Krátke správy

Energetika 28-06-2022

Štáty G7 riešia turbínu, pre ktorú Rusko priškrtilo dodávky plynu do Európy

Lídri najsilnejších svetových ekonomík G7 na stretnutí diskutujú aj o ruskej plynovej turbíne, ktorú opravujú v Kanade. Kanada pre sankcie blokuje návrat zariadenia do Ruska. Moskva uviedla, že chýbajúca turbína by mohla viesť k úplnému zastaveniu dodávok plynu do EÚ.
Digitalizácia 20-06-2022

Prvý európsky „exascale“ superpočítač bude v Nemecku

V bloku už budúci rok spustia systém, ktorý je schopný uskutočniť viac ako miliardu miliárd výpočtov za sekundu. Ďalšie štyri nové superpočítače strednej triedy pribudnú v Grécku, Maďarsku, Írsku a Poľsku.
Doprava 20-06-2022

Európsky regulátor varuje pred „nebezpečnými lietadlami“ nad Ruskom

Najvyšší regulačný orgán EÚ pre bezpečnosť letectva sa „veľmi obáva“ o bezpečnosť lietadiel západnej výroby, ktoré naďalej lietajú v Rusku. Po zavedení sankcií totiž ostali bez prístupu k náhradným dielom a riadnej údržbe.
Ekonomika 09-06-2022

Európska centrálna banka v lete ukončí nákupy dlhopisov

Intervenciami na finančných trhoch roky podporovala európsku ekonomiku a znižovala tlak na krajiny so slabšími verejnými financiami: začalo to počas krízy eurozóny, vyvrcholilo schválením obrovského programu nákupov po začiatku pandémie.
Vonkajšie vzťahy 06-06-2022

Kazašskí voliči otvorili v referende cestu pre politické reformy

Viac ako 76 percent voličov v Kazachstane schválilo v referende ústavné zmeny, zamerané na politickú reformu, ktoré predložil prezident Kassym-Jomart Tokajev.
Digitalizácia 01-06-2022

Normy pre umelú inteligenciu nastavia štandardizačné orgány Únie

Technické normy, ktoré bude implementovať európska legislatíva o umelej inteligencii, spoločne vyvinú tri európske štandardizačné orgány.  
Digitalizácia 26-05-2022

Slovensko sa stáva pridruženým členom Európskej vesmírnej agentúry

Vláda na svojom dnešnom (26. mája) zasadnutí schválila zmluvu s európskou agentúrou ESA. Po podpise prezidentky sa Slovensko oficiálne stane jej pridruženým členom.
Digitalizácia 19-05-2022

Whistleblowerka Facebooku: Legislatíva o digislužbách v Únii musí byť úspešným príbehom

Frances Haugen v Európskom parlamente reflektovala na dohodu o dvoch hlavných zákonoch EÚ, zameraných na reguláciu digitálneho priestoru.
Energetika 02-05-2022

Slovensko a Maďarsko možno získajú výnimku z embarga na ruskú ropu

Európska komisia pripravuje šiesty balík sankcií voči Rusku, súčasťou návrhu bude aj embargo na dovoz ruskej ropy. Slovensko a Maďasko môžu dostať výnimku.
Spoločnosť 28-04-2022

Podľa eurokomisie malo COVID až 80 percent Európanov

Blok vstupuje do post-pandemickej fázy, s ktorou končí aj núdzový stav. Hlásenie ďalších prípadov nákazy preto už nebude potrebné.
Obrana 26-04-2022

Nemci pošlú Ukrajincom tanky Gepard

Podľa viacerých nemeckých zdrojov už vláda schválila dodávky protilietadlových kanónových tankov na Ukrajinu. Svoje rozhodnutie chcú Nemci oznámiť na stretnutí ministrov obrany v Ramsteine.
Obrana 14-04-2022

Grécko už Ukrajine ďalšie zbrane nepošle

Atény neplánujú poslať na Ukrajinu ďalšie vojenské vybavenie, uviedol grécky minister obrany Nikos Panagiotopoulos. Zaisťovať chcú vlastnú bezpečnosť. Grécky vzdušný priestor totiž len za jediný deň, v stredu (13. apríla) narušili turecké stíhačky až jedenásťkrát.
Obrana 13-04-2022

