Drvivú časť investícií do rozvoja starostlivosti o duševné zdravie v dohľadnom období zaplatí Únia. Rezort zdravotníctva uznáva, že je to neudržateľné.
Európsky parlament je blízko k politickej dohode o vytvorení nového stáleho výboru pre verejné zdravie aj výboru pre obranu, ktoré by nahradili súčasné podvýbory. Tieto zmeny by mali odrážať intenzívnejšiu spoluprácu členských štátov v otázkach zdravia aj obrany.
Jej slabiny odhalila najmä pandémia. Riešiť má predovšetkým dostupnosť liekov, doháňanie globálnych konkurentov vo výrobe, ale aj environmentálne dosahy.
V spolupráci so Stredoeurópskym EDMO Hub prinášame prehľad najrozšírenejších dezinformácií týkajúcich sa európskej politiky za január až marec tohto roka.
Viaceré slovenské nemocnice za posledné roky obnovujú svoje budovy cez garantované energetické služby, ktorými zvýšia úspornosť svojej prevádzky a investíciu splatia z dosiahnutých úspor. Najväčší takýto projekt zrealizovali Nové Zámky, kde dnes ušetria až 780-tisíc eur ročne.
Mimovládky kritizujú Francúzsko, Nemecko a Holandsko za to, že zablokovali zahrnutie definície znásilnenia na základe súhlasu do smernice EÚ o boji proti násiliu na ženách. Česko mení definíciu v týchto týždňoch. Novela trestného zákona na Slovensku s redefiníciou nepočíta.
V siedmich krajinách EÚ majú ľudia s mentálnym postihnutím obmedzený alebo dokonca žiadny prístup k výkonu svojich volebných práv. V ďalších 15 krajinách vrátane Slovenska ľudia s mentálnym postihnutím nemôžu kandidovať.
PR SPRÁVA | Pracovať a využívať zdravotné údaje nielen v prospech pacienta, ale aj celej spoločnosti sa dá bezpečným a dôveryhodným spôsobom za zachovania najvyšších štandardov – príklady dobrej praxe z Dánska a Fínska sú toho dôkazom.
Vzniknúť má napríklad nový dobrovoľný mechanizmus solidarity, ktorý upozorní ostatné krajiny, ak niektorý členský štát potrebuje špecifický liek. Pribudne únijný zoznam kritických liekov či celoúnijné obstarávanie antibiotík a liečebných prípravkov na boj proti respiračným vírusom.
PR SPRÁVA | Financovanie zdravotníctva je investíciou do zdravia a prosperity spoločnosti. Výdavky na zdravotníctvo na Slovensku dnes zaostávajú za priemerom EÚ.
Eurokomisia chce do konca svojho mandátu v polovici budúceho roka doriešiť farmaceutickú stratégiu, ktorá má znížiť rozdiely medzi členskými štátmi v dostupnosti liečiv. Kým do Nemecka príde 104 nových liekov, na Slovensko za rovnaký čas len 55.
Zdravotníctvo je do …
Ukrajinky na Slovensku prekvapuje systém výhrad svedomia, pre ktoré sú nútené za interrupciou cestovať aj stovky kilometrov. Mnohé z nich sú pritom obeťami znásilnenia. Transrodovým ľuďom aktivisti zase odporúčajú radšej cestovať ďalej na západ.
Od roku 2015 sa na celom svete nedarí znížiť úmrtnosť matiek pri pôrode. Polovica tehotenstiev je neplánovaná a ženy nemajú k metódam plánovania ani dostatočný prístup. Rozdiel pretrváva medzi bohatšími a chudobnejšími krajinami, no nárast úmrtí zaznamenali aj európske krajiny.
Španielsko prijalo zákon, podľa ktorého si bude môcť žena s bolestivou menštruáciou vziať v práci plne hradené voľno. Na „menštruačnú chudobu“ reaguje zavedením bezplatných hygienických pomôcok na školách. Novinkou je poskytovanie bezplatnej antikoncepcie aj takzvanej „tabletky po“.
Bezprecedentná inflácia zasiahla aj sektor liekov, a to naprieč Európou. Slovenský rezort zdravotníctva preto aktualizoval legislatívu, ktorá mala reflektovať zvýšené náklady výroby. Podľa farmapriemyslu to však nebude stačiť.
Priemysel generických liekov naliehavo žiada Európsku úniu, aby podnikla kroky proti rastúcej inflácii. Tá má okrem iného za následok aj nedostatok liekov a pacientov v núdzi vystavuje ešte ťažšej situácii.
Úmrtnosť na rakovinu ovplyvňujú sociálne a ekonomické rozdiely. To sa čiastočne vysvetľuje rozdielmi vo vystavení rizikovým faktorom ako sú fajčenie, obezita, škodlivá konzumácia alkoholu či znečistenie ovzdušia.
Nedostatok antibiotík a ďalších liekov spôsobuje vládam v celej Európskej únii problémy. V lekárňach chýbajú lieky proti bolesti a horúčke, ktoré obsahujú paracetamol alebo ibuprofén, ako aj antibiotiká. Obzvlášť nedostatkové sú lieky pre deti. Zasiahnuť sa chystá eurokomisia.
Zástupcovia členských krajín by sa tento týždeň mali v Bruseli dohodnúť na spoločnom postupe pre cestujúcich z Číny. Dôvodom je veľký nárast počtu prípadov ochodenia Covid-19. Rokovania povedie nová predsednícka krajina, Švédsko.
Svet s obavami pozerá na nárast prípadov COVID-19 v Číne. Nedostatočná miera zaočkovanosti a preťažené zdravotníctvo môžu spôsobiť, že v budúcom roku pandémia zabije v krajine s 1,4 miliardami obyvateľov až jeden milión ľudí.
Platnosť certifikátu EÚ o ochorení COVID-19 mala skončiť v júni. Vzhľadom na to, že epidemická situácia v EÚ sa môže rýchlo zmeniť, europarlament a Rada EÚ sa dohodli uznávanie covidpasov predĺžiť o ďalší rok.
Pandémia skrátila predpokladanú dĺžku života takmer v polovici členských štátov. Slovensko drží smutný rekord - dnes narodené deti budú podľa štatistických odhadov žiť o dva roky menej.