiny.
22-09-2015

The Biggest Cybersecurity Forum in Europe – CYBERSEC

CYBERSEC 2015 is the largest conference on strategic issues of cybersecurity held in Europe. It is organised with the financial support of NATO, Poland’s Ministry of Foreign Affairs and the Consulate of the United States of America in Kraków. CYBERSEC...
Budúcnosť EÚ 12-08-2015

GSS Young Scholar Award 2015

O čo ide? Udeľovanie ceny “GSS Young Scholar Award” každoročne vyhľadáva výnimočných mladých výskumníkov, ktorí prispeli ku “Global Systems Science” a zaoberali sa otázkami regulácie politík, riadenia rizík a ich zmierňovania, rozhodovacieho procesu v konfliktoch, udržateľnosti, odolnosti a iných. Potenciálni...
28-07-2015

Výzva na predkladanie žiadostí o grant v rámci FONDU PRE AZYL, MIGRÁCIU a INTEGRÁCIU

OTVORENÁ VÝZVA NA PREDKLADANIE ŽIADOSTÍ O GRANT V RÁMCI FONDU PRE AZYL, MIGRÁCIU a INTEGRÁCIU - SK 2015 AMIF SC1, SK 2015 AMIF SC2 a SK 2015 AMIF SC3
22-09-2014

Martin Bútora získal Českú a slovenskú transatlantickú cenu

Martin Bútora, bývalý slovenský veľvyslanec vo Washingtone a súčasný poradca prezidenta Andreja Kisku, je najnovším nositeľom Českej a slovenskej transatlantickej ceny. Ocenenie udeľujú spoločne Slovenská atlantická komisia, člen Stredoeurópskej strategickej rady, a česká nezisková organizácia Jagello 2000. Martin Bútora si ocenenie prevzal...
10-10-2013

10 rokov SlovakAid: O rozvojovej spolupráci bude diskutovať aj kenská ministerka a európsky komisár pre rozvoj

Na Slovensko pricestuje kenská ministerka zahraničných vecí a medzinárodného obchodu Amina C. Mohamed, európsky komisár pre rozvoj Andris Piebalgs a ďalší významní predstavitelia pri prí- ležitosti 10 rokov slovenskej rozvojovej spolupráce SlovakAid.
27-11-2012

Macedónska organizácia dosiahla zmeny aj vďaka Slovenskému fondu pre verejnú politiku na Balkáne

20. november 2012 - Ak sa chcú Balkánske krajiny priblížiť vstupu do Európskej únie, musia spĺňať určité predpoklady. V Macedónsku platí zákon o životnom prostredí, ktorý vychádza z európskeho modelu kontroly znečisťovania. Hoci každá zo 117 výrobných prevádzok alebo tovární musí do apríla 2014 získať povolenie pre svoje ďalšie fungovanie, krajina ich zatiaľ vydala len zopár. Po tom, čo na problém upozornila mimovládna organizácia Front 21/42, sa veci dali do pohybu a ministerstvo do zákona zapracovalo navrhované zmeny.
14-11-2012

Slovensko odovzdáva svoje skúsenosti vo svete

“Na príklade Slovenska by sme chceli demonštrovať ako môže byť malá krajina úspešná a tak môže slúžiť ako príklad pre ostatných,“ uviedol v pondelok 12. novembra v Čiernej Hore exminister obrany Jaroslav Baška.
01-10-2012

Západný Balkán trápi korupcia i životné prostredie

Hoci Európska únia neustále hľadá riešenia proti dopadom finančnej krízy, západný Balkán je jedným z posledných významných regiónov z európskeho integračného celku, ktorý v únii chýba. Krajiny západného Balkánu patria medzi nádejných členov Európskej únie, aj keď ide o beh na dlhú trať.
04-05-2012

O rozvojovej spolupráci diskutoval aj kenský minister Danson Mwazo

Transparentné politické rozhodovanie vedie k dlhodobo udržateľnému rozvoju v cieľových krajinách. Aj to bol jeden z odkazov Medzinárodnej vedeckej konferencie Rozvoj a demokracia, ktorá sa uskutočnila vo štvrtok v Bratislave. Cieľom konferencie, ktorú organizovala Nadácia Pontis spolu s Fakultou sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského, bolo poukázať na súčasné trendy rozvojovej spolupráce. Záštitu nad konferenciou prevzalo aj slovenské ministerstvo zahraničných vecí.
26-04-2012

Zahraniční experti budú diskutovať o rozvojovej spolupráci

Ľudské práva, budovanie demokracie v Severnej Afrike a ďalšie aktuálne rozvojové témy budú súčasťou Medzinárodnej vedeckej konferencie Rozvoj a demokracia, na ktorej vystúpia viacerí zahraniční spíkri. Nad konferenciou, ktorú organizuje Nadácia Pontis v spolupráci s Fakultou sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave, prevzalo záštitu ministerstvo zahraničných vecí.
Budúcnosť EÚ 29-11-2011