Dáni sú zatiaľ v otázke pripojenia k obrannej politike Únie rozdelení

O tom, či sa k politike EÚ pripojiť, budú Dáni rozhodovať v referende už 1. júna.
Východná politika 13-04-2022

Rakúsky kancelár pod paľbou kritiky kvôli schôdzke s Putinom

Kancelár Karl Nehammer (ÖVP) čelí silnej kritike za svoju pondelňajšiu (11. apríla) cestu do Ruska. A to jednak kvôli neúspechu v Moskve, ale aj preto, že o svojej ceste zrejme neinformoval prezidenta a vicekancelára.
Rozširovanie 09-04-2022

Ukrajina dostala predvstupový dotazník, kandidátskou krajinou sa môže stať v júni

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen odovzdala ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskemu dotazník pre začatie predvstupového procesu. Kandidátskou krajinou by mohla byť už v júni.
Spoločnosť 05-04-2022

Európska únia spúšťa voči Maďarsku mechanizmus, ktorým môže stopnúť eurofondy

Európska únia spúšťa proti Maďarsku konanie pre porušenia princípov právneho štátu. Oznámila to v utorok predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen. Európska komisia mala v rukách tento nástroj už od minulého roka. Krajine, ktorá nedostatočne ochraňuje eurofondy pred podvodom...
Obrana 29-03-2022

Sedem krajín Únie vyzýva svojich občanov, aby sa nezapájali do bojov na Ukrajine

Na výzvu ukrajinského prezidenta zapojiť sa do medzinárodnej légie, ktorá bude bojovať po boku Ukrajincov, reagovalo už viac ako 20 tisíc osôb.
Spoločnosť 24-03-2022

Komisia spúšťa online portál pre výskumníkov z Ukrajiny

Portál je pre všetkých výskumníkov, ktorí sídlia na Ukrajine alebo z nej utiekli. Nájdu na ňom zoznam voľných pracovných miest, stáže, ale aj praktické informácie o usadení sa v Únii.
Spoločnosť 18-03-2022

Hlavná európska prokurátorka bola na Ukrajine, podpísala dohodu o spolupráci

Hlavná európska prokurátorka navštívila Ukrajinu. Podľa dobre informovaných zdrojov podpísala memorandum o spolupráci medzi ukrajinskou generálnou prokuratúrou a Európskou prokuratúrou.
Vonkajšie vzťahy 14-03-2022

Ankara a Atény sa pre vojnu na Ukrajine dohodli na upokojení vzťahov

Gréci a Turci sa dohodli, že zlepšia spoluprácu. Vojna na Ukrajine je totiž podľa nich väčšia, ako ich bilaterálny konflikt v Stredozemnom mori.
Digitalizácia 09-03-2022

Krajiny Únie vyzývajú na zriadenie núdzového fondu pre kybernetickú bezpečnosť

Európske vlády vypracovali deklaráciu na posilnenie kapacít EÚ v oblasti kybernetickej bezpečnosti, vrátane zriadenia nového fondu a zvýšenia financovania.
Budúcnosť EÚ 23-02-2022

Europoslanci chcú požiadať UEFA, aby kvôli Ukrajine presunula finále európskej ligy

Európski zákonodarcovia pripravujú list, v ktorom žiadajú riadiaci orgán európskej futbalovej ligy, aby neorganizoval finále svojej najprestížnejšej súťaže v máji v Petrohrade.
Energetika 21-02-2022

Ceny energií zostanú vysoké a nestále aj v roku 2023, tvrdí Európska komisia v uniknutom dokumente

S vysokými a nestabilnými cenami energií musí Európa rátať aj v nasledujúcich rokoch, varuje Európska komisia v uniknutom oznámení. Vysoká bude aj inflácia, na čo doplatia vyššími nákladmi domácnosti aj podniky.
Ekonomika 16-02-2022

Belgicko povoľuje štvordňový pracovný týždeň

Belgická vláda včera (15. februára) odsúhlasila nové pravidlá pre zamestnancov na belgickom pracovnom trhu.