Vyšehrádske fórum mladých o spolupráci krajín V4

Počas víkendu 25. až 27. novembra prebehlo v Banskej Bystrici Vyšehradské fórum mladých 2011, na ktorom vystúpili mnohí odborníci na spoluprácu krajín V4. Konferencia bola dielom študentov pôsobiacich v mimovládnej organizácii Euroatlantické centrum (EAC).
04-04-2011

Seminár o spoločnej bezpečnostnej politike krajín V4 vo vzťahoch k USA a Rusku.

(BANSKÁ BYSTRICA) 11. apríla sa v Banskej Bystrici uskutoční seminár spojený s diskusiou na tému „PRIORITY BEZPEČNOSTNEJ POLITIKY KRAJÍN VYŠEHRADSKÉHO ZOSKUPENIA v kontexte ich vzťahov k USA a Rusku“.
30-03-2011

Slovenská armáda je v kritickom stave, priznáva analýza rezortu obrany

Stav slovenskej armády je vážnejší, než sa po minulé roky oficiálne uvádzalo. Podľa čerstvo ukončenej niekoľkomesačnej analýzy Ministerstva obrany SR, ktorú minulý týždeň schválilo kolégium ministra obrany, prekročilo hranicu životnosti už takmer 70% pozemnej techniky.
15-03-2011

Najuznávanejší experti na medzinárodnú bezpečnosť spojili sily pre Strategické hodnotenie obrany

Minulý týždeň sa uskutočnil unikátny 6. ročník Bratislavského globálneho bezpečnostného fóra GLOBSEC. Z pohľadu domácej bezpečnosti je skvelé, že okrem najširšieho spektra tém medzinárodnej bezpečnosti a zahraničnej politiky toto ambiciózne stredoeurópske fórum poskytlo široký priestor na diskusiu o najvýznamnejšej domácej iniciatíve v oblasti bezpečnosti...
04-03-2011

Prenos z Bratislavy sledujú aj na univerzitách vo svete

Prenos z najvýznamnejšej bezpečnostnej konferencie v strednej Európe sledujú na viacerých univerzitách v Európe a Severnej Amerike. Diskusia je vysielaná naživo na webstránke a otázky možno klásť otázky cez Facebook.
02-03-2011

GLOBSEC mimoriadne: Arabský svet sa búri!

Čo sa začalo ako miestny protest v Tunisku, malej ale pomerne prosperujúcej arabskej krajine, vyústilo do najvýznamnejšej mocenskej zmeny v arabskom svete od dekolonizácie. Bratislavské bezpečnostné fórum GLOBSEC prichádza so špeciálnym balíkom s cieľom pokryť situáciu.
02-03-2011

GLOBSEC: Čo znamená nová zmluva START pre Európu?

Začiatkom februára tohto roku vstúpila do platnosti nová rusko-americká zmluva START o jadrovom odzbrojení a krajiny sa k sebe priblížili aj v niektorých v ďalších otázkach. O tom, čo to znamená pre Európu, sa bude hovoriť na bratislavskom bezpečnostnom fóre GLOBSEC, ktoré sa začína už zajtra.
28-02-2011

Historicky najväčšia konferencia GLOBSEC sa začne v stredu

Niekoľko stoviek popredných osobností verejnej, súkromnej, novinárskej a akademickej sféry z vyše 40 krajín sveta sa v stredu zíde na šiestom ročníku bratislavského bezpečnostného fóra GLOBSEC. Medzi nimi siedmi ministri zahraničných vecí krajín, eurokomisár Štefan Füle, či vodca bieloruskej opozície Aliaksandr Milinkievič....
28-02-2011

Lídri bieloruskej opozície budú o stratégii debatovať v Bratislave

Aliaksandr Milinkievič, opozičný líder a držiteľ Sacharovovej ceny v stredu prichádza do Bratislavy hovoriť o potláčaní občianskych slobôd v Bielorusku. Milinkievič a ďalší predstavitelia bieloruskej opozície budú na bratislavskom bezpečnostnom fóre GLOBSEC diskutovať s predstaviteľmi európskych mimovládnych organizácii. Vzťahy Bieloruska s Európou a Spojenými štátmi sa po...
25-02-2011

GLOBSEC: Eurokomisár Füle a vyšehradskí ministri o európskych témach

Viac ako polstoročný projekt budovania spoločnej európskej rodiny stojí na križovatke. Je konfrontovaný s dilemami doma i vo svojom okolí.